Edgeflame

'Grubunu Tanıt!' forumunda blackfriday666 tarafından 6 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. Öncelikle burada böyle bir konu açma sebebim icra ettiğimiz müziğin doğrudan işinin ehli kulaklara gitmesini istememdir,konu kronolojik bir şekilde ilerledi ilk işlerimizdeki acemiliklerimizle en günceldeki gelişimimizi umarım farkettirebiliriz ve yine umarım aşağıdaki materyaller bizim üretirken aldığımız keyifi size de verir :)

Temelleri 2010 yılına dayanmakta olan thrash metal grubumuz ile geçtiğimiz 2 yıl içerisinde 2 albüm kaydettik. Bunlardan ilki bizim için demo albüm olması amacıyla kaydettiğimiz "No Remorse... Destruct The Thrones" olmuştu. Hemen bir paylaşımda bulunayım yazıya dinlerken eşlik etsin.

6 parçadan oluşan bu demo albüm bizim için herşeyin başlangıcıydı, yıllar içinde biriktirdiğimiz tüm esinlenme/özenmenin çıkış noktasıydı. Bir yandan üniversite sınavına hazırlanırken diğer yandan böyle bir işle uğraşmak nedense hiç zor gelmedi bana. Sonrasında yayınlanınca birçok geri dönüş aldık. Demo adı altında sunulan birçok ev kaydı ile kıyasladığımızda stüdyoda yaptığımız iş bize amatörlüklerle dolu olmasına rağmen bir başarı gibi göründü. Olumlu olumsuz birçok eleştiri aldık, bunların büyük bir kısmını gerçekten değerlendirdik çünkü insanların karşısına doğrudan "Biz buyuz" diye çıkmak doğru gelmedi. Çizgimizi gösterdik ama dinleyenlere de nasıl olmalıyız diye sorduk. Siz de şu an muhtemelen çalan listeyi dinlerken birçoğunu farkedersiniz bu eksiklerin. Aklınızın bir köşesine koyun birazdan kıyaslayabileceğiniz yeni materyallerimizde değerlendirirsiniz.

Özellikle gitarist arkadaşlara durum hakkında ufak bir bilgi vermek istiyorum o albümdeki tüm gitar kayıtları bana aitti en sallama sololardan sadece 2 patche sahip zoom g1xnim ve js32 jackson'ıma kadar :D
    (Bu arada bu albüm çıktığında yine ufak bir yazı yayınlamıştık şuradan okuyabilirsiniz Ankaralı EDGEFLAME’den yeni şarkı | Pasif Agresif
    Alttaki yorumlar ve haber bizim tüm dönemlerimize ait şeyler hakkında)

Sonrasında 2013 yılı biterken bu sefer bazı şeylerin biraz daha oturduğunu düşündük. Ekipmanlarımızı güçlendirdik şarkılarımızda daha detaylı işlere giriştik sahip olduğumuz birikimi hem daha kompleks hem daha kulağa hoş gelecek şekilde ortaya koymaya çalıştık. Ancak önceki işimizde aldığımız geri dönüşlerin büyük bir kısmında şunu farkettik, insanlar bize tavsiye vermekten çok kendi kafalarındaki kalıba sokmaya çalışıyordu biz daha gitar parası denkleştiremezken çello kullanın diyen bile oldu abartısız :D Bunun gibi çok ağır eleştirilere de maruz kaldık sanki Nuclear Blast altında çalışan bir grupmuşçasına sound kıyaslamaları yapıldı.

Tabi albüme giden sürede kadromuzda minik birkaç değişiklik oldu derken 2013 ekim kasımda başlayan yazım sürecinin ağustos eylül gibi stüdyo süreci başladı ve kasım 2014 ortalarında sonlandı. 'Debut' albüm olarak piyasaya sunduğumuz "Load Another Bullet"tan ilk olarak bir 'lyric video' ile tüm şarkılar elimizdeyken bir single yayınladık. Onu da hemen paylaşayım 1 sene arasında ve ekipmanlara grup olarak harcanan yaklaşık 5-6bin tlden sonra soundda ufakta olsa bir fark yakaladık gibi geldi bize :D Bu arada Pulp fiction filmine olan özel sevgimden ufak birşey yaptık parçada. İzleyen arkadaşlar anlamlandıracaktır az çok :)

Derken ardından yine benzer formatta bir video daha yayınladık, adı Homeland of Democracy, bu arada şarkılarımızdaki tema da az çok belli oluyordur sanırım.

Tabi bunun dışında albümümüzün geri kalanını Edgeflame üzerinden dinleyebilir (REKLAMLAR) flac formatında satın alarak bize destekte olabilirsiniz yakında spotify ve itunesta da olacak. (REKLAMLAR)

Bunun dışında Ankara içinde yakın dönemde bir konserimiz oldu devamı da gelecek ancak benzer tarzda işler icra eden gruplar çevremizde çok az eğer bize yakın konseptte işler yapan gruplara üye arkadaşlar varsa birlikte organizasyonlar için mesaj atabilirsiniz, güzel şeyler çıkar ortaya. Sanırım buraya kadar okuyan 3 5 kişi anca olacaktır yazıyı biraz daha kişiselleştirebilirim. Eğer buralara kadar gelip bize bir şans verdiysen bu ülkede cidden birşeyler başarmak için çabalayan yüksek hedefleri olan bir grubu tanımış oldun, umarım okurken ve dinlerken sıkılmamışsındır sen de. Şu saatte içimden gelip yazarken yaptığım olası yazım hatalarımı ve anlam kaymalarını görmezden gelebilirsen sevinirim. Çok teşekkür ederim.

Bunları da en sona ekleyeyim sosyal medyadaki rakamları yaptığımız işin arkasında tutmaya çalışıyoruz çoğu zaman ama olur daha fazla tanımak istersin, bi "like bi "follow" atmaya niyetlenirsin, aşağıdaki sayfalardan yaptığımız işleri daha detaylı da inceleyebilirsin.

Sevgiler

Edgeflame | Facebook
    Edgeflame Music, Lyrics, Songs, and Videos
    EdgeflameOfficial - YouTube
    Edgeflame Official (@EdgeflameTR) | Twitter
    Instagram

Son düzenleme: 16 Kasım 2016
  2. Video artlarınızı ve enerjinizi gerçekten beğeniyorum.Yirmilerinin başındaki gençler için (ve ülkemizde kan kaybeden çok talep görmeyen bir tarz için) tam anlamıyla underground bir iş çıkarmışsınız. Küçük bir tavsiye olarak tarzınıza eklemlenebilecek farkları janları içine yedirmeye çalışın. Şarkılar güçlü ama bir yerden sonra tanıdık. Vokal'in ilk başlarda daha anlaşılır ve şık durması için şarkı sözlerinizi daha kısa ama vurucu hale getirmeye çalışın derim. ( anlatmak istediğiniz çok şey olabilir ama bunu kısa ve öz şekilde ifade etmek her zaman iyidir) Çünkü dil ekonomik kullanılırsa tadından yenmez bir şeydir. Ayrıca daha muhalif bir duruş içerip daha vurucu olabilir şarkılarınız.(tabi buna inanarak yaparsanız.malum ülkede bir sürü sorun var.ama kaliteli bir muhalif müzik yok)biraz daha çalışarak (video artlarla güçlendirerek) tarzınız çok daha iyiye gidecektir. Ben buna inanıyorum. Bu açıdan video artları daha güçlendirmek ve muhalif söylemi şarkıya yedirmek anlamında sizinle hiç alakası olmasa da iki video paylaşmak istiyorum. Ne dediğimin somutlaşması açısından. Grup üyelerini tek tek tebrik ederim.

blackfriday666 bunu beğendi.
  3. Hocam güzel işler yapıyorsunuz tebrikler özellikle Ankara için bence iyi bir şans olmuşsunuz. Bizim de bir grubumuz var demo aşamasına geldik gibi eğer bestelerimizi düzenlersek size demoyu ulaştırırım, organizasyon vb etkinliklerde yer almak isteriz. Yaşadığınız her olay eleştiri bakımından zaten tüm gruplara yöneltilen bir durum. Biz mesela o yüzden pek kafaya takmıyoruz en azından şimdiki gazla:D

4. İlk etapta bu güzel tanıtım yazısı için eyvallah diyeceğim, eline sağlık. 3 cümlelik bile olsa pek bir anlam taşımıyorsa insan okumaya üşeniyor bazen yazıları; fakat kendini bu kadar güzel anlatan bir girizgah ne kadar uzun tutulmuş olursa olsun gözümde okunası bir şeydir.

Derken, bu mesajım burada dursun, evde daha bir rahatken materyallerinizi dinleyeceğim; bunu hatırlamam konusunda da yardımcı olur.

Son bir şey ekleyeyim: Ankara için çevrede bu tarzı icra eden grupların/ortamın azlığından şikayet etmişsin, bundan 6-7 sene öncesinde durum tam tersiydi, grup bolluğu vardı adeta. Ama onun da ömrü uzun sürmedi ne yazık ki... Şu anda bu tip enerjik bir ortamın olmadığı anlattıklarından anlaşılıyor ama burası Türkiye, maalesef iyi çalışmaların ve özverinin değeri buralarda pek bilinmez.

Kolaylıklar, başarılar ve bol gaz diliyorum size. Kalın sağlıcakla.

5. TR sınırlarında thrash dendi mi kalesinin Ankara olduğu bir çağ yaşadık. Belki kimileri için halen böyledir, orası tartışmaya açık. Artık bu çağın müziği olmadığını da göz önünde bulundurarak; gerçekten mutlu oluyorum halen ilgi duyulmasına. Hele ki yaşça bu kadar genç müzisyenlerce. Uzun yıllar boyunca thrash metal diğer tüm metal türevleri içerisinde benim için apayrı ve çok daha başka bir yere sahipti. Özellikle askerliğim öncesi, esnası ve hemen bitimi dönemlerinde can damarım olmuştu. Özetle yeri gerçekten başkadır. Buradan sonra yazacaklarımı bu son cümlelerime sığınarak sürdüreceğim.

Size gelirsem; öncelikle bu kadar genç olup da thrash metal'e ilgi duymanızı yukarıda da söylediğim gibi takdir ediyorum. Ama türe olan saygım/sevgim dahilinde çalışmalarınızda duyduğum olumsuzlukları sırasıyla belirtmek istiyorum. İleride de thrash'e bağlı kalacak ve bu doğrultuda eserler hazırlayacaksanız bence düzeltilmesi gereken bir takım hayati sıkıntılar mevcut. Hemen darılıp gücenmeyin, ve bir dönem Ankara'nın hatta Türkiye'nin en önemli thrash metal gruplarından biriyle çalışmış bir müzisyen kulağıyla/gözüyle çalışmalarınızı yorumladığımı unutmayın. Amacım size faydası olmasıdır. Tümünü gözardı etme hakkı da yine size aittir.

Başlangıç olarak; yabancı bir dilde müzik icra ediyorsunuz. Bu da amacınızın yalnızca yerli dinleyiciye ulaşmak olmadığının bir göstergesidir, aynı zamanda bence de doğrusudur. Fakat İngilizce dil bilgisi, kelimelerin telaffuzu ve aksan kullanımında sıkıntı çektiğinizi duyuyorum. Size yardımı olabilecek kişilerden destek almanızı öneririm.

Öte yandan, beste üzerine söz oturturken sadece hecelerin ölçülere oturması yeterli olmamalı. Basit de olsa nakaratlar melodik ve vurucu olmalı. En temelinden çift ses gibi farklı vokal teknikleri ile zenginleştirilmeli partisyonlar. Aksi halde çiğ ve sıkıcı bir duyum çıkar ortaya.

Genel enstrüman icrasına gelirsem; solo bölümleri haricinde başarılı buldum. Yukarılarda da bahsedildiği gibi haddinden uzun olan bölümler var. Boğabilir tekrar dilendiğinde. Düzenleme esnasında parçaların sürelerini gözden geçirmeniz gerekebilir. Sololar ise gerçekten özen ve çaba istiyor. Gerek çalım tekniği, gerekse cümle kurma biçimleri üzerine düşülmeli, geliştirilmeli. Bunları aştığınızda kısa vadede sonuç alacak potansiyele sahipsiniz.

Son olarak; yine söz yazımına değineceğim. Thrash metal, metal türleri içinde zaten en protest olanı. fakat bunu zorlamanın gereği yok, büyük zararı olur. Başlangıcından itibaren bugün de dünyadaki tüm sosyoekonomik iniş çıkışlar/eşitsizlikler ve sebepleri, hukuksal adaletsizlikler, savaşlar, dini istismarlar ve daha tonla benzer konu thrash metalin has besinidir. Fakat belli bir olayı/durumu, mevcut ve bilindik bir yaşanmışlığı temel alarak söz yazmak "demokrasinin askerleri, özgürlük getirmek için geldi! Hepsi de sadece yıkıma ve teröre eğitimli! tıkatıkatıkatatatata!" dan daha vurucu olacaktır. Yine yukarıda bahsi geçen yalınlık konusuna katılıyorum. Harala gürele cümle kurmak, tek bir parçada zibilyon farklı konuyu özetlemeye/kullanmaya çalışıp mantıklı bir anlatıma kavuşmayı ummak doğru olmaz.

Söz yazımının apayrı bir beceri ve hatta geçerli ticari bir kazanç biçimi olduğunu unutmayın. Bu noktada da yardım almayı düşünebilirsiniz.

Ötesinde ise başarılar diliyorum. Umarım bir faydası dokunur bu yazdıklarımın.

Nostalji olsun; thrash till death!

gurkanisevic ve blackfriday666 bunu beğendi.
  6. Solo tonu "viyik viyik" geldi ancak dediğiniz gibi o ekipmanla yapabileceğiniz çokta birşey yok.Onun dışında Türkçe'de icra etseniz hiç fena olmaz diye düşünüyorum.

7. Metal müzikte "İYİ sound" diye bir kural olduğunu bilmiyordum okudum feyzlendim :)

8. Tüm yorumlar için teşekkür ederim tahmin ettiğim gibi kimse boş bir şekilde "olmamış yeaa" yapmamış gerçekten temeli olan eleştirilerde bulunmuş.
    Öncelikle @dreamanddown ve @bastardbullet ın ortak bahsettiği bir konuya değineceğim yazarken bahsetmeyi unuttum sanırım demomuzda vokalde başka bir arkadaş vardı sonrasında ise ben gitar/vokal olarak üstlendim bu mevkiyi. Katılıyorum telaffuz konusunda bazı sıkıntılar var özellikle demoda ancak daha geçen sene Hacettepe hazırlığı en üst kurda yatarak geçtim ona rağmen dinlerken "ne demişim burada lan" dediğim oluyor kendime. Bunun dışında işlenen konularda da yeni ürettiğimiz parçalarda farklı konulara girdik bununla ilgili diğer gitaristimiz Oğuzhan ile aramda
    +Edgeflame 12. albümü çıkarmış.
    -Amerika?
    + Yine Amerika amk. Şeklinde bir espri oluştu artık. Bunun dışında yapmak istediğimiz şey kendimize ait bir çizgi oluşturmak, safkan thrash demek ne kadar doğru olur bilmiyorum çünkü yer yer deneysel işlere giriştiğimiz oluyor bu yüzden şarkı trafiklerinde farklı şeyler deniyoruz standartlara bağlı kalmıyoruz. Kendim de birçok şarkıda karşıma çıkan -Riff Chorus Riff Chorus Solo Riff 2 Outro- trafiğinden nefret ediyorum. Özellikle 2 2.5 dakikalık parçalarda çok bulunuyor. Sözlerin yapısıyla ilgilide yalınlığı korumak konusunda çok haklısınız, biz de işleri biraz yurtdışı odaklı yapıyoruz açıkçası ama ülkedeki dinleyicilerin de okurken kafalarını sözlükten kaldıramama gibi birşey yaşamasını istemiyoruz. Bu yüzden nadiren anlamı bilinmeyen tuhaf kelimeleri kullanıyorum söz yazımını bitirince bi temizliğe girişiyorum şunun yerine bu olsun diye, sadece tek oktavdan 7 nota ile konçerto yazmaya çalışmak gibi dersem saçma olmaz umarım :)

@flyravenfly da değinmiş solo tonuna, özellikle ilk işlerdeki solo tonları en saçma olan kısım bana göre de, şarkıdan kopuk yerler bile oluştu, çalım konusunda ise tonlar o kadar sıkıntılıydı ki aylarca üstünde çalıştığım solo kayıtlarda riff içinde boğuluyordu en sonunda random shred gittim ben de ancak yeni yaptığımız işlerde daha tane tane, ince işlenmiş, her an yardırmak yerine yer yer nefes alan sololar yazmaya çalıştık ama bahsedildiği gibi bu konuda cümle kurmak büyük bir çaba ve tecrübe istiyor biz de birgün dinleyene biz olduğumuzu belli edecek işler için çalışıyoruz.

@Purgatory eleştirileri beklemekteyim hocam ,teşekkürler yazı hakkındaki yorumlar için okurken yormamasına sevindim. Dediğiniz gibi malesef işlerin değeri bilinmiyor ne olursa olsun insanlar ya "yılanın başı küçükken" hesabı yapılan işleri anında aşağılamaya karalamaya çalışıyor ya da sırf yükselmesin diye ilgisiz kalıyor. Canları sağolsun zaten yurtdışında yaptıklarımıza oranla düzenli dinleyen fazlasıyla insan var, kendi ülkemizde de işin ehli, yakından ilgilenen insanlara kendimizi sevdirip az buçuk bi topluluk karşısında performans versek daha ne isteyelim.

@nihilist son olarak beğenmene sevindim senin de hocam tüm güzel sözlerine teşekkür ederim bu arada özel mesajına hemen dönüyorum o kadar şey yazdı bi benimle ilgilenmedi deme lütfen :D

Burada bahsettiklerimi doğrudan başta yazıp sıkmak istemedim. Okuyan diğer arkadaşlarda eleştiri/yorum yapabilirler o konu hakkında çalışmalarımızı ve geçmişte olanları da bahsetmekten büyük keyif duyarım.

İyi akşamlar

9. Sevgili TurkRock abilerim Hard Rock Cafe'nin bir yarışması var bunun için biz de katıldık eğer bize destek olmak için facebook üzerinden oy verirseniz minnettar kalırım. Şimdiden çok teşekkürler!

Hard Rock Rising

gurkanisevic ve 1nsane bunu beğendi.
  10. ya keşke önceden haberim olsaydı ben snakeroot arkadaşlarım olduğu için onlara oy vermiştim bu yarışmada gerçekten memleket seviyesi üzerinde müzik yapıyorlar orası ayrı ama umarım başlığı gören herkes destek olur ispanya'da bir festivale katılım var kazanana sanırım...yolunuz açık olsun şimdiden...

"türk treşi başa güreşir" ankara istanbul mikro milliyetçiliği yapmayalım lütfen izmitli olarak bitiririm hepinizi :)

11. @gurkanisevic ahahaha sağolun hocam hiç problem değil. Öncelikle oylama var ilk 9 grup İstanbul Hard Rock Cafe'de battle of the bands adı altında sahne alacak bildiğim kadarıyla onun kazananı da işte Avrupa Dünya elemeleri vs sonrası bu Barselona konserine hak kazanacak. Zaten İstanbul'dan sonrası pek ihtimal dahilinde görünmüyor realist bakarsak ama Ankara'lı bi grup olarak İstanbul'da H.R.C'de konser güzel geliyor kulağa :D

Ayrıca misak-ı milli içindeki tüm treşır kardeşlerimizin yanınıdayız elitistlik bize ters :D

gurkanisevic bunu beğendi.
  12. Oy vereceğim ancak facebook hesabına bağlanıyor :(

