cort x2, kx5 ve x6

Başlangıç gitarı için 1 haftadır bakıyorum foruma, sonunda cortun x2, kx5 ve x6 modellerinden birine almaya kara verdim.bütçem 500 ytl ve bi distorsion da alsam iyi olur. Sizce bu gitarlardan hangisini seçmeliyim.Floyd rose hakkındaki topicin tamamını okudum ve biraz zahmetli gibi göründü ve avntajları az gibi geldi. bu yüzden x6'da biraz tereddütlüyüm.4 senedir kalsik gitar çalıyorum ve çok acemi sayılmam sizce floyd rose almalı mıyım. Ayrıca x2 ve kx5 arasındaki pek bi fark göremedim x6 olmazsa hangisini tercih etmeliyim. Ayrıca anfi almamayı düşünüyorum sony müzik setim var bi tane kaliteli güçlü bişey ona takmayı düşünüyorum fakat ditorsionu da takabilir miyim ? yani distursion kullanmak için illa anfiye gerek var mı?Son olarak bi de distorsion tavsiyenizi bekliyorum bi Doomed digitech hot head tavsiye etmişti nasıl sizce?

Öncelikle gitar için floyd rose'un olup olmaması önemli. Eğer canlı performans vermek istiyorsan ve bu performans sırasında akort değiştirmen gerekiyorsa çok büyük bir dezavantajdır floyd rose. Böyle bir şey yoksa sana özgürlük tanır. Buna iyi karar vermelisin. Ben X2 ve kx5 kullanmış bir insan olarak kx5'ten daha çok memnun kalmıştım ama bu zevk meselesi. Tabiiki X6 bu iki modelden iyi bir gitar. Ama x6ya vereceğin paraylada iyi bi ikinci el gitar alabilirsin. Mesela benim gitarım Yamaha RGX220DZ. 350 ytl'ye satıyorum ve bulabileceğin en iyi modifiyesiz x6'dan daha iyidir. Tabiiki bu iş zevk meselesi. Amfi almazsan ve müzik setine direkt distortion bağlarsan sesten o kadar hoşnut kalmazsın. Bir preamp kullanırsan çok iyi sonuçlar alırsın, amfiye o kadar gerek kalmaz fakat amfi yinede alınması gerekir diye düşünmekteyim :) Distortion pedalı olarakta çaldığın türe göre değişir. Onu belirtirsen daha iyi yardımcı olabiliriz.

bende x9 var hepsinden üstün bi gitardır x11 in eski adıdır tek farkı govde tek renktir x11 gibi işlemeli değildir...
distortion olarak da marshall jackhammer onerebilirim ben 2siyle beraber coşuyodum hey gidi ama paraya ihtiyaçtan herşeyimi satıyorum sana da öm attımm

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ya bu floyd rose olayı biraz karışık.. Ya ben hem sert hem de yumuşak tonlarda çalmak istiyorum. Mesela Soad'ın parçalarını çalmayı çok isterim bir Chop Suey mesela.. Ama örneğin Redd dinliyorum sound olarak yakın geliyo, o türü de seviyorum..Clean tone çalmak da hoşuma gidiyo...Preamp nası bi alet peki pek duymadım da..Abi bi de senin gitarın resimlerini falan da koyabilir misin,nası bişey temiz mi,belki senin gitarı da düşünebilirim..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
abi gitarın resimlerine baktım da pek seçilmiyo bişey temiz mi değil mi anlaşılmıyo.yoksa gerçekten güzel bi gitara benziyo...

freebard demiş ki:
Ya bu floyd rose olayı biraz karışık.. Ya ben hem sert hem de yumuşak tonlarda çalmak istiyorum. Mesela Soad'ın parçalarını çalmayı çok isterim bir Chop Suey mesela.. Ama örneğin Redd dinliyorum sound olarak yakın geliyo, o türü de seviyorum..Clean tone çalmak da hoşuma gidiyo...Preamp nası bi alet peki pek duymadım da..Abi bi de senin gitarın resimlerini falan da koyabilir misin,nası bişey temiz mi,belki senin gitarı da düşünebilirim..
aslında bende marshall jackhammer'ı önerebilirim drive olarak. Distortion ve overdrive'ı üzerinde bir arada bulundurması senin için büyük avantaj. Ama gerçek ton özgürlüğü istersen bir processor alabilirsin. Fakat 200 ytlden aşağı bir fiyata iyi bir processor alamayacağınıda belirteyim :( Gitar hakkındada özel mesaj attım, görüşelim...

Teşekkürler tavsiyeleriniz için..Aslında verdiğiniz fiyatlar elinizdeki gitarlar için çok cazip fakat aynı şehirde bulunmadığımız için denme şansım yok.(denetme şansım da yok)O yüzden sıfır almak daha mantıklı gibi geliyo aletler çok temiz de olsa denemeden,sesine bakmadan almak biraz riskli olur.Yanlış anlamazsınız umarım. Bu arada bugün gittim ve x-6 vardı ona da baktım. x6 almaya meyilli gibiyim ama floydrose olmasından dolayı birz korkuyorum yani baş edebilir miyim diye ne de olsa elktro gitara yeniyim. Yani baş edebilir miyim, akorunu bile yapamam diye korkuyorum o floydrose yazısını okuduktan sonra:D

yaparsın, fakat yinede önünde daha iyi alternatifler varken x6'yı pek düşünmemeni tavsiye ederim. Tabiiki denemeden gitar almaman en iyisi, bende kimseye denetmeden gitarı satmam zaten :) O zaman yaklaşık fiyata bi öneri daha yapıyim, x6'ya alternatif olarak, belki biraz daha pahalı ama LTD F-50 düşünebilirsin. Yok para gerçekten sorun dersende en başa dönelim, kx5 al sen :) Ne biliyim hem katana serisi sınıfında iyi bi gitardır hemde floyd rose'suz :) bende x2, x6,x11'e bi türlü alışamadım yaw :D Sen en iyisi git teker teker dene gitarları :LOL:

Saol, fakat x6'yı araştırdım birz yeterli gibi görünüyo. '006 modelinde lisanlı floydrose+double lockingIII varmış.ayrıca manyetikleri de revize edilmiş ve bluebuckler olmuş.Teknik detaylarından henüz tam anlamama rağmen 2006 modelinin baya yenilendiğini okudum ve kullanıcıları da baya memnun.Ama tabiki daha deneyimli olduğun için tavsiyene uyup ona da bakıcam. Asıl sorun şu aslında Malatya'sa oturuyorum ve alternatifler çok sayılmaz. YAni hepsini getirtiriz diyo adamlar ama denemek için de getirtememki adamı :) o yüzden adamın elindekilerin en iyisine odaklanıyorum(yani bütçeme uyan en iyisi:D) Yoksa istanbulda olsam inan ne size zamn kaybettririm ne de kendime giderim tünele ya da istiklale bkarım araştırım denerim, ama malesef :)....

offf allam bu ne zor işimiş yaww. Ya bu floyd-rose-phobia
sahibi oldum yaw..:D Ya ne güzel yarın gidip alıcam diyodum x-6 mı ,ama doomed haklısın galiba kx5 daha mantıklı duruyo. YA aslında bana bi floydrose almazsam ne kaçırmış olucağımı söylese aydınlanıcam iyici. Sustaini de düşürüyomuş hem. offf off genç yaşımda......

Doomed demiş ki:
2007ye baya var ama ne zaman çıkıcak onu da bilmiyorum tabi. freebard,daha önce de dediğim gibi kx5i tercih et pişman oLmazsın..

2007'den önce Türkiye topraklarına girmeleri gerek... 2006'da aynı şey olmuştu...

Bence acele etmeye gerek yok, biliyorum, çok heyecan olur ama aldıktan sonra da pişman olmak var...

YA abi aldığıma deycekse floydrose olsun gülü seven dikenine katlanır hesabı. YAni zor olsa da öğrenirim ne olucak. Ben yumuşak tonlar da çalmak istiyorum,piyasa şarkılar da çalmak istiyorum mesela.işte kargosuydu dumanıydı, şebenmiydi falan... Floydrose bunlar için iyi gidecek mi?

Hayır tabiki bunları DA çalmam gerkebilir(hani sahne falan yaparız diye:D) yoksa daha sert şeyler çalmayı da düşünüyorum. Bu arada iki forumdan birden soru yağmuruna tuttum seni kusura bakma::D

Sorun değil de bence çalmayı düşündüğün şeyleri nasıl çalıyorlar, önce onları izle... İhtiyacın var mı yok mu belki o şekilde öğrenebilirsin?

Geri