Modifiye Edilen Manyetik Ile Stok Manyetik Tiz-bas Uyumsuzuğu Yaşasaydı Ne Yapardınız? :)

Senin orta ve sap stok manyetiklerinin çıkışları 6.8 ile 6.3 kohm arası bir değerde olmalı. Meksika Fenderlerde ortalama değerler bunlar, az çok oynayabilir. Ama köprüye SD'ın Tone Chartına göre 20 kohm çıkış değeri olan manyetik takmışsın. Bu senin için sorun değilse ve sorunun temelinde bu da yoksa eyvallah o zaman Kadir, diyeceğim bir şey yok. Kendi menfaatim yazmıyorum eni konu.
Kızma hocam, ben o açıdan düşünemedim haklısın. Sanırım temel sıkıntı bu. Bilgisizlik yine pahalıya patladı.

Kızma hocam, ben o açıdan düşünemedim haklısın. Sanırım temel sıkıntı bu. Bilgisizlik yine pahalıya patladı.

Kızmadım yahu, o kadar kolay sinirlenmem. Aklına olumsuz bir şey gelmesin. Benim bildiğim, manyetikler arasındaki büyük çıkış değeri farkları büyük sorun demek. Olur belki ben yanılıyorumdur, biri itiraz eder, nedenini yazar düzeltir. Ben de fazladan bir şey öğrenirim :)

Son düzenleme:
Ses kaydı ekleyeyim hocam. Tariften daha faydalı olur sanırım.
En alt pozisyondan (köprü manyetiği) başlayarak sırası ile yukarı doğru çıktım:

Tahmin ettiğim gibi. Problem zaten humbucker olarak köprünün diğerlerini baskılaması değil, tam tersi o kadar yüksek çıkışa rağmen köprü manyetiğinin gayet güçsüz kalması. Bence yükseklikleriyle bir oynamayı deneyin, bana köprü çok aşağıda geldi. Bir ihtimalde köprü kablolarını yanlış birleştirdiyseniz out-of-phase olmuş da olabilir, tam öyle duyulmuyor ama köprü çok yükseldiyse ve çıkışı sebebiyle böyle duyuluyor olabilir. Çünkü bütün bas tepki sönmüş. Sizin daha tok (hatta tokmak) tonlar alıyor olmanız lazım.

Kızmadım yahu, o kadar kolay sinirlenmem. Aklına olumsuz bir şey gelmesin. Benim bildiğim, manyetikler arasındaki büyük çıkış değeri farkları büyük sorun demek. Olur belki ben yanılıyorumdur, biri itiraz eder, nedenini yazar düzeltir. Ben de fazladan bir şey öğrenirim :)
Haklısın hocam bekleyip görelim. Merak içindeyim :)

Tahmin ettiğim gibi. Problem zaten humbucker olarak köprünün diğerlerini baskılaması değil, tam tersi o kadar yüksek çıkışa rağmen köprü manyetiğinin gayet güçsüz kalması. Bence yükseklikleriyle bir oynamayı deneyin, bana köprü çok aşağıda geldi. Bir ihtimalde köprü kablolarını yanlış birleştirdiyseniz out-of-phase olmuş da olabilir, tam öyle duyulmuyor ama köprü çok yükseldiyse ve çıkışı sebebiyle böyle duyuluyor olabilir. Çünkü bütün bas tepki sönmüş. Sizin daha tok (hatta tokmak) tonlar alıyor olmanız lazım.
Evet hocam, ben işin elektrik kısmından anlamıyorum ama çıkış gücü fazla olan bir manyetik diğerlerini bastırır değil mi? Benimkisi aksine zayıf kalıyor. Yükselttiğimde de sonuç aynı hocam. Acaba lehimlerken hata yapmış olabilir miyim?

Hocam, manyetiğin çıkış gücünün fazla olmasına rağmen diğerlerinden daha zayıf kalması konusunda sen nasıl bir yorum yaparsın??

Ben onu sormadım, yani önceki kendi manyetiğinde de ton böyle miydi?

Bağlarken humbucker olacak 2. coili topraklamış olma ve şu an single-coil gibi çalışıyor ihtimali de yüksek bu arada.

Hocam, manyetiğin çıkış gücünün fazla olmasına rağmen diğerlerinden daha zayıf kalması konusunda sen nasıl bir yorum yaparsın??

