Pickguard, Backplate Yapımı

Ankara solomusic de x-guard marka pickguard levhaları bulunmakta. 40 lira civarı fiyatı var renklerine göre fiyat artıp azalıyor. Sitesinden arama yaparsanız bulabilirsiniz. Ben bugün sedef olanı inceledim gayet başarılı duruyordu. Standart kare şeklinde kesilmiş. Malzemenin adını sormuştum ama unuttum tekrardan:) Malzemenin tam adını bulabilirseniz ben bu hafta içi ostim'de fiyat araştırması yapabilirim.

Ankara solomusic de x-guard marka pickguard levhaları bulunmakta. 40 lira civarı fiyatı var renklerine göre fiyat artıp azalıyor. Sitesinden arama yaparsanız bulabilirsiniz. Ben bugün sedef olanı inceledim gayet başarılı duruyordu. Standart kare şeklinde kesilmiş. Malzemenin adını sormuştum ama unuttum tekrardan:) Malzemenin tam adını bulabilirseniz ben bu hafta içi ostim'de fiyat araştırması yapabilirim.

abi ostimde lazerci varmı kestirelim :D

abi ostimde lazerci varmı kestirelim :D
OSTIM'de zaten sadece lazerci var sevgili clamper :) OSTIM demek lazer demek, ben de ilk gördüğüm lazer kesim atelyesinde girip yaptırdım:)

Soruna gelince delikleri ve profili lazer kesimciler hallediyor. Deliklerin ustune vida basları daha rahat otursun diye açtıkları havşaları ise CNC ile açtırmak lazım. Yukarıdaki fotoğrafta ben tornacıya yaptırdım ama çok muntazam olmadı. Yakın çekim resimlerini de koyarım tam neden bahsettiğim anlaşılsın diye.

Alüminyuma gelince metal bir defa malzeme olarak çok güzel hatta yukarıdaki gibi çıplak hali de çok güzel...Akustiğe etkisi olur mu emin değilim daha doğrusu herşeyin az biraz etkisi olur da duyulabilir mi ondan emin değilim. Ama alüminyumun yüzeyini zorla oksitlendirebilirsin ki oluşan tabaka epey sert ve çizilmeye de dayanıklı oluyor ve hatta renklendirebiliyorsun da...

Ben bu işi takip etmeye ara verdim ama tekrar yapacağım. Buradan paylaşırım işe yarar bir şey çıkarsa isteyen arkadaşlara da veririm. Ama gerçekten işçilik iyi olsun diye bir takıntım var...

OSTIM'de zaten sadece lazerci var sevgili clamper :) OSTIM demek lazer demek, ben de ilk gördüğüm lazer kesim atelyesinde girip yaptırdım:)

Soruna gelince delikleri ve profili lazer kesimciler hallediyor. Deliklerin ustune vida basları daha rahat otursun diye açtıkları havşaları ise CNC ile açtırmak lazım. Yukarıdaki fotoğrafta ben tornacıya yaptırdım ama çok muntazam olmadı. Yakın çekim resimlerini de koyarım tam neden bahsettiğim anlaşılsın diye.

Alüminyuma gelince metal bir defa malzeme olarak çok güzel hatta yukarıdaki gibi çıplak hali de çok güzel...Akustiğe etkisi olur mu emin değilim daha doğrusu herşeyin az biraz etkisi olur da duyulabilir mi ondan emin değilim. Ama alüminyumun yüzeyini zorla oksitlendirebilirsin ki oluşan tabaka epey sert ve çizilmeye de dayanıklı oluyor ve hatta renklendirebiliyorsun da...