13. @flyravenfly çoklu oy kullanımının önüne geçmek için yapmışlar onu malesef ama hiç problem değil düşünmeniz yeter hocam, zaten hem buradan hem çevremizden arkadaşlar sağolsun 1 günde 400 oyla 1.liğe yerleştik :D Böyle devam eder umarım

1nsane, flyravenfly ve gurkanisevic bunu beğendi.
  14. Ben de verdim oyumu yolunuz açık olsun başarılar dilerim. :)

1nsane ve blackfriday666 bunu beğendi.
  15. @nihilist Sağolasın Ozan abi teşekkürler tekrardan :)

nihilist bunu beğendi.
  16. tolga abi ben de oyumu size verdim kazanmalısınız kesinlikle :)

17. @yigit_ sana da çok teşekkür ederim bro :)

yigit_ bunu beğendi.
  18. Tekrardan selamlar; mix ve masteringi Taylan Ayık tarafından yapılan yeni albümümüzden bir teaser yayınladık yukarıda değinilen birçok nokta vardı gelişimi yine sizlerin değerlendirmesini isterim.

FurkanK, hackeiommi ve gurkanisevic bunu beğendi.
  19. Bir kaç bir şey de ben söyleyeyim malum can çekişen bir uğraş günümüzde Thrash metal. Yeni gruplar görmek sevindiriyor insanı.

Başlıyorum;

Gitar sololarını parçalara yedirin. Çok alakasız kalmış şarkı ile bütünlüğe giremiyor. Ritimler güzel. Ekipman sıkıntısı var kısıtlı imkanlar var anladığım kadarıyla ona diyecek bir şeyim yok paranın gözü kör olsun. Zamanla para ayrılabilirse kayıt işine de daha kaliteli ve prof anlamda yaklaşın. Gruptan bir ya da iki kişi bu işe özellikle zaman harcasın, öğrensin en azından maddi imkanların elverişsizliğini kendin pişir kendin yap tadıyla azaltmış olursunuz. Sözleri yazmışsınız fena değil de şarkıda vurgulama tonlama iyi değil hani derler ya bizim öss'nin yaptığı yabancı yeterlilik dil sınavları mantığı gibi bir "Turkish English" kafası mevcut. Bunun için acımasızca eleştirmeyi doğru da bulmam lakin İngilizce'ye hakim kişilerden ya da eski topraklardan-gruplardan yardım/destek gerekli. Malesef, çoğumuz Londra'da dil eğtimi alma ya da bir süreliğine abd-ingiltere yaşama olayını gerek zaman gerek maddi imkanlar dahilinde yapamıyor. Eğer projenizi büyütme özellikle yurtdışına açılma taraftarı iseniz yabancı dil için vurgu, tonlama ve fonetik açıdan yol almanız gerekli. Bize öğretilen fonetik alfabenin ne kadar önemli olduğu bu noktada görülüyor. Yeni nesil bu şekilde bir eğitim alıyor mu bilmiyorum. Bunu, yabancı Thrash metal gruplarının parçalarını dinlerken sözlerini de okuyup-dinleme ile anlık şekilde nerede ne yapılmış gözleme imkanınız olur. Vokal açma egzersizleri de mevcut hatta ingilizce için bu tür yardımcı videolara gözatın derim mutlaka faydasını görürsünüz. Zaman içerisinde pişeceksiniz ve olacak gibi duruyor yeterli enerji, zamanı ve sabrı ayırabilirseniz. Bir de varsa sigaranızı/alkol vs kesin/azaltın, iki gitar, bir kayıt aleti, 3 amfi, 1 davul seti alırsınız o biriken parayla 3-5 birikince kendiniz bile inanamazsınız hem sağlığınızı kurtarır hem kaliteli ekipman yani ;)

20. Ben ilk albüme göre büyük gelişme gördüm her anlamda...kayıt kalitesi vokal davul tonları hepsi gayet iyileşmiş...eleştirmek istersek çok şey çıkar sanat bu sonuçta beğeni işi...parçayı tam dinledikten sonra daha çok tepki yorum beğeni alır tahminim...başarılar...

Bu Sayfayı Paylaş