Sap Ayarı Yaparken "çat" Diye Bi Ses!!... (yardim)

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda haylaz01 tarafından 1 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

 1. meraba beyler. sap ayarı yapiym dedim. gayet de iyi gidiyodu. hafif gevşetirken arada "pat" etti, bi daha da alyanla çevirmeye korktum... 1-2 gün içinde lüthiere götürcem zaten de, şu alyanla çevirirken "pat" etme meselesi, sapın attığını mı gösterir, yoksa normal bişey mi?
  la inşallah normal bişeydir :(
   
 2. "pat"da bir şey olmaz..."çat" sakattır...:troll:

  Umarım bir şey olmamıştır...

  Sevgiler ve saygılar...
   
 3. yani.. çat dır doğrudur :D
  sap ayarınızı kendiniz mi yapıyorsunuz ?
   
  Grundar bunu beğendi.
 4. ağaç çatlamıştır en fazla sen yine de bir röntgen çektir. şaka bir yana ben de çeyrek tur vidayı çevirdiğimde daha önce olmayan çıt çıt sesi geldi. herhalde ağaçla sürtünmeden oluyor bu. yoksa gitara baksak akordu bile kaçmıyor.
   
  Son düzenleme: 1 Ocak 2015
  haylaz01 ve GiveİntoMe bunu beğendi.
 5. Sap atması diye ifade edilen şey truss rodun düzeltemeyeceği oynamalardır. Ya Timur'un belirttiği gibi ağaca sürtme sesidir veya truss rodun kafasını tutan kaynak kırılmıştır(ki alyanı takıp kontrol edebilirsin, boşta dönmüyorsa sıkıntı yok).
   
  haylaz01 bunu beğendi.
 6. Muhtemelen sıkıntı yok... Ağaç truss rod ayarı sırasında anında tepki vermez... Turlar arası ağacın bu ayara gelmesi için beklemek gerekebilir... Muhtemelen ağaç ilk etapta gevşemedi ,sonra biriken stres birden deşarj oldu... Gözle görülen bir çatlak vs. yoksa benim fikrim birşey olmadığı...Tüm gitarlarımın sağ ayarlarını kendim yaparım.. Benzer ses bazen çok tansiyon altındaki trus rod vidasının yağsız kaldığı ve sert olduğu durumlardada da oluyor... Bekleyin ,herşeyi normal ayar tutuyorsa sorun yoktur :)
   
  cruiser_rider bunu beğendi.
 7. "Çat" değildir o, "çıt"tır. "Çat" olsa duramazsın. (dışarıdan görünen herhangi bir çatlak yoksa, sorun yoktur bence)
   
 8. Sap ile tuşe arası açıkmı diye kontrol etmenizi öneririm. Eğer açıklık yoksa gitarınız vintage olmuş demektir :cool:
   
  aumit ve haylaz01 bunu beğendi.
 9. Evde şakacı kardeş/arkadaş var mı? Belki çat sesini o yaptı, şimdi de başlığı okuyup karnını tuta tuta gülüyordur.
   
  CanberkPolat, pastel ve Flamenco bunu beğendi.
 10. 15 dk arayla çeyrek tur döndürüyorum ben de geç olsun güç olmasın. 1,1-5 saate herşey yerine oturuyor. Muhtemelen bence de böyle birşey oldu.
   
 11. O sap artık iflah olmaz benden söylemesi.
   
 12. EMM

  EMM

  Herkes aciklamalarla yazmis, siz neden boyle dusundugunuzu yazar misiniz? Obur turlu dayanaksiz soylenmis gibi oluyor.
   
 13. Kendi başıma bikaç kez geldi ya truss rod paket oldu ya sap içten kırıldı. Ayar tutmuyor. Gitarın konforu değişiyor.
   
 14. Gitarın markası ne? Düzgün birşeyse hiçbirşey olmaz, değilse de sap ayarlarken sap atıyorsa canı cehenneme öyle gitarın.
   
 15. benim de ltd mh 50 gitarım var. daha yeni tel taktırmıştım ama gitarı bir ay süre kullanamayacam için gitarın akortunu mi bemolden do diyeze kadar düşürmüştüm.aradan bir gün geçti ve çok iyi bişey olmadığını duyunca geri mi bemole çektim. çekerken de sapımdan tıkırtılar geldi. acaba gitarımın sapında bir sıkıntı mı var.
   
 16. Hiçbirinde hiçbirşey olmaz, rahat olun, truss rod'u kırmak üstün beceri gerektirir. Bilmeden çok yüklenip tam tur filan attırmanız ve baya güç uygulamanız gerekir. Zaten onu hissedersiniz, civata aşırı zorlanır filan. Çat-pat-tıkır-tukur sesleri çıkabilir normaldir. Truss rod metal olduğu için siz onu gerdikçe ya da serbest bıraktıkça metal kısımlardan sesler gelebilir, aynı şekilde ağaçtan da gelebilir, sıkıntı yok. Asıl gelmiyorsa problemdir. Ağaç veya truss rod hiç tepki vermiyor anlamına gelir.
   
  haylaz01 bunu beğendi.
 17. yok hiç truss rod la oynamadım az önce de sap ayarı ile bir başlıkta olması gereken sap ayarı ölçülerine göre bir kontrol ettim(hani bu bir ile 24 e bas 8. perdenin yüksekliği gibi durumlar) hepsine birebir uyuyor
   
 18. Farketmez, daha gergin akort veya daha kalın teller ya da tam tersini yaptığınızda da ağaç buna tepki vereceği için sesler gelebilir. Zaten bunları yaptığınızda sapın ayarı bozulduğu için sap ayarı yapılıyor.
   
 19. peki bu internette gezinen sap ayarı ile ilgili şeyler sap ayarı kontrolü için doğru mudur. ben onlara göre bir kontrol ettim de...
   
 20. hani bu 24. perde ile birinci perdeye basılı tutup 8. perdeden 1 mm boşluk olayı yada 1 ile 17 den tutup 8. perdeye 0.2 mm kadar bir boşluk falan tarzı ayarlar
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş