Engl ampliler?

engl custom ampliler gercekten parasına değer mi sizce.denedim bikacını ve cıkısları yuksek.drive ları koyu ve tok.cleanleride oldukca tatmin edici.ama kafa+kabin 1.200 euro.50 watt sanırım.sizce daha iyi bi alternatif var mı?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ben aynı sekilde sonuc verebilicek daha ucuz bi alternatif var mı diye sormustum.ayrıca amfilerdede out put denilen olay var.50 wattlık bir laney ile 50 wattlık bir marshall aynı sekilde kendini hissettirmio.genede mesaj için saol ne diim...

bende geçen gün denedim..hatta dün..eğerki 1200dolara kafa kabin şeklinde alabiliyorsan al..ben 50watt kombosunu denedim 2milyar 250ytl dedi...ama distortion inanılmazdı öyle söleyeyim:D

amfinin tonları çok güzeldi yanlız gerçekten gece rüyama girdi:D ama biraz sert galiba ben pek inceleyemedim ve gain ayarı bi tane kanal değiştirdiğinizde gain aynı kalıyor büyük ihtimalle ve şekli küçük olsada hayvanlar gibi ağır.
peki yok mu başka kullanan bu amfiden yazsınlar bişeyler yakında amfi alıcam...:D

dünya üstündeki en iyi combolardan birini denemişsin rüyana girmesi çok normal. paran varsa ve watt manyağı değilsen kesinlikle öneririm.

param yok ama şimdi alcağıma 5 ay sonra alırım onu alırım sorun o değil..yemem içmem biriktiririm...
ama bilgin var bu konuda demekki ozaman sorayım sana bol bol:D

ben şimdi çalarken sordumki ya bu alet süperde her kanala niye ayrı gain yok. o da bana bunun özel pedalı var ayarlayabiliyorsun gerektiğinde analog wahlar gibi bişey dedi tam anlamadım gerçi.

ilk sorum buydu:D

ikinciside bana amfinin tonları ciddi anlamda sert geldi ki maun ve emg aktif manyetikli bir gitarla çalmış olmamda etkendir buna ama amfinin daha blues vari tonları yok mudur? çok vaktim yoktu kurcalayamadım fazla bi de fiyatı duyunca elleşmek istemedim pek. sonuçta ben od-3 gibi hafif bir drive side olsun isterim amfimin..

The_Answer demiş ki:
param yok ama şimdi alcağıma 5 ay sonra alırım onu alırım sorun o değil..yemem içmem biriktiririm...
ama bilgin var bu konuda demekki ozaman sorayım sana bol bol:D

ben şimdi çalarken sordumki ya bu alet süperde her kanala niye ayrı gain yok. o da bana bunun özel pedalı var ayarlayabiliyorsun gerektiğinde analog wahlar gibi bişey dedi tam anlamadım gerçi.

ilk sorum buydu:D

ikinciside bana amfinin tonları ciddi anlamda sert geldi ki maun ve emg aktif manyetikli bir gitarla çalmış olmamda etkendir buna ama amfinin daha blues vari tonları yok mudur? çok vaktim yoktu kurcalayamadım fazla bi de fiyatı duyunca elleşmek istemedim pek. sonuçta ben od-3 gibi hafif bir drive side olsun isterim amfimin..
thunder combo üstünden konuşacaksak eğer bu cihazın tüm esprisi olabilecek en makul fiyata en pro sesin alınabilmesi. adamlar mümkün olduğunca basit tutmuşlar ve gain sadece değil tüm eq kanalları, hem clean hem crunch hemde lead için ortak gecerli. ayrı ayar yapamıyorsun. ama bu engel oluşturuyormu kesinlikle hayır. bilakis işler oldukça kolaylaşıyor. kötü ses almak pek mümkün değil gibi.özel pedalı var ayarlayabiliyorsun olayı yalan dolan. midi kontrol kullanabilen bazı modeller var engl de bu onlar için gecerli aynı kanal içinde farklı tonlar atayabilirsin. ama thunder saf bir anfi. dolayısıyla babadan kalma yöntemle kanallar arasıdna geçiş yapar. ama crunch ve lead tonları birbirine yakın sayılır bu 2 kanal arasında mantıklı şeyler bulabilirsin.

