Thomann'dan Amfi Alacağım ?

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda CanberkPolat tarafından 3 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. Dostlar 1 hafta içerisinde sipariş vereceğim %18 vergiyi felan kapıda ödüyormuşuz zaten forumda okudum ettim fakat siteye kendi adım ile kayıt olup ablamın kartından ödemeyi gerçekleştireceğiz bu sıkıntı yaratır mı acaba ? Sipariş verirken izlemem gereken yollar neler şimdiden teşekkür ediyorum

2. Öncelikle kart uluslararası ve netten alışverişe açık mı emin olun. Ürünü seçeceksin, sepete ekleyeceksin, adım adım ne yapacağın zaten açık görülüyor.

Son düzenleme: 3 Ocak 2015
  3. Daha önce bir firma ile görüşmüştüm. Ülkemizde ötv ile bergilendirirken hoparlör sayısını baZ alıyorlarmış. 4x10 hoparlörlü bir anfi dört katı ötv demek oluyormuş. O zaman kafa anfide ötv olmaması lazım :)

4. Kafa alacağım dostum kabini tr den alırım büyük ihtimal ama şimdi ötv mi kesilecek %18 kdv mi ? Sadece kart üzerinde yazan isim ile üyelik ismi farklı olsa sorun çıkartırmı acaba onu merak ediyordum :))

5. Sanmıyorum bir sorun çıkacağını. Öyle olsa, Türkiye'de de sorun olurdu. Sonuçta Mastercard ve Visacard uluslararası kartlar. Burda sorun olmuyorsa, orda da olacağını sanmam.

Alışveriş yapacağın kart hangisi ise, o bankayı arayıp öğrenebilirsin en net şekilde.

6. Firma biraz sallamış, öyle saçma şeymi olur ya :D Kanuna göre ; mikrofonlar, kulaklıklar, hoparlörler , ampli, bir veya daha fazla hoparlör içeren setler için ötv %20 oranında belirlenmiştir. Yalnız burdaki durumda arkadaş zaten ötv ödemeyecek.

7. Efendi gibi %18 kdv ödemicekmiyim ben şimdi ? ahah :D

8. Efendim, Evropa VAT'ınız düşecek, lâkin yerini devletin gümrük vergisi alacak.

9. Evet düşüyor sepete ekleyince devlet benden kdv alacak ama değil mi %18 oranında ?

10. KDV değil efendim, gümrük vergisi alacak.

11. O nasıl hesaplanıyor acaba ? Daha önceki konuda arkadaş almış ve yanlış hatırlamıyorsam kdvsini verip kapısında kargoyu teslim almıştı yine yalan olmazsak iyidir %18 kdv ye göre kendimi hazırlamıştım yahu

12. %18 gümrük vergisi ödeyip alacaksın, yurtdışından alınan bir üründe kdv diye birşey olmaz.

13. Onu hesaplamanın bir yolu varmıdır hocam

14. Amfinin maliyeti bölü 100 çarpı 18 :)

15. Tamamdır çok teşekkür ediyorum arkadaşlar durumlardan haberdar edeceğim ! ^_^

16. Bu açıklamaları çok defa yaptık tekrar tekrar sormak yerine thomann' la ilgili açılmış iki başlığı bulup okuyabilirsin. %18 vergiyi hesapliyamiyor isen bu ise kalkışmamanı öneririm, aksi bir durum halinde altından kalkamazsın.

17. O KDV oluyor işte eğer ürün gümrük vergisine tabi bir ürün ise ayrıca o vergi de ödenir. Oran bir defa neden % 18 ? KDV oranı o kadar. Avrupada bizden neden VAT almıyorlar ? Çünkü çifte vergileme anlaşması olduğundan dolayı üründen iki defa KDV alınmasın diye.

18. Peki 75 euro altı altı alışverişlerde neden KDV ödenmiyor ve 75 euro neden "gümrük muafiyeti sınırı" diye geçiyor ve benim ödeyeceğim vergi neden "KDV" olarak değil de "Gümrük Vergisi" olarak geçiyor?

19. %18 öyleyse KDV, düz mantığın dibini görmüşsün :D E o zaman oku bakalım neymiş o %18 lik vergi;
    Posta ve Hızlı Kargo Muafiyetleri

20. Çünkü devlet o düşük tutardan alacağı KDV bedelini elemanların harcayacağı vaktinden ve dökümantasyondan daha değersiz görüyor. Gümrük vergisi KDV + alınan vergi varsa hepsinin toplamıdır. Burda sadece KDV olduğu için %18 ödenir.

Bu Sayfayı Paylaş