Gibson Kokusu

@anatolia999 'un son açtığı Traditional LP ilanında "üzerindeki karamel kokusu hala ilk günkü gibi" demesi üzerine gelişen konuşmamız:

CAJEMIR : Ben rosewood'a yorup "gül kokusu" diyordum ama sen "karamel" diyerek yeni bir boyut getirdin :) Elimden kaç Gibson geçtiyse hepsinde vardı bu koku, müptelasıyım. Fakat ne yerli ne yabancı forumlarda göremedim kokunun kaynağı nedir diye?

anatolia999 : Onlarca gibson kullandım. Hiç birinde böyle bir koku yoktu :)
Ciddi ciddi karamel çikolata arası bir kokusu var. Nedense hiç kaybolmuyorda kaynağı nedir hiç bilmiyorum. Muhtemelen boyanın kokusu.

Velhasılıkelam; bu asla tükenmeyen ve über hoş kokunun menbaı nedir bilen var mı?
(tahmin yürütmek serbest, sallamak yassahtır :) )

Rosewood'un adı yanıltmasın, gülle alakası yok. Indian rosewood için konuşursam kakaoyu anımsatan bir kokusu var lakin ağacı işlerken fark edilebiliyor daha çok. Biraz ısındığında da tarçını anımsatır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Rosewood'un adı yanıltmasın, gülle alakası yok. Indian rosewood için konuşursam kakaoyu anımsatan bir kokusu var lakin ağacı işlerken fark edilebiliyor daha çok. Biraz ısındığında da tarçını anımsatır.

Anımsatıyor evet, ama sadece sap bu kadar yayabilir mi? Gövdeden de geliyor sanki, acaba cilada veya boyada bir numara olabilir mi?

Anımsatıyor evet, ama sadece sap bu kadar yayabilir mi? Gövdeden de geliyor sanki, acaba cilada veya boyada bir numara olabilir mi?
Benim de demek istediğim klavyeden gelmiyordur o koku :) Can'ın söylediği gibi case kaynaklı bir koku olabileceği fikri kafama yatıyor benim de. Hiç bir vernik türünde güzel bir kokuya rastlamadım. Akrilik, poliüretan veya polyester vernikler kuruduğu zaman hiç bir şekilde nefes almadığı için bunlarda uzun süreli koku muhafazası mümkün değil, lakin sizin bahsettiğiniz modeller nitro, demek ki boya veya vernikte bitiyor olay -bence-.

Para kokusu abi o :D (Sallamak yasak demişsin ama kusura bakma dayanamadım ) :D

Elindeki gitarı kokladın mı bilmem ama o gitarın da kendine has bir kokusu var.Case'inin iç pamuk kısmındaki kokuya da geçmiş durumda bu.Kesinlikle rahatsız etmeyen fakat diğer fenderlerde rastlayamayacağın bir koku.Yaşıyla alakalı bir durum olsa gerek ( 37 yıl + dişbudak + akçaağaç ).Benim o gitarda sevdiğim şeylerden birisi de kokusuydu.Tadını çıkar

Elindeki gitarı kokladın mı bilmem ama o gitarın da kendine has bir kokusu var.Case'inin iç pamuk kısmındaki kokuya da geçmiş durumda bu.Kesinlikle rahatsız etmeyen fakat diğer fenderlerde rastlayamayacağın bir koku.Yaşıyla alakalı bir durum olsa gerek ( 37 yıl + dişbudak + akçaağaç ).Benim o gitarda sevdiğim şeylerden birisi de kokusuydu.Tadını çıkar
Biliyorum abi onu, gayet iyi biliyorum hemde :) Şarap gibi gitar :)

Geri