Yıllara Göre Fender

'Elektro Gitarlar' forumunda bi'kafa tarafından 28 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. Merhaba arkadaşlar bi' ilanda "şu yıl yapım değil bu yıl yapım o yıllara benzemez" gibi cümleler gözüme çarptı acaba yıllar arasında böyle bariz farklılıklar var mı varsa hangi yılları tercih etmeliyiz hangi yıllardan direkt uzaklaşmalıyız.
    Teşekkürler. :)

Zengin Muhendis bunu beğendi.
  2. Bircok satici, sattigi gitarin üretim yilinin o marka icin bir tavan nokta oldugunu iddia eder. Bu tam bir KLISEdir. "Yav he" diyip geçmek makbuldur. 4 - 5 sene kadardir buradayim. Buradaki ilanlarin icinde "bu yil yapilan gitarlar farkliydi" ibaresi olanlarin yillarina baktigimizda her bir ardışık yilin o marka icin mükemmel oldugunu görüyoruz.

Bana göre;
    "Bu yil bu marka icin harikaydi" klisesi = "bu gitarin agaci oturmuştur" klisesi.
    Bu iki klişe aşırı derecede çatisir aralarinda. :D:p

3. Öyle bariz bir farklılık olmasa da belki ibanezlerdeki gibi metal aksamlarını ya da manyetiklerini değiştirmiş olabilirler. Ama bu konuda da satıcıya güvenmek yerine internette araştır.

4. Ikinci mesajdaki yazilanlara buyuk oranda katilmakla beraber, Fender icin konusacak olursak, 90'li yillardaki Fender plus diye geçen modeller takdire sayan aletler olabiliyor.

Bazi markalarin bazi yillarda gercekten ciddi modelleri var.

bi'kafa ve customshop bunu beğendi.
  5. J-P

J-P

793
    416
    1,705
    corona hadisesi var bide.
    taş atıp gidiyorum
    :)

bi'kafa, cruiser_rider ve Oguz92 bunu beğendi.
  6. Ben de "Leo sattıktan sonra çok bozuldu" diyip, kaçarak uzaklaşıyorum :)

NecroBass, TDemirdizen ve bi'kafa bunu beğendi.
  7. Size katılıyorum. Elimde bir ultra strat var. 91 üretimi. Sound olarak daha esnek bir gitar. Hss olsada 4 single olarak adlandırılıyor. Fenderde alışık olmadığımız abanoz tuşeye sahip. Antigue burst kasa işciliği çok güzel. Roller nut, hip-shot tremsetter, tbx control, sperzell burgularve schaller straplock mevcut. Lace sensor manyetikler ile beraber tadından yenmez bir durum söz konusu. Herhangi bir modifiye gerek kalmayacak şekilde üretilmiş. Bence fender arada üst segment modeller üretip adından söz ettirip standart ürünler üretmeye devam ederek pazar payını korumaya çalışıyor. Plus serilerinden sonra çıkardığı deluxe ve select serileri buna örnektir. Şimdide custom ve reissuie çılgınlığı türedi. Yani diyorlarki biz eskiden güzel gitar yapardık. Şimdi o kaliteyi isterseniz farkını ödersiniz ve 2012 model bir 62 strat alırsınız :)

8. Daha iyi anlatilamazdi. Durum aynen bu.

bi'kafa ve customshop bunu beğendi.
  9. Okadar övdük gitarı birde fotoğraf atıp kaçayım :) image.jpg

10. "Fender gereksiz pahalı yaa!" der kaçarım. :)

Oguz92 ve J-P bunu beğendi.
  11. Standart serisinin uzeri icin ben de ayni sekilde dusunuyorum esesasen. Elbette farkli dusunenler olacaktir fakat ozellikle select serisi icin bunu soyleyebilirim. Strati strat degil, telesi tele degil. Ne bileyim ya da ben kotusune denk geldim. Ama caldigim selectler 6 7k edecek gitarlar degildi kesinlikle. Fakat gorsellik acisindan oldukca tatminkar aletler oldugunu soyleyebilirim.

12. gitar aynı model olup aynı isim altında üretilsede, üretim yeri ve fabrikaları değişebiliyor. Tamamen sallıyorum ; Jackson AABBCC modeli 2000-2005 yılları arasında korede, 2005-2010 yılları arası japonyada, 2005-günümüze meksika fabrikasında üretilebiliyor. Haliyle aynı marka/model gitar olmasına rağmen kalite vs. farketirebiliyor. İyidir kötüdür görecelidir ona girmiyorum ama farklılıklar olabiliyor. Bazıları sevilirken bazıları sevilmiyor... Bazı modellerde ise üretim yılına göre revizyona gidilebiliyor. 2005de üretilenlerde kullanılan manyetik çok performanslı bulunmaz ise atıyorum 2010 aynı modelin üstüne daha performanlı bir manyetik takabiliyorlar. Yada coilsplit veya killswitch ekleyebiliyorlar. Burguları değiştirebiliyorlar vs. vs. vs.

Başık Fenderler hakkındaymış :) şimdi dikatimi çekti :) ben genel oalrak yorumda bulunmuştum :)

Son düzenleme: 29 Ocak 2015
  13. Ohoo select serileri ayrı muabbet. Flame maple strat mı olurmuş ya!? :)

14. Fender 90'li yillarda maliyet dusurme amacli gitarlarin govdelerini 3 parca yerine genelde 5 parcadan uretmisler. Bu yuzden Fender bu yillarda kaliteyi dusurdu denir. Zaten sonrasinda Standart üretim tekrar 3 parcaya dondu ve Highway1 serisi cikti.

Not: Bugune kadar 3 ayri 90'lar Strat'la caldim, hepsi de ayri guzeldi. 90'lar Strat'lari 2000 sonrasi Deluxe modellerine gore daha iyi sounda sahipler. Lanet olsun Noiseless manyetiklere. Hele maple tuseli Deluxe ise, o zaman kesin uzak dur.

Bu Sayfayı Paylaş