Squier Bullet Strat'dan Güzel Ton Almak

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda YmcYsl tarafından 27 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

 1. Merhabalar,
  Elimde gitara ilk başladığım yıllardan kalma bir Squier Strat var ve bana çok şey yaşattığı için bir köşede durmasını istemiyorum aynı zamanda üstüne yapıştırdığım stickerlarla da çok hoş bir görünüşe sahip oldu... Fakat sizde biliyorsunuzdur ki tonu harika değil ve aynı zamanda sapında uzun süre bakımsız kalmasından dolayı kolay düzelemeyecek bir eğrilik var. Bu eski dostu tekrar canlandırmak için önerilerinizi bekliyorum (manyetik vs.)... Şimdiden teşekkürler...
   
 2. Düzelemeyecek bir eğrilikten bahsedip sonra manyetik önerisi istemişsiniz ama ne derece bir bozukluk var o önemli. Yoksa ben her gitardan güzel ton alınabilir diye düşünüyorum. Bu eğrilik işinin kesin olarak düzelemeyeceğini bir başkası daha onayladı mı?

  Bu zamandan çok önce Cort x2 ile aldığım herhangi bir kaydı paylaşayım. Bu gitarda da bazı sıkıntılar vardı ayrıca fretlerinde vs. onu da belirteyim.
  Önce ergonomisini halletmeye bakın, çalınabilir haldeyse de bence üstündeki manyetiklerle de çalabilirsiniz madem seviyorsunuz gitarınızı :)
   
  Clamper bunu beğendi.
 3. O saptaki eğrilik düzelecek gibi değise o gitar hayır etmez. Hatıra olarak duvarına asarsın, yarın obür gün çocuğuna hatıra olur ancak.
   
  forbidden_city bunu beğendi.
 4. sapı değiştirerek başlayabilirsin bence :)
   
 5. Tahmin ettiğim gibiyse, yani demek istediğim bir arkadaşın bas gitarı baya roller coaster gibi acayip şekillere girmişti :D, o saptan hayır gelmez.
   
  hackeiommi bunu beğendi.
 6. nasıl bir bakımsızlık sapda eğriliğe sebep oluyor aklım almıyor ? :) hani sapın eğrilmesinin iki üç sebebi vardır, bildiğim kadarıyla, truss rod gitmiştir, truss rod gevşekken 13 lük tel takmışsınız çatlatmışsınızdır, düşüp çatlamıştır vs.Onun dışında sap kendi kendine yamulacak, düzelmeyecek hale gelecek bir mekanizma değil.
   
 7. Abi açıkçası çok fazla kişiye gidip sormadım fakat bakıma götürdüğümde çalışan kişi bu gitar adam olmaz demişti onun üzerine bu yorumu yaptım ama çok büyük düzelemeyecek kadar büyük olduğunu sanmıyorum...
  Dediğim gibi ilk gitarım olduğu için zaten 2-3 ayda bir tel değiştirmeye gidiyordum o zamanlarda da gitara bakım yapılabileceğini düşünemediğim için 2-3 yıl kahrımı çekti, hopladım zıpladım sağa sola çarptım yere düştü derken eğrildi sapı abi ama düzeltmeye çalışacağım... Teşekkürler :D
   
 8. eğer kırık yoksa ve truss rod da hasar yoksa, "sap ayarı" yaptırarak düzelecek birşeydir diye umuyorum :) işten anlayan birine götürün, hem yeni tel taksın ayar yapsın.Eğer ayarla halledilmeyecek bir durumsa hiç uğraşmayın yenisini alın derim.
   
 9. Hocam gitar bu sap ayarı yaptırmaya gideceğim zaman bulabilirsem umarım düzelir :) Sapı düzeldikten sonra verebileceğiniz bir tavsiyeniz var mı ?
   

  Ekli dosyalar:

 10. Truss rod yönünde aşırı oynamalar olabileceği gibi dönme de yapabilir, ancak bu bakımsızlıktan çok kullanılan ağacın yapısıyla alakalı. Aşırı sıcak veya nem de etkileyebilir.
   
 11. benzer şeyler söylemişiz anladığım kadarıyla :) katılıyorum.
   
 12. Güzel kardeşim, bugün anlamış bulunmaktayım ki eğer gitarının ağacı işçiliği dandik değilse istersen Texas blues manyetikler bile takıp aslanlar gibi çalabilirsin, bence gitarının bakımı yaptır, o sap halledilebiliyormu baktır, istediğin switch pozisyonu na tek güzel bir manyetik taktır, bak bakalım iyi ton çıkıyormu, beğenirsen devam ama beğenmezsen duvara as uğraşma,. Sonuçta önemli olan aldığın ton değilmi? bunu değiştirecek ve değişebilecek tek gitar Faktörü manyetikler olacaktır.
   
 13. Yahu fotoğrafta sap görünmüyor ki doğru düzgün :)
   
 14. Tamda bu noktada benim demek istediğim de. Gitarda asıl olan tek amacımız var; iyi beğenilen bir ton elde etmek. 2 faktöre bağlı ağaç ve manyetik (amfi pedal tuşe onlar bağımsız 2.Faktörler) Şimdi kimse gitarda manyetikleri tutup ağaç sap modifikasyonu yapmıyor doğal olarak.o nedenle her gitar en azından tek bir manyetik modifikasyonunu hakeder bence. Baktın olmadı uğraşmıcaksın ama güzel bir ton yakaladıysan da çok zevkli olur be...usa tokatlayan squier;)
   
  YmcYsl bunu beğendi.
 15. manyetik takviyesinden önce hangi amfiyi kullandığın önemli. güzel amfiye takarsan güzel ton alırsın.
   
 16. Abi evimde bir Fender Frontman var ama konserlerde daha kaliteli amfiler kiralıyoruz Frontman çalışma amaçlı ama yinede kaliteli amfilerden de güzel tonlar alamıyorum manyetiklerden dolayı... MyDukkan.com :: Fender Tex-Mex Strat Pickups :: 3'lü Manyetik Seti bu manyetikler işimi görür mü acaba ?
   
 17. yorumlara bakılırsa verim almışlar bu manyetikler usa standart strat manyetikleridir diye biliyorum
   
 18. Aynen birkaç tane de ''Squier Strata takılırsa iş görürmü'' sorusu var olumlu cevap almış hepsi... Bakıcaz artık duruma :D
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş