Üstadlardan Öneriler ?

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda Piyanistanbul tarafından 25 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

 1. s.a arkadaşlar 1 hafta önce gitara heves ettim. aslında ne zamandır vardı ama bir türlü adım atamıyorum o adımı attım sonunda ve gitar aldım. önce klasik gitar almıştım valencia cg 10 giris seviyesi bir gitar. selim ışık videoları ile başladım derse.biraz bişeyler yapmaya çalıştım sonra klasik gitarda sol telinde bir sıkıntı vardı soluk geliyordu ses arkadaşın dükkanından almıştım. götürdüm degiştir diye o esnada bir baktım akustik gitar var. aldım inceledim hoşuma gitti daha tiz ve parlak sesi var. işçilik daha kaliteli dedim bunu alayım ve aldım =) 1 haftadır egzersiz yapıyorum ama dogru mu yanlış mı yapıyorum çözemedim. internetten bir sürü video seyrettim. biraz farklı konular denk geldi bir kaç örnek vereyim.

  mesela egzersiz yaparken biri parmakları kaldırmadan perdelere basın diyor. yani mi telinde 1.perdeye basıyor mi telinde 2.perdeye basarken 1.parmagıı kaldırmıyor ve böyle dewam ediyor.

  diger bir videoda mi telinde 1.perdede 1.parmagı bastıktan sonra kaldırıyor ve mi telinin 2.perdesine 2.parmakla basıyor.
  belki çok detaylı düşünüyorum ama hangisi dogru olan bilemedim. sonuc itibari ile nasıl başlarsan öyle gidersin ve sonradan düzeltmek daha zor olur diye düşünüyorum.

  2.bir husus egzersizde 1. 2. 3. parmak biraz iyide serçe parmak sıkıntı en zor olanı sanırım. tam basmıyor ve tele vururken çızırtı yapıyor bu sefer veya tam çekerken yapıyor. ayrıca bir örnek vereyim en uyuz oldugum konu parmakları olabildiginde dik olarak basmaya çalısıyorum. ama mesela mi telinde 1.perdeye bastım si telinde 2.perdeye bastım şimdi tellere vuruyorum mi telinde ses çıkmıyor ve çızırtılı çıkıyor sebebi si telindeki elimi ne dik tutmaya çalıssamda alt tele yani mi teline hafif dokundugu için çızırtı veya ses çıkmıyor bu sorunu nasıl çözerim ?

  biraz havuz problemi gibi oldu ama elimden geldigince anlatmaya çalıştım :)
   
 2. dostum bastığın perde arkasındaki perdelere basmana gerek yok öyle alışmasan iyi olur.yalnız çalmak istediğin sesin basılı olduğu parmak basılı kalsın.
  alt tele parmak çarpma sorunu zamanla geçecektir.Pratiklere dvam etmelisin,birden olmaz.

  genelde yüzük parmağı ile serçe parmak arası bağı kullanmak zordur.yüzük ve serçe parmak arası egzersizler yaparak parmakları güçlendirebilirsin.Serçe parmak güçsü değildir.
   
  Piyanistanbul bunu beğendi.
 3. anladım ozmn tablara sololara geçtigim zaman hangi parmagın ne zaman o perdede basılı kalması gerektigini ögrencem.
  alt tele çarpma sorunu zamanla geçecekse iyi yani genel bir durum yani zamanla çalıştıkca kendiliginden düzelir sanırım.
   
 4. editledim yazımı umarım yardımcı olmuştur.Sen çalışmalara devam et bir de pena mı kullanacaksın fingerstyle mı ,akustikte pena ile daha rahat çalınır.Naylon tel gitarda fingerstyle da çalınabilir.Akustiği fingerstyle tırnakla çalarken genelde tırnakları gitarda bırakabilirsin çelik tel olduğundan. :D
   
 5. evet sadece o perde basılı kalsın zaten ileride solo arpej çalarken kullanmadıgın parmakların kesin havada kalması lazım ki net ses alabilesin,muhakkak öyle alışmaya bak.Tel çarpma sorununu yeni başlayan herkes yaşamıştır.Genel bir sorundur.
   
  Piyanistanbul bunu beğendi.
 6. yardımcı oldun teşekkür ederim. klasik gitarda pena ile başlamıştım sonra parmakla çalıncagını ögrenedim apoyando teknigine geçecegim vakit akustik gitarla tanıştım gerek kalmadı penaya dewam :) fingerstyle parmak ile çalmak sanırım :) terimleri teknikleri pek araştırmadı akorlar gamlar vs. şuanda ilgilenmiyorum sadece egzersiz yoksa diger mevzulara girersem oralarda oyalanacam vakit kaybetcem sadece akor olarak mi minöer ve la minörü biliyorum oda bileyim diye biliyorum :) gitarı elime alırken bir akor basayımda düzgün bir ses çıksın :) akustik gitarda apoyonda teknigi kullanılırmı bilmiyorum parmaklarla çalındıgında daha tonlu bir ses çıkıyor :) akustik gitarın telleri çelik ama çok ince apayonda teknigini uygulasam kopar gibi geliyor neyse pena ile çalıcam :)

  bu arada ögrendigim yapmaya çalıştıgım egzersizler şu
  video olarak veriyorum yazmasını beceremiyebilirim çok hakim degilim 1.telin 2.perdesi felan diye.

   
 7. evet buradaki egzersizlerden çalışabilirsiniz.apayando nun ne oldugunu bilmiyorum ama akustik gitara sağ el sert hareketlerle girerseniz büyük ihtimal tırnaklar kırılır.pena ile çalacaksanız sorun olmaz.selim ışık temelden güzel almış gibi,buradan takip etmeniz en güzeli olur kanımca.
   
 8. selim ısık'ın 100 tane dersi var video olarak genelde elektro gitar üzerinden gitmiş bütün teknik ve püf noktalarını anlatıyor çok yararlı arşivde 100 adet videosuda var. şimdi ücretli olarak yeni kitap ve dvd çıkarmış içerigini tam ögrendikten sonra alabilirim.
   
 9. Kitaba sahibim. İçerik hakkında sorularınızı yanıtlayabilirim. Genel olarak yine elektro gitara yönelik çalışmalar var ama videolarındaki gibi temel kısımlardan değil de bir seviye üstten başlıyor diyebilirim. Yani önce videolardan mümkün olduğu kadar ilerleyip sonra kitaba geçmenizi tavsiye ederim.
   
  Piyanistanbul bunu beğendi.
 10. teşekkür ederim. kitap içerigi hakkında ögrenmek istedigim tamda buydu. internetteki videolar gibi sıfırdan mı başladı acaba diye merak ediyordum daha detaylı ve görüntü kalitesi yüksek. akustigi bitirdikten sonra elektroda çalcam zaten ozmn alırım elektroda farklı teknikler var.
   
 11. Mantık olarak sıfırdan başlıyor aslında. En temel egzersizler de var. Kitap 10 bölümden oluşuyor. Örneğin 1. bölüm bittiğinde porteden nota okuyabilecek düzeye geliyorsunuz. 10 bölüm için de hd videolar var. Toplamda sanırım 5 saat civarı video var ama kitaptaki her şey anlatılıyor. Kitaptaki her çalışmanın da guitar pro dosyası dvd de mevcut. Guitar pro kabaca notaları bilgisayarda görüntülemenize yarayan, hızını azaltıp isterseniz sürekli bir tekrara alarak yavaştan hızlanarak çalışmanıza imkan veren bir program. Yani genel olarak kitap için sorularınızı cevaplarsam videolara göre daha detaylı, görüntü kalitesi daha yüksek ve öğretme açısından da bence daha kaliteli ama %85-90 ı elektro gitar üzerine.
   
 12. 1-2-4 gibi bir parmak dizilimi kullanırken 1. parmağın çakılı olması, o anda çaldığın melodiyle ve teknikle alakalı. İndex parmak genellikle 1. parmak olur ve referans noktası kabul edersin. Tıpkı matematik, geometri gibi temel bilimlerde kullanılan koordinat sisteminin orjinidir aslında. 1. parmağı kaydırarak diğer pozisyonlara geçiş yaparsın, sol elinin pozisyonunu, parmakların açısının korunması amacıyla. Aynı zamanda sol elle çalmadığın telleri sustururken kullanılır, üstten 3 teli sağ elle, alttan 3 teli 1. parmağınla susturman çok daha rahat olur (palm muting'den bahsetmiyorum), left hand-right hand damping diye aratabilirsin.

  Bu yazdıklarım tamamen göreceli şeyler, elektro gitarda kesin çizgiler yoktur, kişiden kişiye, parmak yapısına ve uzunluğuna göre değişir, bol bol beğendiğin gitaristlerin videolarını izle, yakın geleni kullan. Onlarda tüm bu zorluklarla karşılaşıp üstesinden kesinlikle gelmişlerdir. Frank Gambale'ın sol el tekniği referans olabilir
   

 13. Buna çalışırsan abi herkesi geçersin.
   
 14. Kullanmadığın parmakları basmaya da basmamaya da alış. Gitarda tek bir doğru teknik yoktur, duruma göre en iyi taktik vardır. Tek telde hızlı tekrar eden bir şey çaldığında, işaret parmağının basılı kalmasını isteyeceksin. Tüm parmaklarını fazla kasmadan basılı tutarsan, daha sonra basmamanı gerektiren durumlarda parmakların klavyeden fazla uzaklasmayacaktir ki bunu istersin. Bir de basılı tutmak ilk 4 perdede biraz esnetme egzersizi sayılabilir. Eğer yapabiliyorsan şunu da deneyebilirsin, mesela 1. perdeyi çaldın, 2. perdeye geçtiğinde, işaret parmağını yine perde demirinin hemen yanında tut, tele dokunsun, ama bastırma. Teknik konularda geliştikçe fark edeceksin ki, sahip olman gereken en önemli şeyler az hareket etmek, az güç uygulamak ve sürekli rahat olmak. Şimdi gitara yeni başladığın için alışana kadar rahatsız olduğun birkaç şey olacak. Ama bu duruma fazla alışma, sesin güzel ve doğru çıktığı durumda en rahat şekilde çalmaya bak.
   
 15. cevaplarınız için teşekkür ederim. gitara başladıgımdan bu yana hep egzersiz ama artık sıkıyor insanı 1234 egzersizi yaparken hepsini bastıktan snra tam yukarı veya aşagı tele 1.parmagı atıcan o serçe parmagın bastıgı perde zırtt demiyormu beni deli ediyor 1 2 3 parmaklar serçeye nazaran iyi pek zırtlatmıyor ama o serçe beni deli ediyor resmen.sadece solo degil akordada lazım oluyor namussuz :)
   
 16. 1234 ten sıkılmayacaksın, başka yolu yok. 40 senede gitar çalsan o 1234 ü her zaman yapacaksın. İşin temeli bu. Sabır sabır sabır, eğer bunu göze alabiliyorsan devam et. Yok ben o kadar sabırlı değilim diyorsan hiç uzatma bırak vaktini boşa harcama. (biraz sert oldu gibi görünüyor ama, maalesef işin doğası bu, bende olduğu gibi yazdım, yumuşatmaya çalışmadım :))
   
 17. yok sadece sıkıldım ama yine zorlayacam dewam edecem :) şu açıdan söyledim basit parçalara geçsem çalmaya başlasam oda bir egzersiz sayılmazmı egzersizi yaptıktan sonra birazda parça üzerinde çalışıyam hem parmaklar çalısır hemde kulaklarım biraz dogru düzgün nota duyar diyorum :) öylede böylede açılacak bu parmaklar böyle kalacak hali yok :D
   
 18. Kasların ezberlemesi denen şeyi yapman gerekiyor. Bunun içinde canın yanana kadar parmak egzersizi yapacaksın demektir. 1 gün ara verirsen, ulaşabildiğin son mertebeden en başa dönüyorsun böyle bir güzelliği var eski c64 oyunlarında olduğu gibi yandığında bölümün başına atıyordu seni :D
   
 19. Arada 1 gun calisamadigim oluyor ama ertesi gun sanki daha iyi oluyor parmak kaslar dinleniyormu ne ☺ game over olmayalimda ☺
   
 20. çalışma gibi düşünmeyin, tv izlerken de 1-2-3-4 çalışılabilir, hatta 4 ün kombinasyonlarından 24 adet farklı egzersiz yazılabilir ve 24 üne hakim olup çalınamayacak şarkı yok teorik olarak :)
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş