Tek Mikrofon Ile Davul Kaydı

'Davul ve ekipmanları' forumunda Mustafa İLKER tarafından 28 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. Merhaba, sadece bir mikrofon ile davul kaydı alınabilir mi? Kalitesi ne seviyede olur? Çok mükemmel bir kayıt beklemiyorum fakat şu mikrofonla alınacak kayıt yine de ne seviyede olur merak ediyorum? Kayıt yapılacak ortam tamamen akustik süngerlerle kaplanmış yalıtılmış bir oda (15x10m yerler halıflex odanın gerisi boş). Kayıt yapılacak kit ise pearl bir kit.

2. Neden olmasın, davulcunun kafasının üstünden doğrudan kick pedal'ın ucunun (beater) deriye temas ettiği noktaya bakar şekilde, 1,5 - 2 metre mesafeden, zilleri de olabildiğince alçaltıp güzel bir ton yakalanabilir. Mikrofonun pozisyonunu deneme yanılma yoluyla da bulabilirsiniz. Biraz kaydedip, sonra yüksekliği ve bakış açısıyla oynayıp tekrar kaydedip karşılaştırın. Milim oynatmak bile çok şey farkettirecektir. Ama o mikrofonun kalitesi hakkında bir fikrim yok.

Kutay_, antbalci ve Mustafa İLKER bunu beğendi.
  3. Teşekkürler. Mikrofon 80lira bandında pek de kaliteli durmayan bir mikrofon. Davulcu arkadaşla anlaşabilirsem bas-davul şeklinde vşdeo planlarım var da :) Tekrar teşekkürler iyi günler.

4. Teşekkürler. Kışın kafaya koyduyum bu projeye yeni başladım :D Geçtiğimiz hafta 2. el bir samson c01 mikrofon edindim. Bu pazartesi kayıt almayı planlıyoruz sonuçları forumda da paylaşacağım.

5. Hadi bakalım.

6. Uzak dur derim bu mikrofonla üst kattaki çiftin tüm özeline dahil olmuştum :D Çok hassas olabiliyor condenser'ler.

7. Evde bende yaşadım böyle bi durum. Ama davul kaydı yaparken mikrofon gain'ini baya kısacağım yoksa trampet ve ziller distortion olur. :D

8. kondenser sinek vızıltısını bile alır. gain'i kısmak yerine varsa ses kartının üzerinden ya da yazılımından "PAD"i aktif ederseniz daha iyi olur.

PAD giriş sinyal seviyesini -oldukça- düşürür, sonra gain'i açarak dengeleyebilirsiniz.

Mehmet B. Uzunosmanoğlu bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş