Hangi Pedallar True Bypass Hangileri Değil

Merhabalar,herkese iyi akşamlar dilerim başlıkta belirtildiği hangi pedalların true bypass hangileri değil, benim bilmediğim şu an Blackstar pedalları ,BBE pedalları ve Trex ToneBug serisi var bunlar true bypass mı değil mi ?

gene bildiğim kadarıyla konuşayım yanlışlık varsa düzeltilsin. True bypassta sinyal başka bir şeye uğramadan pedal kapalı konumdayken doğrudan giriyor ve çıkıyor. hardwire bypass dediklerinde ise true bypasstaki gibi giriş ve çıkışta buffer kullanılmıyor ama gene de sinyal devre üzerinden geçiyor yani kapalıyken tonu truebypasstaki kadar korumuyor. Sanırım bu hardwire bypassta true bypass pedallardaki "pop" (bazen pedala bastığımızda çıkan patlama sesi) gürültüsü olmuyor. Marshall pedallarda da bu sistem vardı mesela. Kesin olarak bilemiyorum true ve hardwire arasındaki farkı ama internette aynı şeyin farklı söylenişi olduğunu da söylüyorlardı.

Son düzenleme:
Ben aslında şöyle ayırıyorum bilenler beni düzeltsin. Pedalın adaptörü takılı değilken ve pedal kapalı iken amfiden ses alabiliyorsam True Bypass. Yok eğer alamıyorsam bypass. Bilenler beni bi alıntılasın hele :D

Ben aslında şöyle ayırıyorum bilenler beni düzeltsin. Pedalın adaptörü takılı değilken ve pedal kapalı iken amfiden ses alabiliyorsam True Bypass. Yok eğer alamıyorsam bypass. Bilenler beni bi alıntılasın hele :D
Aslında gerçek true bypass'ın olması gerekeni odur ama ben şimdiye kadar hiçbir pedalda öyle birşeyle karşılaşmadım :D

Bir de efekt zincirinde true bypass pedal da fazla olursa ton kaybı yaşanıyor diye işitmişliğim var. Gerçi efekt pedalını zaman zaman kullanacaklar için zaten bypass looper veya Boss Line selector gibi alternatifler var.

Bir de efekt zincirinde true bypass pedal da fazla olursa ton kaybı yaşanıyor diye işitmişliğim var. Gerçi efekt pedalını zaman zaman kullanacaklar için zaten bypass looper veya Boss Line selector gibi alternatifler var.

Onun sebebi True bypassta buffer olmayışı sebebi ile uzun akım yolunda kayba uğraması. Lakin hiç endişe edilecek bir durum değil, eğer tonda boğukluk problemi yok ise aynen devam, var ise bir buffer atılıp çözülür.

Oldukça iyi bilgiler verilmiş zaten toparlama açısından yazayım;
Hardwire bypass; Öncelikle bu tür anahtarlamaya sahip pedallardan uzak durun. Çünkü bu pedallar bypass konumunda dahi aktiftir. Bu anahtarlama tiipinde pedal bypass edildiğinde giriş çıkışa bağlanır fakat devre ile bağlantı kesilmez, bu yüzden kuru ve ıslak sound karışık gelir.

True bypass; Bu tip bypass, 2 veya 3 anahtarlamayı aynı anda yapabilien on/on anahtarlar ile yapılır. Sinyalin devre ile bağlantısı tamamen kesilir.

Buffered bypass: Bu tip anahtarlamada sinyal bir buffer üzerinden anahtarlanır, söylendiği gibi kötü değildir, bypass durumunda bile buffer kablolardan çekilen akımı düşürerek kayıpları azaltır. Burdaki tek sakınca üst frekans kaybını azalttığı için kontrol edemediğiniz şekilde tiz bir tona sahip olabilirsiniz.

Oldukça iyi bilgiler verilmiş zaten toparlama açısından yazayım;
Hardwire bypass; Öncelikle bu tür anahtarlamaya sahip pedallardan uzak durun. Çünkü bu pedallar bypass konumunda dahi aktiftir. Bu anahtarlama tiipinde pedal bypass edildiğinde giriş çıkışa bağlanır fakat devre ile bağlantı kesilmez, bu yüzden kuru ve ıslak sound karışık gelir.

True bypass; Bu tip bypass, 2 veya 3 anahtarlamayı aynı anda yapabilien on/on anahtarlar ile yapılır. Sinyalin devre ile bağlantısı tamamen kesilir.

Buffered bypass: Bu tip anahtarlamada sinyal bir buffer üzerinden anahtarlanır, söylendiği gibi kötü değildir, bypass durumunda bile buffer kablolardan çekilen akımı düşürerek kayıpları azaltır. Burdaki tek sakınca üst frekans kaybını azalttığı için kontrol edemediğiniz şekilde tiz bir tona sahip olabilirsiniz.

