Scarlett 2i2 Latency Sorunu

Driver güncel arkadaşlar, cubasede focusrite'ın kendi driver ı ile 23ms, asio4all driver ı ile 12ms gecikme alıyorum. Düzeltmenin yolunu bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Ben kayit alacagim zaman DAW uzerinden ozelliklere girip ASIO panel'den Buffer Length'i 2ms'ye dusuruyorum latency olmuyor. Sonra kayit sonrasinda real time effectleri kullanirken dropout olmamasi icin Buffer Length'i 9-10ms'ye cikartiyorum.

Yahu arkadaşlar şu asio4all nasıl bir virüs gibi yayılan uygulamadır anlamadım, bir kere o yazılım onboard ve asio desteği olmayan kartlarla cubase'in çalışmasını sağlamak için üretilen "ara protokoldür". Sizin kartınızın kendi asio driver'ı mevcut zaten , onu kurmanıza gerek yok. Başlangıç menüsünden Focusrite Control Panel'i açın ve ordaki değeri 3 ms (çok fazla kanal ve ağır vst'lerle çalışıyorsanız 4ms) olarak ayarlayın düzelir. Oradaki 3ms: 128 buffer'a denk geliyor, 4ms:256...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yahu arkadaşlar şu asio4all nasıl bir virüs gibi yayılan uygulamadır anlamadım, bir kere o yazılım onboard ve asio desteği olmayan kartlarla cubase'in çalışmasını sağlamak için üretilen "ara protokoldür". Sizin kartınızın kendi asio driver'ı mevcut zaten , onu kurmanıza gerek yok. Başlangıç menüsünden Focusrite Control Panel'i açın ve ordaki değeri 3 ms (çok fazla kanal ve ağır vst'lerle çalışıyorsanız 4ms) olarak ayarlayın düzelir. Oradaki 3ms: 128 buffer'a denk geliyor, 4ms:256...
Oradan düşürmeme rağmen cubasede 9.16 ms ye indi, hala değişik bir reverb havası katıyor gecikmeden dolayı :)

Çok uzun iş, hafızadan imkansız anlatmam. Kısaca bir çok gereksiz Windows özelliğini kapatıyorsunuz. Optimize Windows 7 (8, vs.) for audio diye google'layarak bulabilirsiniz. RAM'de oturan gereksiz her programı kapatarak başlayabilirsiniz.

Teşekkür ederim yardımlarınız için, cahilliğime verin :)
Audio kayıt esnasında eğer efekt kullanmıyorsanız DAW'dan monitöring almanıza lüzum yok, 2i2'nin direct monitöring fonksiyonu işinizi görecektir. Biraz seviye farkı vardır yalnız, bunu ben firmaya sordum converter'larda işlenmeden direk çıkışlara verdiği için böyle dediler, şu an RME'de de aynı şekilde monitöring var ama seviye farkı yok, onu da segment farkına veriyorum artık :)

Ben kayit alacagim zaman DAW uzerinden ozelliklere girip ASIO panel'den Buffer Length'i 2ms'ye dusuruyorum latency olmuyor. Sonra kayit sonrasinda real time effectleri kullanirken dropout olmamasi icin Buffer Length'i 9-10ms'ye cikartiyorum.

Ayrıca kendi kontrol uygulamasından da bu latency ayarını değiştirebilirsin. ("Focusrite Settings/Control" gibi bir ismi vardı sanırım, uygulamayı başlattan çağırabilirsin.)

Cubase de kayit yaparken ses yanlislikla baska kanalda da acik oluyor. Latency varmis gibi duyuluyor ara dur niye oluyor diye. Insan farkedene kadar ugrasiyor.

Geri