Bu Gitar Adam Olur Mu ? (custom 60's Ostim Signature)

'Elektro Gitarlar' forumunda Zengin Muhendis tarafından 15 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. Arkadaşlar selamlar,
    Bugün arkadaştan bir gitar aldım deposunda duruyormuş. Sağı solu kırılmış, paslanmış falan. Arkadaş baya eski olduğunu söyledi gitarın. Aldım eline sap ayarına baktım gözüme çok sağlam gözüktü ben bunu adam edebilirim belki dedim. Ağacı falan nedir ne değildir tam çözemedim. Üzerinde hiç bir marka yok. Bir kaç resim paylaşayım sizden fikir alayım dedim. Benim ilk gözlemlerim şöyle oldu:

-Fretler ölmüş,
    -Eşik ölmüş,
    -Köprü sağlam sanki, hafif vidası gevşemiş gibi geldi sadece,
    -Elektronik olarak bilmiyorum ama dediği kadar eski ise komple bi değişim gerektirir.

Biraz sonra gitarı hafif hafif sökmeye başlayacağım içinde ne gibi sürprizler var göreceğim :D

Çabuk sıkılanlar için özet:

Diğer fotoğraflar:
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

(Edit: Linkleri ölen fotoğrafları bu entry e tekrar ekliyorum arkadaşlar.)
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]

(Edit 2)
    [​IMG] [​IMG]

(Edit 3)
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG][​IMG]

Son düzenleme: 4 Şubat 2015
    berdin123, cruiser_rider ve MetalPose bunu beğendi.
  2. Kutay_

Kutay_

696
    1,025
    9,605
    Bulgar/doğu bloğu işi duruyor. Sinirlerin çelik gibiyse uğraş. Değilse hiç dokunma duvarına as ve dedem orkestrada Muazzez Abacı'ya çalıyormuş falan diyip bu gitarı değerlendir. Maalesef hayal edilen vintage tonlar bu gitarlardan pek çıkmıyor.

nihilist bunu beğendi.
  3. Kutay_

Kutay_

696
    1,025
    9,605
    Rusların yaptığı hiçbir enstürman 5. perdeden sonra doğru entonasyon yakalayamaz :)

nihilist ve Zengin Muhendis bunu beğendi.
  4. İşin kötüsü elime alıp olur mu olmaz mı anlayamıyorum. Fretler öyle erimiş ki yok neredeyse :D

5. Kutay_

Kutay_

696
    1,025
    9,605
    İşte sıkıntı orada zaten. Tekrar fret çakmak pek kolay değil. Bence as duvarına, kızlara muazzez abacı falan diye anlat ve parayı denkleştirince bir meksika strat al aynen devam... Ben çok ölü diriltmeye çalıştım oradan biliyorum. Sen beni dinle :)

Zengin Muhendis bunu beğendi.
  6. Üst eşikten hemen sonra bir fret var. İlginç :D

oldiesngoldies ve programci_84 bunu beğendi.
  7. Koma için birebir :p

8. Kutay_

Kutay_

696
    1,025
    9,605
    Zero fret kötü birşey değildir. o sistemde şu anda üç gitarım var :)

9. Kutay_

Kutay_

696
    1,025
    9,605
    doğru ayarda koma olmayacaktır fakat doğru ayar japon gitarlarında var, doğu bloğundan kalanlarda değil.

10. Eski Rus işine benzemiyor. Onlar zaten hiçbir şeye benzemezler, benzetemezsiniz. Klavyesi kazıksa bir ihtimal Bulgar işidir ama genelde boyaları daha ince olur. Bir luthiere göster derim ama perde çakılacaksa, sof o iş bir 300 liranı yer. Uyarmış olayım. Köprüsü falan da çok standart bir parça değil. Muadilini bulmakta zorlamabilirsin.

Kutay_ bunu beğendi.
  11. sovyet rusya gitarlarına benzemiyor ama onlar da garip aletler. ural diye marka mı olur askeri kamyon markası :D

12. Ruslar üç parça klavye yapamazlar. Öyle bir mantaliteleri de yoktu Sovyet devrinde. Görmedim de öyle bir gitarlarını. Ya tek parça olur, ya da olursa elli parça falan olur, ortası çıkmaz :D

Kutay_ ve OsmanBurak bunu beğendi.
  13. abi hiç fret çaktırmaya para verme,mühendis adamsın otur al eline havyayı sök perdeleri, sonra yeniden çak, heyecan olur :D fret setine 15-20Lira veririsin tamamdır.

ben eski gitarlardan hiç anlamam ama yani bu gitarı adam edemezsen frete çook paran gider.

Agacı da kavak filan olabilir bence.Alder değil, ash değil, çam bile olabilir.

14. Bu video belki işine yarar :)

15. Gövdenin ağacını merak ettim resmen odun yani :D
    Birde fret erir anlarımda klavye nasıl erir ya :D

OsmanBurak bunu beğendi.
  16. 4. fotoda fretboard ağacı yıllar yılı çalınmadığından insan yağı ile yağlanmamış ya da bakımsız olduğu için feci çatlamış duruyor bunun fretboard ağacına yeni fret de çakılmaz, ya tutmaz bızlama vs yapar ya da gül ağacı ince ince çatlar. Truss rod düzleştirilip fretler önce sökülmeli sonra fretboard ağacı tamamen bir ütü yardımyla sıyrılmalı. Ütüyle hafif hafif ıstıp sap ağacı ile fretboard ağacı arasından ayrılacak. Bu yapılırsa truss rod da kontrol edilmiş olur onun bile çalıştığı şüpheli. O da yaramazsa değişmek gerekir. Sap ağacı fena değil gibi duruyor. Köprünün muadili de gfs den bulunabilir. Olmadı köprü önce alkole batırılır sonra wd40 ile iyice temizlenir en son makine yağı ile bir kez daha geçilir. Paslı vidalar yenilenir. Sadece köprünün bir ton işi var. Fretboard ayırma işi dağları delmekle eş değer.

Yalnız sap ağacı oldukça sert(parlak renkten dolayı diyorum) bir maple'dan seçilmiş. Bu da gitarın ses karakterine olumlu yansır. Tabi köprü ve gövde saptan gelen +1 ses karakterini -3 'e indirir gibi duruyor :) Gövde ağacı piyango gibi duruyor 5 parça çam limon kasası da olabilir poplar/alder vs de. Pek alder,ash ya da maun gibi durmuyor boyadaki hasarlı yerden görünen ağaç. Özetle gitar vardır yıllanmıştır/vintage karakteri vardır oturur uğraşırsın da bakımsız +40 yıllık gitar olunca verilen emeğe yazık oluyor. O kadar fretleri erimişse zamanında baya çalınmış bir gitar bu da demek oluyor ki eski sahibi pek vazgecememiş tonu ya da sap profili güzel olduğundan/ hiç alakası yok adam parasızlıktan anca bu aleti bulmuş çalabilmiş o yüzden fretler de erimiş diyebilirsiniz. İlk seçenek belki insani bu gitara emek vermek için teşvik edebilir ama o da çok iyimser bir noktadan bakma oluyor :) Bence de değmez, boşa uğraşmayın derim.

Son düzenleme: 15 Ocak 2015
  17. İlk defa fretboard'u eriyen gitar görüyorum.
    (Bknz 4.resim)

sereftalasci bunu beğendi.
  18. Arkadaşla konuştum gitar yaklaşık 50 yıllıkmış. Dediğiniz gibi hadi fretboard dura dura eridi. Fretler kullanuma bağlı erime gibi geldi bana da. Fakat tonundan dolayı mı kullanıldı yokluktan dolayı mı kullanıldı tam bir muamma. Resmen kumar. İhtimaller heyecanlandırıyor insanı :D

19. O fretboard'ın adam olması için değişim şart. Fretboard değişimi de neredeyse bir gitar sapını baştan yapmak kadar uğraştırıcı. Ne luthiere verip adamı uğraştırın siz de paranızdan olun ne de eğer kendiniz yapacaksanız boşa emek vermeyin. Piyasada çok güzel çok uygun fiyata böyle no name tarzı vintage aletler var. Birisini uygun fiyata alın onda piyangoyu deneyin derim. Bu gitarın adam olma şansı, evden işe gidip tekrar eve sağ salim dönme şansınızdan daha az :)

benimadim26 bunu beğendi.
  20. Komple sapı değiştirmek ne derece mantıklı bir hareket olur ? :D

Bu Sayfayı Paylaş