Esp Türkiye

O bile almaz mx'i 25 bin'e .. :) Schecter'ları dore abd fiyatı satıyor hatta bir ara kore olanları abd'den bile ucuza sattığı zamanlar vardı. Dore zaten asıl parayı piyanodan kazanıyor, sahibinin bir söyleşisini izlemiştim hiçbir şey satmasak piyano bizi kurtarıyor tarzı bir şey söylemişti yanlış hatırlamıyorsam. Yine de beğendiğim bir mağaza dore hem fiyat olarak hem müşteriye yaklaşım olarak.

O bile almaz 25 bin'e .. :)
Hocam o kadarını bilemem ama 25000 lira şu an 4250 dolar yapıyor ki Esp Snakebyte fiyatı şu an o kadar. Paranın suyu nereden geliyor, hikayesini bilmem ama gitarlar ortada. Youtube'da bir de şöyle bir kanalda şu adam var, bu daha da manyak. Her model bu adamda var ve özellikle düşük seri numaralı gitarları almış hep. Ne diyelim, herkes ayrı bir dert peşinde. :)

Konuya küçücük bir ekleme yapmak istiyorum; Amerika ve İngiltere satıcıları çeşitli kredi kuruluşlarıyla anlaşma yaparak ürün satımını da kolaylaştırıyorlar. Örneğin bir ürünü $80 den başlayan fiyatlarla kredilendirebilirsiniz seçeneği de sunuyorlar. Bunun istenen ürüne kolay erişim sağladığı da bir gerçek. Mutlaka görmüşsünüzdür ünlü teknoloji marketlerinin içerisinde tek masalık mini şubeler oluyordu bir zamanlar. Müzik marketlerde bu sistem muhtemelen hiç olmayacak ancak ufak bankaların bu konuya el atıp değerlendirmeler yapmaları diye düşünürken birden aklıma dank etti yahu öğrenci adam nereden kredi çekecek, çekse nasıl ödeyecek diyerek özürlerimi sunuyorum.

10-15 sene önce sahnede idollerimizin ellerinde gördüğümüz ekipmanlara, gitarlara ulaşmak yine zordu ama artık çoğu kişi için imkansız durumda. Bu dolaylı olarak ülke müziğine de yansıyacak. Kontrplaktan yapılma gitarlar arasında hangisini alsam diye başlıklar açılıyor maalesef. Banka kredi verse de vermese de elin oğlu 1 ay burger king'te part time çalışıp aldığı gitarı bizim burada aylarca amelece çalışıp anca alabiliyoruz.

Neyse konudan çok da uzaklaşmadan, LTD fiyatını rekabetçi yaparsa ülkemizde Schecter ile yarışabilir ama hem üretici hem de distribütör bakımından şu an çok çok uzakta.

Merhaba,
Konu başlığına dair, getirtmesi biraz zor olur ama, sizin yerinizde olsam ESP veya LTD hayali kuracağıma, Edwardslara bakardım. Esp japonya fabrikasında espnin Amerikada fikri sınai hak nedeniyle üretilemeyen explorer kasasını da üretiyor. Canavar gibi aletler. Türk parasıyla da 7000 TL’ye geliyor. Hadi vergisi(kdv), kargosu ve gümrük vergisiyle 10000 olsun, daha fazla değil.
Japon sitelerden ikinci elini bulursanız daha da uyguna alırsınız.
Esenlikler dilerim.

Merhaba,
Konu başlığına dair, getirtmesi biraz zor olur ama, sizin yerinizde olsam ESP veya LTD hayali kuracağıma, Edwardslara bakardım. Esp japonya fabrikasında espnin Amerikada fikri sınai hak nedeniyle üretilemeyen explorer kasasını da üretiyor. Canavar gibi aletler. Türk parasıyla da 7000 TL’ye geliyor. Hadi vergisi(kdv), kargosu ve gümrük vergisiyle 10000 olsun, daha fazla değil.
Japon sitelerden ikinci elini bulursanız daha da uyguna alırsınız.
Esenlikler dilerim.
Schecter ın Sls elite serisi şu an mağazadan sıfır olarak 7000 8000 TL bandında iken Edwards ın pek şansı yok maalesef. Şu an piyasada en alınabilir gitar markası falan herhalde. Yukarıda aksi söylenmiş ama, üst seviye kore üretimi olan Schecter lar, bir esp fanboyu olarak söylüyorum ki Japon ve Amerikan üretimi gitarlardan hiç aşağı kalmıyor gerek kullanılan malzeme gerek işçilik açısından olsun. Üstelik 3 4 bin TL bandına çok sağlam gitarları var, artık o paraya başka markalardan ancak çöp alınabilirken. Ltd 1000 serisinin de hakkını hiç yememek lazım, ama hem seçenek azlığı, hem distribütör denyoluğundan muzdarip biraz Ltd.

Dün gittim Çankaya'ya(İzmir) sırayla Do Re, Zuhal ve Cangöz'e(1 yıl önce açılmış haberim yoktu) girdim. 1 yılda daha organize olamamış olacaklar ki mağaza EC256 doluydu, ondan üst seri olan tek gitar ise H401'di, fiyatı 1000 dolares. Diğerlerini getirip göstermeye cesaret bile edememişler, sipariş geçiyorlar getirtmek için. Distrübitörlük anlayışı bu şekilde olunca esp ltd'nin başka modellerinin ülkemize gelmesi imkansız.
Bu arada eşit kaliteli gitarların fiyatları olarak Schecter<Ibanez<LTD gibi bir sıralama yapabilirim.Her mağazada denediğim gitarlar eşdeğerdi, fiyat olarak ise baya bir fark var. Yalnız bu durum biraz değişmeye başladı, Schecter Elite hariç eski serilerini Endonezya'ya kaydırmış, kalite de biraz düşüyordur muhtemelen. Fiyat olarak da dengelenmeye başladılar. Ara sıra indirimlerle istisnalar gerçekleşebiliyor, dore'nin seri sonu indirimleri zuhale göre çok daha iyi. Şuan 3500 e taş gibi bir schecter alabiliyorsunuz mesela. Onu almamak için kendimi zor tutuyorum. O indirimdeki gitar Ibanez kafasında yapılmış emgli bir gitar. Emg sevsem çoktan almıştım, hala düşünüyorum.

Schecter Elite hariç eski serilerini Endonezya'ya kaydırmış

Bilgi kirliliği oluşmaması adına düzeltiyorum;

Denediğiniz modeller içinde Endonezya çıkışlı seriler olabilir, gayet normaldir ki yıllardır var olan bir durum bu. Haricinde ise önceden Güney Kore’de üretilen hiçbir seri sonradan Endonezya’ya kaydırılmadı. Hellraiser ve hellraiser hybrid, apocalypse, banshee elite vs. halen Güney Kore‘deki WMI fabrikasında üretiliyor.

Bilgi kirliliği oluşmaması adına düzeltiyorum;

Denediğiniz modeller içinde Endonezya çıkışlı seriler olabilir, gayet normaldir ki yıllardır var olan bir durum bu. Haricinde ise önceden Güney Kore’de üretilen hiçbir seri sonradan Endonezya’ya kaydırılmadı. Hellraiser ve hellraiser hybrid, apocalypse, banshee elite vs. halen Güney Kore‘deki WMI fabrikasında üretiliyor.
Teşekkürler, aslında orada öyle demek istemedim sanırım. Üretimi koreden endonezyaya kaydırılan model olarak sadece hellraiser special serisini biliyorum. Orada demek istediğim yeni çıkarılan modeller(reaper, ve pro serileri gibi) görece üst seviye donanıma sahip olmasına ve tasarım-ağaç işçiliği olarak hellraiser, sls, atx, banshee vb. gibi eski serilerine oranla çok daha üst düzey görünmelerine rağmen endonezya'da üretiliyor. Bence Schecter'ın LTD ve Özellikle Ibanez'e oranla görüntü ve tasarım olarak geride kalmasının sebebi buydu ve bunu görüp yeni gitarlarını biraz daha fazla estetik kaygı güderek yapmaya başladılar. Bu durumu ibanez'in premium ve iron label serilerinde(sonradan neredeyse tüm orta seviye serileri de dahil oldu) yaptığı şeye benzettim ve ondan dolayı önceki mesajda endonezya yazdım. Ama evet haklısınız yazdığımdan gerçek dışı şeyler de anlaşılabiliyor.
Yalnız Schecter ibanez'i baya baya taklit ediyor ama dikkat etmediği birşey var. Her seride farklı bir sap başı kullanıyorlar, saplar da iyicene incelmiş ibanezden de ince bir kısmı. Klasik görünüm oluşturma adına biraz yanlış bir seçim, bu gidişle hiçbir zaman bir Ibanez kadar çok gitar satamayacaklarını düşünüyorum orta seviyede daha ucuz olmalarına rağmen.
Reaper'ı denemedim keşke deneseydim ona yanıyorum şuan.

Dün gittim Çankaya'ya(İzmir) sırayla Do Re, Zuhal ve Cangöz'e(1 yıl önce açılmış haberim yoktu) girdim. 1 yılda daha organize olamamış olacaklar ki mağaza EC256 doluydu, ondan üst seri olan tek gitar ise H401'di, fiyatı 1000 dolares. Diğerlerini getirip göstermeye cesaret bile edememişler, sipariş geçiyorlar getirtmek için. Distrübitörlük anlayışı bu şekilde olunca esp ltd'nin başka modellerinin ülkemize gelmesi imkansız.
Bu arada eşit kaliteli gitarların fiyatları olarak Schecter<Ibanez<LTD gibi bir sıralama yapabilirim.Her mağazada denediğim gitarlar eşdeğerdi, fiyat olarak ise baya bir fark var. Yalnız bu durum biraz değişmeye başladı, Schecter Elite hariç eski serilerini Endonezya'ya kaydırmış, kalite de biraz düşüyordur muhtemelen. Fiyat olarak da dengelenmeye başladılar. Ara sıra indirimlerle istisnalar gerçekleşebiliyor, dore'nin seri sonu indirimleri zuhale göre çok daha iyi. Şuan 3500 e taş gibi bir schecter alabiliyorsunuz mesela. Onu almamak için kendimi zor tutuyorum. O indirimdeki gitar Ibanez kafasında yapılmış emgli bir gitar. Emg sevsem çoktan almıştım, hala düşünüyorum.
Bahsettiğiniz emgli gitar hangisiydi? Merak ettim.

Beyler biraz alakasız olabilir ama şimdi Cangöze gittim bu korona dan önce ve bana istek üzerine ellerinde olmayan ESP E-II ve LTD getirebileceklerini söylediler. Sizce fiyatlar nası olur thomann la kıyasla. Düşündüğüm E-II ve LTD linkleri bunlardır.

Geri