Ses Teli Nodülü?

Y

Yesil_Hortlak

Evet arkadaşlar bu illete bende en sonunda yakalandım.
Doktora gittiğimde konuşmazsan ve bağırmazsan düzelir dedi.Sesim şu an çok kısık ve hafiften boğulma var.Sanırım nodüller yeni oluşmaya başladı konuşurken bile sanki konserden çıkmış gibiyim :(

Bunca sene demekki vocalimi yanlış kullanmışım kayıtlarda hep bağırdım ve brurtal vocal yaptığım için.Ben pişmanım en sağlam gırtlak bende olduğu halde bile ne hale geldim aman siz siz olun millet kendi sesinize yoğunlaşın.

Peki bu aranızda bu durumda olanlar varmı? tavsiyeleriniz neler?
İçki sigara zaten kullanmıyorum,Kolayı bıraktım :D yoğurt,meyve suyu ve bol su içiyorum birazda bepanden pastil.
Fakat hala düzelme yok! sizce ne kadar zaman alır acaba tamamen iyileşmesi?

İğrenç bi tarif olacak belki ama ben ağız ve boğaz bölgesini koruyan bakterilere sahip olduğu için kefir içiyorum,üzüm suyu da yumuşattığı için boğazı onu da kullanabilirsin...

Ama olmazsa olmaz her zaman sudur,tavsiye ederim şiddetle :)

Bende modül çıkmamıştı,brutal yapmaktan boğazımdan kan gelmişti ve bu yüzden yaklaşık 2 ay süresince ruh gibi dolaştım üzüntüden,ve sesim yerine gelir
gelmez brutali temelli bıraktım ama agresife devam edebilirsin boğazda az da olsa balgam olursa yeterli olur,fazla zarar da vermez....

Bunların dışında elinden geldiğince az konuş,kesinlikle bağırma,dengeli beslen,uykunu iyi al,kısa sürede iyileşirsin...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Respeckt! DaRkShInE! Yorumun için Teşekkürler...

Benim kendi sesimi bile zaten burutal vocal zannediyor millet :D
Elimdeki sistem bağırmadan söylemeye yeterli değil (Zaten bu yüzden bu hale geldim) 1-2 ay içinde sistemi profesyonel kayıt ekipmanlarınla değiştirceğiz.
Kendi sesimle yeni bir söyleme stili yaratmaya başladım bende zaten ama yinede eski sesim kalmadı ne yazikki.Eskiden bağırdımda aşağı mahalleden duyarlardı sesimi şimdi ise kendi apt 2.katına bile bağıramıyorum.Düzelir diye ara verdim bende kayıt yapmaya ve az konuşmaya başladım.İnşallah düzelir de eski sesim yerine gelir.

Başka arkdaşlardan da bekliyorum.Ne kadar bilgi o kadar iyidir....

saygılar.....

bence en yakın zamanda sesini doğru kullanmayı öğrenmelisin.birçoğumuz kendi kendimize şarkı söylerken aslında uzun vadede sesimize çok zarar veriyoruz.brutal vokal zaten ses sağlığı ve tekniği açısından kabul edilemez bir şey ama sonuçta bu yapılıyor,gidebildiği yere kadar da gidiyor,bazen böyle daha erken zararları görülebiliyor tabiki.brutal vokali bırakın,normal sesimizle şarkı söylediğimizi düşünürken bile aslında gırtlaktan söylüyoruz ve sürekli gırtlaktan şarkı söylemek uzun ömürlü ve sağlıklı bir sesin en büyük düşmanlarından.yoksa tabiki gırtlak kullanılcaktır fakat sürekli değil.gırtlağın kullanılmasına gerek yoktur çoğu yerde.uzattığımın şu anda farkına varıyorum ve bağlıyorum :)
uzun lafın kısası ne yenilmeli,ne içilmeli,nasıl korunmalı,hangi ilaçlar alınmalı bilemem böyle bir rahatsızlık karşısında fakat rahatsızlığını atlattıktan sonra ses eğitimi almanı tavsiye ederim.sesini uzun vadede sağlıklı bir şekilde kullanmak istiyorsan tabi.sesinin yüksekliğini,gürlüğünü,tokluğunu da ses eğitimiyle geliştirirsin.alacağın ses eğitiminin yanında kendi şarkı söyleme tekniklerinden de esinlenerek tarzını oluşturur,en önmlisi de eskisine göre çok daha sağlıklı bir sese sahip olmuş olursun.
geçmiş olsun. :)

lostin1289mt demiş ki:
bence en yakın zamanda sesini doğru kullanmayı öğrenmelisin.birçoğumuz kendi kendimize şarkı söylerken aslında uzun vadede sesimize çok zarar veriyoruz.brutal vokal zaten ses sağlığı ve tekniği açısından kabul edilemez bir şey ama sonuçta bu yapılıyor,gidebildiği yere kadar da gidiyor,bazen böyle daha erken zararları görülebiliyor tabiki.brutal vokali bırakın,normal sesimizle şarkı söylediğimizi düşünürken bile aslında gırtlaktan söylüyoruz ve sürekli gırtlaktan şarkı söylemek uzun ömürlü ve sağlıklı bir sesin en büyük düşmanlarından.yoksa tabiki gırtlak kullanılcaktır fakat sürekli değil.gırtlağın kullanılmasına gerek yoktur çoğu yerde.uzattığımın şu anda farkına varıyorum ve bağlıyorum :)
uzun lafın kısası ne yenilmeli,ne içilmeli,nasıl korunmalı,hangi ilaçlar alınmalı bilemem böyle bir rahatsızlık karşısında fakat rahatsızlığını atlattıktan sonra ses eğitimi almanı tavsiye ederim.sesini uzun vadede sağlıklı bir şekilde kullanmak istiyorsan tabi.sesinin yüksekliğini,gürlüğünü,tokluğunu da ses eğitimiyle geliştirirsin.alacağın ses eğitiminin yanında kendi şarkı söyleme tekniklerinden de esinlenerek tarzını oluşturur,en önmlisi de eskisine göre çok daha sağlıklı bir sese sahip olmuş olursun.
geçmiş olsun. :)

Evet,eklemeyi unutmuşum,eğitim şart :) Ama sesin oturduysa eğitim şart,oturmadıysa sesine daha büyük zararda verebilirsin(ki şu andaki halinden daha fazla nasıl bir zarar verebilirsin,bilmiyorum,bilmekte istemiyorum)lostin1289mt'nin de dediği gibi hepimiz gırtlaktan söylüyoruz,o yüzden yaptığın şey brutal olsa bile diyaframını kullanmayı öğrenmen lazım...

Elimdeki sistem bağırmadan söylemeye yeterli değil demişsin,o zaman kolon çıkışlarını makul bulduğun bir stüdyoya git,sesini duyurmak için bağırma,eğer kendi sesini duyamıyorsan tek kulağını kapa(detone olup olmamayı takıyorsan tabi brutal olduğun için pek önemi yok(tabi brutalden brutale de farkeder ton sahibi brutal vokallerini yapıyorsan ayrı))öyle devam et,ve ya gitarist arkadaşlarından seslerini kısmalarını söyle çünkü (gt kalkıklığı olarak algılanabilir ama alakası yok)herkes enstürman çalabilir çalışarak,ama herkes şarkı söyleyemez,allah vergisi yeteneğin varsa sakınma ama tehlikeye de atma brutal yaparak,sonuçta o senin organın ve yerine yenisi gelmez.Bir gitaristin gitarı kırılırsa tamir eder ve ya olmadı yenisini alır,ama senin ses tellerine çok büyük zarar gelirse tamir edilemez ve bildiğin üzere yenisi de alınamaz...

Yani bana kalırsa sesin daha çok zarar görmeden brutali bırak,yoksa konuşma sesini de kaybetmeye oradan da (abartı yok)gırtlak kanserine kadar yolu var.İyi düşün derim...

Saygılar...

Brutal vokal yapmanında teknikleri var ses tellerine zarar vermemek için..Clean vokal yaparken de söylediğiniz gibi ses tellerine farkında olmadan aşırı yükleniyor ve zarar veriyoruz.Brutal vokal tekniklerini bilemem ama yapan yapıyor yıllardır ve ufak bir zarar gördüklerini hiç duymadım.Haggard ın,opeth in vokali mikael(clean vokalide çok temiz) mükemmel brutal yapıyor..Eğer bu teknikleri bilen varsa paylaşsın bizde öğrenelim..

bu şunun gibi bir şey:kaş piercing i yaptırmak çok tehlikelidir,dil,çene altı vs gibi daha tehlikeli görünen bir çok piercing çeşidinden daha tehlikeli.çünkü göze ve beyne giden bir çok sinir kaş çevresinden de geçmekte ve kaş piercing i felç gibi sonuçlar doğurma olasılığı taşıdığından büyük risk içermekte.fakat bunu bir sürü kişi yapıyor ve şimdiye kadar böyle talihsiz bir olayla karşılaşan birini görmedim.umarım görmem de..
bu örnekle brutal vokal yapma arasında bir bağlantı kurulabilir.bir çok kişinin brutal vokal yaptığı ve bunu uzun süre devam ettirdiği,bir çok dinleyicinin de dinleyip hoşuna gittiği,onları örnek aldığı yadsınamaz.fakat birincisi;onların da gerçekten sağlık sorunları yaşayıp yaşamadığını hiçbir zaman bilemeyiz.ikincisi ise yanlış olan bir şeyi doğruya daha yakın yapma tekniklerinin var olması onun zararlı bir şey olduüu gerçeğini değiştirmez.eucar'ın dediği gibi mutlaka ki insanlar bir takım yöntemler geliştirmişlerdir kendilerine daha az zarar vermek için.brutal vokal yapmak isteyenler bunları uzun zamandır brutal vokal yapan insanlardan öğrenip uygulayabilirler tabi.fakat sanırım duyumlardan çok bilimin bize sunduğu bilgilere ve gerçeklere kulak verilmeli.brutal vokalin ses sağlığına zarar verdiği bir gerçektir.fakat daha önce de dediğim gibi bu yapılıyor ve en az zararla işin içinden çıkılmaya çalışılınıyor.olay budur bence.ama bunun zararsız bir şey olduğunu düşünmek ve söylemek yanlış diye düşünüyorum.ha dinlemesi güzel olabiliyor ona bir şey diyemem :)
saygı&sevgi

Bende katılıyorum lostin1289mt'e,çünkü yaptığın şey vücudunun yapısına aykırı,ve eninde sonunda zarar görürsün,çünkü doğal olmayan bir şey yapmaya çalıştığın...

Teknikleri tabii ki var,sadece ses tellerine ve gırtlağa abanmak yerine daha çok diyaframı kullanarak yapabilirsin.İşte boğazdaki balgam verilen ses tellerine zararı azaltır,o yüzden çoğu kişi boğazın balgam salgılamasını sağlamak için sigara içer,ama verilen zarar az da olsa çok ta olsa sonuçta zarardır ve şu anda hiç bir etkisi yok,zarar vermiyor gibi görünebilir ama bu tarz zorlamaların arızası sonradan çıkar...

Velhasıl kelam,brutal yapmayınız,yapanları da konuşma sesini de kaybedebilirsin diye uyarınız...

Saygılar...

Geri