Pedalım Uygun Adaptörle Denememe Rağmen Çalışmıyor

Daha dün aldığım Mooer Blade Metal Distortion pedaşım uygun adaptörle çalıştırmama rağmen çalışmıyor.Bu sorunu çözmem için ne yapmam lazım.

aldigin yere goturebilirsin .

calismiyor derken detay vermelisin. pedalin inputunda jack olmadan bazi markalar calismazlar.

input jack i taktin mi ?

isik yaniyor mu ?

baska bi adaptorle denedin mi ?

denedigin adaptorun 9v dc olduguna eminmisin?

zahmet edip detay yazmamissin ve ismarlama cevap beklemissin ancak. zahmet edip cevap verdim ben :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İnput'unda jack var ışık yanmıyor bir çok adaptörle denedim adaptör 9v ama dc olayı nasıl bir husus bilmiyorum.Pedalı normal kullanmaya başladığımda tuşa basınca ses kesiliyor tekrar geliyor ancak ışık yanmıyor.

Isik yanmiyorsa pedal calismiyorur . Ilk ihtmal input jack iydi. O takiliyse belliki adaptor vs. Pedala uygun adaptor taktim diyorsun 9 v dc nedir bilmiyorsun . Taktiin adaptor 9 v olmali diger pedallardin varsa 9 v onlarin adaptoru ile de calismiyorsa aldigin yere goturmeni oneririm

Isik yanmiyorsa pedal calismiyorur . Ilk ihtmal input jack iydi. O takiliyse belliki adaptor vs. Pedala uygun adaptor taktim diyorsun 9 v dc nedir bilmiyorsun . Taktiin adaptor 9 v olmali diger pedallardin varsa 9 v onlarin adaptoru ile de calismiyorsa aldigin yere goturmeni oneririm
9v olması gerektiğini biliyorum ama şu dc olayını hiç duymamıştım ondan kafam karıştı.Neyse zaten bir çok farklı adaptörle denedim demek ki pedal da bir sorun var aldığım yerle de görüştüm onlarda getir bir bakalım dedi.İşin kötü yanı aldığım yer merkezde ben ilçede yaşıyorum ve her an merkeze gitme şansım yok yani biraz beklemem gerekecek :(

Adaptörünün + ve - kutuplarının pedalınkiyle aynı olmamasından kaynaklanıyor olabilir. Pedalın adaptör bağlantı kısmında bir şekil olması lazım. Bu şekil nasıl bir adaptörle çalışacağını anlatır. (mesela iç kısımda - , dış kısımda + işareti varsa aynı şekilde içi - dışı + adaptör alman lazım) (bazı adaptörler her ikisini de destekliyor.)

Adaptörünün + ve - kutuplarının pedalınkiyle aynı olmamasından kaynaklanıyor olabilir. Pedalın adaptör bağlantı kısmında bir şekil olması lazım. Bu şekil nasıl bir adaptörle çalışacağını anlatır. (mesela iç kısımda - , dış kısımda + işareti varsa aynı şekilde içi - dışı + adaptör alman lazım) (bazı adaptörler her ikisini de destekliyor.)
Benim adaptör de ikisini destekleyen türden fakat o özellik için extra bir soket gerekiyor sanırım.Benim adaptörün kutusundan öyle bir şey çıkmadı

İki şekilde oluyorlar benim bildiğim:
1. Adaptörün üstünde bir switch oluyor. Bununla + ve - yi değiştirebiliyorsun.
2. Adaptörün tam uç kısmı çıkarılıp takılabilen bir parçadan oluşuyor. Böylelikle çıkarıp tam ters yönde takabiliyorsun. (benimki böyle)
Sorunun bundan olduğunu doğrularsan çözümü basit. Ya yeni adaptör alıcan ya da bu adaptörünü bi elektronikçiye götürüp şunu bi çeviriver dicen.

Aşağıya bendeki pedalın resmini koydum. Resimde görebileceğin gibi en üstte ortada bir şekil var. Bu şekilde iç kısmı - dış kısmın + olduğu görülüyor. Sen de kendi pedalınınkiyle karşılaştır. Sonra adaptörününkine bak.
http://cdn.mos.musicradar.com/images/Guitarist/Issue 279/GIT279_cuts_electro2-630-80.jpg

20150111_150216.jpg 20150111_150016.jpg 20150111_150036.jpg 20150111_150319.jpg 20150111_145958.jpg Bunlar da pedalın ve adoptörün girişi falan filan bir göz atsanız sorun başka bir yerde mi diye ?

Doğru, ben de şimdi farkettim. Pedalın ve adaptörün polaritesi ters. Çözüm olarak aldığın yerden adaptörü değiştirebilirsin, bence giderken yanında pedalı da götür polaritelerine dikkat ederek al. Eğer değiştirme imkanım yok diyorsan adaptörün içini açıp artı kablosu ile eksi kablosunun yerini değiştirmen gerekir ki biraz lehim işi felan yapman veya yaptırman gerekli.

Doğru, ben de şimdi farkettim. Pedalın ve adaptörün polaritesi ters. Çözüm olarak aldığın yerden adaptörü değiştirebilirsin, bence giderken yanında pedalı da götür polaritelerine dikkat ederek al. Eğer değiştirme imkanım yok diyorsan adaptörün içini açıp artı kablosu ile eksi kablosunun yerini değiştirmen gerekir ki biraz lehim işi felan yapman veya yaptırman gerekli.
O zaman iş başa düştü bana da çarşı yolu göründü.Yardımlarınız için herkese teşekkürler.

O zaman iş başa düştü bana da çarşı yolu göründü.Yardımlarınız için herkese teşekkürler.
Şimdi başlıktaki tüm mesajları okudum da zaten bahsedilmiş benim söylediğim şeylerden. Eğer ki adaptörün üzerinde (veya içinde) polariteyi değiştirebileceğin bir anahtar varsa (kutusunda böyle bir özellikten bahsediyor) o anahtarı diğer konuma alarak işi çözebilirsin.

kabloları kesip ters bağlama bence, aynı olayı negative ground adaptör ve positive ground pedal için araştırmıştım, pek önermiyorlar. Yeni bir adaptör almak çok pahalı olmasa gerek sonuçta, ve daha güvenilir olur.

+/- değerleri ters ama düzgün olsa da adaptör ucu yanlış. sarı renkli olanlar bilgisayar için kullanılır dolayısı ile taktığında yuvadaki kutuplara temas etmez.

Geri