@CoolDoG muhtemel sebepleri belirtmiş zaten. Bence manyetiği adı ile bağlama şemalarını arat. Seymour Duncan'ın yayınladığı wiring diagramlar olması gerek kendi manyetikleri için. Onları bulup kendi bağlama şeklinle karşılaştırabilirsin.

Ben onu sormadım, yani önceki kendi manyetiğinde de ton böyle miydi?

Bağlarken humbucker olacak 2. coili topraklamış olma ve şu an single-coil gibi çalışıyor ihtimali de yüksek bu arada.
Özür hocam, önceki manyetiğinde ton dengeliydi, böyle değildi. Köprü manyetiğinin karakterinden dolayı diğer manyetiklere göre daha tizdi ama bu kadar cılız değildi.

Single coil gibi çalışmasının sebebi lehimleme hatası demek mi hocam?

Hepsi değil canım, köprü manyetiğim problemliydi benim, @CoolDoG sağolsun onca ilgilendi benimle ve en son sorunun manyetikte olduğuna karar verdik. Tek coil'i çalışmıyordu. Ben de başka bir humbucker taktım. Sorun bağlamada da olabilir diye uzun uzun denedi ama... Yani sorun bağlama kısmında olabilir. Wiring mi deniyor artık ben bilmem.

Hayır, forbidden_city'nin durum farklıydı. Kendisi açıklamış zaten. :) Onda manyetik problemli çıktı, tabii en başta hiç ihtimal vermemiştik. Sizinki onunki gibi değil. Sizde böyle bir dengesizlik oluşmaması gerekir.

Lehimleme hatası da olabilir, en basit yapılacak hata selektöre giden kablonun harici, diğer bütün kabloları topraklamaktır. Sizde ayrı 2 kabloda bantlı olarak bağlantısız duruyor olması gerek. Bir diğer ihtimal selektörde 2. bir yere deyip paralel çalışıyor olabilir. 3. bir durum bantlı olarak birleştirilen yani manyetiği seriye çeviren kabloların yanlış birleştirilmesi. Bu 3ünden biri kesin olarak çözer. Tabii bir de manyetiği avometre ile kontrol etmek gerek.

Hayır, forbidden_city'nin durum farklıydı. Kendisi açıklamış zaten. :) Sizinki onunki gibi değil. Sizde böyle bir dengesizlik oluşmaması gerekir.

Lehimleme hatası da olabilir, en basit yapılacak hata selektöre giden kablonun harici, diğer bütün kabloları topraklamaktır. Sizde ayrı 2 kabloda bantlı olarak bağlantısız duruyor olması gerek. Bir diğer ihtimal selektörde 2. bir yere deyip paralel çalışıyor olabilir. 3. bir durum bantlı olarak birleştirilen yani manyetiği seriye çeviren kabloların yanlış birleştirilmesi. Bu 3ünden biri kesin olarak çözer. Tabii bir de manyetiği avometre ile kontrol etmek gerek.
Avometre sanırım çıkış gücünü kontrol etmek için hocam, manyetiği aldığım kişi gerekli ölçümleri yaptığını söyledi hocam.
Onun haricinde bağlantı sıkıntısının içinden nasıl çıkacağım bilmiyorum :D :D

Ettiyse tamam, siz kabloları doğru düzgün kontrol edin yeter bence. Üstte açıkladım zaten. İstanbul'da olsaydanız, yardımcı olurdum.

kadiraksoy ile ozel mesajdan problem halletmeye calisiyoruz, faz problem veya lehim problem
gibi duruyor simdilik. bu arada ilgilenenler icin 4 kablo olcumlerini de vereyim:
10.12 kiloohm siyah-beyaz, 10.21 kiloohm kirmizi-yesil

Herkese merhabalar, sıkıntı gerçekten tiz bas uyumsuzluğu değil fa çakışmasıymış. Sorunun nedenini tam olarak tespit edemedik ama çok büyük ihtimal benim amatörlüğüm yüzünden yapılmış bir lehim hatası olabilir. Belki merak eden vardır diye en alp pozisyondan başlayarak swith'in ilk üç pozisyonuyla kısa bir ses kaydı yaptım. Buraya asıyorum. Bu arada bu forumda birilerine yardım etmek için can atan onlarca insan var. Hepinize çok teşekkür ediyorum :)

Geri