evet anfinin tonları sert sayılır ama zevk meselesi olsada thunder üstünde ben dahil bir çok insanın hemfikir olduğu konu, renginin bir çok türe gidebilecek olduğu ve bir kaç ayarla istenilen tonun rahatca bulunabildiği. blues vari demişsin mesela. clean kanalına master ı açıp tüpleri kanırtınca 50 wat olmasından dolayı ki bu anfinin esasında bir avantajıda sayılabilir. kolayca cleandeykende drive a geçebiliyor. bu hafif drive ,thunder da benim gain kanalından bile kullanırken daha fazla sevdiğim bölümdü.
trik nokta: diğer tüplü anfilerde olduğu gibi bu anfide de öncelikle master volume ı açtıktan sonra lead kanalın ses seviyesini ayarlamakta fayda var.

umarım cevap olmuşlardır .göreceli makul fiyatı ile özellikle thunder combo iyi seçenek.

selam arkadaşlar thunder combo drive 50 watt almayı düsünüyorum. kullandığım ekipman ml-2 ge-7 535q isp descimator holy grail ce-5 genellikle bunları kullanıyorum.rg 2550z ve epi zakk custom gitarlarım. sert çalıyorum genellikle efekti pedaldan alıyorum sizce bu amfi bu parayı vermeye değermi?tecrübesi olan varsa clean kanalı pedallarla nasıl uyum sağlar? apartman dairesinde kullanacağım için mantıklı bir seçim olurmu? yoksa avt 50 gibi daha sakin amfileremi yönelsem.çok uzun oldu ama ilgilenenlere şimdiden teşekkürler

saintsblood demiş ki:
selam arkadaşlar thunder combo drive 50 watt almayı düsünüyorum. kullandığım ekipman ml-2 ge-7 535q isp descimator holy grail ce-5 genellikle bunları kullanıyorum.rg 2550z ve epi zakk custom gitarlarım. sert çalıyorum genellikle efekti pedaldan alıyorum sizce bu amfi bu parayı vermeye değermi?tecrübesi olan varsa clean kanalı pedallarla nasıl uyum sağlar? apartman dairesinde kullanacağım için mantıklı bir seçim olurmu? yoksa avt 50 gibi daha sakin amfileremi yönelsem.çok uzun oldu ama ilgilenenlere şimdiden teşekkürler

selamlar, bahsettiğin çok benzer bir ekipman bende var.

bende screamer 50 var. thunder 50 combodan çok ama çok bir farkı yok.

efekti pedaldan alıyorsan bu amfiyle avt50 arasında çok bir fark görmezsin. ama emin ol thunder 50 avt50'ye göre efektlerde de farkını gösterecektir.

distortion & drive konusunda gelince, thunder 50'nin kendi driveının tadına bir defa varınca emin ol o ml-2'nin yanına bile yaklaşmayacaksın. hele ki amfinin fx loopuna ge-7'i de takıp eq'yla da ince ayar çekince ciddi ciddi çaldığın şeyden büyük keyif alırsın.

apartman dairesi ise, tüplü amfi hayalindeki her gencin korkulu rüyası. bizzat yaşadım ve de yaşıyorum. gerçi benim odamın üstü ve altı boş, bu sebeple biraz daha rahatım. ayrıca odamın 2 tarafı dışarıye cephe (bina içine değil yani. o da avantaj) ayrıca 2: odamın duvarlarında ısı yalıtımı köpükleri var (az da olsa fayda sağlıyor)

olay nasıl gelişiyor ? alıyorsun tüplü amfiyi, koyuyorsun odana. (ben amfiyi zeminde çalmıyorum (imzadaki resimde resim çekebilmek için zemine koydum) vitrin gözü gibi bir şey var oraya koydum. sesin zemine yakın yerden gelmesi bana hep kayıplı gibi geliyor. bu amfilerin (screamer ve thunder diyeyim) drive konusunda olayını 3 şey belirliyor.

1.) preamp gain.
2.) lead volume
3.)master volume (output volume)

öncelikle insanın aklına her çılgın emtalci gibi gaini köklemek geliyor ama gain köklenmek için değil zemin oluşturmak için var. asıl olay lead volume ve master volume'le uğraşmak. toplam ses çıkışında lead volume ve master volume'ın karşılıklı etkisi ön plana çıkıyor. (ikisinin çarpımı desem çok mu sallamış olurum)

benim deneyimler şunlar oldu:

senaryo 1: lead volume 1'de, master volume 5'te

senaryo 2: lead 5'te, master 1'de.

toplam ses olarak hemen hemen aynı veriyorlar ama, ses kalitesinde, lead 1, master 5 daha bir dolgun gibi geliyor. işte o dolgunluk lafı anca amfiyi denemekle olacak bir şey. bir rekor denemesi olarak lead 5, master 6 yaptım. 5-10 saniye bir şeyler çaldım. o 5-10 saniyede anladım ki bu amfi sesi açtıkça inanılmazlaşıyor. (tabi kapıya gelen komşular da inanılmazlaşıyor :))

konudan sapmayalım. apartman ortamında sıkıntı ayratabilir. almadan önce mutlaka denemen lazım.

ben fireball kullanıyorum. Bir tanede celestion hoparlörlü kabinim var. Öncelikle amfinin çok fazla gain'i var (ağır metal türleri için bile) ve düşük volumlerde bile çok tatmin edici tonlar alıyorsunuz. Normalde Mesa'lar da kullanacağınız tube scremer'lara da bu amfide gerek yok. Hatta gain'i 5/10 dan bile az tutmaya çalışıyorum. Manyetik olarakta emg'ler değil (çünkü onlar gitarın tonlarını yiyor) dimarzio ya da s.d. 'nin düşük çıkışlı manyetiklerini düşünmek daha mantıklı olur. Fakat en önemlisi eğer drop yada 7 telli kullanıyorsanız kesinlikle bu amfide denemeniz gerekir, çünkü mesa recto lar gibi tuba sesi değil, agresif ve temiz bir ton veriyor.

Amfinin çıkışını düşürmek için kullanılan aletlerden bahsedermisiniz.Adını hatırlayamadımda çıkış gücünü düşürdüğünü böylece kısık seste daha iyi performans verdiğini biliyiroum.Bilen arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.

attenuator demek ıstedın galıba Dr Z Airbrake , Thd Hotplate vesayıre gıbı aletler mevcut lambalı amplılerde malum 30 watt bıle olsa sesı ortalıgı yıkıyor bu aletler sayesınde amplını ıstedıgın sevıyede açıp çıkış gucunu dusurebılıyosun amplının ohmuna gore tabı kullandıgın attenuatora gore 4-8-16 ohm ayarını yapıtosun yararı sesını açtıgın amplı daha kolay drıve gırıyo amplının tam performansını alıyosun dusuk seste ama transparan olmayan aletler bunlar azda olsa tonundan goturuyor bı marka wardı bayagı pahalı 400-500 euro cıvarı aklıma gelınce yazarım o alet bunları şahı nıtelıgınde ama pahalı kişel olarak gereksız buluyorum daha once bır sure kullandım tabı herkesın çalıştıgı ortam gore farklı olacak ses sorunu :!:

Arkadaşlar nakitte ENGL E322 Thunder Combo (Drive) Bunun fiyatı nedir?
İnternet sitesi varmı TR de satan?(mydukkandan başka,indirim oluyormu diye soracağım da)

Before i forget adli arkadasa ithafen,
Ben bizzat kendi Screamer 50 combomu Attenuator denen, cikisi dusuren, master volume'u rahatlikla kokleyebildigin cihazla birlikte kullaniyorum.

Ampliyi ilk aldigimda gercekten sikinti yaratiyordu, Lead volume 2, master volume 5'ten fazla kokleyemiyordum, dolayisiyla tam olarak power lambalarinin saturasyonu isin icinde olmuyordu diyebilirim. Isin guzel yani, ENGL amplilerin hepsinde bir ozellik var, dusuk ses seviyelerinde bile cok cok guzel tonlar elde edebiliyorsunuz, ammavelakin, attenuator'u aldiktan sonra power lambalari saturasyona sokup aldigim ton muhtesem otesi oldu.