Ben bu işi takip etmeye ara verdim ama tekrar yapacağım. Buradan paylaşırım işe yarar bir şey çıkarsa isteyen arkadaşlara da veririm. Ama gerçekten işçilik iyi olsun diye bir takıntım var...

teşekkürler cevaplar için :)

en kısa sürede yaptırmak için o zaman herkesi galeyana getiriyorum.5 kişi yaptırmaya kalksak adam başı 8 lira :D

Örnek var mı sizde :) ? Öncelikle güzel bir örneğe ihtiyaç duyacağız anladığımca, benim kestiğimden bi nane olmaz :D

Birde ibanezrulezdeki adamın dediğine göre bunlar aynı bile görünse modelden modele vida yerlerini değiştirmiş ibanez bi iş başarmış sanki hey allam ya.yedek parça kapitalisti bir firma daha yok bunlar gibi.Ne tremololarına parça desteği var, ne kapak ne tuner.Neyse yani demekistediğim aynı görünse de belki herkesinki birbirine uymaz teyit etmemiz gerekicik :(

Malesef ne örnek var ne de DWG..
Arıyorum.. Bulursam paylaşırım..
Zaten.. RG470 pickguardsız bir gitar dolayısıyla vida delik pozisyonları benim adıma çok önemli değil.. Yeterki manyetik delikleri ve potans delikleri doğru yerde açılmış olsun.. Sonrasında vuracam gövdenin üzerine vida ile..

Malesef ne örnek var ne de DWG..
Arıyorum.. Bulursam paylaşırım..
Zaten.. RG470 pickguardsız bir gitar dolayısıyla vida delik pozisyonları benim adıma çok önemli değil.. Yeterki manyetik delikleri ve potans delikleri doğru yerde açılmış olsun.. Sonrasında vuracam gövdenin üzerine vida ile..

ben biraz örnek bakınayım, en kötü ihtimal ibanezrulezden bir set getirtiriz (pickguard, arka kapak, elektronik cover) onu deliksiz halde lazerden taratıp bastırır sonra delikler fark ediyorsa herkese ayrı deldiririz :D

Jem 555 pickguardını kullanabilirmiyiz acaba? Umutluyum belki bir tane çıkabilir.. Ama Ibanezrules dan bir tane getirtip çoğaltmakta iyi fikir ben varım..

Alüminyum diyorsanız o tamamen bizim iş:) %90 alüminyum işliyoruz. Öyle birşey düşünürseniz haber verin malzemeyi ayarlarım arkadaşlar:) cncler genelde dolu oluyor o yüzden işleme için bir söz veremem ama cnc programı ve çizim için ücret isterlerse onu ben hallederim ücretsiz bir şekilde.

Alüminyum diyorsanız o tamamen bizim iş:) %90 alüminyum işliyoruz. Öyle birşey düşünürseniz haber verin malzemeyi ayarlarım arkadaşlar:) cncler genelde dolu oluyor o yüzden işleme için bir söz veremem ama cnc programı ve çizim için ücret isterlerse onu ben hallederim ücretsiz bir şekilde.

adamsın abi :D kafamızda şekillendirelim kapını çalacağız bol bol gibi duruyor :D

Arkadaşlar Ankara İvedik Organize'de pickguard malzemesi buldum. Acrylic sheet diye geçiyor. Genel olarak pleksi malzeme. 300*500(mm) boyutlarında kestirdim 20 lira verdim. Vektörel çizimini getirirsen 15 liraya lazer ile keserim dedi.
2cerltg.jpg
161krp2.jpg

Arkadaşlar bu arada ben de Backplate, Elektronik kapağı ve jack girişi kapağı yaptırmak istiyorum Cort X9 gitarım için. Bildiğim kadarıyla bu modellerin kapakları bir Ibanez RG370DX ile aynı. Yani Ibanez'in RG'lerinin bir çoğu ile uyum sağlayabiliyorum. Alüminyum olursa daha da hoşuma gideceğini düşünüyorum. USA Jacksonların kapaklarını görenler bilirler. Bu tarz bir kestirme işine girecek olan var ise lütfen bana da haber verin ben de geleyim veya bir arkadaşımı vs yollayayım bana vekaleten :)

Görüşürüz kolay gelsin.

Geri