Ilk Ibanez'im Için Modifikasyon Önerisi

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda Darknesswithing tarafından 4 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

 1. Merhabalar.İlk gitarım olan ibanezi çok seviyorum.Satmak bırakmak istemiyorum.Klavyesi kaymak gibi geliyor ya alıştığımdan yada bilemiyorum işte.
  Ama her ne kadar çalım olarak zevk verse de aldığım ses bakımından mutlu değilim.Sizce ne yapayım değermi değmezmi bilemiyorum.Bağlantılarından başlayayım bence işe.
  Model:Grga 11 ca 10917716_10205619360740780_1451134766_n.jpg
   
 2. Manyetiklerini değiştirebilirsin. Ton kaliten baya baya artar. Amfin kabinin zaten iyi, manyetiklerin tadını alırsın.
   
 3. Bence de ama ilk önce bir bağlantılarını düzeltiyim.Switchi biraz sıkıntılı.
   
 4. Bu gitara yapacağınız yatırımla daha iyi bir ibanez ya da bir üst modele/üst seviye gitarlara terfi edebilirsiniz. Gitara yapıcağınız yatırım ağaçlarının kötü olmasından dolayı tam randıman veremeyecektir bu da sizi daha da üzecektir/paranızın boşa gitmesine sebebiyet verecektir. Piyasada hem sesini hem sapını seveceğiniz bir sürü gitar var.

  Elinizdeki gitarda gövde büyük ihtimal sıkıştırılmış ağaç-sunta/en iyi ihtimalle 4-5 parça seçilmemiş, rastgele yapılmış bir ağaç bir gövdedir. Bu yüzden sesi sizi hüsrana uğratır. İyi amfi, iyi gitarın-kötü gitarın turnusolu olduğunu da bu başlıkta bir daha kanıtladınız bir bakıma :) İyi ton için artık önce iyi amfi sonra gitar sonra isternirse pedal mottosunun forumda işlediğini görebilmek güzel. :)
   
  tunckk bunu beğendi.
 5. Amfi ve kabinden dolayı gitara yapılacak manyetik ve potans-switch değişimi çok güzel sonuç verecektir. Ben en düşük model Squier'a gitardan 2 tane alacak modifiye yapmıştım ve gitarın sesini duyan Çin malı gitar olduğuna inanamıyordu. Ama bu biraz da insanlardaki estetik ameliyat sonucuna benzer. Örneğin bir Deniz Akkaya'nınki gibi sonuç alınması için alt yapının da müsait olması lazım. Eğer gitar rahatsa, kasanın tınısı zaten iyiyse masraf yapmaya değer.
   
  tunckk ve gurkanisevic bunu beğendi.
 6. Al satçı dolu forumda böyle enstrumanına duygusal bağ kuran kişileri görmek sevindirici :) değişik resimlerini eklerseniz bu başlığa sevinirim...gitarın değişimini merak ederim ben :)
   
  tunckk ve devastator bunu beğendi.
 7. Benim de ilk gitarım Ovation CC057 (Kayahan'ın gitarının aynısı). Ne badireler atlattı ama o kadar çok anıyla doluyum ki o gitarımla, asla satmam. Eminim ilan açsam ne elektro gitarlar teklif edilecek ama yol arkadaşımı da satacak değilim yani. O yüzden ilk gitarını satanlara çok kızıyorum. Ya duygusuzlar (Cem Yılmaz deyimiyle "duygusal"lar) ya da hiç anıları olmamış, yaşanmışlık yok o gitarla.
   
  gurkanisevic bunu beğendi.
 8. Kafamda bir iki düşünce var ama, doğru mu yanlış mı bilemedim, yanlışım varsa düzeltilir en azından. Öncelikle bana bu GIO Ibanezlere -kötü gitar olmamalarıyla birlikte- biraz fazla fiyat koyuluyor gibi gelmekte. Sanki bir Jackson JS22 hem stok olarak daha iyi, hem de masrafa daha değer gibi gelmekte ki aklımda böyle bir halt yemek de var.
   
