Nota Bilmek Şart Mıdır?

'Müzik - Genel' forumunda basss tarafından 4 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

 1. Nota bilmek şart mı
   
 2. ben çok fazla okumadığım için herhalde, nota okumada zorluk çekerim. ama gamlar ve kalıpları öğreniyorum ve çalışıyorum. bunları bilmekte fayda var. bunların yanı sıra en önemlisi enstrumanından çıkaracağın sesi bilebilmek. bu aşamadan sonra zaten enstrumana hakimiyet başlıyor.
  daha iyi bilen veya bilmeyen arkadaşlar da yazsın öğrenelim :android:
   
 3. Hayır. Ama işine yarar bilmen.
   
 4. Bahsettiğim şey portre okumak,enstruman uzerindeki notaların ezberlenmesi gerektiğini duşunuyorum.
   
 5. O açıdan bakacak olursak gitar çalmak da şart değil :D
   
 6. İster istemez bir noktadan sonra klavye üzerindeki notaları ezberliyorsun.
   
 7. nota okuma mevzusu ilerde ne iş yapacağına bağlı aslında. stüdyo müzisyeni olursun albüme kayda gireceksin mesela, önüne nota gelecek hadi çal bakalım daha önce duymadığın şarkıyı :) kısacası sorunun cevabı sende .
   
  Gomez bunu beğendi.
 8. Nota bilmek bence şart, sadece tablara bakarak çalarsanız yaptığınız şeyin bence ''Guitar-hero'' oynamaktan bir farkı kalmaz, neye bastığınızı bilmeniz gerek.
  Hatta şöyle ki: ''Dur Gitarist, bilmeden gelip bastığın bu tablar, bir devrin battığı yerdir.''
   
 9. Ama bunu sadece tab olarak algılamamak gerek, klavye üzerindeki notalar biliniyorsa, gamlar biliniyorsa, e biraz da kulak varsa tablaturee dahi ihtiyaç kalmaz diye düşünüyorum.
   
  timurhantt bunu beğendi.
 10. jimi hendrix ve b.b. king tablara bakıp çalıyordu :D
   
 11. ''klavye üzerindeki notalar biliniyorsa'', zaten ben de bunu söylemek istedim :)
   
  Can Temtek bunu beğendi.
 12. diğer müzisyenlerle iletişim kurmana gerek yoksa şart değil. ama eğer iletişim kuracaksan, 3.telin 7. perdesi falan dememek için notalar var.
   
  CengizÖzyurt, Clamper ve forbidden_city bunu beğendi.
 13. Jazz fusion olaylarına girmiceksen şart değil
   
 14. @Can Temtek çok güzel söylemiş, en basitinden bir gitarist dahi olacaksan notalarla ilişki içinde olman lazım ve bu işten kaçmadıkça zamanla ne bastığını bilir hale gelirsin. Hiç klavye ezberlemeye gerek yok.

  Porte -portre değil- okumak ise bir orkestrada çalmıyorsan, müzik okullarına da girmeyeceksen gerekli değil. Zaten günümüzde tüm gitar metodları yahut eğitim videoları tab sistemi üzerine fakat şu var ki mutlaka 'vuruş' ları bilmelisin. Zaten nota ses ile vuruş değerini gösterir, tab ise vuruştan bağımsızdır. Tabi şimdi guitar pro'da play'e basıp oynatması kolay ama yarın bir gün iletişim halindeyken grup arkadaşlarıyla vs. müzik dili bilmek lazım diye düşünüyorum. Zaten bahsettiğim zor bir şey değil o kadar.

  Ancak önüne koyulanı hızlıca deşifre edip gitara dökmek -hele hele hızlı bir soloysa- fazlasıyla zor ve gerekli mi? Kim ne derse desin 2015 yılında yalnızca hamallıktır bana göre. Bunu bir müzik öğrencisi olarak söylüyorum. Herkes rahatça ses kaydı yapabiliyorken, eserlerin başkalarınca çalımı için notaya dökmeye ve başkalarının yazdıklarını çalmak için de parça deşifresine gerek yok bana kalırsa. Dinlersin, kulaktan çıkarırsın, hiçbir şekilde çıkaramıyorsan zaten nette tab ya da guitar pro olarak bulursun, nota olarak değil.

  Tekrar altını çiziyorum, deşifre etmeyi bilmek ile nota bilmek farklı, müziğin altını üstüne getirmekten kaçınmayınız efenim :) Saygılar.
   
  akustiksamuray bunu beğendi.
 15. Değil, nice müzisyenler sadece lambalı anfiler, analog butik setler ve kastım gitarlar sayesinde müzisyen oldu. Özellikle memleketimizde dikkatli incelersen kalıp denen akor gam yürüyüşünü evirip çevirip çaldıklarını görürüsün. Yabancı pop rock da bunun üzerinden yürür. Nota değil olay emin ol.
   
  Clamper bunu beğendi.
 16. Ne kadar ekmek,o kadar köfte.
   
 17. J-P

  J-P

  nota dediğin topu topu 12 adet bişey.
  okusan da olur okumasan da.
  hiç okuyan ile okumayan bir olur mu.
  tabi olmaz.
   
  Clamper bunu beğendi.
 18. Notasız biyere kadar gider ve kendini tekrara girersin. Notayla kompozisyon yeteneğini geliştirir çeşitlendirirsin tekrara düşmezsin. Yaptığın besteyi her enstruman için kağıda dökebilirsin komplike bir müzisyen olursun. İçinden geçen tınıları enstrumana tıkanmadan aktarabilirsin.
   
 19. Nota gerekli değil
  İlle notaya dökeceğim diyorsanız "Sibelius" yazılımını öğrenin. Bestenizin haklarını tescil ettirmek için lazım olabiliyor.
  Tabi ki Türk Müziğini yazılımla notasyona dökmek pek kolay bir iş değil. TSM eserini notaya dökmek için bir bilenden yardım almanız gerekebilir.

  Bunların dışında nota öğrenmenin tamamen gereksiz olduğunu düşünüyorum. Tartışmaya açıktır, nota öğrenmeye yıllarını vermiş arkadaşların gözyaşları ile yazılmış cevapları bekliyorum :)
   
 20. işin özü kalbinden geçen sesi enstrümanına aktarmak, nota da zaten işin sayısallaştırması... ama emprovize vs yapabilmek için nota gam yürüyüş vs kuralları bilmek lazım
   

Bu Sayfayı Paylaş