Her buffer aynı kalitede değil, bir de ona dikkat etmek lazım. Boss'un buffer'ı pek beğenilmiyor genelde, benim çok negatif yanını görmüşlüğüm yok (elinizdeki sisteme bağlı olarak bariz fark duyabilir veya duymayabilirsiniz, benim evdeki setup'ımda fark edilmiyor sinyal zincirinde boss olup olmaması). Visual Sound'ın buffer'ları daha iyi denir mesela hatırladığım kadarıyla ve Visual Sound aktif olarak internette true bypass'ın hep daha iyi olduğu mitini yoketmeye çalışan bir şirkettir zaten. Yukarda belirtildiği üzere kablo uzunluğuna bağlı olarak (iyi bir) buffer tonunuzu kurtarabilir.

Belli kaprisli pedallar da önüne buffer konulunca daha iyi performans gösterebiliyor sanırım. Bilen söylesin. Fuzz'lar biraz kaprislidir hatırladığım kadarıyla. Bir de tonu mahveden Ernie Ball Volume Pedal (veya Boss FV) veya Line 6 DL4 gibi pedallara güzel buffer koyma modu popüler.

Hemen hemen her model için açıkça söylenir zaten true/hardwire/buffer bypass durumu. Bazılarında seçenek vardır. Mesela bazı delay/reverb'lerde trail özelliğini buffer'ı devreye sokarak yaratabilirsiniz, kapatırsanız pedalı kapattığınız anda gelmekte olan bütün delay/reverb sinyali çat diye kesilir ve yapay bir durum olur.

Her buffer aynı kalitede değil, bir de ona dikkat etmek lazım. Boss'un buffer'ı pek beğenilmiyor genelde, benim çok negatif yanını görmüşlüğüm yok (elinizdeki sisteme bağlı olarak bariz fark duyabilir veya duymayabilirsiniz, benim evdeki setup'ımda fark edilmiyor sinyal zincirinde boss olup olmaması). Visual Sound'ın buffer'ları daha iyi denir mesela hatırladığım kadarıyla ve Visual Sound aktif olarak internette true bypass'ın hep daha iyi olduğu mitini yoketmeye çalışan bir şirkettir zaten. Yukarda belirtildiği üzere kablo uzunluğuna bağlı olarak (iyi bir) buffer tonunuzu kurtarabilir.

Belli kaprisli pedallar da önüne buffer konulunca daha iyi performans gösterebiliyor sanırım. Bilen söylesin. Fuzz'lar biraz kaprislidir hatırladığım kadarıyla. Bir de tonu mahveden Ernie Ball Volume Pedal (veya Boss FV) veya Line 6 DL4 gibi pedallara güzel buffer koyma modu popüler.

Hemen hemen her model için açıkça söylenir zaten true/hardwire/buffer bypass durumu. Bazılarında seçenek vardır. Mesela bazı delay/reverb'lerde trail özelliğini buffer'ı devreye sokarak yaratabilirsiniz, kapatırsanız pedalı kapattığınız anda gelmekte olan bütün delay/reverb sinyali çat diye kesilir ve yapay bir durum olur.

Daha önce de bu konuda konumuştuk fakat madem yeri geldi tekrar edelim, buffer kalitelisi, kalitesizi olacak kadar komponent içeren bir devre değildir, çok basit bir devredir, sese renk katmaz, amplifikasyon yapmaz. Lakin bufferın, diğer adı ile tampon devrenin giriş çıkış empedansına göre üst kesim frekansı belirlenir. Örneğin gitardan hemen sonra gelen bir buffer devresinin giriş empedansı çok yüksek ise gitar manyetiğinden çekilen akım daha fazla düşer, gitar kablosu üzerindeki direnç kapasitanstan dolayı oluşan kayıp azalır. Sonuç olarak kablonun üst frekans iletimi artar ve ton tizleşir. Yani evet ton buffer sayesinde tizleşiyor fakat bunu yapan buffer değil, buffer akım karşısında tampon oluşturarak kabloda yaşanan kaybı azaltıyor.
Boss' da bufferın sevilmeyişi yanlış algılamadan kaynaklı, orda sevilmeyen buffer değil fet ile anahtarlanmış sinyal, zira boss' daki buffer sevilmese pedalın direk kendi sevilmez çünkü buffer her durumda aktif o pedallarda.
Bufferın diğer bir görevi ise üretilen gerilimin büyük bölümünü üstüne alıp bir sonraki kata aktarmak. Bu sebeple bufferdan sonra fuzz pedalı kullanırsanız zaten kare dalga üretecek kadar doymuş bir pedalı daha fazla doyuma götürürsünüz ve ortaya istenmeyen garip sesler çıkabilir.
Bufferla ilgili bilinmesi gereken nokta şudur; Eğer herhangi bir şekilde düzeltemediğiniz boğukluk probleminiz yok ise buffer kullanmak gereksidir. Çünkü her pedal giriş ve çıkışta zaten buffer bulundurur.

Geri