  tunckk, devastator ve gurkanisevic bunu beğendi.
 9. Giolar kesinlikle kötü değil. Hele elimden takaslı bir alışverişten GAX30 geçti ve yemin ederim Epi'lere bakmaya gerek bile yok diye düşündüm. Stok hali bile gayet yeterliydi. Ama fiyatlarının yüksek olduğuna da katılıyorum. Jakson JS serilerini de denedim. Hiç de fena değiller.
  Ama ucuz serilerde hepimizin de kabul ettiği malum gerçeğe dönüp geliyoruz. Çokça deneyip seçerek almak lazım.
  Şaşırtanı da var, kaçırtanı da.
   
  hackeiommi bunu beğendi.
 10. Şuan jacksonu aktif olarak kullanıyorum.İlk gitarımdı ibanez,ibanezden sonra jacksonu aldım.jacksonu yakşalık 1 yıl boston 15 watt amfiye bağlıyordum cidden eziyet.
  İlk amfi sonra gitar işte olay bu.
  Jacksonun tadını engl ile alıyorum
   
 11. Diğer fotolar.
  Sanırım ilk önce shilding kabloyla kablolarını yeniliycem dip gürültüsü azalsın diye.
   

  Ekli dosyalar:

  • image.jpg
   image.jpg
   Dosya Boyutu:
   168.6 KB
   Gösterim:
   36
  • image.jpg
   image.jpg
   Dosya Boyutu:
   178 KB
   Gösterim:
   36
  • image.jpg
   image.jpg
   Dosya Boyutu:
   190.7 KB
   Gösterim:
   36
  gurkanisevic bunu beğendi.
 12. Önce potansları , switchi değiştir kaliteli olanlarla, sonra gerekirse manyetik değişirsin. Arada duygusal bağ varsa gitar 200 liralık bir gitar bile olsa o gitara istenilen yapılmalı diye düşünüyorum.

  İlk gitarım ibanez grg121 idi, Ankara'da satmıştım, ferrari red gibi bir rengi vardı. Hala arıyorum.
   
  gurkanisevic ve forbidden_city bunu beğendi.
 13. Bayadır tel yoktu üzerinde.Aldım taktım bugün unutmuşum verdiği zevki sonra dedim ulan ben seni adam yapacam.
   
 14. Hatta boyasını kazıyıp swirling yapasım bile var.
   
 15. O kafalara girmeni hiç ama hiç önermem , İlk gitarım diyorsun manevi diyorsun sakata gelirsin , Boyayı çok ince zımparayla uzun sürede zımparalasan bile altından çıkacak ağaç gofretse dağılabilir bile :) , ÜStüne düzgün bir swirl işlemi yapsan bile , Hoşuna gitmeyen tonda elbet kötü bir değişim olacak bunuda unutma derim
   
  Darknesswithing bunu beğendi.
 16. Önce manyetik modifiyesi, kesmezse tek yol sapa uygun güzel bir gövde edinmek.
   
  gurkanisevic ve Darknesswithing bunu beğendi.
 17. Gio lar kesinlikle kötü gitarlardır. Dünyanın parasını versen o manyetiklerin tadını yeterince hissedemezsin. Sustain verimi alamazsın. Biraz shred çalayım desen çamur gibi olur.
   
 18. zaten birinci gitarı yapmaya çalışmıyor çalınabilir en üst seviyeye gelmesi amaç...
   
 19. 99-2000 YILLARINDAN İTİBAREN yolunmuş tavuk gibi olduk senelerce gitarlar ve fiyatları konusunda o kadar kızgınım ki kimsenin kıt kanaat setup oluşturmasına kıyamıyorum.
   
  gurkanisevic bunu beğendi.
 20. Amaç gitarın aksamını kaliteli hale getirmekse bu yanlış bir tercih olur. Amaç gitarla oynamak ve deney yapmaksa sonuç o gitardan ebediyen soğukmak olacaktır. Daha önce de yazdığım gibi gitarın klavyesi rahatsa ve gövde tınısı iyiyse manyetik ve potans-switch değişimi güzel sonuç verecektir.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş