Ev Için Stereo Tube Amp Yapimi

Çok güzel bir çalışma, imrendim gerçekten. Ancak müziği lambalı hi-fi amplifikatöründen dinlemek düşünüldüğü kadar iyi bir fikir olmayabilir.
Bütün gün lambali amplifikatör ile dinledim daha önce dinledigim sarkilari, abartisiz daha önce hiç almadigim kadar haz aldim müzikleri dinlerken, hatta entrümanlarin cogunu ayirt edebiliyorsunuz müzik çalarken ve daha iyisi beni hiç yormadi uzun süre dinlememe ragmen, hergün kullandigim amplifikatöre geri dönüs yaptim kulaklik ile dinlemek için aradaki farki daha net anlamis oldum.Iyi fikir olmamasi simdi hep lambali amplifikatör ile dinlemek istiyor olmam :)

Bu arada hi-fi derken, çikis transformatörleri çok kaliteli degiller sadece 1 tane hi-fi çikis transformatörü (30watt a kadar olan) ve frekans araligi 20Hz ile 20KHz 144Euro bunu ikiye çarpip birde diger kalan malzeme fiyatlarinida eklersek oldukça pahaliya gelirdi proje.
Benimkisi sadece single ended stereo tube amplifikatörü ama buna ragmen fark çok müzik dinlerken.

ilk mesajimda amplifikatörün yaklasik 2x8 watt oldugunu belirtmisim onu düzeltme geregi duydum, amplifikatör 250V ile (single ended) 5 watt civarinda bir çikis gücü vermekte aslinda 250V ile 5.7 watt olarak belirtilmis EL84 için ama voltaji arttirip (300 volt mesela) 8 watt a kadar çikis almak mümkün görünüyor ama buda lambanin ömrünü kisaltir kanaatindeyim yada hiç kaldiramayabilir.

Ellerize sağlık. Siz de bulaştınız artık. Arkası gelir. :)

Mevcut durum için "plate dissipation" hesabı yaptınız mı?

Son düzenleme:
Henüz gerekli ölçümleri yapmadim, DC gerilimi ölçüp plate akimina bakmak gerekiyor, katod direnci vesaire hesaplama yapmam gerekiyor ama tahminimce akim 29~31 mA civarinda olmali buna göre ancak kabaca bir tahmin yapabilirim.

Excel tablosu için tesekkür ederim elimin altinda bulunmasi iyi olacak, hesaplamalar için aslinda Weber Bias Calculator burayi kullaniyorum
EL84 ile push-pull bir amplifikatörde 12 watta kadarda çikis alabiliriz ancak single ended oldugunda tek basina 5.7 watt olarak göstermisler datasheet ile.

Tam trafoları ultra lineer alsaydın diyecektim ama maliyetle ilgili açıklamayı yapmışsın. Lambalı amplilerde müzik dinlemekte ayrı keyif, zira sahne algısı ve ayrıntı cidden hissedilir düzeyde yüksek. Damping faktörü kaç bu amplinin?

Pek bir fikrim yok , çikis transformatörlerinin dogrulugu nedir tam olarak bilmiyorum, kagit üzerinde 8 ohm çikis vermesi gerekir (5k giris için) ve çikis trafolarinin frekans araliginin 40hz ile 25Khz oldugu iddia edilmis ama ben pek sanmiyorum, sesi sona kadarda açsam seslerde patlama olmuyor tabii sona alinca sesdeki yükselme fark ediliyor ama özellikle bass lar hiç bozulmuyor, rahatsizlik vermiyor kulaga.Sanirim burada hoparlörlerinde etkisi büyük, 3 way 8 ohm (6.4ohm) frekans araligi 45Hz ile 20kHz model jvc sp-x 440.
Giris sinyalinin kalitesinide unutmamak gerekir.

Eğer trafo 5k/8 ohm ise damping faktör 1 civarı, aslında ses amplileri için çok uygun bir durum değil. Zira back emf sebebiyle alt frekans cevabı düşük olacaktır. Ama en eski lambalı topolojileride bu şekilde, yani şu an elindeki ampli topolojisi baya baya vintage :)

Semanin il versiyonu 1998 ve telefunkene ait oldugu belirtilmis en son 2012 yilinda sema gözden geçirilmis ve su anki halini almis, ayni ortamda olup amplifikatörü duymaniz gerekir aslinda, bence gayet iyi ve doyurucu bir sesi var, hiç alt ses/dip ses vesaire yok.Eminim çok daha kaliteli ve daha iyi sonuçlar veren amplifikatörler mevcut ancak maliyet bakimindan ve alinan ses kalitesi olarak ben çok memnunum.

Şimdi hifi lambalı ampli topolojisi ultra lineer çıkış trafosu ile %15-20 taptan power lambasının screen ızgarası beslenir. Ayrıca damping faktör ise olabildiğince yüksek tutulur. Bunun sebebi ses frekans aralığını daha iyi aktarmaktir, yani frekans cevabını olabildiğince flat olarak aktarmaktır. Hifi ses amplisi ile gitar amplisi arasındaki en büyük fark bunlar. Söylemeye çalıştığım bunlar yapılmadığından 60-80 herz arasında ters emk yapan hoparlör bu frekanslarda kazancı düşürür ve ayrıca trafo her frekansta aynı gücü aktaramadigindan, düzensiz bir frekans cevabı olur. Ama bu şekilde bile pekala keyif alınan ampliler olabiliyorlar, gitar amplilerinin hemen hemen hepsi böyle.

Elbette ama dedigim gibi bütün bunlar kullanilan malzemenin kalitesine oranlidir, istenilen kalitede bir stereo hi-fi tube amp almaya kalksak sanirim 3000 ila 4000$ arasi bir fiyat vermek gerekir, bunu kendimizde yapabiliriz ama tek çikis transformatörü zaten 144€ single ended hi-fi amplifikatörler için, sonra mesela sadece filtre için tek bir kondansatör 10€ dan fazla olabiliyor, yani bunlari arka arkaya koydugumuzda maliyet bayagi bir tutuyor.
Ben suanki amplifikatörümden memnunum ve ikinci bir EL34 ile çalisan 2x10 wattlik bir amplifikatör daha yapacagim kendim için.

Pahalı kondansatörler pek gerekli değil o biraz bu işin bilimselliğinden uzaklaşmış obsesifleşmiş audiofiller için. Fakat ultra lineer OT önemli bir olay tube audio için, ilk bulan da Blumlein diye hatırlıyorum, ama dediğin gibi biraz tuzlu, ama hesabını yapıp biryere sardirilirsa çok uygun fiyata elde edilebilir. Burdan çok sağlıklı olmasa da yaptığın amplinin ayrıntılı ve net tinladigi farkediliyor. Ama birgun fırsat olursa ultra lineer OT ile dene amplinin sınıf atladığını göreceksin.

An itabari ile ok yaydan çikmis bulunmakta, gidip bir tanede plak çalar aldim ve ilk Metallica LP albümünü, artik beni flac falanda kesmez :headphone:
Videosu yüklenince buradanda paylasacagim.

Hocam biz okulun spor salonundaki 5 kanallı dandik bir transistörlü amfiye bağladık sesleri spor salonunun büyüklüğünden galiba ama gayet iyi sesler aldık herhalde bundan da sağlam sesler alırız.

Hocam biz okulun spor salonundaki 5 kanallı dandik bir transistörlü amfiye bağladık sesleri spor salonunun büyüklüğünden galiba ama gayet iyi sesler aldık herhalde bundan da sağlam sesler alırız.
Elimde iki tane oldukça kaliteli transistörlü amplifikatör var müzik dinlemek için, zaten bu güne kadarda böyle dinliyordum ama simdi transistörlü amplifikatörler bana ayni tadi vermiyor, ayni kabinler ayni plak ve plak çalar ama ses ayni olmuyor.
Bir gitar baglamayi denediniz mi?
Gitarlardaki manyetiklerin çikis voltaji (seviyesi diyelim) amplifikatörün girisine yetersiz kalir, sanirim gitarlarin yaklasik 100mV ile 1V arasi olmasi gerekir buda yeterince sinyal gücü vermez giris için.Zaten drive ve ton kati yok devrede, amplifikatörlerdeki send return gibi düsünün sadece çikis kati mevcut.

Plak çalar ile videosu

Son düzenleme:
Elimde iki tane oldukça kaliteli transistörlü amplifikatör var müzik dinlemek için, zaten bu güne kadarda böyle dinliyordum ama simdi transistörlü amplifikatörler bana ayni tadi vermiyor, ayni kabinler ayni plak ve plak çalar ama ses ayni olmuyor.

Gitarlardaki manyetiklerin çikis voltaji (seviyesi diyelim) amplifikatörün girisine yetersiz kalir, sanirim gitarlarin yaklasik 100mV ile 1V arasi olmasi gerekir buda yeterince sinyal gücü vermez giris için.Zaten drive ve ton kati yok devrede, amplifikatörlerdeki send return gibi düsünün sadece çikis kati mevcut.

Plak çalar ile videosu

Aslında tam tersi gitarın çıkış sinyali yetersiz değil fazla gelir, zira sinyal genliği daha fazla ama sorun yok biz gitar tonunu bu şekilde seviyoruz zaten.

Geri