Mp3 Den Baterileri Ayırmak

'Müzik - Genel' forumunda nihilist tarafından 16 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

 1. Evet dostlar böyle bir olay mümkün mü? Ya da çok az duyulmasını sağlamak karaoke gibi olabilir mi?
   
 2. Zannetmiyorum, bir konser kaydı da mp3 hale getirilebildiği için ayırmak mumkun olmaz bence (konser kaydı derken hücum kayıt gibi düşünme direk stüdyoda telefondan kaydettiğini düşün) . Bu telefon kayıtları bile mp3 hale getirilebildiği için bu sesi ayırabilecek bir program bence yoktur, tamamen farazi konusuyorum bu arada.
   
 3. Yanlış biliyorsam düzeltsinler fakat eğer kanal kayıt değilse müzik,ki MP3 kanal kayıt özelliğini yitirmiştir muhtemelen sıkıştırıldığı için; teoride sesleri ayırmak için farklı frekans bölgelerinde olmaları lazım.yani eğer ayıracağınız bateri frekansı belirli bir bölgedeyse işiniz kolay, hangi bölgede daha çoksa orayı band reject filtre ile filtreliyeceksiniz fakat o bölgeye giren başka seslerde kaybolması olasıdır.Pratik olarak yapmadım ama teoride böyle işliyor.
   
  Telecast bunu beğendi.
 4. Demek istediğim şey buydu ama bu kadar teknik bilgim yok :D
   
  Clamper bunu beğendi.
 5. mp3 ten tam olarak böyle bir şey yapılamıyor ancak parçanın popülerliğine bağlı olarak youtubedan drum track i bulunabilir...

  Karaokeye benzer şeyler için riffstation programının isolate özelliği var ancak davulları izole etmek için işe yarar mı bilemedim denemek gerek...
   
 6. Her enstrümanın işgal ettiği frekans bandı yeterince geniştir (Islık dışında. Çünkü ıslık saf sinüs :) ). O bant içerisinde de mutlaka birden fazla enstrüman çakışır (en poplüler olanlardan biri: kickdrum ile bass gitarın çakışması mesela), o yüzden bu yöntem pek uygulanabilir değil.

  Vokali ayırmayı istemiş olsaydınız kolay :) Bence de en uygunu gurkanisevic'in önerdiği gibi, hususi drumtrack bulmak.
   
 7. Evet teşekkür ederim öneriler için arkadaşlar. Arkadaşımın aradığı şarkılar pek herkese hitap etmeyen şeylerden :D O yüzden sanırım Youtube ' da drumtrack bulamamış ve çaresizlikten bana danıştı ben de buradan bir fikir koparırım diye düşündüm hemen. Bateriyi komple ayıramasak bile duyumunu azaltabilmek de pek olası değşl o halde çünkü ona lazım olanlar sadece gitarları anladığım kadarı ile. Gitarların üzerine davul antremanları yapmak istiyor.
   
 8. Spektrumuna hiç bakmadım enstrümanların o yüzden farazi konuşuyorum :) Bellki baterinin bandı daha kısıtlı olamaz mı acaba ? gitarda çok fazla ses var ama bateride daha belirli yerlerde bantlar.Yani demek istediğim şu baterinin spektrumu geniş bile olsa(sallıyorum 500hz ile 3khz) , 7-8 tane ses olacağı için(bu sesler örneğin 500-800-1200 hz diye gitsin ve her bir bandın bant genişliği 50-100 hz civarı olsa) bu frekanslar bilinse örneğin, 7-8 BRF ile filtrelenebilir mi acaba diye düşünüyorum ?
   
 9. Harmonikler de var. Trampet, TOM'lar, ziller vs. harmonik içerik bakımından zengin.
   
 10. doğru diyosunuz, harmonik olayını tamamen atladım.o zaman şimdilik hayal görünüyor :)
   
 11. Teşekkürler yorumlar için.
   
 12. Tek bir ses dalgası şeklinde olduğu için yalnız birini ayırman mümkün değil. Öteki sesleri de kırpmış olursun.
   
 13. yapan nasıl yapıyor diye soramadan edemeyeceğim. bazı internet müzisyenlerinin yaptıkları cover kayıtları dinlediğimde hiçbir yerde olmayan birebir orijinal backing track üzerine çalıyorlar. bunun yolu yordamı yok mudur?
   
 14. Sıfırdan yazanlar çok. Ya da şarkıların kanallı halini bulurlar satın alırlar falan
   
  programci_84 bunu beğendi.
 15. Biraz farklı belki çook uzak bir yöntem olsa da ,

  Guitarpro Tablarını herhangi bir kayıt programına Midi olarak export edebiliyorsun. Üstüne de bir Ezdrummer çaktın mı herşeyi yaparsınız.
   
 16. atari oyunu gibi oluyo o sesler işte
   
 17. üstüne Ez drummer'ın tonlarını eklediğinde bence gayet sağlam oluyor
   
 18. Metallica ' nın bazı şarkılarının arınmış hallerini bulmuş bir arkadaşım var mesela. Çok ilginç mp3' den arındırılmış gibi aynı gayet de güzel ama nasıl elde ediliyor o hale nasıl geliyor bilen eden yok.
   
 19. Adam oturuyor midi kasıyor
   

Bu Sayfayı Paylaş