Bir Ankarock Hikayesi- Ankara'nın Rockına Bak,gözlerimin Yaşına Bak!

'Müzik - Genel' forumunda dreamanddown tarafından 5 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  “Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti.” demişti ya Orhan Pamuk. Bizim içinde durum çok farklı sayılmaz hani! Kimimiz bir şarkı,kimimiz bir albüm,kimimiz bir konserle çıktık bu yola. Elbet ROCK uzun,zorlu,taşlı ve çamurlu bir yoldur şüphesiz. Kesin seninde anlatacağın çok şey vardır. Başlığa bakıp ama ben Çorumluyum diye yazmaktan vazgeçme sakın ha! Şehrin ne önemi var! Dilediğin gibi yaz,içini dök, herkes bilsin müzik için verdiğin sessiz mücadeleyi.

  Müzik yaparken yaşadığınız olayları (belittiğim gibi illa ki Ankara olması da şart değil/tüm arkadaşlarım paylaşımda bulunursa sevinirim),karşılaştığınız trajikomik durumları,zorlukları ve benzeri şeyleri burada paylaşırsanız sevinirim. Müzik konusunda eminim çok ilginç deneyimler ve yaşanmışlıklar ortaya çıkacaktır. ​
   
  Son düzenleme: 5 Ocak 2015
  blackfriday666 bunu beğendi.
 2. Bu fikir verdiğim bir ilanla başladı. Şöyle yazmıştım:

  "bak müzisyen kardeşim, sana iki çift lafım var. koskoca adamsın/kadınsın. Gitarın var, Basın var,davulun var ne bileyim her bir şeyin var. Ama müzik ruhun yok,çalışma isteğin ölmüş, bir kere yalancı ve üç kağıtçısın, o 90larda Türkiye'nin Seattle'ı dedikleri Ankara gitmiş ve yerine silik,sönük ve s*kik bir Ankara gelivermiş. Binlerce kişinin önünde çalmış olabilirsin,ultra mega deneyimlerin ya da ekipmanların (setupın) olabilir ama çoğunluğun yavşak olduğu bir müzisyen ortamındasın.En azından ben böyle düşünüyorum.Uzunca zamandır birlikte çalıp söyleyeceğim bir gitarist aradım. Gitarı olmasın ben veririm yeter ki yüreği,ruhu ve çalışma isteği olsun dedim. İlanlar verdim;bir kaç dönen oldu.Stüdyo yapalım,çalışalım deyince ortadan kayboldular. Be zibidi gonzalez sen değil misin benim 6 yıl yok 10 yıl deneyimim var falan diyen. İlk stüdyoda altına yaptın kaçtın ettin ortalığı eyledin viran! Bu gözler ne adamlar gördü bir bilsen turkrock.Bende dedim başkalarının ilanlarına yazayım. Gerçekten bir şeyler yapmak isteyenler elbet vardır. İlanlara özel mesaj attım. Ya dönen olmadı ya telefon açmadı ya bilmem ne! Bazılarıda sanki hasbam ROCK STAR elemesi yapıyor gibi cevap yazıyor. Lan değişik burası TURKROCK.com. Woodstock'a mı çıkacağız. Ya besten vardır besteler üzerine çalışırsın ya da cover yapıp keyifine bakarsın. İşin özü; o bu değil de şurada ilan verenlerin yüzde 50sinden fazlası müzik falan umurunda değil. Laf olsun torba dolsun geyik olsun benim olsun kafasında çoğu. Ama ben boşuna konuşuyorum. Müziğin M'sini tanımayan adama/kadına, müzik ruhunu öğretmeye çalışıyorum. Heyyyy, sen, büyük Rock yıldızı, Facebook profil starı,twitter virtüözü kardeşim! Sen mi büyüksün? hayır, O 90ların sonundaki 50 tllik çakma takamine klasik gitarlarıyla bir şeyler yapmaya çalışan insanlar büyük. Al o cilalı ve pahalı gitarlarını,baslarını,enstrümanlarını ! Senden bir bok olmayacak müzik adına emin olabilirsin. Müzik için sen bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç! Ve gerçek müzisyenlerin gözünde pul kadar bile değerin yok.
   
 3. Diğer ilandan başka kullanıcıların yorumlarını buraya ekleyeyim de uçup gitmesinler. Orada yazan her arkadaşa tek tek teşekkür ederim.
   
 4. yazan kişi: Mehmet B. Uzunosmanoğlu


  Sayın dreamanddownd dostum,
  Ben 1980'li yıllarda Ankara'da yaşamış bir kişiyim. Şu anda senin söylediklerini büyük bir üzüntü ile okuyorum.
  Ankara o zamanlar müzikal açıdan , hem amatör hem de profesyonel düzeyde çok zengin bir alt yapıya sahip idi . Bu anlamda müzik üreten bir sürü insan ve grup vardı ve de potansiyel vardı.
  Bu noktada , o döneme ait basit bir örnek vermek istiyorum :
  Benim yakın bir arkadaşım ; 80'li yılların başında , kendi grubu ile birlikte , ekmek kazanma kaygısı ile, ikinci iş olarak Maltepe'de bir pavyonda müzik yapıyor idi. Adamların esasen bir tarzı vardı ve bu tarzı her zaman sürdürmek kararlılığını gösteriyorlardı. Ancak ne yazık ki , bir pavyonda müzik yapıyorlardı.
  Bir akşam beni davet ettiler ama saat 21,00 gibi gel dediler. Ben de gittim.
  Gittiğimde pavyon çalışanları dışında mekanda kimse yoktu. Dostlarım, bir anda kendi gerçek müziklerini çalmaya başladılar. Düşün ki adamların set-up'ında "Vintage Hammond Organ " bile vardı.
  Hiç unutmuyorum , o gece müthiş Pink Floyd parçaları çaldılar. Ta ki pavyonun müşterilerinin gelmeye başladığı saat 23,00'e kadar.
  Yani o zamanlar müthiş bir şekilde ; her şarta rağmen özgür müzik yapma azmi ve bunu gerçekleştirme iradesi vardı.
  Şimdi senin anlattığın konulara bakınca , üzülüyorum ve acaba o günden bugüne kadar neler değişti sorusunu sormaktan da kendimi alamıyorum.
   
 5. yazan kişi: estante

  şimdi Ankara'daki müzikle ilgili konuşulmuş genel olarak dert yanmışız evet aslında bakınca Ankara piyasasına durum böyle maalesef. dreamanddown abinin mesajını okuyunca lan dedim benim gibi düşünen birileri daha varmış ama ben sadece düşünüyorum sanırım. bilmiyorum belki de yanlış bile anlamış olabileceğimi düşündüm ama en azından cover mevzusuna bakınca gerçekten sıkılmıyor mu insanlar. Ankara da bir bara gidiyorsun arkadaş 3 yıldır sürekli gittiğim bir bar var ve ordaki grupları takip ediyorum inanın playlistlerinde toplasan 5 şarkı değişmiştir. hep aynı giriş şarkısı hep aynı tempo hep aynı şakalar. insanlar demiyor mu neden hala saydım çalınıyor. ben burda saydım şarkısını kötülemek amaçlı demiyorum sadece bu şarkının bir ritüele dönüşmesinden bahsediyorum. ha ankarada ben de grup girişimlerim oldu iki barda sahne denemem oldu. sonuç başarısız. çünkü olmuyordu atmosfer yakalanmıyor. ben istediğimi çalamıyordum bu gruplarda. cover yapıyorsak bile aralara bişeyler eklemek istiyordum ama olmuyordu. velasıl o girişimlerde başarısızlıkla sonuçlandı. sonradan grup kurmanın bir şey üretmenin sağdan soldan gelin stüdyo yapalım, hemen şu barla konuşalım, sonra daimi grubu oluruz buranın filan diyen insanlarla olmayacağını anladım. ben de kendi kendime bir kayıt ortamım olmasa da pcnin mikrofonundan elektro gitarımla bir şeyler kaydetmeye çalıştım ve en azından daha zevk aldığımı gördüm böylelikle. şimdi bu mesajı nereye bağlayacağımı bilemedim. sadece konuyu görünce bir şeyler söylemek istedim.
   
 6. yazan kişi : nihilist

  Çok doldum, patlıyorum ben:
  Ankara' da 6 aydır bulunuyorum. Bir sürü ilan verdim değişik türlerde insanlarla karşılaştım evet çoğu bata çıkalım, para yapalım mantığında doğru. Tek dertlerleri çıtır / milf götürmek. Başka dertleri falan yok. Müziği önemseyense gidip grup kuruyor evine stüdyo açıyor bi şekilde evinde çalışıyor işi gücü var evli vs. Öğrenci dediğin leş cover manyağı tüm ülkede olduğu gibi bol distorşınlı arabesk pop iyi de neyi eleştiriyorsunuz? Sanata tükürülen beğensen de beğenmesen de dünya çapında ödül alan sinemacıları aşağılanan bir ülkede sokakta dış görünüşüne iş yerinde dayına babana torpilini bakılan memlekette bunlar olucakelbette. Yabancı grup sanatçı gelince doluyormuş her yer e dolar tabi sende yabancı hayranlığı var. Aynı performansı Ahmetler gösterse gidip "Bravo ya çok iyi çaldınız, X nasıl bi sanat yapıyor di mi yaa" diye başlayan ve seni değil o X i sabaha kadar savunan fanatik futbol holiganı şimdilerde siyasi holiganları ben mi yarattım? Demo kültürünü internete taşıyamamış, hipster denen zırvalığı ve kapitalizm sömürüsünü müziğe ben mi dayattım? EVi olsun arabası olsun diye sınıflanan erkeklerin Sanatla sürünmek istememesi olabilir mi derdimiz? Yozlaşmış Türk Rock müziği ve camisanı neden anlatmıyorsun? Ankara' da hala çok iyi müzisyneler var belki çoğu virtüöz falan da değil ama ANVIL belgeselini izleyip hala 40 50 yaşlarında göz yaşı dökecek kadar metal müziği seven adamlarla tanıştım. Hepsi nerde biliyor musun? "YERALTINDA" ve orda çok mutlular, oradan çıkmaya da niyetleri yok. Evin bir odasına elektro bateri, kulaklık amfisi ve ekipmanları( öyle sizin gibi modlanmış milyarlık aletler değil gayet herksin iyi kötü alabileceği ve bu forumlarda aşağılanan aletler) ile mutlu mesut yaşıyorlar şarkı kaydediyolar ve internnet paylaşıp diğer müzisyenlerle kendileri gibi hisseden düzgün insanlarla iletişime geçip sürpriz sahneler alıyolar, yurtdışlarında barlarda ufak klülplerde çalıyolar. Bunları yazmak istedim çünkü bunlardan bahsedilmeye gerek var, belki birileri de evet bu iş böyle olur der diye bir gün.

  NOT: Alet edevat alışveriş kozmetik vs manyaklığı yerine müzik manyaklığına sahip insanlara saygılar olsun! Para değil yürek işi müzik, sanat.
   
 7. yazan kişi: Slaughter
  Ankara içine kapandıkça bende kapanıyorum. Kendi kendime yeter oldum... diye bi şarkı sözü vardı di mi sanki bi ara. işin hülasası; uzun süredir zevk alarak çaldığım ne bir parça, ne de birlikte çaldığım bir grupla karşılaştım. Heyecanı da kalmadı tabii ki zamanla. Ben de en heyecan duyduğum kişiyle, kendimle çalışmaya başladım. Tek eksiğimiz her şeyin tek kafadan çıkması. Hani arada değişik fikirlerle gelen birileri olsa iyi olurdu. Ama dur.. 4-5 kişi olup her şeyin yine tek kafadan çıktığı gruplarda da çalıştım. Demekki hiç bi derdim yokmuş.
   
 8. yazan kişi:utqyy

  Bence müzik sektörü artık öyle bir yere geldi ki tamamen tıkandı, neredeyse hep aynı tür melodileri duyuyoruz, aynı şeyleri çalıyoruz. Binlerce kişinin çaldığı müzikleri çalıp sahne alarak sanki özgünmüşüz gibi seyirciden yüksek beğeni bekliyoruz. Artık birkaç piyasa şarkısı ezberleyip çıkaran grup hemen bir yerlerde sahne alıp kendini gösterme, reklamını yapma, kendini kanıtlama derdine giriyor. Çok özgün birşey yaptığını zannedip beste kaydeden birçok kişi hemen album çıkarmaya uğraşıyor. Kalite olarak belli bir seviyeye gelmeden bu işlere girince de pek çok benzer grup ortaya çıkıyor, sanat anlamında dünya müziğine yaptığı katkı ise sıfır...Seyirci önünde kendini kanıtlamaktan ziyade, önce grup kendi içinde kendini gerçekleştirmesi, kanıtlaması gerekmez mi? İnsanlara bir sunum yapmadan, önce kendinize yapacaksınız ki zevk veren bir şey çıksın ortaya.

  Müziğe para harcamak, müzikten para kazanmak çok güzel bir şey, keşke hepimiz sevdiğimiz bu işten yeteri kadar kazanç sağlasak da başka işlerde çalışmak zorunda kalmasak. Ben artık bunaldım ve akor basmaktan, şarkının sonunda solo atıp bir nakarat yapıp bitirmekten o kadar sıkıldım ki grup işinden nefret etmeye başladım. Ama mecbur arada motivasyon olması için dahil olmaya çalışıyorum. Ankara'ya geleli bir sene oldu ama istekli bir şekilde çalabileceğim bir grubum olmadı sürekli de aramama rağmen. Dediğiniz gibi kaliteli müzik yapanlar yer altında bir yerlerde saklanıyor herhalde.
   
 9. yazan kişi: KoNty

  Bir kaç mekanda kısa süreli çalmış birisi olarak, mekanlarda "piyasa müzik" çalınarak para kazanılmaz, bir yerlere gelinmez bence, Ankara için tabiki. Tamamen kendi fikrim olabilir, albüm çıkarma aşamasında 2-3 grup tanıdıklarım da var, aynı şeyleri düşünüyorlar. Coverları birebir çalarak bir yerlere gelmek Ankarada zor. Şöyle özetleyeyim, 40 liraya 3-4 saat çalıyorsunuz, ekipman taşıyorsunuz, benzin harcıyorsunuz, gitaristler tel değişiyor davulcu zil derdinde. Dinleyici kaliteniz malesef ona göre, yanındaki kızla sevişen, gösteriş yapayım diye bir eli kızın belindeyken parça isteyen adamlar, mekanlar bunlarla dolu oluyor. Fakat tarz değişti mi, insanlar ilginç şekilde elitleşebiliyor. Blues, funk çalınan mekanlar niyeyse daha nezih fakat malesef tarz türkçe pop a kaydıkça, amaç müzik dinlemekten ve yapmaktan gerçekten çıkabiliyor. Bu durumlarda evde aylarca çalışmış ve artık sokağa çıkan müzisyenlerimizde hayal kırıklığı yaratıyor.Sonuç olarak bu insanlar ev müzisyeni oluyor. Fakat asıl sıkıntı siz Türkçe Rock'tan başka tarzda çalmaya başladığınızda ortaya çıkıyor. İnsanlar özensizce soul şarkılara çalışıp ya da kibarca çalışmadım diye cevap verdiklerinde anlıyorsunuzki etrafınızda tek bir tarz müzisyen kitlesi var. (bu kitlenin dışındakiler iyi yerlerde onları karıştırmayalım...)

  Çoğu müzisyende "çal gitsin nasıl olsa anlamazlar" havası almış gitmiş durumda bilmem farkettiniz mi, peki anlayanlara ayıp olmuyor mu? Türkiyenin müzik piyasasıyla da ilgisi çok fazla, altyapılar fakirleştikçe özen de gösterilmemeye başlandı. Eskiden enstrumana ulaşmak da bu kadar kolay değildi, tüketim çılgınlığı almış başını gitmiş durumda denildiği gibi. Herkes Duman çalabiliyor ama ne kadar? Üretmeyi seven bir toplum değiliz tabi bundan da kaynaklanıyor olabilir.

  Ankaralı müzisyenlere örnekler, tamamen kendi özgün tarzlarında.
   
 10. Yazan kişi: Flamenco

  Sanat ruh işidir ve karşılık beklemeden yapılır.Ruh olmazsa o şey ne yazık ki sanat olamaz.Çıkan şeyler de birbirini tekrarlayan kuru gürültü olur.

  Ülkemizde ne yazık ki sanattan mahrum kaldığı için gelişmemekte,insanlar rant peşinde, herkes nereden koparsak karlı çıkarız diyorlar.

  İş böyle olunca müzisyen olmayan adamlar (sahnede bile playback yapıyor bunlar) bize müzisyen diye yutturuluyor.Bunlarda populer kültür denen saçmalık yüzünden ilgi çekiyor ve kalabalık olan kesimde bunları destekliyor.

  Oysaki o kalabalık, içinde cahillerin,çıkarcıların ve aptalların olduğu bir topluluk.
   
 11. Yazan kişi: OsmanBurak

  Ankara muzisyenler acisindan en duzgun sehir bence, epey cekinerek de olsa sirf hayretimi belirtmek icin bu basliga dahil oldum. Gencinden yaslisina her jenerasyondan harika adamlar var, harika mekanlar ve studyolar var. Ustelik baska sehre nasip olmayacak bir seyirci kitlesi ceviriyor bunlari.

  Kabul, grup kurmanin ve isler halde tutmanin turlu lojistik sikintilari var ama bu Ankara'nin var ettigi veya buyuttugu
  bir sey degil. 1975 yilindan beri surekli sahne alan
  hayatini rock/blues calarak kazanan gitarist adamlar var.
  Bu kadar surekliligi olan bir canli muzik etkinligi varsa bir yerde, bunu yapan yasatan disiplinli adamlar da vardir. Elini sallasan isini Turkiye ortalamasinin ustunde yapan birine carparsin Ankara'da ya da benim elim hep olmadik yerlerde gezdi durdu...Bozkirdaki Cekirdek burada var ve Kemal Tahir'e nanik yaparak yesermis ve hala da pek yesil...
   
 12. yazan kişi: frekansmusichouse
  Türkrock'ın çooook eski bir adamı olarak bende dahil olayım muhabbete. (Ki Ünal ile zamanında çalışmışlığım da vardır[​IMG])
  Hatta burada 2003-2008 arası koşturmuş bi ton ankara adamını tanırım. Ankara gruplarının çalışma dsiplini çok saçma. Ben izmirliyim izmirde en azından biraz bu anlatacağım var istanbul zaten paso böyle çalışıyor.
  Şimdi bakınız efendim, örnek verelim bulutsuzluk özlemine bakalım, genel olarak albüme bakalım söz müzik %lik orantıda en fazla kimde? Duman da kimde? Şebnemde kimde? Kısaca şuraya bağlayayım. Biz grup demokrasisinin bokunu çıkarıyoruz. Bir grup oluşumunda ilk buluşulduğunda şöyle bir hava var. "Hadi herkes bir işin ucundan tutsun herkes dahil olsun" Bu olmuyor arkadaşlar. Grupta elbet demokrasi şart!' Lakin biri daha karakteristik despot olmak zorunda. Bir akıldan çıkması gerekiyor soundun bir akılda daha yoğun çıkacak söz beste. Herkes bir türlü dahil olunca ankara grupları ne tarzını bulabiliyor ne bestesini yapıyor.
  Adam yapmış beste, sözler punk, akorlar türk rock, solo trivium düelloları gibi, senkoplar dreamtheater gibi. Bu ne lan?!
  Birisi ağır basmaya çalışınca, bayrağı göğüslemeye çalışınca da diğerleri küsüyor. Koca adam ya! Herşeyi biliyor ya!
  Bu işi lisedeki kankasıyla arkadaşıyla yapan yapıyor. Ama sanal ortamda bulduğun adam hala daha sana bir türlü şekil yapma derdine giriyor.
  Ben bi ton adamla turneye çıktım, şuan enstrüman satışı tamiri bakımı yapan bir yer işletiyorum, tüm toptancılarla kontağım var, burada ünalıda bilirim ünala zamanında gitaristlik yapmış mertide, cartelide, kurbanıda blasınıda blasınıda.
  Sıkılıp bırakıp kendi home stüdyomda kayıt çıkaran bir adam oldum çıktım. Neden? Çünkü hala kendini metallica mı-iron maiden mı? fender mi jackson mu? muhabbetlerinden kurtaramayan bi ton adamla yollarımız kesişti. Bu beni/bizi eskitti.
  Müzik evrensel bir dildir. rapCİ, rockCU, popCU olunup saf tutulup kavga etmek yersiz ve hadsizcedir. MüzisYEN olmak önemli mü-zis-yen.
  Ya yazılacak o kadar çok şey var ki, o kadar çok sitem edilecek şey var ki. Yaz yaz bitmez. Ben sadece buranın eski bir ahalisi olarak, konuya dahil olup bende ünalın safındayım ve tepkim ünalla aynıdır demek için yazıyorum sadece.
  Herkese başarılar ve kolay gelsin.
   

Bu Sayfayı Paylaş