Digitech Trio, Virtual Band

trio band creator bende var beş para etmez. sahibindende satıyorum belki övmem gerekir ama gerçekten vasat altı. ses kalitesi iyi değil. gerçek davul bas ikilisi çalıyormuş hissi hiç yok. çaldığın ritmi de çoğu kez doğru tempoda tanımıyor. ben açıkçası tavsiye etmem. ( plus değil ilk jenerasyon var bu arada plusta da fazla geliştirildiğini zannetmem )

Şimdi şöyle sevgili @SteelString ; buna daha iyi daha kötü ayrımı yapamayız, ikisi aslında benzer olsa da çok farklı aletler. Burada amaç hangisi sizin işinize yarıyor onu yorumlamak.

Genel olarak beatbuddy'nin kullanımı daha kolay.
Beatbuddy'nin içinde gelen ritmler zaten çok fazla ve seçenekli, ekstradan programı çözüp yazmaya ihtiyaç bırakmıyor. Ben sahnede canlı kulanmama rağmen birkaç kez tam istediğim ritmi bulamadım, onda da türevi bir ritmle çözdüm. Trio'da böyle bir şey yok, ve ayrıca kullanışlı ritm seçeneği de beatbuddye göre çok az. Ayrıca bb'de kit seçebiliyorsunuz, örneğin metal veya punk bir ritm seçtiniz, kit olarak da jazz seçtiniz, ritminiz süpürge bagetlerle çalınıyor, seçenek sonsuz. 3 atak var, her bastığınızda farklı birini yapıyor. Çok önemli: 2. varyasyon var. Yani şarkının girişyle nakarat kısmındaki davulun tuşesinden tutun ritmi süsleme şekli değişir ya (öyle diyim), ilk varyasyondayken basılı tutuyorsunuz geçiş yükselmesini yapıyor ve 2. varyasyonda çalıyor, orada da ayrı 3 atağınız var. Yine ilk varyasyona döneceksiniz, tekrar basılı tutup geçiş hareketini yaptırıp dönüyorsunuz, çift basıyorsunuz bitiriş hareketini yapıp bitiriyor, girişte atakla giriyor, istemiyorsanız çat diye de giriyor ama atakla girmesi süper bişey, trio da lönk diye giriyor. Varyasyon trio da da var ama ona tam bir varyasyon diyemedim ben.
Bunu dışında ses kalitesi tartışılmaz daha iyi. Artı birde geliştirilebilir, parasını verip sallıyorum vintage ludwig drum set alıp o davulun sounduyla çalabiliyorsunuz.

"eksik olan seyleri eklemek derin bilgi gerektiriyor mu?" demişsiniz: Gerekmiyor, kendisi hiç suya sabuna dokunmadan baya yüklü geliyor zaten, çok üst seviye birşeyler yapacaksanız ozaman biraz girip programını çözmek gerekebiliyor, şahsen çok istesemde zaman ayırabilip denemedim bile. Ayriyeten Bb'nin sitesinde sürekli çok bilindik şarkıların orjinal ritmlerini çıkartıp paket halinde satarlar.

Trio plus hiç kullanmadım. 12 loop kaydedilebiliyormuş, beatbuddy de böyle bir özellik yok, sadece yeni davullar kitler vs atabilirsiniz.
Şimdi gelelim trio veya plus olan modelin artılarına: Altını çizerek söylüyorum: eğer loop pedalı ile kullanmayacaksanız trio daha mantıklı olabilir. Bb sadece bir davul pedalı, yani siz bir orkestranın üzerine solo atmak niyetindeyseniz bb çok işinize yaramayabilir, çünkü sadece davul üzerine kuru kuru solo çok bir keyif vermeyebilir. Ama trio'da bastığınız akorları algılayıp üzerine bass yürüme mevzuu var, o zaten bu aleti kurtarıyor. Arkada davul bass varken ritm gitar olmasa da bi solo yürüme şansınız var. Ha trio plus alırsınız onda gitar ritmi de kaydedip üzerine yürürsünüz tam olur, ayriyeten onda düz trio ya göre daha çok ritm/kit/varyasyon var.

Gelelim şahsi fikrime: Bence BeatBuddy + Looper pedalı en kaliteli çözüm olur. Maliyet olarak evet fark eder ama dediğim gibi en kaliteli çözüm budur diye düşünüyorum. Hepsinin artısı eksisi farklı yönde, ses kalitesi-çeşitlilik ve daha orkestra vari hepsi tek pedalda ve daha uygun arasında karar size ait.

Geciktirmeden cevap yazdigin icin tesekkurler
Trio Plus aklimdan gecen model cunku normal Trio modelinde Loop Pedali yok ve cok gelismis degil.
Demolarda dinledigim kadariyla, BB de bas olmamasi bana buyuk bir eksilik gibi geldi, sebebi ise (sahsi kanaatim) bas olmadan uzerine calinan davul altyapisi cok kuru, cok tiz kaliyor, Trio Plus bas altyapisini cok guzel caliyor ama bu defada altyapi hep ayni ritmde gidiyor, yeni sureklu atak halinde, giris kapanis yok dedigin gibi, yaninda alinabilen pedal ile bu durum ne kadar cözulebiliyor tam emin degilim ama anladigim kadariyla BB icine yeni sarki yada olusturulan bir altyapi konuabiliyor ve bu altyapi tam halde olabiliyor, giris, atak kismi ve bitis...
Acaba BB pc yazilimi sayesinde Bas altyapisi da eklenebiliyor mu?
Bu arada Trio Plus modeli icinde bir yazilim mevcud sitesinde ama bu yazilim ne kadar BB kadar esnek, hangi imkanlari sunuyor arastirmak lazim.
Kullanim alanima gelince, sahnelik bir isim yok, evde kendi kendime, en cok bir arkadasla oda nadiren calmayi dusunuyorum ama bu bir ritm tutturup durekli atak halinde ayni sekilde calmak yeterli gelecek demek olmuyor. Trio Plus footswitch ne ise yarar bakmak lazim.
Almak icin aceleme yok zaten alir almaz harikalar yarataracak kadar iyi gitar calan biri degilim henuz, sadece youtube uzerinde backing track bulup calmakla cokta ilerleyebilecegimi sanmiyorum.
Suanda edindigim bilgiler (senin de katkilarinla) asagida ki gibi, eksik kalan birsey varsa ekleyebilirsin.
Yazdiklarim hakkinda dusuncelerini iletirsen sevinirim...

Trio Plus
- Loop Pedali dahili
- Bas altyapisi var
- PC yazilimi var ama neler yapilabiliyor emin degilim
- Altyapi surekli atak halinde caliniyor
- Uyumlu footswtich var

BeatBuddy
- Loop Pedali yok
- Bas altyapisi yok
- PC programi var ve eksik hersey eklenebiliyor
- Altyapi bölumleri ayrilarak giris, atak ve bitiris halinde calinabiliyor
- Uyumlu footswtich var

Sorular
- Trio Plus foot switch ne ise yarar?
Sadece ritmler arasinda gecis mi, yoksa parcayi yavaslatip sonra bitirme vs gibi islere de yarar mi?

- Trio Plus Pc yazilim ile BB gibi parcayi degisik bölumlerde degisik ritmlere bölmek varmi?
Eksik bir ritm ve benzeri bir davul vs altyapisi eklenir mi?

- BB pc yazilim ile Bass altyapisi eklenir mi?
Eklenemezse bu sorun baska bir pedal ile ne kadar saglikli cözulebilir?

Geciktirmeden cevap yazdigin icin tesekkurler
Trio Plus aklimdan gecen model cunku normal Trio modelinde Loop Pedali yok ve cok gelismis degil.
Demolarda dinledigim kadariyla, BB de bas olmamasi bana buyuk bir eksilik gibi geldi, sebebi ise (sahsi kanaatim) bas olmadan uzerine calinan davul altyapisi cok kuru, cok tiz kaliyor, Trio Plus bas altyapisini cok guzel caliyor ama bu defada altyapi hep ayni ritmde gidiyor, yeni sureklu atak halinde, giris kapanis yok dedigin gibi, yaninda alinabilen pedal ile bu durum ne kadar cözulebiliyor tam emin degilim ama anladigim kadariyla BB icine yeni sarki yada olusturulan bir altyapi konuabiliyor ve bu altyapi tam halde olabiliyor, giris, atak kismi ve bitis...
Acaba BB pc yazilimi sayesinde Bas altyapisi da eklenebiliyor mu?
Bu arada Trio Plus modeli icinde bir yazilim mevcud sitesinde ama bu yazilim ne kadar BB kadar esnek, hangi imkanlari sunuyor arastirmak lazim.
Kullanim alanima gelince, sahnelik bir isim yok, evde kendi kendime, en cok bir arkadasla oda nadiren calmayi dusunuyorum ama bu bir ritm tutturup durekli atak halinde ayni sekilde calmak yeterli gelecek demek olmuyor. Trio Plus footswitch ne ise yarar bakmak lazim.
Almak icin aceleme yok zaten alir almaz harikalar yarataracak kadar iyi gitar calan biri degilim henuz, sadece youtube uzerinde backing track bulup calmakla cokta ilerleyebilecegimi sanmiyorum.
Suanda edindigim bilgiler (senin de katkilarinla) asagida ki gibi, eksik kalan birsey varsa ekleyebilirsin.
Yazdiklarim hakkinda dusuncelerini iletirsen sevinirim...

Trio Plus
- Loop Pedali dahili
- Bas altyapisi var
- PC yazilimi var ama neler yapilabiliyor emin degilim
- Altyapi surekli atak halinde caliniyor
- Uyumlu footswtich var

BeatBuddy
- Loop Pedali yok
- Bas altyapisi yok
- PC programi var ve eksik hersey eklenebiliyor
- Altyapi bölumleri ayrilarak giris, atak ve bitiris halinde calinabiliyor
- Uyumlu footswtich var

Sorular
- Trio Plus foot switch ne ise yarar?
Sadece ritmler arasinda gecis mi, yoksa parcayi yavaslatip sonra bitirme vs gibi islere de yarar mi?

- Trio Plus Pc yazilim ile BB gibi parcayi degisik bölumlerde degisik ritmlere bölmek varmi?
Eksik bir ritm ve benzeri bir davul vs altyapisi eklenir mi?

- BB pc yazilim ile Bass altyapisi eklenir mi?
Eklenemezse bu sorun baska bir pedal ile ne kadar saglikli cözulebilir?

Şöyle: altyapı sürekli atak halinde çalınmıyor, Trio+ da da giriş gelişme sonuç mevzuu var ama bb kadar başarılı değil.
Trio footswitch parçayı yavaşlatamaz, bahsettiğimiz geçişleri ellerini kullanmadan yapmanı sağlar. Trio da ritm zenginliği bb ye göre az ve üzerinde oynama ekleme yapamazsın, ancak olan ritmlerden 12 tane şarkı kaydedebilirsin. BB'ye davul altyapısı eklenmez maalesef. Bunu başka bir looper pedalı bağlayarak çözebilirsin, önce ritm üzerine akorları basar sonra o dönerken solo atabilirsin.

Kanımca sana trio daha uygun olacak şuanlık, çok profesyönel birşeye ihtiyacın yok, ayrıca diğeri daha masraflı. Tavsiyem sıfır alma, beğenmezsen satarsın.

Şöyle: altyapı sürekli atak halinde çalınmıyor, Trio+ da da giriş gelişme sonuç mevzuu var ama bb kadar başarılı değil.
Trio footswitch parçayı yavaşlatamaz, bahsettiğimiz geçişleri ellerini kullanmadan yapmanı sağlar. Trio da ritm zenginliği bb ye göre az ve üzerinde oynama ekleme yapamazsın, ancak olan ritmlerden 12 tane şarkı kaydedebilirsin. BB'ye davul altyapısı eklenmez maalesef. Bunu başka bir looper pedalı bağlayarak çözebilirsin, önce ritm üzerine akorları basar sonra o dönerken solo atabilirsin.

Kanımca sana trio daha uygun olacak şuanlık, çok profesyönel birşeye ihtiyacın yok, ayrıca diğeri daha masraflı. Tavsiyem sıfır alma, beğenmezsen satarsın.
Yanıt için teşekkür ederim
Trio benimde aklıma daha çok yatıyor ama bir yerde denemeye çalışacağım almadan, BB daha profesyonel ama biraz karmaşık geldi bana. Belkide denedikten sonra kararım değişir. Sağol yardım için

Ne demek, umarim memnun kalirsin.
arastirmaya devam :)
yeni bir sorum var...
trio plus pedanin uzerinde kanal dugmeleri/isiklarini tam kullanimi nedir?
kullanma klavuzu ne yazik ki pedalin kendisi olmadan cok ise yaramiyor!
youtube vs buldugum incelemelerde pek deginilmemis.
bilgi verirsen seinirim?`

upload_2017-4-26_14-35-22.png

konuyu bi hortlatalım
yaklaşık 1 senedir beatbuddy'nin takibini yapıyorum. alamıyorum çünkü param yok ve 2. eli de yok.

2. si ise trio band + looper versiyonu ona da sahip değilim .

bunlar hakkında bildiklerim var ama hala kararsızım.

sorularıma gelirsek çoğunlukla trio band üzerine çünkü bb hakkında bulunan bütün videoları izledim kafamda bir soru yok nerdeyse.

1 trio da 5/8 lik 7/8 lik ya da 9/8 lik bir ritmi çaldığımızda bunun karşılığını verebiliyor mu yoksa tamamen 2/4 3/4 4/4 çalınımlar mı var
2 anladım ki kitler değişmiyor peki sahnede bu pedala ayrı bir kanal ayırdığımda sesler ucuz org ritimleri gibi değil de daha iyi oluyor mu sound ayarlarsak daha iyi sesler duyabilir miyiz ?çünkü izlediğim videolardan duyduğum sesler gerçekten çok kötü geliyor hele hi hat rezalet duyuluyor.
3 bilgisayara bağlanabiliyor bu alet ancak neler yapılabiliyor ? komple kit değil ama kick tomb zil hi hat seslerini değiştirme şansımız var mı ?
şimdilik aklıma gelenler bu kadar.

Net hatırlamıyorum ama 1.5 yıl civarı önce ilk çıktığında amerikadan getirmiştim. Bunun yüzünden grubu dağıttım :) hatta bunun birde plus'ı var looperlısı, buyrun : DigiTech TRIO+

Ancak çok olumlu not veremiyorum. Ritm çeşitliliği çok az, sahnede kullanacaksanız aman diyim, evde takılmak için olabilir. Sahne için ses kalitesi çok başarılı değil. Tek artısı bass yürümesi.

Ben sahnede one man band şeklinde çalışıyorum. Buna alternatif olarak Beatbuddy drum machine'i keşfettim. Buyrun: BeatBuddy - The world's first guitar pedal drum machine

Çok memnunum, ilk olarak ses kalitesi çok daha başarılı. Ritm yelpazesi çok geniş, 9/8 liğe kadar içinde ritm var :) ha kesmedi mi ayriyeten programı var, buyrun çözün yazın demiş adamlar ki fantazi modellere girilmeyecekse gerek kalmıyor genel olarak, ayriyeten birsürü upgrade'i var, parayla da satıyorlar.. En önemlisi midi senkronizasyonu var, canlı loop yapmak için olmazsa olmaz bir özellik. Daha detaylı anlatmayayım, ilgilenenler zaten inceleyecektir. Kesinlikle tavsiye eder
Merhaba canlı müzik yapan bir müzisyenim bende beatbuddy alacağım ses kalitesi canlı müzik İçin nasıl acaba.Teşekkür ederim

Bu pedala benzer bi vst bilen var mi? Kayita sonradan ekleyen biseyde olabilir. Apple music memos bunu yapabiliyo ama uygulama cok kullanisli degil.

Geri