Hastalık Sonrası Ses-vokal Sıkıntısı

'Müzik - Genel' forumunda swnyjck tarafından 12 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba.. once vıral sonrada bakterıyel olarak grip-faranjit-öksürük ciğerlerın üşütülmesi falan derken 1 ayı geckin süredir hastalıklarla ugraştım. Bu süre zarfında bir de finaller denk gelince iyice uykusuzluk vücudun dırencsiz kalmasına yol actım. Neyse bu badireler oncesinde yenı kurduğum grubumla yaptıgımız ve evde calısmalarımda seslere rahatca cıkıyor detone olmadan soyluyordum. Dün bir prova alalım dedık. Prova esnasında sarkılara sesim yetmedi.. Ses kondisyonum sıfırlanmış gibi. Bu durumu nasıl düzeltirim, üstesinden gelebılırım evde? Kısa sürede en azından 3-4 haftada eski kıvamıma hatta bıraz daha iyi duruma gelmek istıyorum.
   
 2. arkadaşlar hiç mi yok yardımcı olabılecek
   
 3. selamlar,

  ben de yaklaşık 10 senedir vokal yapıyorum. böyle durumlarla karşılaştığım oldu. çözümü konusunda çok tecrübeli değilim ama tavisyelerim olacaktır.

  bir defa sesini 1 hafta boyunca yorma. dinlendir. daha da önemlisi acil olarak uyku düzeni tuttur kendine. vocalzone diye bir pastil var ondan tavsiye ederim. günde 10 taneye kadar alabiliyorsun ondan. çok bir şey bekleme ama etkisiz değil bence. bu arada zor bulunan bir pastildir her eczanede yok biraz araman gerekebilir buldun mu 2, 3 kutu al. biraz da pahalı 20 küsür tl olmalı kutusu. devam ediyorum; eğer boğazında balgam, yıpranma gibi sorunlar olduğunu düşünüyorsan biokadin denen bir gargara var onu saat başı, ya da 2 saatte bir uygulamanı tavsiye ederim. yarım çay bardağı suya beş dam damlat 1 dakika boyunca gargara yap. bu şekilde saatte bir gün başından akşama kadar yap çok ciddi değilse sorun akşama kadar bayaa bir etkisini görürsün. bunlar uygulanabilir.

  ses kısıklığına çözüm diye google'da arattığında genelde turp ve bal karışımının değişik hazırlanış biçimlerinde tüketiminin faydanlarından bahsediyorlar bir de bu şekilde arat google'dan oradaki tavsiyelere bak.

  tabi şu anda buradan kısıtlı bilgimle bu şekilde yardımcı olabiliyorum. bir boğaz doktoruna görünmekte ondan tavsiye almakta fayda var. ses tellerinde nodül oluşmuş olabilir, ya da başka bir sorun. bir baktır, doktorun tavsiyelerini dikkate al. onun haricinde ses terapistleri falan var sorun uzarsa öyle çözümlere de başvurman gerekebilir.

  şöyle anlatayım; benim de yakın zamanda ses performansımda düşüklük olmaya başlamıştı. 1 saatlik provayı bile çıkaramıyordum. bu böyle bir kaç hafta devam etti. dedim ne oluyor. doktora gittim. doktor sende reflü başlangıcı var dedi, boğaz reflüsü teşhisi koydu bir yandan. ilaç verdi falan. düzenli şekilde dediklerini yaptım ve tedavi olumlu sonuç verdi. o yüzden doktora görünmende yarar var.

  umarım yardımcı olabilmişimdir.

  selamlar
   
  Kutay_ bunu beğendi.
 4. valla cok tesekkurler bu bılgıler daha sonra da lazım olur dıye word e attım :) suan bı ses kısıklıgı yok ama kondısyon olarak sıfırlanmıs durumda.
   
 5. umarım yardımcı olur. ne demek. ses kısıklığı yokta yorgunluk varsa dinlendir sesini. bir hafta dinlen. uyku düzenini tuttur. sonra yavaştan yavaştan başla söylemeye iki hafta içinde toparlanırsın diye düşünüyorum. sorun devam ederse doktor yolu gözükür. kolay gelsin. başarılar.
   
 6. seslere çıkamama ya da detone olma durumları bana daha çok psikolojik şeylermiş gibi geldi. detone olmak ya da seslere çıkamamak gibi bir sonucu olacağını düşünmüyorum bu tür sebeplerin. en fazla sesin pürüssüzlüğünü yitirirdi, bitkin gelirdi falana ama eminim aynı provanın öncesinde ya da sonrasında evde deneseydin, evdeyken hala detone olmadığını ve o seslere çıktığını görebilecektin gibi geldi bana anlatımına baktığımda. kimi zaman mikrofonla söylemek insanın kontrolünü zayıflatıp boğazına fazla yüklenmesine ve sonucunda da anlık olarak orada bi yerleri şişirip özellikle yüksek seslerde insanın zora girmesine neden oluyor. bu da bir ihtimal. durum buysa bol bol mikrofonla pratik yapmanı öneririm.
   
 7.  
 8. tesekkurler tavsıyelerınız ıcın
   

Bu Sayfayı Paylaş