Ucuz Gitar Lobisi 2 - Telecasterlar

Arkadaşlar mevcut gitarım olan Cort X2'yi takas etme veya direk ikinci bir gitar satın alma (Max 350 Lira) durumum var şu an. Önümüzdeki yaz bir Gibson Les Paul Traditional almayı planlıyorum. O zamana kadar beni yumuşak tonlarda idare edebilecek bir gitar arıyorum. Önümde iki seçenek var. Yardımcı olursanız çok minnettar olurum.
-SX Alder Telecaster: Sıfır gibi sx tele elektro gitar - En Uygun SX Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 242207400
-SX Ash Stratocaster: SX SST/ASH/R/NA Elektro Gitar - En Uygun SX Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 237601518

Bunlardan biri strat. Stratçı-teleci kavgası mı başlatacaksın gece gece :)

Valla o ash SX'i deneyerek al derim. Ashlar güzel gitarlar. Teleci olmadığım için diğerine yorum yapamam.

selamlar..

ben de jeff buckley hayranlığım nedeniyle bulaştım tele'ye.. ağır stratçıyımdır.. tele mele diyenler yaw hehe derdim.. sonunda gaza geldim, WolkN'dan bir MIM fender tele aldım.. uzun süre de elimi sürmedim.. birkaç hafta önce nihayet çalmaya başladım.. buna da gilmour'un animals albümünü (gitar olarak favori albümümdür floyd diskografisinde) tamamen tele ile kaydettiğini görmem neden oldu..

lafı uzatmayayım, gitar beyaz üstüne beyaz pickguardlı, maple klavye bir tele.. üzerinde modifikasyon yok.. animals albümünün backtracklerini satın aldım, bu hafta da dogs'un kaydına başladım.. iki haftalık yoğun çalma sonrası görüşlerim:
- gitar çalınabilirlik anlamında çok rahat
- tonları çok güzel
- akort kaçırma falan pek yok, kayıt aldığım için yine de sık sık kontrol ediyorum.. ortalama saatte bir 1-2 telde minimal düzeltme gerekebiliyor.. kayıt olmasa uğraşmayacağım kadar az o da..
- tek handikapı genelde alıştığımız 22 fret yerine 21 fret olması.. dogs'da bir yerde gerekti, bend mend idare ettim..

şu iki haftadır strat'ı çıkarmak aklıma gelmiyor bile.. bu gitar için satılık ilanı açtım, ama satılmazsa da üzülmem.. çok başarılı bir gitar..

Arkadaşlar merhaba tekrar. Linkini verdiğim SX Alder Telecaster'ı bugün denedim. Gitar işçilik ve kullanılan malzeme açısından beni oldukça tatmin etti. Gitardan telecaster'ın o kendine has tonunu rahatlıkla alabiliyorsunuz. İyi bir ekipman ile ve iyi bir modifikasyon ile Meksika üretimi fenderler ile rahatlıkla kapışabilecek bir gitara sahip olursunuz bu fiyata. Gerçekten çok güzel alet. Ancak gitarı almadım. Çünkü orada telecaster'ı çalınca o gitarın bana hitap etmediğini anladım. (Ağır Les Paul'cüyüm bu arada :D) Özellikle maple klavye hiç bana göre değilmiş. Ancak telecaster seven arkadaşlar için gerçekten güzel bir gitar. Bunlar artı yönleri. Şimdi gitarın eksi yönlerini kısaca aşağıda özetleyeyim ve başınızı daha fazla şişirmiyeyim :)

-21 Perde Olması: Gitarı çalarken sololarda 22. perdeyi çok aradım. Bendle falan idare ettim o an ama cidden 22. perde benim olmazsa olmazım. Zaten oraya gidene kadar gitarı 22 perde zannediyordum :)

-Maple Tuşe: Hayatımda ilk defa maple tuşeli bir gitar çaldım bugün. Fenderler falan belki farklıdır bilemem ama maple tuşenin hissiyatını pek beğenmedim diyebilirim. Ancak buradan gitarın kötü olduğu anlaşılmasın. Bu tamamen kişisel birşey. Yoksa sap falan rahattı bayağı.

Umarım fayfalı bilgiler verebilmişimdir.

