Tüm Gitar Tonlarının Birbirine Benzemesi

'Müzik - Genel' forumunda beatles tarafından 23 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

 1. bu işlere yeni bailadığımdan mıdır bilmem ama tüm gitarlardan aynı ton geliyor kulağıma.hem çaldığım gitarlar biirbirinden farkklı gitarlarrdı.fender mexico(sss), cort(hh) , yamaha pasifica (hss) , stagg (sss) , ( epiphone les paul (hh ).. gibi gibi ... bu gitarların tonları hepsi birbirine beniziyordu ve bi numaraları yoktu.. yani tamam ton iyi ama bi farklılık yok ortada .. insanların artık klasik bi slash solosunu başka birinden duymak istediklerini sanmıyorum.yeni gitar alma arifesinde kafam iyice karışmış durumda..neyse ahali siz nediyorsunuz sizce bu gitarlar düşük seviye gitarlar olduğu için mi böyle oldu yoksa kulağım mı gelişmedi ?
   
 2. Ton parmaklardadır :)

  Acele etmeyin zamanla tuşeniz oturacak,kulaginiz sesleri ayirt etmeye baslayacak.ve ton arayisina gireceksiniz ama bunun icin erken daha...
   
  Khan, Prestige, beatles ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 3. o zaman benim anlayamadığım bi nokta daha var... benim 2 senede ayrıştramadığım sesi.. dinleyici nasıl ayrıştaracak ?
   
  Kutay_ bunu beğendi.
 4. Şimdi söyle bir durum var.Sizde bir dinleyicisiniz ama çoğu grubun tonunu biliyorsunuzdur dinlemekle çalmak ayrı şeyler.Mesela dream theatherın tonu bellidir çalındığında ''a bu dream theater.'' dersiniz.İki ayrı grubun şarkılarını açın tonlar birbirini tutmaz bunu anlayabilirsiniz, çünkü her grubun kendi has bir tonu vardır ama siz denedigim enstrumanların tonu birbirine benziyor demişsiniz.Bunu anlamak için uzun yıllar boyunca birçok gitar denemiş olmanız gerekir.
  Bu da biraz karışık bir konu, çalmak ayrı dinlemek ayrı.

  kendinizi gitardan veya müzikten anlayamayan dinleyici yerine koyun farklı grupları açın dinleyin ne demek istedigimi daha iyi anlayacaksınız.Umarım anlatabilmişimdir.

  İyi akşamlar.
   
  tunckk ve patlakkulak bunu beğendi.
 5. Geldi "eeeeeyyy"lemenin yeri ve zamanı :D

  Eeeeeey @beatles aynı gitarı bir Mesa Mark, bir Dual recto, bir Fender Blues Deluxe, bir Marshall JCM üstüne bir de dönüp Soldano SLO'da çaldında mı hepsi aynı geldi? Bizim bakkal Ramiz bile "Trakya peyniri nere lor peyniri nere be yav?" diyor. İki peynir satmamışsın bu ne ahkam böyle :D :D Demek koyun emanet etsek hepsini kurda kaptırıp gideceksin!

  Mesajlarımı hep bu tarz yazsam ne olay olur ama :D Haftasına kalmaz ban!

  Şaka bir yana hakikaten, bu gitarları az çok farklı topolojilerdeki amfilerle test ettin mi hiç? Her zaman deriz burada, sound yaratırken temel, birinci unsurlar gitar ve amfidir diye. İşin şeriatına, fıtratına uygun davrandın mı önce onu de bakalım hele.

  EKLEME: Sakın çattığımı veya dalgaya aldığımı falan düşünme. Üzülürüm.
   
  Son düzenleme: 23 Ocak 2015
 6. Orta ve düşük seviye gitarlarda maalesef öyle bir durum var. Genelede kullanılan malzeme birbirine yakın oluyor bu bir faktör. İkincisi 10 watt lık anfiye ne girerseniz girin ton aynı çıkacaktır.
  Doğru dürüst lambalı bir anfi edinirseniz biraz biraz tonları ayrıştırmaya başlayacaksınız eminim.

  Müziği kendiniz için yapın, tonları siz beğenin, dinleyiciyi çok sallamamak lazım.
   
  tunckk, J-P, Kutay_ ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 7. "Klasik bir Slash solosunu başka birinden duymak istediklerini sanmıyorum" ifadesinin gitar tonları ile ne ilgisi var anlamadım ? Siz müzisyenlerin kendi kimliği ya da cümleleri olması fikrinden mi bahsediyorsunuz acaba bir yandan? Bu çok farklı bir mesele, iki şeyi birbirine karıştırmışsınız.
  Ayrıca, bu işlerde ne kadar yenisiniz ? Tona etkide bulunan ama kişinin tekniği ve dokunuşu ile ilgili olan unsurlar vardır. Vibrato, bend, vs... Bunlar ortalama bir tonla ve gitarla çalındığında bile, usta bir gitarcı icra ettiğinde kulağa "güzel" gelir. Acemi birisi ise çok iyi ekipmandan bile güzel ses çıkartmayabilir. Sizin "hepsi birbirine benziyor" dediğiniz gitarlardan biri ile Andy Timmons gibi bir adam bir vibrato yapar mesela, "bu ses benim gitardan mı çıkıyor ?" diyebilirsiniz.
  Sonuç olarak şunu soracağım: Siz "bütün gitarların tonları birbirne benziyor" derken aslında gitardan güzel tını çıkartmakta zorlandığınızı ifade etmek istiyor olabilir misiniz acaba ?
  Bakınız aşağıdaki üstat uyduruk bir gitar ve ekipman ile bile nasıl kendisi gibi çaldığını ispat ediyor. Vibratolara ve bendlere dikkat, resmen şarkı söyletiyor gitara adam !

  Bir başkası bu gitar ile çalsa bu tınılar çıkar mıydı sizce ?
  Biraz açık konuşuyorum, ama mesele illa ki sizin ekipmanınızda veya kulağınızda olmayabilir. Başka ihtimaller de var:) Eğer gitar size fiziksel olarak zorluk çıkartmıyorsa ve yalnızca 2 yıldır çalıyorsanız, "tonu kötü" diye gitar değiştirmeyin. Hata edersiniz.
   
  Grundar ve SoniXXX bunu beğendi.
 8. Olay amfide dostum. Farklı tarzlarda amfilerle tamamen farklı tonlar alırsın. Kendine tonlarını beğendiğin güzel bir amfi edin. Gitar alma arifesi değil amfi alma arifesi olsun. Yoksa pişman olursun yine aynı tonu duyunca
   
  tunckk, cemborek3 ve antbalci bunu beğendi.
 9. Hiç bir gitarın tonunun birbirine benzememesine ne dersiniz peki. Bence tonu şunlar belirler;
  gitarist(tekniği, tuşesi, memleketi...) +pena(malzeme, ebat)+ gitar (kasa, sap, tuşe, tel, manyetik, ağırlık, ağaç, yaş, ....)+ Ekipman(pedal, kablo...)+ Ampli (kabin, tüp, preamp, pover amp...) :) biraz abartı gibi gelebilir ama ben hiç bir zaman aynı tonun yakalanamayacağını düşünüyorum. Aynı tonu yakalamak için tüm değişkenlerin sabit olması lazım. Bu değişkenlerden kimisi çok hissedilir kimisi az. :)
   
 10. Bütün giarları küçük ve ucuz bir amp. ile deneniyorsa evet çok farklı duyulmaz.
   
  tunckk ve erenkavukcu bunu beğendi.
 11. Bu arada yazdığım yanlış anlaşılmasın gitar ton değiştirmiyor falan demiyorum. Tabiki ton değişiyor gitar ile. Hatta kesinlikle değişiyor ama bunu @antbalci 'nin dediği gibi ucuz bir ampde anlayamazsın pek. Ancak S-H farkı biraz belirgin olabilir
   
 12. Valla ucuz amfide bile değişiyor. Eskiden arkadaşımda Ibanez S serisi ince maun gövdeli bir gitar vardı bende de ash dişbudak strat mevcuttu. Daha gitarda yeniydim, öyle manyetik nedir, değişir mi, neler vardır çok anlamazdık, bilgi edinmek şimdiki kadar kolay değildi. Elimde Marshall Mg15cdr vardı, öyle arada bize gelirdi, 2 gitar arasında devasa ton farkı vardı, eski bir hatıram, gitarda ilk zamanlarım ve halen hatırlarım. İlk fat-cleanleri ve yüksek gainli distortionı o gitar ile duymuştum.
   
 13. Kötü amfide deniyorsan ondan olabilir.
   
 14. Sıradan bir dinleyici ise, ayrıştıramayacak, zaten umurunda da olmayacaktır...
   
 15. Gitarın kaliteli olmasının dinleyiene değil, çalan kişinin çalışına faydası vardır.
   
  bozo1453 bunu beğendi.
 16.  
  yuriyigit ve scalloped bunu beğendi.
 17. Aslında ayrıştırır, fakat ayırt edebildiği şeyin ne olduğu hakkında fikri olmaz. Mesela bir vitrinde duran kadife ve saten kumaşa biraz dikkatli baktığımızda, aradaki farkı anlarız, ama nedenini bilmeyiz. Çok da önemsemeyiz. Birisi çok basit olarak göze daha iyi görünür. Fakat bir terzi aradaki farkın kumaş üstündeki hav yüksekliği ve dokuma biçiminden kaynaklandığını da bilir.
   
  beatles ve tunckk bunu beğendi.
 18. Selam @beatles
  tüm arkadaşların yaptığı yorumlara katılmakla birlikte kendimce hepsinin aynı duyulmasını şöyle yorumluyorum:

  (Farklı gitarlar + aynı amfi aynı tarz) kombinasyonunda tarzın metal ise yani hi-gain bir ses alıyorsan normaldir aynı gelmesi. Amfinin karakterinin sabit olması ve distortionun tonda baskın gelmesi buna sebep olabilir.

  (Farklı gitarlar + farklı amfi ve değişik tarzlar) büyük olasılıkla müzik kulağının yeteri kadar gelişmediğine işaret olabilir. Ekipman değiştirip farklı cihazlar kullanmaya başladıkça geliştireceksindir mutlaka

  (Aynı Gitar + farklı amfi) tarz ne olursa olsun sound değişecektir emin ol :D

  bu ayrımlar konusunda kendini geliştirmen için öncelikle single-humbucker manyetiklerin karakter farkını incelemelisin
  aynı amfiye(en azından kabini 12inç hoparlör barındıran lambalı amfiye) farklı gitarlar takıp clean çalarak ve bas-mid-tiz ayarmasını flat yaparak dene. bir gitardan ötekine geçince ton değişimini yakalayacaksın.

  bir de görsel anlamda faydası olabilir diye şöyle bişey ekleyeyim belki fikir verir
  High Power | DiMarzio
   
  antbalci ve beatles bunu beğendi.
 19. Bu konuya ben de geçen günlerde tecrübe ettiğim bir durumu ekleyeyim. Elimde Jackson KVMG pro var, ebony saplı 81 89lu yekpare güzel kaliteli bi alet bilen bilir ayrıca JS32T var, öğrencimde de JS11 var. Oturduk aynı sisteme (Blackstar Ht20 + Zoom 505II) girdik. Ses kısıkken bile sadece Pm ler Jslerde daha yuvarlak Proda daha kemikti. Sesi yükselttikçe aradaki kalite farkı biraz daha belirdi ama dışarıdan bilmeyen birini getir dinlet abi bunlar aynı ses der. Yani @beatles dostum herkesin anlattığı gibi sen büyük ihtimal denerken ortalama bi transistörlü amfide denemişsindir mağazada. Denediğin gitarlar da karakter olarak arada uçurum olan modeller değil (Abiler taşlamayın yanlışsam :D ) Bu yüzden kulağın pek bir fark algılamamıştır.
   
 20. Blackstar ht5 ile mi çalıyorsunuz?? :):):) guzel bir ampli ile tonlar değişmeye başlayacaktır...
   

Bu Sayfayı Paylaş