SM invader ve jazz maun üzerinde nasıl bir ses verir???

merhaba arkadaşlar.size bir kaç soru sormak istiyorum.
ekipmanım cort KX1F gitar,boss GT-8,behringer ultra-g DI box ve 10 Watt bi anfi.
1.gitarıma EMG 81/85 set taksam sizce nasıl olur?
2.EMG aktif mayetiklerde gitarımda şu anda olan coil tab özelliğini kullanabilecekmiyim.yani aktif manyetiklerde coil tab ile single yapılabilirmi.
3.eğer aktif mayetik takmazsam köprüye seymour duncun invader takmayı düşünüyorum? bu mayetik bildiğim kadarı ile güçlü bir mayetik.dip gürültüsü falan varmıdır?yada her sesi almak gibi kötü huyları varmıdır?
4.eğer invader takarsam sap mayetiği olarak ne tercih etmeliyim.sapta cleanleri daha iyi bir mayetik olabilir.yada akıcı solo tonları alınabilcek bir mayetik.sizce ne olabilir?

sorularıma cevap verdiğiniz için şimdiden teşekkürler.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

Evt. iki adet emg 89 ile istediğin gibi coil tap özelliğini kullanabilirsin. Emg'nin diğer manyetiklerinde bu mümkün olmayacaktır. Emg zevkine uyuyorsa tak tabi, iyi olacaktır. Son derece gürültüsüz ve çevre koşullarına dayanıklı manyetikler. SD invader için yazılacakları merakla bekliyorum :LOL:

ygc nickli arkadaşın da manyetik sorunu var.Ben yapmayın etmeyin diyorum sana da yapma etme diyorum.Sırf coiltap özelliği kullanılsın diye iki tane emg 89 takan bi gitarist görmedim de duymadımda.Ama bu olmaz anlamına gelmiyor.Kx1 sahipleri dayanışmaya diyorum.Bence evde kullanmayacaksan en az 30watt bi amfi al.Bu manyetik sıkıntısı bende de var .Ama zamanla adam etmeye başladım biraz teknik ve alışmakla alakalı.Teknikle alakalı dediysem yıllardır gitar çalan bir insan değilim.Ama mesela solo atarken sağ elinle dokunmadığın telleri elini üstüne koyarak susturmaya çalış.Ritim çalarken penanın akoru bastığın tellerin haricinde diğer tellere değmemesi için daha küçük bir açıyla tellere dokun.Sololarda distortionun fazla sert olmamasına dikkat et.Mümkünse overdrive olsun.Sadece cube 30 ve kx1 ile ac_dc nin tnt solosunu çalarken bazen kendimi ac_dc nin gitaristi gibi hissediyorum.Manyetik takviyesi falan hikaye.Manyetikle uğraşacağına sat gitarı ekle manyetiğe vericeğin parayı stock manyetikleri hoşuna giden bir jackson al yada hoşuna giden başka ne varsa.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
emirizmir demiş ki:
ygc nickli arkadaşın da manyetik sorunu var.Ben yapmayın etmeyin diyorum sana da yapma etme diyorum.Sırf coiltap özelliği kullanılsın diye iki tane emg 89 takan bi gitarist görmedim de duymadımda.Ama bu olmaz anlamına gelmiyor.Kx1 sahipleri dayanışmaya diyorum.Bence evde kullanmayacaksan en az 30watt bi amfi al.Bu manyetik sıkıntısı bende de var .Ama zamanla adam etmeye başladım biraz teknik ve alışmakla alakalı.Teknikle alakalı dediysem yıllardır gitar çalan bir insan değilim.Ama mesela solo atarken sağ elinle dokunmadığın telleri elini üstüne koyarak susturmaya çalış.Ritim çalarken penanın akoru bastığın tellerin haricinde diğer tellere değmemesi için daha küçük bir açıyla tellere dokun.Sololarda distortionun fazla sert olmamasına dikkat et.Mümkünse overdrive olsun.Sadece cube 30 ve kx1 ile ac_dc nin tnt solosunu çalarken bazen kendimi ac_dc nin gitaristi gibi hissediyorum.Manyetik takviyesi falan hikaye.Manyetikle uğraşacağına sat gitarı ekle manyetiğe vericeğin parayı stock manyetikleri hoşuna giden bir jackson al yada hoşuna giden başka ne varsa.

hocam önerilerin için sağol ama birincisi ben mayetiklerimden memnun değilim vs. gibi bişey demedim.bu mayetik sıkıntısı bendede vardı adam ettim demişsin.mayetikler iyi ama aşık havada çaldığımda rüzgarın bile sesini aldığında beni çileden çıkardı bi konserde.ayrıca akorlar arası geçişlerde yüksek gain kullandığında ne kadar kaparsan kapa palm mute yap fark etmiyor.garip vıjjjjjjjjjt diye bir ses çıkıyo.insanlar palm mute yapamıyosundur diyolardı vs. ama onlarada gösterdim denettim.gt-8 den gaini açamıyorum sırf bu yüzden.asıl sorun benden kaynaklanmayan sesleride alması ve ritm çalarken biraz çamurlu kalması.kısaca benimki teknik bir konu değil.sevmedim bu mayetikleri.

ikincisi zaten çaldığım konser tarzı yerlerde zaten anfi oluyo onun için anfi almıyorum.barlardada DI box ile direk sisteme giriyorum ve bi çok anfiden daha ii sonuç elde ettim şimdiye kadar.bu prosesör ile ilgili bişey gerçi ama anfi al önerine karşılık dedim.anfi almamı gerektiren bi durum yok ortada yani.