SX Sağlak ve thinline olanını hala arıyorum Hakan kardeşim...Sanırım herkes memnun ki 2. eli pek yok piyasada.
Güzel bir başlık açmışssın ve tesbit doğru : Telelere karşı bir ilgi patlaması var. Tipini pek sevmediğim halde, sonunda Fender Classic Vibe 50's ile ben de telelendim. Çünkü, kaçış yok o özel tonu tele'lerden başka hiç bir gitar vermiyor. Çin malı olmasına rağmen işçilik ve tonları -özel bir şey beklemiyorsanız- kesinlikle tatmin edici. İkinci eli 1000-1100TL kadar oluyor.

Beyler çok Sx görüyorum ortalarda onları bilmem bende bir Schecter tele var... iki single'lı versiyonunu şöyle buyrun Gitar Teknikleri / Elektro Gitar Tanıtım Videoları / Schecter PT Standard Telecaster Tanıtımı / / gitarteknikleri.com bende iki humbuckerlısı var ve son derece saygıdeğer buluyorum fiyatına göre... yalnız çok ağır gitar belirteyim bence tek sıkıntısı o

Kaç gaymedir hocam? En kritik bilgiyi girmememişsin bence :)

Zengin Muhendis'in (devastator da sağolsun) lojistik desteğiyle acepro'nun telecaster'ından edindim.
Çok haşır neşir olmadığım için meraktan aldım açıkçası.
Üzerindeki iğrenç hale gelmiş teller ve erimiş fretlere rağmen bridge manyetiğinin tonunu çok beğendim. Neck için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim.
Hard maple sap, basswood gövde, Kluson tuner mevcut.
_20160725_174303.JPG

Ben duman seven bir adam değilim. Ben daha satraniciyim. Ama sert oldu o daha yumuşak dersek ben erkin koray soundunu seviyorum. Ama nedense bir mek. fender tele aldım. Çok geniş bir ton yelpazesi istediğim için haliyle kötü oldu. Jack white'ın bir şarkısı var ismini hatırlayamadım( bu arada o da hh telecaster sever) artık eqda oynanmadık yer bırakmadım tüm bildiklerimi denedim bir türlü o sesi yakalayamadım. Sonra telecasterdan nefret ettim yüzüne bakamıyordum gitarın. Günlerce çalmadım. Sonra farkettim ki adam düşük akordda çalıyormuş. Neyse ama sorun hala geçerli. Kaç gündür I'm broken'ını nasıl çalarım diye düşünüyorum. Ben metalci değilim ama işte yeri geldiğindede bangır bangır çalmak istiyor insan. Ama bundan önce gretsch kullanıyordum. Üstüne bunu çalarken çok farklı segmentlerde gitarlar olduğunu anladım. Yani telecaster diye birşey yapmışlar ve hiç bir gitara benzemiyor. Gerçekten güzel gitar ama herşeyde olduğu gibi bundada önce zevk geliyor. En çok sadeliğini sevdim. Gitarım çalınsa bunu almam çünkü zaten şuan satıyorum :D ama zevki daha yumuşak müziklere yatkın olan kişinin düşünmeden alması gereken bir gitar.

Ben duman seven bir adam değilim. Ben daha satraniciyim. Ama sert oldu o daha yumuşak dersek ben erkin koray soundunu seviyorum. Ama nedense bir mek. fender tele aldım. Çok geniş bir ton yelpazesi istediğim için haliyle kötü oldu. Jack white'ın bir şarkısı var ismini hatırlayamadım( bu arada o da hh telecaster sever) artık eqda oynanmadık yer bırakmadım tüm bildiklerimi denedim bir türlü o sesi yakalayamadım. Sonra telecasterdan nefret ettim yüzüne bakamıyordum gitarın. Günlerce çalmadım. Sonra farkettim ki adam düşük akordda çalıyormuş. Neyse ama sorun hala geçerli. Kaç gündür I'm broken'ını nasıl çalarım diye düşünüyorum. Ben metalci değilim ama işte yeri geldiğindede bangır bangır çalmak istiyor insan. Ama bundan önce gretsch kullanıyordum. Üstüne bunu çalarken çok farklı segmentlerde gitarlar olduğunu anladım. Yani telecaster diye birşey yapmışlar ve hiç bir gitara benzemiyor. Gerçekten güzel gitar ama herşeyde olduğu gibi bundada önce zevk geliyor. En çok sadeliğini sevdim. Gitarım çalınsa bunu almam çünkü zaten şuan satıyorum :D ama zevki daha yumuşak müziklere yatkın olan kişinin düşünmeden alması gereken bir gitar.

Ucuz mudur? Meksika Fender Tele bana o kadar ucuz olmaz gibi geliyor. Standartı 2.600 civarı sanırım.

Son düzenleme:
Geri