Isin tek kotu yani, attenuator ile -12db'den daha fazla ses dusurmeye calistiginizda, giderek tiz frekanslar abarmaya basliyor, bu yuzden misal, aksamlari evde calmak icin kullandigim ton ayarinda, inanir misiniz treble 1, lead presence 3'te falan caliyorum mecburen, yoksa cizir cizir olmaya basliyor ton, bilekmetal tonu gibi tizler cosuyor. Attenuator ile Master volume 9'da, Lead Volume 6'da caliyorum, bu ayardayken attenuator'i devre disi birakmayi denemedim, denemeyi goze alamam, evimin ustume yikilmasini istemem bos yere ehahahah. :)

Ustundeki reverb cok iyi, gercekten memnunum, ritm tonlarina da derinlik ve hacim katmasi icin reverb'u 1'de falan kullaniyorum, leadlerde ise 3-4'ten 6'ya kadar yolu olabiliyor.

Ayri ayri EQ yapilamamasi kotu bir durum, ammavelakin FXLooptan bir EQ pedali baglarsaniz, ki MXR 10-band EQ baglayarak bu isi hallettim, iki farkli eq moduna ulasabilirsiniz, biri lead, biri ritm icin, ya da biri ritm, biri clean icin falan vs.

Clean kanalini gayet basarili buldum ben acikcasi, ha bir Fender Twin Reverb kadar olmasa da, ozellikle ilk tube amplim oldugundan dolayi beni buyuledi diyebilirim. Hafif drive'a sokunca blues tonlari icin ideal, hem drive'a sokup hem de clean channel'i high gain butonuyla 70'ler/80'ler crunch kanalina cevirebiliyorsunuz rahatlikla.

High gain lead kanali ise bambaska, tam bir tipik ENGL tonu, thrash'ten tutun, booster/od ile birlikte kullanacaginiz gain miktarina gore Death/Grind tonlari bile elde edebilirsiniz, ki gitari 15-60'lik tellerle la'da kullanan biri olarak bu ozelligini bayagi bayagi kullandigimi soyleyebilirim acikcasi. Palm-mute'larda cekic gibi kafaya vuruyor, sumuk gibi, camurlu vicik vicik bir palm mute tonu yok, tamamen isabetli ve tane tane. Lead gitar harmonilerinde, sololarda da ayni seyi soyleyebilirim, tusenize gercekten duyarli, hata da saklamadigini rahatlikla soyleyebilirim. Tabi dip gurultusu biraz cosabiliyor, bu durumu da ISP Decimator kullanarak hallediyorum, sikinti cekmiyorum.

Combo'nun kendi icinde bulundugu kabin open back, arkasi acik oldugundan biraz bass response'i dusurdugunu soyleyebilim, param ve mustakil bir evim olsaydi muhtemelen bi 2x12 engl/mesa kabin alarak costurabilirdim, hos boyle bile yuksek ses seviyelerinde kaloriferler ve pencereler tir tir titriyor, ev icin rahatlikla yeter bana.

Ampliyi ikinci el olarak Tarabya'da bir sahistan almistim, herhalde 17-18 yasinda falandi, kotur kotur de The Black Dahlia Murder falan calabiliyordu cocuk, sinav donemi geldiginden dolayi satmak zorunda kalmisti amplisini, pek bir uzulerek elinden almistim acikcasi ne diyeyim.

Sifiri 3700 kusur lirayken 2100 liraya almistim, ampliyi aldiktan sonra Eurotubes'dan JJTesla full kit eslenmis lamba siparisi verdim, beyoglu siraselviler caddesi'nde hayrettin bey vardir, oradaki butun dukkanlarin ampli bakimlarini yapar, yeni lambalari taktirip bias ayarini yaptirdim, o zamandan beri amplinin herhangi bir arizasini ya da en kucuk bir hatasini gormedim diyebilirim.

AVT100 kullaniyordum screamer'dan once, ki avt100'den screamer'a gecmek dehset bir ziplama oldu benim icin, ilk aldigim gun bi 6-7 saat caldigimi hatirliyorum, ertesi gun kulak agrisindan agliyordum falan heheh.

Duvar dosemisim ne kadar yazdigimi farketmeden, oncelikle gercekten tavsiye edecegim amplilerdir ENGL'lar, hele ki, eger firsat olur da Balyoz muzik pro studyosuna ugrarsan, orada bir Invader 150 var, saka gibi bir high gain amplidir kendisi, benim icin bir numara, Peavey 5150/6505 ve Mesa Dual/Triple rectolara bile tercih ederim kendisini, icinde built in noise gate falan da var, hic bir sikinti cektirmiyor adama.

Sevgilerim ve Saygilarimla.

Geri