Sürekli Gitar Arayışlarındayım

Merhabalar,
Başlıkta da belirttiğim gibi sürekli gitarımı değiştiresim geliyor. Gitarımı diyorum çünkü bir tane var. Alırken severek alıyorum. Fakat bir süre sonra görsel açıdan hoşuma gitmemeye başlıyor. Aldığım gitarın bana hitap etmediğini düşünüyorum. Tonal ve işlevsel olarak değil sadece şekil, görsellik olarak söylüyorum.

Düz süperstrat gövdeli ve unique olmayan (benzersiz diyince bir garip oldu) gitarlardan hoşlanmıyorum. Unique olmayandan kastım mesela Ibanez RG570, ESP KH2, Gibson Les Paul Standart, Fender (strat, tele) ve ekstradan piyasada fazlaca olan gitarlar. İsim verdiğim gitarların performansları hakkında söyleyecek bir şeyim yok. Sizlerin çok çok sevdiği gitarlar olabilir. Benim çok sevdiğim gitarlar size iğrenç gelebilir. Saydığım gitarlar görüntü itibariyle bana hiç çekici gelmiyorlar. Bu sebeple hoşuma gitmeyen bir şeyi almak istemiyorum. Benim için performans kadar görsellik de önemli.

Bir gitarda aradığım olmazsa olmazlar az çok belli. Şekil verilmiş (sg, explorer veya daha farklı şekiller) Maun gövde (Quilted maple olayı fazlaca hoşuma gidiyor), akçaağaç(maple) sap ve klavye, tune o matic köprü gibi özellikler. Böyle bir gitarı markaların custom shoplarına yaptıracak olsam çok para vereceğim kesin. Türkiyede custom shop gitar yapımı ortalama ne kadardır bir fikrim yok.

Saydığım özelliklerde gitar tavsiyeniz var mıdır, ne yapabilirim? Satın aldığımda elimden çıkarmak istemeyeceğim işte budur diyeceğim gitarı bulmanın yolu nedir? Önerileriniz nelerdir? Şimdiden teşekkürler.

Bunlar da bonus olsun
86exp00.jpg 19194_SG_Custom_Fire_Tiger_Quilt_CS301618_1.jpg 2097_46072533.jpeg

Sen bence bir luthiere danışarak kafandan belirdediğin bir modeli yaptır. İçine de metal çalıyorsan bi çift güzel EMG humbucker göm. Efsane olur. He uğraşamam diyorsan ben V kasaları beğeniyorum ama bas gitarda da V kasa olmadığı için daha farklı şekillere yüneliyorum.
V olarak önerim jackson
MyDukkan.com :: Jackson JS32T King V :: Elektro Gitar

Değişik şekilden kastım
Products - FRX Series Guitars - The ESP Guitar Company
Products - FRX Series Guitars - The ESP Guitar Company

Senin caren su anda Erdem Koca gibi gorunmekte. Kendine has ve guzel tasarimlarinin yaninda exotic agac secimini de begenmekteyim. Shredder gitarlari yapmayi da ayri sevdigini ve bu tarz gitar yapimibda cok daha basarili oldugunu ogrendim. Danismanda fayda var.

Yıllarca harcanmış para ve enerji sonunda vardığım kanaat, gitar memnuniyetsizliği kişinin teknik ve teorik yetersizliğine dayanıyor. Gerek zamanı gerek enerjiyi gerekse de mali kaynağı bu alanda kendinizi geliştirmeye verirseniz, müzikal çıkarımlarınız zenginleştikçe her tip gitarla keyif alarak yaşayabilceğinizi düşünüyorum. Biraz duygusal olabilir ama bence sahip olduğunuz gitarı önce hak etmek de gerekiyor. İyi akşamlar

Bana biraz "Suçu gitarda bulmak" gibi geldi. Gitar çalmaya ilk başladığım zamanlarda Fender Strat alsam sanki Clapton yada Hendrix olacakmışım gibi gelirdi ama olmadı :) Bence gitarda önemli olan ergonomi. Aldığın herhangi bir gitarı işini iyi yapan bir gitar yapımcısına götürüp kendine göre ayarlatman(tel yüksekliği, eşik vs) yeterli diye düşünüyorum.

Öncelikle, elindeki gitarının markasını ve çaldığın tarzı yazmamışsın, dolayısı ile bir hata olmaz umarım. Normalde vermeyeceğim bir tavsiyede bulunacağım. Elindeki gitardan tonal anlamda memnunsan, görünüş olarak en güzelinden, en customundan bir Çibanez veya Çibson getir. Biraz çalınca elindeki gitara sarılarak tövbe, bana da teşekkür edersin tahminimce.

Ha, tahminimin tersine belki adam olur diye bir heveslenip modlamaya kalkışırsan da gireceğin maddi külfetten dolayı sorumluluk kabul etmem, peşinen söylemesi.

Daha güvenli bir tavsiye var mı dersen, var, iki tane. Birisi elindeki gitarı gözüne hitap edecek şekilde boyatmak. Ya da, maddi imkan doğrultusunda işçiliği sana hitap edecek bir LP, SG Gibson, Epiphone veya bir alternatif Prophecy SG'lere yönelmek.

Merhabalar,

Senin caren su anda Erdem Koca gibi gorunmekte. Kendine has ve guzel tasarimlarinin yaninda exotic agac secimini de begenmekteyim. Shredder gitarlari yapmayi da ayri sevdigini ve bu tarz gitar yapimibda cok daha basarili oldugunu ogrendim. Danismanda fayda var.
Ankarada olduğumu belirtmeyi unutmuşum. Gitar için kaç kez gidip geleceğimi bilmiyorum. Bu sebepten İstanbula ne derecede gidip gelirim bir fikrim yok. Ankarada veya Eskişehirde custom gitar için önerebileceğiniz bir yer var mı gidip bilgi alayım.

Öncelikle, elindeki gitarının markasını ve çaldığın tarzı yazmamışsın, dolayısı ile bir hata olmaz umarım. Normalde vermeyeceğim bir tavsiyede bulunacağım. Elindeki gitardan tonal anlamda memnunsan, görünüş olarak en güzelinden, en customundan bir Çibanez veya Çibson getir. Biraz çalınca elindeki gitara sarılarak tövbe, bana da teşekkür edersin tahminimce.

Ha, tahminimin tersine belki adam olur diye bir heveslenip modlamaya kalkışırsan da gireceğin maddi külfetten dolayı sorumluluk kabul etmem, peşinen söylemesi.

Daha güvenli bir tavsiye var mı dersen, var, iki tane. Birisi elindeki gitarı gözüne hitap edecek şekilde boyatmak. Ya da, maddi imkan doğrultusunda işçiliği sana hitap edecek bir LP, SG Gibson, Epiphone veya bir alternatif Prophecy SG'lere yönelmek.

Şu anda elimde Ibanez RGR08LTD var. Hard rock çoğunlukta olmak üzere alternatif ve heavy metal de çalıyorum. Piyasa şarkıları dediğimiz pop,pop-rock ı açtığım bu konuya katmıyorum.
Çinden gitar getirmek değil de, bir ara warmoth gibi sitelerden gitar kiti getirip, gerekli ekipmanları, alet edevatı toplayıp birleştirmeyi düşündüm. Boyama kısmını kendim yapmak istiyorum fakat bu kısmı biraz gözümü korkuttu. Sprey boya harici, gomalak sürer gibi pamukla sürülebilecek veya swirling gibi alternatif olacak boyama yöntemleri nelerdir? Sprey boyaya yanaşmıyorum çünkü bu iş için malesef uygun ortamım yok. Odada bu işi yapacak olsam delme işlemi vs yaparken oluşacak tozu bir nevi hallederim de, uzaktan sıkacağım için sprey boya bana etrafa bulaşır gibi geliyor. Balkon ve bahçem yok malesef.

Cevap veren herkese ayrıca teşekkür ederim. Sanırım biraz daha bütçemi artırıp uygun bir lüthiyerle konuşacağım.

Merhabalar,

Ankarada olduğumu belirtmeyi unutmuşum. Gitar için kaç kez gidip geleceğimi bilmiyorum. Bu sebepten İstanbula ne derecede gidip gelirim bir fikrim yok. Ankarada veya Eskişehirde custom gitar için önerebileceğiniz bir yer var mı gidip bilgi alayım.

Ankara'da OMY Custom Guitars diye bir yer var Kızılay'da. Bir gidip orası ile konuşabilirsiniz. Omy Custom Guitars

Geri