Ibanez Rg655

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda hayyel tarafından 25 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

 1. RG Prestige Series
  Basswood body
  5-piece maple/walnut neck with KTS Titanium reinforcement
  Super Wizard neck profile
  Rosewood fingerboard
  24 Jumbo frets with Prestige edge treatment
  White dot inlays
  Edge Zero ZPS3 Tremolo
  17-19 sap inceliği
  DiMarzio Air Norton neck pickup
  DiMarzio True Velvet single coil
  DiMarzio Tone Zone bridge pickup

  arkadaslar bu gitar ve kullanilan manyetik hakkinda yorumunuz nedir, kullanan var mi.manyetik özelliklerine bakinca bas-mid agirlikliymis.evo ile karsilastirilinca dusunceniz nedir. Maun olmamasi dezavantaj mi?zuhalde alder yaziyor, mydukkanda basswood yazilmis.Teşekkürler
   
 2. Maun olmasi dezavantaj veya avantaj degil. Govdesi basswood tabi zuhal yanlis girmis hem rg dedigin ihlamur olur 3120, 4570 gibi maun olanlar da var ama basswood harikulade calisan bir agac. Manyetikler Ibanez'in senelerdir kullanmakta israr ettigi son kullanicilarin ise pek sevmedigi, karaktersiz buldugu bir set. Eski rg 550 lerin yeniden vucut bulmus
  hali. Uzun yillar sonra edge kopru ve dot inlaylerin bir rg de ayni anda sunuluyor olmasi pek pozitif fiyati da uygun otesi...
   
  CoolDoG bunu beğendi.
 3. Kopruyu de yanlis yazmislar edge zero degil original edge olacak bildigimiz original floyd rose turevi.
   
 4. Aynen yıllardır şu maunsa sorgusuz iyidir önermesini yıkamadık, hep Gibson yüzünden. Hayır yani Gibson'ın kullandığı maun farklı, x firmasının kullandığı farklı. Kaldı ki inanılmaz koyu tonlara sahip bir ağaç, bana tiz özürlü gelmiştir. Gibson'da buna uyanıp üst seviye gitarları biraz daha tiz uzantısına, detaya sahip olsun diye maple-cap koyuyor. Uzakdoğu'da ıhlamur, kavak kullanılmasının sebebi ağacın kötü olması değil, o çevrede çok yetişmesinden ve kolay işlenebilen bir ağaç olmasından kaynaklanıyor, o bölgede maun çok yetişse maun kullanılırdı. Haliyle en çok ne var ise kalite kontrol olmadan onu seçiyorlar fakat üst segment gitarlarda bu durum farklı. Üst segmentte ağaçlar belli bölgelerden toplanır ve seçilir.

  Yani gitarın maun ya da ıhlamur olması önemli değil, ağacının iyi seçilmiş olması önemli. Ibanez de genelde ince gövdeli gitarlarında maun kullanıyor, çünkü hafif oluyorlar ve ince gövde daha çok tiz tepkisi veriyor, belli başlı birkaç modelde maun gövde var, genellikle ıhlamur kullanır. Neden? Çünkü Japonya merkezli bir firma ve o yörede ıhlamur ağaçları çok. Fender neden kızılağaç kullanıyor? Cevap: kızılağaç çok kaliteli? Hayır! Çünkü çevrede tükenmez bir kızılağaç stoğu var. Hatta kızılağaç bile yöreden yöreye tonal açıdan fark eder. Bu ağaçlar kendi içlerinde bile 50 farklı aileye ayrılıyor. Örnek Yamaha'nın kızılağacı ile Fender'in kızılağacının tonları bile farklıdır. Neden? Çünkü farklı bölgelerden kesilip, biçiliyorlar.

  Kısaca ağaçtan ağaca fark var. Biri nadir bir bögelede ideal şartlarda yetişiyor diğeri yetişmiyor. Aynı hormonlu veya hormonsuz meyve gibi. Ibanez ıhlamur ile bir kalite yakaladıysa bir sebebi vardır. Ihlamurun bence tek kötü özelliği görünüşünün masaya benzemesidir, ağacın pek bir detayı yoktur. O sebeple ıhlamur gitarlar genelde bir renge boyanır. Maunda da çok şekil şemal yok ama yine gözenek filan var, ondan dolayı gözenekler renklendirilip şekil yapılabiliyor.
   
  Son düzenleme: 25 Ocak 2015
  J-P ve songlessbird bunu beğendi.
 5. gitarı denemedim ama uzun süredir kafamda - özellikleri itibarıyla en alınabilir prestige serisi gibi duruyor - bu sene bunlara benzer rg652 koduyla maple klavyelisi de çıktı sanırım ama sadece abd de satışa çıkacak diye biliyorum.( neredeyse yeni rg550 diyebiliriz bunlara )
   
 6. Manyetik harici her seyi guzel diyorsunuz yani.manyetikler neden sevilmiyor acaba.rg3770 modeli ile rg655 govde agaci farkli fiyat ikiye katlamis yani
   
  Son düzenleme: 25 Ocak 2015
 7. @CoolDoG'un dediği doğru lojistik masrafları bayağı yüksek olduğundan firmalar civarda hangi ağaç tonewood'a uygunsa yaygın olarak onu kullanıyorlar. Ayrıca üretici firma custom modellerinde bile gövde ağacı masrafı olarak 20-30 USD'den fazla verdiğini hiç düşünmeyin ( bu tutarlar bile azdır fazla değildir )
   
 8. Manyetik setini çok uzun süredir kullanıyorum, hatta manyetik modifiyesini bunlarla öğrendim. Ayrı ayrı manyetikler aslında çok güzel, tonezone dendiğinde EVH veya Gilbert/Air Norton'da ise hemen Petrucci akla gelir.

  Tonezone çok karakterli bir manyetik, öyleki eq/amfi vs ile bile başka manyetikle sesini taklit etmesi zordur o nedenle bir sev veya nefret et durumu sözkonusu. Tam shred köprüsü hatta belki en ünlüsü, cleanlerde hafif tele-vari sesi vardır ve dinamikleri çok iyidir. Zayıf yanı bence powerchord gibi uygulamalar ve switch ara pozisyonunda daha başarılı köprü manyetikleri var (d activator'ı yükse çıkışına rağmen mesela bu yönde başarlı bulurum).

  Air-norton bir single manyetiğin tam zıttı gibi özetlenebilir artı ve eksileri. Hep tok ama splitler falan arpej, blues-vari solo o tip şeylerde fena değil ama stratlaşmasını beklememek lazım. Distortionda akıcıdır ama nüansları biraz yutabilir.

  Beraber kullanımda bir booster, eq veya tubescreamer pedal ile kendini gösteren manyetikler gibi algılamak lazım. Şahsen bu manyetikleri çok nadiren sadece amfi+gitar kombinasyonunda sevdim ama doğru boost ile çok eğlenceli olabiliyorlar.
   
 9. Genel olarak niye sevilmiyor çok bilmiyorum karakter eksikliği de bence büyük suç değil gitar Tabasco sos gibi her katıldığı yemekte baskın olmasın mümkünse hatta. Ben kendi adıma son 5-6 senedir kulağımın alıştığı Steve's Special ve PAF-Pro humbucker'ları kullanıyorum. Hatta genelleme yapalım: hangi ibanez gitarı alırsam alayım onları kullanıyorum. Onları tedarik edene kadar da gitara pek dokunmuyorum, bir nevi totem gibiler. Daha net bir şey söylemek gerekirse benim kendi kullandığım amfiler aynı soy ağacından (Soldano,Mesa,Peavey) ve Air Norton + Tone Zone ile ritimlerde istediğim keskinliği ve temizliği kendi ekipmanımla bulamıyorum.

  RG655 bence RG için en ideal konfigürasyona sahip zaten renk seçenekleri de zevkime göre, ben bütçe kısıtlaması olmadığı durumda da RG3770 yönünde gitmezdim. İki katlık fiyat farkının bence teknik bir açıklaması yok. Elimdeki RG lere bir şey olursa hiç ikinci elini falan aramadan Zuhal'den bir tane RG655 alırım. O kadar uzun süre aynı şeyi kullanınca muadili olsa da benim çok ilgimi çekmiyor zaten.
   
 10. arkadaşlar merhaba.
  bir kaç aydır bu gitarı takip ediyorum, yeni bir model olduğu için hakkında dökümana ulaşmak kolay olmuyor. Bugün de bu başlığa denk geldim.

  gitarı almayı düşünüyorum ancak edge tremolo ilgili yorumlarınızı duymak isterim. edge zero ile karşılaştırınca nasıl olur bilemiyorum.
  bir de manyetiklerle ilgili biraz daha yorum duyabilirsek almayı düşünenler açısından çok faydalı olur.

  2550z, 1570z ve 1570 gibi modellere bakıyordum bundan önce. edge pro ve edge zero köprüleri dışında ağaç kombinasyonlarıve genel donanımları aynı idi bu gitarların. sadece 2550z'nin manyetikleri dimarzio/ibz olarak satılıyor. ibanezin sitesinde 2550z'in de air norton-true velvet-tone zone kombinasyonuyla donatıldığını ve kozmetik değişikliklere uğradığını görüyoruz. 1570 ve türevlerinin üretimi ise durmuş görünüyor.

  Electric Guitars - RG Series - Prestige | Ibanez guitars

  sapta super wizard kullanmışlar. wizard'a göre sap kalınlığı 1mm daha düşürülmüş. çalma kolaylığı yaratır mı diğerine göre ya da sustain'i nasıl etkiler bilemiyorum. daha önce denediğim bir superd wizard saplı prestige oldu ve sapın rahatlığı çok iyiydi. bunda da aynı klavye kullanılmış.

  bir de fiyatlar değişkenlik gösteriyor. son dolar artışıyla birlikte uçtu gitti enstrüman fiyatları. bunda da 400 tl gibi bir artış oldu 1 ay içerisinde. nasıl bir memlekette yaşıyoruz!
  2500 tl idi ocak ayında bu gitarın peşin fiyatı, şimdi mydukkan'da 2900 tl. çok ilginçtir ki gitarı ibanezden direkt ithal eden zuhal müzik mydukkandan dah pahalı satıyor. 3000 küsür orada... oysa ki mydukkan ibanezleri zuhal müzik'ten aldığını söylüyor, daha dün aradım müşteri hizmetlerini. işte bunlar hep tuhaf şeyler :)

  gitarla lgili yorumlarınızı merakla bekliyorum...
   
 11. Elimde Ibanez RG3570 gitar var. Özellik olarak yukarıdakilerle aynı ama pickguardsız. Manyetiklerden inanılmaz memnunum. Özellikle tonezone drivelarda basslı karakterini çok güzel yansıtıyor. Bazen solo atarken neck e almaya bile gerek duymuyorum. Bu söylediklerimden de anlaşılacağı gibi basslı ton deliliğim var :D
  Ayrıca ritm dist.de de başarılı. Neck manyetiğin cleanlerini çok seviyorum. True velvet ara tonların kalitesini oldukça yukarı çekiyor.
  Sap profili oldukça rahat. İlk zamanlar alışmakta çok güçlük çektim ama şuan çok rahat geliyor..
  Kısacası metalmuff tan bass ve midlerin önde olduğu bir ton ayarladığımda oldukça güzel işler yapıyoruz beraber :p
  Gitarı çok sevmeme karşın 7 telli İbanez almak için satışta tutuyorum. Aynı ağaç kombinasyonuna sahip 2 gitar bulundurabilecek kadar param yok malesef.. Ama kafama göre bi 2. el Schecter bulmam halinde muhtemelen satmaktan vazgeçerim.
  Ton çeşitliliğiyle ilgili daha spesifik sorular varsa da yanıtlayabilirim.
   
 12. hocam kullandığın gitarın tremolo sistemi ile ilgili ve orjinal edge tremolo ile ilgili görüşlerini de alabilir miyiz? Manyetikler ile ilgili bilgiler için teşekkürler. Ben de bass karakteri yüksek tonları seviyorum açıkçası, manyetiklerle ilgili sorun yaşamam gibi geliyor.
   
 13. Suan icin tam olarak floyd sisteminnin modelini hatirlamiyorum hocam, detaylar ilanda var ama stabilitesi konusunda sikinti yasamadim.
  ayarları yapilmayan her floyd sistemi akord kacirir aslinda. Ama ayarlari guzel yapılmış basarili bir floyd sistemi cok zor akord kacirir.
   
  TrafalgarLaw bunu beğendi.
 14. alacagim 7 telliye manyetik modifiyesi yapmam gerekecek olursa bridge e kesinlike tonezone yapistiracagim! Neck hala muallakta..
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş