Hint Üretimi Jackson'lar

Herkese merhaba...

Forumda biraz göz attım bu konuda açılmış bir başlık bulamadım genelde sorular üzerine gördüm.
Uzun zamandır çoğu kişinin aklına takılan bir soruydu bu hint işçiliği. Kendimde bu tip gitarlardan birini kullandığım için bu konuda bilgi vermek istiyorum.

Çoğu eş, dost bilir bir kaç sene öncesine kadar bu Jackson JS32 ve JS32'nin bir kaç üst modelleri daha hint üretimiydi ve popülerdi diye hatırlıyorum. Bende Mayıs 2011 veya 2012'de edinmiştim. (Jackson JS32 Rhoads with Floyd rose).

Gitarı elime aldığımda gerçekten ilk fark ettiğim olay klavyenin rahatlığı ve inceliği olmuştu(örnek olarak RG 350 verilebilir) fiyatına göre beklediğim gibiydi. Gövdenin Hint sediri değil de Akçaağaç olması böyle bir nevi teselli etti o an. Manyetiklere gelirsek Jackson'ın kendi manyetiği CVR Pickups diye geçiyor. E hal böyle olunca hemen o zangır zangır drive tonuna baktık, önceden internete dayalı öğrendiğim bilgi yüksek çıkışlı bir manyetik olmasıydı. Ama cleande istediğimi verdiğini söyleyemem. Tabi o zaman çılgın Metallica gençleri olduğumuzdan hemen aldım gitarı.

Ben yaklaşık 2-3 ay öncesine kadar gitarın kolay kolay akort kaçırdığını pek hatırlamıyorum. Bana kalırsa ortalama kalitesinde bir köprüye sahip.

Son olarak elektronik aksana geçen senelerde canımı yakmıştı. Gitarda ara ara şiddetli bir volume kaybı yaşanıyordu özellikle switchi yer değiştirdiğimde high gain olsa bile ortada gain falan kalmıyordu. Muhtemelen lehim, potans onunla ilgiliydi ki durum düzeldikten sonra baktığımda işçilikten kaynaklandığı baya belliydi. İşin elektronik kısmında pek bilgiye sahip olmadığım için burayı es geçiyorum.

Son bölümü saymazsak genel olarak incelediğim Hint Jackson'lar özet olarak bu şekildeydi. Eğer bu tarzda bir gitar arıyorsanız para verilmeyecek aletler değil. Sağolsun diğer forumlarda bazı arkadaşlar bilmeden etmeden baya giydirmiş.

2014 üretimi olan JS 32'leri denemedim ama Çin üretimiymiş. Gövdesi ıhlamur yazıyor bide manyetikler gayet ciks duruyor. Şu an ki döviz kuru ile de 1000 lirayı geçmiş durumdalar.

Son olarak gitarın clean tonundan bir şey beklemeyin. Birde dediğim gibi elektronik aksan ne kadar bozulmayacak olsa da bana çok güven vermiyor. Onun dışında gayet sağlam, beklenilen performansı veren gitarlar.

Bir defa karşılaştım Hint Jackson ile, işçiliği resmen rezaletti. Gitar rx10d idi. Odun gibi sapı vardı. Belki o gitarda vardı bir sıkıntı bilemem.

Bence uzak durulması faydalıdır.

Troll bir soru olduğu halde cevaplayayım. Amerikan ve eski Japon üretimleri iyidir. Yeni uzak doğu, meksika üretimleri hakkında fikrim yok.

Bir tek amerikan bence, japon üretimleri dahil diğer üretimler piyasayı söğüşleme mantığı.
90 larda türkiyede bolca japon üretimi jackson bulunuyordu. her yerde elimize geliyordu bol bol deneme imkanımız oldu. fiyatı da gayet uygundu. Abartmamak gerek. O dönemde jackson un Amerika üretimleri, ibanezin japon üretimleri Ferrari, japon jacksonlar da Fiat Albea gibi düşünülürdü . hatta La nın kıçı kırık stüdyolarında bile japon jackson lar vardı :)

Son düzenleme:
Bir ara benim elime ilginç bir şekilde 90'lardan kalma ama nasıl desem, sıradan, standart Kore bir modeli düştü. Kullanılmış, boyası biraz dökük. Lakin, bildiğin Savatage Streets'teki ton geliyordu, jilet gibi gitardı. Kıl payı kaçırdım elimden. Hala yanarım. İstisna mı idi bilmiyorum.
Ilk elektro gitarimi takribi 1997 de Kelly kasa japon performer olarak aldim. O günden bu güne Kv1 mi dersin, sustanic mi dersin, onlarca jackson çalma şansım oldu. Yanarım yanarım bu kadar süre geçmiş , tröl'lügümü farkedemeden yaşamışım. Tüm sanat dünyasından özür dilerim.
Büdüt; Jacksonun Pc2 sini de bir süre kullandım. Jackson iyi gitar üretiyor diyen iyi gitar görmemiştir.

Son düzenleme:
Jackson gitar nedense her zaman mevzu yaratıyor :D Benim js30 klavyesi Wizard neckler kadar ince ve hız yapmaya musait. Ama işçilik, malzeme vs elbette iyi değil. Bunların iyi olmasını bekliyorsanız Custom yaptırın ya da Signature seri Jackson alın derim. 90 - 2000 arası bulursanız iyiside vardır kötüsü de ama kötüsü daha fazladır. Ama 2000 sonrası Jackson gitar diye bir şey yok elbette Cort' un Jackson yazan hali gibi bir şey desek yeridir.

Bugüne kadar 4 farklı Jackson modelini kullandım ve şunu farkettim ki, bir Jackson sahibi omak için gitarın fiyatı kadar da modifikasyon bütçeniz olması gerek. Gitarı modifiye edecek bütçeniz yoksa standart bir Jackson' a asla para yatırmayın, diğer markalara yönelin.

Bugüne kadar 4 farklı Jackson modelini kullandım ve şunu farkettim ki, bir Jackson sahibi omak için gitarın fiyatı kadar da modifikasyon bütçeniz olması gerek. Gitarı modifiye edecek bütçeniz yoksa standart bir Jackson' a asla para yatırmayın, diğer markalara yönelin.
Bir ton grup izledim canlı olsun dvd den olsun adamlarda standart Jackson gitarlar vardı modifiye falan da edilmemişti. Kendi beğenilerinizi genelleyip ortaya atmanızın elle tutulacak yanı yok malesef.

Bir tek amerikan bence, japon üretimleri dahil diğer üretimler piyasayı söğüşleme mantığı.
90 larda türkiyede bolca japon üretimi jackson bulunuyordu. her yerde elimize geliyordu bol bol deneme imkanımız oldu. fiyatı da gayet uygundu. Abartmamak gerek. O dönemde jackson un Amerika üretimleri, ibanezin japon üretimleri Ferrari, japon jacksonlar da Fiat Albea gibi düşünülürdü . hatta La nın kıçı kırık stüdyolarında bile japon jackson lar vardı :)

Benim bahsettiğim Japonlar, Amerikan spesifikasyonunda üretilmiş SL-1 ayarındaki japonlar ;)

Kendim de 2005 dk2 sahibiyim, fena gitar değil ortalama bir gitar. 9-10 sene önce Avrupa'da 700 euro gibi bir şeydi fiyatı. O paraya o dönem gayet iyiydi. Duncan Deisgned ve çakma Floydlu olması hoş değildi tabi. Ki bu gitarı Jackson'ın iyi gitarları arasında göstermem yani ama o kadar kötü de değiller.

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Sadece tek bir şey söyleyeceğim, şu forumda çalımını görmediğim kimsenin yorumunu -bazı değerli arkadaşlarım hariç- ırgalayamıyorum pek fazla. Bir döneme damgasını vurmuş, bir ton müzik dünyasına katkıda bulunmuş gitaristin elinde gördüğümüz marka için de şu lafları gördükten sonra bu tutumuma da devam edeceğim.

Ben çok kendime güvenmediğim konularda böyle net konuşmayı sevmem şurada gördüğüm gibi; ama en azından Jackson gibi bir marka 'iyi gitar üretmiyor' demek için -kendi düşüncemdir- ortaya bir şeyler koymak gerekir diye düşünüyorum.

Ben de Ibanez gitarları sevmem mesela ama bir kere olsun bunu diyecek cürete erişmedim. Çünkü beğenmemekle iyi gitar değil demek arasında dağlar kadar fark var, sürüyle model var, farklı ton zevkleri farklı ergonomi zevkleri... Bir sürü parametre.

Evet şu an fark ettim ki tek bir şey söyleyememişim. Sinirlendim çünkü. Mesele Jackson falan değil, at gözlüğüyle bakan insanlar. Biraz icraat görsek, bilsek kim nasıl çalıyor da bu yorumları yapıyor, ne kadar güvenilir onun zevkine.. Yok ama.

İmza 96 Pc-3 sahibi, Jackson sever biri.

Ilk elektro gitarimi takribi 1997 de Kelly kasa japon performer olarak aldim. O günden bu güne Kv1 mi dersin, sustanic mi dersin, onlarca jackson çalma şansım oldu. Yanarım yanarım bu kadar süre geçmiş , tröl'lügümü farkedemeden yaşamışım. Tüm sanat dünyasından özür dilerim.
Büdüt; Jacksonun Pc2 sini de bir süre kullandım. Jackson iyi gitar üretiyor diyen iyi gitar görmemiştir.

Bazı şeyler zevk renk meselesi. Jackson sevmiyorsun diye seni asacak, kesecek, yuhalayacak halim yok. Fikir belirtmekteyiz eni konu. yazdığın modelleri denesem ben de memnun kalmam belki.

@forbidden_city Burada herkes kendince fikrini yazıyor amaç sidik yarıştırmak değil. Olayı yanlış anlamış olabilirsin. "Omletten anlamak için yumurta olmaya gerek olmadığı gibi, Seyredilen bir filmi eleştirmek için de yönetmenlik yapmış olmak" gerekmiyor. şüphesiz fikir belirtenler de en azından gitarla haşır neşir olan kimseler.
Talebinin sınırı yok, şöyle birşey mi olmalı senin için? bir yarışma yapalım foruma üye herkes performansını sergilesin en iyi kim çalıyorsa hep onun dediği doğru olsun? Sonra başka biri çıksın onu düello ya davet etsin eğer o kazanırsa bundan sonra onun dediklerini doğru kabul edelim. ? ben daha iyi çalıyorsam senin fikir belirtme hakkın olmaz.?

Açıklamamı yazarken dendi düşüncelerim ile beraber bir çok kişinin süper dediği 90 lar dönemindeki Günümüzde kore endonezya gibi uzakdoğu gitarlar nedeni ile bulanmamış piyasanın gitara bakış açısını da paylaştım. Burdan bir sonuç çıkarılabilir ya da çıkmaz çok da umrumda değil. Sen doğru bulmayabilirsin bunda özgürsün. Tecrübesini aktaran herkese saygı göstermek gerekiyor.

Son düzenleme:
Birinin çıkıp bu örneği vereceğini biliyordum. Ancak bahsettiğiniz örneğe denk gelen şey 'gitar üretmek'tir. Ben bunu söylemedim takdir edersiniz ki.

Uzun uzadıya cevap vermeyeceğim, tekrar copy paste yapıyorum;

"Ben çok kendime güvenmediğim konularda böyle net konuşmayı sevmem şurada gördüğüm gibi; ama en azından Jackson gibi bir marka 'iyi gitar üretmiyor' demek için -kendi düşüncemdir- ortaya bir şeyler koymak gerekir diye düşünüyorum."

Herkes istediği konuda istediği fikri söyler, benim tutumum budur kolay kolay önemsemem, başkası önemser; ancak yukarıda belirttiğim gibi bir markayı beğenmemek ile iyi gitar üretmiyor demek aynı şey değildir ve burayı insanlar okuduğuna göre her düşünce ağızdan kolay kolay çıkmamalı. Herkes kendi düşüncesini söylesin diyorsanız bu da benim düşüncem işte buyrun hadi.

Ayrıca verdiğiniz saçma örnek abartıdan başka bir şey değildir ki en sevmediğim insan tipidir bu tartışmalarda; 'köprüden x atlasa sen de atlar mısın' seviyesiyle eştir benim için.

Jackson iyi gitar üretmiyor diyen birinin fikirlerine de saygı falan duymam kusura bakmayın, dediğim gibi burayı insanlar okuyor. Böyle bir marka bu kadar kolay harcanamaz.

Ayrıca rica ediyorum 'sen' diye hitap etmeyin bana. Bu tartışmaya başka bir şey de yazmayı düşünmüyorum, hiçbir zaman bir uzlaşma olmaz çünkü bu tarz şeylerde.

Herkese* saygılar*.

Geri