Pedal Setim Amfinin Tonunu Bozuyor

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda starvingstar tarafından 24 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. Usa stratocaster ve Fender Princeton 65 amfi kullanıyorum. Direk gitar girince dolu dolu çok güzel clean tonlar alıyorum. Ama araya analog pedal setimi bağlayınca bütün pedallar kapalı halde iken çok kötü clean alıyorum. Çok sıradanlaşıyor Tonlar. Sebebini bilen çözüm öneren var mı acep? pedallar boss bd2,wah falan.

2. Wah pedalı sorunu çıkaran hepsini tek tek denedim

3. Ampliyi hatırlayamadım fakat Efektif pedalları send return yoluyla bağlarsan bir sorun yaşacağını sanmıyorum çünkü genelde çoğu insan bir ton pedalı kafasına göre bir sııralama ile bağlayıp amplinin de inputuna girerek oldu bitti yapmaya kalkıyorlar sonra iğrenç bir ton alıyorlar wah pedalını eğer pille kullanıyorsan pilini bir kontrol et adaptör ile kullanıyorsanda onu kontrol etmelisin.

4. Wah pedalın nedir acaba?

5. Boss pw 10

6. Pedallar arasinda true bypass olmayanlar empedansı değiştirdikleri için frekans cevabını dolayısıyla tonu değiştiriyorlar. Wah pedalı ise seni rahatsız eden, ya true bypass yaptirman gerekiyor yahut zincirden bu pedalı çıkarman gerekiyor.

erenkavukcu, tunckk ve magusmagius bunu beğendi.
  7. Aynı sorun bendede var wah pedalı maalesef tondan çok götürüyor. Yalnız şunuda soyliyim tek tek ve 15cm lik kabloyla bile pedallarımı denedim o direk girince aldığım parlaklığı kesinlikle alamıyorum.

EMM bunu beğendi.
  8. Pw10 un true bypass modülasyonu imkansız. diğer yandan amfideki send return paralel değilse değişen birşey olmaz tonu gene bozar.

9. O zaman durum sadece empedans değil fet ile yapılmış anahtarlamadan kaynaklı tonda değişmeler oluyor.

10. Truebypass box diye bi şey vardı, sanmıyorum ama pw10 senin için vazgeçilmezse pedalı devreye sokmak için ekstra bir pedal gibi düşünebilirsin, truebypass devreye sahip tabii ki. Ama bence o pedaldan kurtulmak daha mantıklı, bildiğim kadarıyla zaten başka markaların pedallarını simüle eden bir pedaldı, eminim istediğin tonlarda tonundan daha az götüren ya da cidden truebypass olan bir wah bulabilirsin.

starvingstar bunu beğendi.
  11. boss un COSM modellemeli pedal ve prossesörlerinde bu sorun var. amfi tonunuzu seviyorsanız bunlardan vazgeçmeniz ya da truebypas switch araya koyarak kullanmanızı tavsiye ederim.

starvingstar bunu beğendi.
  12. tavsiye edeceğin bir pedal varmı peki?

13. Bu truebypass switch olayını biraz daha açabilir misniz?

14. Baya ilgilenmiş herkes çok teşekkürler.

15. True bypass loop için aşağıdakiler gibi basit bir pedal alabilir, yaptırabilir hatta yapabilirsiniz de. Ben ikincisinin bir benzerini çift true bypass loop için yapmıştım.

True Bypass Loop Schematics, Wiring Diagrams

Single_FACTOR ve starvingstar bunu beğendi.
  16. teşekkürler

aiyiadam bunu beğendi.
  17. Bu paylaşım çok iyi oldu,2 ve 3. şema da "2,1mm power jack" nedir? onu anlayamadım. led i besleyecek pil olması gerekmiyormu?

18. Pil ile de besleyebilirsiniz tabii. Buradaki 9V'luk adaptörle.

Yanlış hatırlamıyorsam bu şekilde bağladığımda bendeki pedal biraz dip gürültüsü yapmıştı ve pedalın kutusuna 9V'un negatif ucunu verdiğimde sorun ortadan kalkmıştı.

Bu Sayfayı Paylaş