ücüncü olarakda ne ibanez severim ne jackson.sadece gibson les paul severim.ve bu gitarıda ağacı olarak onla aynı olduğu için almıştım.ağacı aynı ama epiler gibi taklit değil.teklit kullanmayı sevmem.KX1 in kendine özgü bir stili var hiç değilse.neyse gitarımıda seviyorum.ve İnşallah bir aksilik çıkmazsa gibson les paul alana kadar satmam bu gitarı.ve aşırı zendin yada ünlü olup bu işi meslek olarak yapmadıkçada gibsona o kadar para veremem.neyse sonuç olark İnşallah bir aksilik çıkmazsa bu gitar uzu süre benle birlikte olcak ve manyetik modifiyesi benim istediğim standartlara ulaşması için şart.sorularım hala geçirlidir.cevaplarınız için teşekkürler.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

abi çamurlu distortionlar istemiyorsan emg'den uzak dur o zaman.

sd için önerebileceğim manyetkler invader olur,duncan custom olur bridge için.neck için de sd 59 alabilirsin veya dimarzio paf pro.

bu arada manyetk rüzgarı alır sesi alır ama abartılı derecede değil.bi forumda dimarzio multibuckerla yapılmış insan sesi kaydı dinlemiştim :)

yukardaki manyetkleri denemişliğim yok sadece demo soundlarını biliyorum az çok,bu arada dr.barlo'yla konuş bi sen bence ;)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
abi çamurlanma distortionda değildi cleanlerdeki çamurluluktu bahsetmek istediğim.haa birde dip gürültüsü var bunun.

EMG yazmamdaki amaç dip gürültüsü bildiğim kadarı ile yok.şimdiki kullandığım mayetikler yüksek çıkışlı ama pasif fazla çamurlanma demek burda ayrıca dip gürültüsü.hele gt-8 topraksız bir prize bağlıysa yandım anam.EMG nin çıkışları yüksek ama aktif olması sayesinde benimki kadar çamurlu olcağını sanmıyorum.ayrıca dip gürültüsü.ve EMG tercih etmemdeki neden paraya sıkışırsam satabilirim zaten büyük ihtimal ikinci el alcam.yani satarken EMG kolay satılıyo ve 2. el alır satarsam çok zararım olmaz diyordum.

ama 2. el 89 bulamam coil tab li başka bi modelide yok düşüncem ve fikirlerinizi yazmaya devam edin arkadaşlar kafamda bişiler oluşuyo sayenizde.

bu arada invader alırsam sap mayetiği olarakta duncun sh-2 jazz olabilir diye düşünüyorum.X costumda bu configürasyon var.ama benim gitarın bi üst modeli olan KX costumda duncun 59 ve sh4(jb) mayetikler var.gitar hemen hemen aynı gitar.ve fabrika bunu koyuyosa bir bildiği vardır diye düşünüyorum.fakat bu mayetikler benim istediğim soundlara göre çok yumşak.ne yapsakki?

pasif mayetik takcak olursam.duncon invader/sh2(jazz) ikilisinimi önerirsiniz.yoksa duncon 59/ sh4(jb) ikilisimi.ne dersiniz arkadaşlar???

arkadaşlar en sonunda invader ve jazz takmaya karar verdim.kıvılcımdan sipariş ettim.ankarada varmış ordan getirtcekler.yarına gelcek.ama hala karırsızım.kimisi mauna jazz gitmez diyo kimisi bilmemne.jazz ve invaderi kullanan varmı.özellikle maun üzerinde kullanan varmı???fikirlerinizi yazarsanız sevinirim.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

Kim demiş maun kasaya jazz gitmez diye?seymour duncanın sitesinde tone wizard a gir en başta jazz manyetikleri koymuş adamlar maun kasa için.Jazz ve Invader senin için çok mantıklı bi tercih olacaktır.Jazz manyetiği de harikadır ayrıca.Sweepler için ideal.Müzikle kal :D

saol scorpions teşekkürler cavabın için.peki bu seferde aklımı şu kurcalıyo.(bende ne kararsız bi adamım yaa:D ) invaderin mid ve basları baskın va maununda öyle.aceba tizleri baskın mid ve basları düşük olan JB mi alsam kasa ve mayetik birbirini dengelese.:D ve son bir soru benim gitarım sabit köprülü.ben gitarıma hangi tip mayetik takcam.normal mi yoksa f-spaced olanlardan mı?bunuda çözüme kavuşturursam tamam olcak.:D kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

maun daha tiz karakterli bir ağaç benim bildiğim, o yüzden invader adeta dengeler sesi. sert ve düz equalizerlı bir sesin olur diye düşünüyorum.

abi ben tam tersi olarak biliyorum.hatta maun gitarların üzerine maple kapma yapılmayınca tonları aşırı bastan ve midden çamur oluyo diye biliyorum.bunu kesin ve net bilen arkadaşlar varsa yazarlarsa sevinirim.:D ona göre JB yada invader alcam.bu arada manyetikler yarın gelcek sanırım.yani yarın almam gerekli İnşallah bir aksilik çıkmazsa.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

emirizmir demiş ki:
ygc nickli arkadaşın da manyetik sorunu var.Ben yapmayın etmeyin diyorum sana da yapma etme diyorum.Sırf coiltap özelliği kullanılsın diye iki tane emg 89 takan bi gitarist görmedim de duymadımda.Ama bu olmaz anlamına gelmiyor.
Evet oluyor zaten :D Genelde 2 hum'lı 5 yollu switch'i olan Ibanez'lerde kullanılan bir coil tap olayı var. Switch'in 2. ve 4. pozisyonlarında. 2. pozisyonda her iki manyetiğin de birbirine uzak olan coilleri, 4. pozisyonda ise birbirine yakın olan coilleri çalışıyor. İnsanlar bunu emg 89larla yakalamak için 2 emg 89 alıp birini düz birini ters takıyolar istedikleri pozisyona göre ve bunlardan birini yakalamış oluyorlar...

jedaynayt demiş ki:
abi çamurlu distortionlar istemiyorsan emg'den uzak dur o zaman.

Emg'ler çok yüksek gain'de bile temiz ses vermeleriyle meşhur, zaten aktif manyetik mantığı o :)

melihbozkurt84 demiş ki:
abi ben tam tersi olarak biliyorum.hatta maun gitarların üzerine maple kapma yapılmayınca tonları aşırı bastan ve midden çamur oluyo diye biliyorum.

Tam tersine, hatta bildiğim kadarıyla fikir ihtiyaçtan doğmuş, yani maun gitarlara biraz daha tiz ve açık bir sound kazandırabilmekten. Bu flame ya da quilt maple top denen şeylerin bir çok insan için kalın olanı makbuldür hatta ve tahmin etmek zor olmasa gerek, ne kadar kalın olursa o kadar çok etkiyecektir tona :)

melihbozkurt84 demiş ki:
arkadaşlar en sonunda invader ve jazz takmaya karar verdim.kıvılcımdan sipariş ettim.ankarada varmış ordan getirtcekler.yarına gelcek.ama hala karırsızım.kimisi mauna jazz gitmez diyo kimisi bilmemne.jazz ve invaderi kullanan varmı.özellikle maun üzerinde kullanan varmı???fikirlerinizi yazarsanız sevinirim.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

Invader + jazz kombinasyonu bence de çok iyi bir kombinasyon ama ufak bir tavsiyem olacak. Bildiğim/gördüğüm kadarıyla Invader'ın output'u Jazz'e göre çok yüksek, onun için Jazz'i Invader'dan bir miktar daha yüksek olacak şekilde ayarlarsan daha memnun kalırsın diye düşünüyorum. Güle güle kullan manyetiklerini :)

DaveMustaine_64 demiş ki:
melihbozkurt84 demiş ki:
abi ben tam tersi olarak biliyorum.hatta maun gitarların üzerine maple kapma yapılmayınca tonları aşırı bastan ve midden çamur oluyo diye biliyorum.

Tam tersine, hatta bildiğim kadarıyla fikir ihtiyaçtan doğmuş, yani maun gitarlara biraz daha tiz ve açık bir sound kazandırabilmekten. Bu flame ya da quilt maple top denen şeylerin bir çok insan için kalın olanı makbuldür hatta ve tahmin etmek zor olmasa gerek, ne kadar kalın olursa o kadar çok etkiyecektir tona :)

aslında sanırım bende aynı şeyi söyledim.maun bas ve mid karakterli bi ağaç ve buna tiz kazandırmak için maple kaplanıyo.ve maple ne kadar inceyse o kadar kapalı ve bas bir ton.ne kadar kalın ise açık ve tiz ton oluyor.

peki şte korkum şu maple kaplama ne kadar kalınlıkta bilmiyorum.ya inceyse ve invaderi de takınca çok bas bi ses alırsam???

dave ne dersin aceba JB mi alsam invader yerine??

cevaplarınız için çok teşekkürler arkadaşlar.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

Invader ve Jazz ı basswood Cort x6 üzerinde birlikte kullanmıştım. Ses seviyesi açısından bir sorun yaşamadım fakat invader maun gövdeli bir gitar üzerinde biraz fazla bass ses verebilir. Bence de JB veya Sh5 modellerine bir göz atabilirsin.

a287atonlar3054jp.gif

böyle bir şey buldum, gördüğünüz gibi maun maple tipleri hariç çoğu ağaçtan daha tiz karakterli.

Geri