82 Fender Strat Yardım

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda OkanKayar tarafından 8 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

 1. Elimde 82 yılından kaldığını düşündüğüm bir Stratocaster var. Babamdan kaldığı için alet hakkında pek bir bilgim yok ve satmak istiyorum bu yüzden de spec'lerini araştırdım fakat bir türlü modelin özelliklerini bulamadım. Seri numarası E203715. Hangi model olduğunu, pickupların isimleri vs yazabilirseniz çok memnun olurum. IMG_7448.JPG IMG_7449.JPG IMG_7450.JPG IMG_7451.JPG IMG_7452.JPG IMG_7448.JPG
   
  customshop bunu beğendi.
 2. Fenderin sitesine girip seri nosunu atıp sorgulatabilirsiniz.Maille bilgi verirler.
   
 3. Gördüğüm kadarıyla bilgi vereyim. 1982 yapımı olduğu için Dan Smith Dönemi, CBS'in can çekiştiği dönem diyebilirim. Gördüğüm kadarıyla boyası kazınmış. Gövde %90 alder ve 3 parça. Tabii daha ayrıntılı incelemek gerek. Fakat bu dönemde stratlar da kalite kalite oluyordu. Bu standart olanı gibi göründü gözüme.

  Bu dönem hakkında Fender bilgi vermeyebilir. Çünkü şu anki Fender CBS sonrası FMIC firmasına ait.
   
 4. Boyası kazınmamış hiç, direk naturel olarak alınmış zaten. Mail atıyorum şu anda. Araştırdığım kadarıyla o yıllarda da hep Dan Smith ismi anılıyor nedir ne değildir bilemedim.
   
 5. Dan Simith o dönem Fender'i kurtarmaya çalışan bir babayiğit idi. Fender için oldukça marjinal kararlar aldı, denedi, ilginç gitarları piyasaya sürdü fakat başarılı olamadı ve firma el değiştirdi. Bana gövde orjinal halde gibi gelmedi açıkçası. Fender'de böyle gövde olmaz ama tabii resimlerden dolayı da yanılıyor olabilirim. Eğer orjinal hali bu ise Fender için çok kötü bir natural ağaç diyebilirim. Firmanın neden battığını anlamak çok da zor değil. :)
   
 6. Merhaba.Boyası kazınmış gibi gelmedi bana.Natural renk dişbudak (ash) gövde ,seri numarasında problem yoksa 81-82 üretim fender strat.Hardtail serisi olmadığı da görülebilmekte köprüden anlaşıldığı kadarıyla.Large headstock (70'Ler kafa) fenderin 68-69 ve tüm 70'Ler ile 80-81 yılları devam ettirdiği bir stildi.(kocaman bir kafa ve geniş fender stratocaster yazısı).Bu da orjinalliğiyle çelişmiyor diye düşünüyorum.
  Yalnız yukarıda da bir arkadaş bahsetmiş.Fenderin gerçekten en bahtsız gitarlarının çıktığı döenmdir 70'Lerin sonları ve 80'ler.
  Gerçi her gitarın farklı bir karakteristiği de vardır muhabbeti de gerçektir kanımca.
  Bende de 78 fender strat vardı.Dönem olarak rezil bir fender dönemine denk gelse de harika tonu olduğunu söyleyebilirim.Hatta şuan ilanda olması lazım sitede
   
 7. ''Tam boyası kazınmamış gibi geldi bana natural renk dişbudak gövde'' yazdım yanıtladım ki açıklama gelmiş.
   
 8. @helalmustafaabi bu ash olmayabilir ya da hakikatten çok kötü kesilmiş bir ash. Natural alder olma ihtimali yüksek ki bildiğim kadarıyla alderlerin natureli de yok ama tabii bunlar hep resimlere göre yaptığım yorumlar. Yakından bakmak lazım. 70 dönemi Fenderler genellikle iyi bölgelerden kesilmiş doğru düzgün gövdelere sahipti, bakınca bile hayran kalırdınız, bir de truss rodları bullet olur mesela. Dan Smith döneminde bunların çoğundan vazgeçildi, yeni tasarımlar da ortada. Bir de bahsettiğin hardtaillar var. Onlar da kendi aralarında ayrılıyor, 1-2-3 filan. Garip garip modeller var. Yani o dönem Fender katalogları oldukça renklidir. :)
   
 9. Specslerini bilemiyorum da, baba yadigarıysa sattıktan sonra pişman olabiliten var demedi deme.
   
  Kutay_ bunu beğendi.
 10. Sorun da o zaten. (daddy issues)
   
 11. 21 perde ve truss rod bullet gövde ve sapın birleştiği yerde. Headstock ve tunerlar 70's style.
  O dönem Fender'lerini iyi bilen babayiğit lazım. Böylesini hiç görmedim.
   
 12. Bana orjinal gibi geldi. ASh mi alder mi emin olamadım :S Orada sıkıntı var. Sap ağacı çok güzel görünüyor, sap arkasının tam ve yakından bir fotosunu görebilir miyiz ?
   
 13. gitarın seri numarası ve resimleri ile fendere bir mail atabilirsin bence.
   
 14. Hiç kurcalama otur çal keyfini çıkar bence. Benim babam bana böyle bir gitar vermedi değerini bil gardaşş :)) Gayet te fender işte. Tak bi amfiye Parlak parlak çal :)
   
  kadiraksoy bunu beğendi.
 15. Hocam ben bir bakışta anlarım.bu fender orjinal fender değil.Yaşı 33 olması sebebi ile de baya yaşlı..(şimdi 2014 mercedes almak var 1982 mercedes almak var.yeni olan her zaman daha pahaldır.) bu gitarda sadece ağaç bedeli var..sobaya atıp yakmak için.o da 30 40 tl eder.hadi internete girmişsin o kadar zahmet vermişsin elektrik yakmışsın ben sana 50 tl vereyim.alayım bu gitarı.zarar edecem ama bu seferlik benden olsun :))
   
  customshop bunu beğendi.
 16. Oooo önce öldür sonra al süper :))
   
 17. Ben fenderi falan geçtim hocam. 95 senesinde ilk elektro gitarımı almıştım Encore marka siyah bir gitar.Eve geldim babamı aradım.Elektro gitarı aldım dedim.Aman ben gelmeden çalma dedi.Niye dedim.oğlum elektrik falan çarpar ne olur ne olmaz dedi.
   
  kadiraksoy ve FATRUCCİ bunu beğendi.
 18. Benden 3.5 porsiyon noodle + az kullanılmış chopstick çalışır :D:D
   
 19. AJLDFLAKHFLAHDAJDAŞJŞ çOK İYİYMİŞ YAA :))
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş