Yıllara Göre Fender

Merhaba arkadaşlar bi' ilanda "şu yıl yapım değil bu yıl yapım o yıllara benzemez" gibi cümleler gözüme çarptı acaba yıllar arasında böyle bariz farklılıklar var mı varsa hangi yılları tercih etmeliyiz hangi yıllardan direkt uzaklaşmalıyız.
Teşekkürler. :)

Bircok satici, sattigi gitarin üretim yilinin o marka icin bir tavan nokta oldugunu iddia eder. Bu tam bir KLISEdir. "Yav he" diyip geçmek makbuldur. 4 - 5 sene kadardir buradayim. Buradaki ilanlarin icinde "bu yil yapilan gitarlar farkliydi" ibaresi olanlarin yillarina baktigimizda her bir ardışık yilin o marka icin mükemmel oldugunu görüyoruz.

Bana göre;
"Bu yil bu marka icin harikaydi" klisesi = "bu gitarin agaci oturmuştur" klisesi.
Bu iki klişe aşırı derecede çatisir aralarinda. :D:p

Öyle bariz bir farklılık olmasa da belki ibanezlerdeki gibi metal aksamlarını ya da manyetiklerini değiştirmiş olabilirler. Ama bu konuda da satıcıya güvenmek yerine internette araştır.

Ikinci mesajdaki yazilanlara buyuk oranda katilmakla beraber, Fender icin konusacak olursak, 90'li yillardaki Fender plus diye geçen modeller takdire sayan aletler olabiliyor.

Bazi markalarin bazi yillarda gercekten ciddi modelleri var.

Ikinci mesajdaki yazilanlara buyuk oranda katilmakla beraber, Fender icin konusacak olursak, 90'li yillardaki Fender plus diye geçen modeller takdire sayan aletler olabiliyor.

Bazi markalarin bazi yillarda gercekten ciddi modelleri var.
Size katılıyorum. Elimde bir ultra strat var. 91 üretimi. Sound olarak daha esnek bir gitar. Hss olsada 4 single olarak adlandırılıyor. Fenderde alışık olmadığımız abanoz tuşeye sahip. Antigue burst kasa işciliği çok güzel. Roller nut, hip-shot tremsetter, tbx control, sperzell burgularve schaller straplock mevcut. Lace sensor manyetikler ile beraber tadından yenmez bir durum söz konusu. Herhangi bir modifiye gerek kalmayacak şekilde üretilmiş. Bence fender arada üst segment modeller üretip adından söz ettirip standart ürünler üretmeye devam ederek pazar payını korumaya çalışıyor. Plus serilerinden sonra çıkardığı deluxe ve select serileri buna örnektir. Şimdide custom ve reissuie çılgınlığı türedi. Yani diyorlarki biz eskiden güzel gitar yapardık. Şimdi o kaliteyi isterseniz farkını ödersiniz ve 2012 model bir 62 strat alırsınız :)

Okadar övdük gitarı birde fotoğraf atıp kaçayım :)
image.jpg

"Fender gereksiz pahalı yaa!" der kaçarım. :)

Standart serisinin uzeri icin ben de ayni sekilde dusunuyorum esesasen. Elbette farkli dusunenler olacaktir fakat ozellikle select serisi icin bunu soyleyebilirim. Strati strat degil, telesi tele degil. Ne bileyim ya da ben kotusune denk geldim. Ama caldigim selectler 6 7k edecek gitarlar degildi kesinlikle. Fakat gorsellik acisindan oldukca tatminkar aletler oldugunu soyleyebilirim.

gitar aynı model olup aynı isim altında üretilsede, üretim yeri ve fabrikaları değişebiliyor. Tamamen sallıyorum ; Jackson AABBCC modeli 2000-2005 yılları arasında korede, 2005-2010 yılları arası japonyada, 2005-günümüze meksika fabrikasında üretilebiliyor. Haliyle aynı marka/model gitar olmasına rağmen kalite vs. farketirebiliyor. İyidir kötüdür görecelidir ona girmiyorum ama farklılıklar olabiliyor. Bazıları sevilirken bazıları sevilmiyor... Bazı modellerde ise üretim yılına göre revizyona gidilebiliyor. 2005de üretilenlerde kullanılan manyetik çok performanslı bulunmaz ise atıyorum 2010 aynı modelin üstüne daha performanlı bir manyetik takabiliyorlar. Yada coilsplit veya killswitch ekleyebiliyorlar. Burguları değiştirebiliyorlar vs. vs. vs.

Başık Fenderler hakkındaymış :) şimdi dikatimi çekti :) ben genel oalrak yorumda bulunmuştum :)

Son düzenleme:
Standart serisinin uzeri icin ben de ayni sekilde dusunuyorum esesasen. Elbette farkli dusunenler olacaktir fakat ozellikle select serisi icin bunu soyleyebilirim. Strati strat degil, telesi tele degil. Ne bileyim ya da ben kotusune denk geldim. Ama caldigim selectler 6 7k edecek gitarlar degildi kesinlikle. Fakat gorsellik acisindan oldukca tatminkar aletler oldugunu soyleyebilirim.
Ohoo select serileri ayrı muabbet. Flame maple strat mı olurmuş ya!? :)

Fender 90'li yillarda maliyet dusurme amacli gitarlarin govdelerini 3 parca yerine genelde 5 parcadan uretmisler. Bu yuzden Fender bu yillarda kaliteyi dusurdu denir. Zaten sonrasinda Standart üretim tekrar 3 parcaya dondu ve Highway1 serisi cikti.

Not: Bugune kadar 3 ayri 90'lar Strat'la caldim, hepsi de ayri guzeldi. 90'lar Strat'lari 2000 sonrasi Deluxe modellerine gore daha iyi sounda sahipler. Lanet olsun Noiseless manyetiklere. Hele maple tuseli Deluxe ise, o zaman kesin uzak dur.

düzinelerce gitar alip satmis birisi olarak ve bunlarin arasinda en cok fenderle alakamin oldugunu belirterek bu yil hadisesinin bir klise olmadigini cok rahat iddia edebilirim fakatolaya genelleme yaparak bakmak lazim , kesin ve net olmak her zaman is görmeyen bir yaklasim. yani 1993 bir strat 2005 üretiminden her sartta daha iyidir demek sacmadir , cünkü ayni ay üretilmis gitarlari bile calin , aralarinda farklilik görebilirsiniz , bazen cok minimal , bazen asiri farkliliklar olabilir daha gecen ay 2005 bir usa fender vardi elimde, alet daha calinmamis, gören asik olur o denli , ama asiri tiz ve köseli tonlari vardi ve buna karsin düsük bir sustain e sahipti . 83 yapimi vardi ondan önce , cok muazzam fender gibi fenderdi , stratin hakkini veren bir aletti ama yine de fetis boyutunda bakildiginda beni tatmin etmiyordu , elimde yillardir tuttugum bir 93 silver serie squier var mesela , 150 euroya münichten gecerken denemeden almistim, alet bu güne kadar rastladigim en iyi stratlardan biri dersem yalan olmaz , 1500 euroya satmam yani , yine cok sisirilen plus serisi var mesela , zamaninda düz strat fiyatina satiliyordu bu forumda , hatta en son elimdeki pluslardan birini ilhan yabantas a digerini de sercan a satmistim yanlis hatirlamiyorsam. ilhan abiye sattigim cok kral bir aletti , kimden aldigimi hatirlamiyorum ama kirmizi plus , sercana verdigim o kadar da iyi degildi ,ikisi de 93 yapimi olmasina ragmen. hatta bir ara siyah bir 95 vardi elimde , agaci kavakti sanirim , normal strattan az daha hafifti , öyle cok iddiali olmayan bir squierla esdeger kalitedeydi , vasatti yani , 70 ler stratlari seklen cok güzel olmasina karsin iclerinden cogu sanki cam agacindan gibi dandik tonlari olan aletlerdir , 2010 ve sonrasi hakkinda hicbir fikrim yok , ama genelleme yapacak olursak , makul fiyatlarda olan gitarlari iyiden kötüye 80 ler sonra cok kararsiz olmakla beraber icinde cok iyi gitarlar da olan 90 lar ve 70 ler olarak siralarsak yanlis bir siralama olmaz. elime 2005 , 2002 ve bir de 2015 fenderler gecti , bunlarin arasinda 2002 olan iyi , 2005 olan bekledigimden birhayli kötüydü , 2015 i hic calmadan direk arkadasa verdim ,gitardan hayli memnun ama 2005 sansima mi o kadar kötü gitar cikti bilmiyorum , o yüzden son yillarin fenderleri hakkinda pek ahkam kesmek istemem. tabi bu siralama yukarida belirttigim gibi sadece genellemeden ibaret , 2000 model bir lonestar , en iyi diye bahsettigim 80 lerin en custom gitarini bile dövebilir. 70 lere rezil derken iclerinden yine 4 tane denemistim , 4 ü de cok kötü gitarlardi , fakat yine aralarinda cok efsane gitarlar oldugunu söyleyenler var. ama 80 lerdeki gitarlar pek bir iyidir , 90 larin ilk yarisi da oldukca güzel , 95 sonrasi icin cok kötü yorum yapilmis ama n7 serili bir gitar vardi ki o da gayet baba bir fenderdi ,tonu yuvarlak, bol sustain li , midleri gayet dolgun bir aletti. poplar mi degil mi hicbir insan evladi umursamazdi yani o gitari alip eline calsa. bu is zevk meselesi oldugu kadar da sans meselesi , iyisine denk gelmek icin secmek lazim , fakat secerken yaninizda baska gitar yoksa , o an o denediginiz yerdeki amfinin ayarlarina ortamin kosullarina , hatta o günki moralinize göre bile gitar size cok güzel gelebilir. cok kral amerikan strat abi der eve gelir baska gitarlarla kiyaslarsiniz hayal kirikligina ugrayabilirsiniz. agac bu , ayni agactan bile kesseler ayni tonlar gelmiyor malesef, standardi hic oturmamis bir hadise , hatta isin fetisizm boyutuna girerseniz , fabrikandan cikan 10 tane ayni model manyetigi deneyin , 10 u da farkli ton verir. insan gibi birsey bu hadise. tavsiyem tonuna güvendiginiz bir gitari alin yaniniza yeni gitar denemeye giderken , yan yana kiyaslayin.
saygilar.

Son düzenleme:
Geri