Esp Türkiye

Hala anlamış değilim korede fason yapılan gitarları esp japon gitarlarla kıyaslama işine. esp için para yetmez alırsın schecter mutlu mesut yaşarsınız ama öyle kore gitar alıp bu gitar japon esp ile yakın demek talihsiz yanıltıcı açıklama olmuş, bu şeye benziyor sx gitarlar schecter gitarlarla çok yakın 400 tl ye sx alırım schecter gibi arada çok fark yok.

ESP Horizon kullanıyorum ve ESP Eclipse I CTM gitarım da vardı bir zamanlar. Adamların işçiliği gerçekten çok üst düzeyde. Kullanılan potansların bile kalitesi ortada. Esp Horizon alıp, manyetikleri söktüğünüzde görürsünüz ki her yeri yalıtkan bir malzeme ile özenerek kaplanmış + topraklamayı üst seviyede uygulamışlar. Gram açıkta kalan bir ağaç göremezsiniz. Bunları uygulayan gitar markası var mı bilmiyorum. Schecter ile kıyaslanması çok üzücü gerçekten.

İkisi de iyi markalar, bir süre kullandım Schecter 7-8 modellerde başarılı, ancak kesim, işçilik, malzeme kalitesi ve en önemlisi de ağaç kalitesi açısından ESP tabi ki daha iyidir, fiyatı da hem bununla hem de geçmişiyle doğru orantılı, ne fark var gibi bir soru bi kere baştan yanlış..

neye göre şaçma yorum olmuş anlatta anlıyalım,, çeşitlli schecter modelleri kullandınmı veya esp modelleri. profilinde schecter hellraiser modeli var kullanıyosun memnunusun heralde..
burası esp türkiye konusu schecter gitarları övme yeri değil. kore gitarları diye başlık açılır yazarsınız.:meh:

Forum ortamında asker arkadaşınla konuşuyor olma ruh halini ve Türkçe yazım kurallarını falan geçiyorum, artık yaygın bir sendrom bu ve "yersiz ayarmatörlük" malum burada zamanında ucu bucağı görünmeyen bir sürü abuk tartışma getirdi ve çok şeyi de götürdü. Adam akıllı, oldukça da değerli fikirler paylaşan tonla müzisyen soğudu bunlardan, uğramaz oldu haklı olarak. Haliyle sırıta sırıta mısırını yiyen maykıl edasıyla izlediğim bu atışmaların zilyonuncu numunesine girmeye niyetim zerre yok. Lakin ısrarla talep var.

Anlatayım ama anlamaktan uzak kalacağın genel üslubundan belli. Yine de;

Öncelikle "kullandı mı da" dan girelim. Yurt dışında yaşadığım dönemde Horizon NT-7, LTD SC 607, ESP Eclipse, LTD EC-1000 ve bir dönem birlikte Crossfire'da çaldığımız Kaya Sevinç'in LTD MH-307'sini kanırta kanırta deneme ve her yönüyle kıyaslama şansım oldu. Başta fiyat/performans olmak üzere, ister işçilik olsun ister donanım ve teknik nitelikler olsun bu gitarların hiçbirinin, istisnasız olarak HİÇBİRİNİN Hellraiser ve Blackjack serileri içerisinde yer alan muadillerinden bir üstünlüğü olmadığını, ötesinde tasarım ve çeşitlilik konusunda ilgilendiğim modelleri bizzat deneyerek, günlerce haftalarca kıyaslayarak görerek ve duyarak Schecter'ın beni çok daha mutlu ettiği sonucuna vardım.

5 yıldır Hellraiser C-7 ve Blackjack ATX C-7 kullanıyorum. Şuanda da Banshee Elite-7 ile KM-7 arasında karar kılmaya çalışıyorum. Özellikle NT-7 için rahatlıkla diyebilirim ki ticari söğüş mantığının en birinci temsilcisi olabilir bu alet. 25.5" skalası, hiçbir numarası olmayan finish'i, çiğ alışıldık tonları ve ağırlığı beni tilt etti. Hellraiser C-7 ise tam olarak isteklerime cevap veren ilk model oldu. Ben burada ESP kötü gitar yapıyor demiyorum, ama fiyatlandırmada bir saçmalık mevcut. Ve bu sadece benim değil birçok kişinin görüşüdür. Kabul veya inkar edilecek bir durum ortada.

Kalkıp aslı astarı olmayan, Kore gibi genel enstrüman üretiminde şuanda ve yıllardır tüm dünyaya taş çıkartmakta olan fabrikalara sahip bir yerde gitar ürettiren bir markayı bu şekilde aşağılıyorsun. Üstelik LTD de Kore'de aynı fabrikalara fason üretim yaptırırken bu çıkışına bir anlam veremedim. Tabi ki cevabını alırsın. Üzerine söyleyeceklerin de ancak kendi yorumun olur. Bir delille, bu kıyasına dair somut bir değerlendirmeyle gelemedikçe de sonuç değişmez. Gereksiz kısaca bu iddialaşma.

Son olarak; "burası agora meyhanesi" hadisesine geleyim;

Başlığın ne olduğu umurumda değil. Burada konu alternatifler, isteyen istediğini önerir. Ve zaten böyle de olmuş. Benden önce Schecter modelleri gayet de mantıklı bir dille önerilmiş. Sen de yine aynı damdan düşme histerik tepkiyi sergilemişsin. Tutumun resmen düşmanca. İster ESP Türkiye başlığında, ister Ibanez, Jackson, Gibson vb. markaların tartışıldığı başlıklarda olsun kimin ne önereceğine, hangi markayı o başlığın öznesi olan markaya alternatif olarak gösterebileceğine karışamazsın. Fikrini söylersin tamam, ama senin yaptığın bunun ötesine geçip bu alternatiflerden bahsedenlere, ESP'yi bir başka markayla kıyaslayanlara saldırmak. Marka fanatizmi diyoruz buna. Yaptığın tam olarak bu.

Başarılar dilerim, saygılar.

Son düzenleme:
Epey talihsiz ve saçma bir yorum olmuş. uzun uzun anlatmışsın da bana böyle yazarsan cevapta öyle gelir onun için önce kendi yazdığına bakıcaksın bana sen demişsin bende sen diye devam ediyorum, yazdıklarına katılmıyorum başka, saçma sapan demek başka. Dediklerimi iyi okumaşıssın, anlamaşsın zaten ben schecterın muadili ltd dedim. Ne yazsamda anlamıycaksın onun için fazla söze gerek yok. Zaten schecter için kötü gitar demedim kendimde kullanıyorum zaten.
Ama sonuçta schecter ltd dbz prs kore hepsi hemen hemen aynı gitarlar korede üretilen.. aradaki fark kişi tercihi veya özelliğe bakar ..Bu işten anlıyorsan esp nin muadili veya alternatifi schecter usa diyebilirsin..

Forum ortamında asker arkadaşınla konuşuyor olma ruh halini ve Türkçe yazım kurallarını falan geçiyorum, artık yaygın bir sendrom bu ve "yersiz ayarmatörlük" malum burada zamanında ucu bucağı görünmeyen bir sürü abuk tartışma getirdi ve çok şeyi de götürdü. Adam akıllı, oldukça da değerli fikirler paylaşan tonla müzisyen soğudu bunlardan, uğramaz oldu haklı olarak. Haliyle sırıta sırıta mısırını yiyen maykıl edasıyla izlediğim bu atışmaların zilyonuncu numunesine girmeye niyetim zerre yok. Lakin ısrarla talep var.

Anlatayım ama anlamaktan uzak kalacağın genel üslubundan belli. Yine de;

Öncelikle "kullandı mı da" dan girelim. Yurt dışında yaşadığım dönemde Horizon NT-7, LTD SC 607, ESP Eclipse, LTD EC-1000 ve bir dönem birlikte Crossfire'da çaldığımız Kaya Sevinç'in LTD MH-307'sini kanırta kanırta deneme ve her yönüyle kıyaslama şansım oldu. Başta fiyat/performans olmak üzere, ister işçilik olsun ister donanım ve teknik nitelikler olsun bu gitarların hiçbirinin, istisnasız olarak HİÇBİRİNİN Hellraiser ve Blackjack serileri içerisinde yer alan muadillerinden bir üstünlüğü olmadığını, ötesinde tasarım ve çeşitlilik konusunda ilgilendiğim modelleri bizzat deneyerek, günlerce haftalarca kıyaslayarak görerek ve duyarak Schecter'ın beni çok daha mutlu ettiği sonucuna vardım.

5 yıldır Hellraiser C-7 ve Blackjack ATX C-7 kullanıyorum. Şuanda da Banshee Elite-7 ile KM-7 arasında karar kılmaya çalışıyorum. Özellikle NT-7 için rahatlıkla diyebilirim ki ticari söğüş mantığının en birinci temsilcisi olabilir bu alet. 25.5" skalası, hiçbir numarası olmayan finish'i, çiğ alışıldık tonları ve ağırlığı beni tilt etti. Hellraiser C-7 ise tam olarak isteklerime cevap veren ilk model oldu. Ben burada ESP kötü gitar yapıyor demiyorum, ama fiyatlandırmada bir saçmalık mevcut. Ve bu sadece benim değil birçok kişinin görüşüdür. Kabul veya inkar edilecek bir durum ortada.

Kalkıp aslı astarı olmayan, Kore gibi genel enstrüman üretiminde şuanda ve yıllardır tüm dünyaya taş çıkartmakta olan fabrikalara sahip bir yerde gitar ürettiren bir markayı bu şekilde aşağılıyorsun. Üstelik LTD de Kore'de aynı fabrikalara fason üretim yaptırırken bu çıkışına bir anlam veremedim. Tabi ki cevabını alırsın. Üzerine söyleyeceklerin de ancak kendi yorumun olur. Bir delille, bu kıyasına dair somut bir değerlendirmeyle gelemedikçe de sonuç değişmez. Gereksiz kısaca bu iddialaşma.

Son olarak; "burası agora meyhanesi" hadisesine geleyim;

Başlığın ne olduğu umurumda değil. Burada konu alternatifler, isteyen istediğini önerir. Ve zaten böyle de olmuş. Benden önce Schecter modelleri gayet de mantıklı bir dille önerilmiş. Sen de yine aynı damdan düşme histerik tepkiyi sergilemişsin. Tutumun resmen düşmanca. İster ESP Türkiye başlığında, ister Ibanez, Jackson, Gibson vb. markaların tartışıldığı başlıklarda olsun kimin ne önereceğine, hangi markayı o başlığın öznesi olan markaya alternatif olarak gösterebileceğine karışamazsın. Fikrini söylersin tamam, ama senin yaptığın bunun ötesine geçip bu alternatiflerden bahsedenlere, ESP'yi bir başka markayla kıyaslayanlara saldırmak. Marka fanatizmi diyoruz buna. Yaptığın tam olarak bu.

Başarılar dilerim, saygılar.

Ağzına sağlık diyorum. Üzerine zerre ekleyeceğim bir şey yok.

Epey talihsiz ve saçma bir yorum olmuş. uzun uzun anlatmışsın da bana böyle yazarsan cevapta öyle gelir onun için önce kendi yazdığına bakıcaksın bana sen demişsin bende sen diye devam ediyorum, yazdıklarına katılmıyorum başka, saçma sapan demek başka. Dediklerimi iyi okumaşıssın, anlamaşsın zaten ben schecterın muadili ltd dedim. Ne yazsamda anlamıycaksın onun için fazla söze gerek yok.

2. kez; Türkçe kullanımına dikkat et. Devam edelim,

Üslupta senli benli kullanım ilk olarak sana ait. Bunu da geçiyorum; anlamadığım bir nokta yok. Evet LTD dediğinin farkındayım. Sen de dikkat ettiysen Schecter'ı ESP'ye tercih ettiğimi söyledim. LTD'den bahsetmedim. Denediğim modelleri de belirttim. Bu tamamen benim kendi zevkimdir. Kime ne. Ek olarak ve tüm bunların öncesinde yineliyorum; burada "o kadar parayı ESP'ye gömmektense Schecter'a da bakmak lazım" şeklinde gelen gayet makul bir önermeyi aşağılama ve saldırı içerikli bir kıyaslamaya dönüştüren yine ve ilk sensin.

Burada kimin ESP sevici olduğu, kimin Schecter'dan nefret ettiği kimin Kore gazisi olduğu falan umurumda değil. Ben Schecter avukatı da değilim, forumda herhangi bir başlıkta dillendirilmiş gayet sakin bir önermeye saldırılmış, ve bu gözüme takıldı. Ben buna cevap verdim. Schecter yarın tespih firması olarak devam etmeyi seçse de umurumda değil. Yemişim onun bunun kalitesini. Sebep sonuç belirtiyorum, buradan bunu anlıyorsanız helal.

Ben ESP'ye zenginler için ego tatmini ve mastürbasyon aracı diyorum. İtirazı olan?
Elbetteki itirazım var :)
Bu kadar kaliteli bir ürünü, bu kadar basite indirgemek abesle iştigal olur.

Adamlar yapmış, ağacından donanımına kadar kalite, piyasada alınabilecek en iyi heavy gitarıda ESP dir. (Şahsi fikrim)

Defalarca söylediğim gibi Schecter da bence süper gitarlar üretiyor ve Shecter gitarlarımıda çok seviyorum, ama ESP gerçekten farklı, bunu kabul etmek lazım.
Zaten konumuzda Türkiye de satılır satılmaz mevzusu değil, ESP nasıl gitar, süper gitar, varmı itirazı olan ?

Son düzenleme:
Yahu şu süper markaya sorun önce neden LTD ve ESP ayrımı olduğu halde her iki tarafta da NATO maun kullanıyorsunuz diye. Bakalım ne cevap geliyor, yada bir cevap geliyor mu. Başka da örnek vermeyeceğim. Daha da uzatmayacağım. Sevgili @tunckk yazdıklarınızı normalde okuyorum, yorumlarınızı takip ediyorum fakat burada yazdığınız şu son cümlelerde bir ti'ye alma durumu seziyorum. Yoksa inanarak bunu yazmamış olduğunuzu düşünmüyorum. Belli ve olağan, alışıldık bir kalitede üretim yapabilmesinin haricinde bir dönemin de popüler isimlerine ev sahipliği yapmanın ötesinde hiçbir açıklanamaz muazzam niteliği olmayan bir firmayı bu kadar ilahlaştırmaya evet devasa itirazlarım var. Aynı şeyi yarın adı geçen diğer malum firma için de yaparım. Hiç sorun değil. Yeter ki fiyatlandırma ve sunum konusunda onun da şirazesi böylesine kaysın. Neyi hangi sebeple savunduğumu belirtmiştim, tekrarlama ihtiyacı duymuyorum.

Son düzenleme:
Herkes farklı farklı diyorda birisi bilimsel şekilde söyleyebilir mi neyi farklı? O kadar tonla parayı hak edecek kalite farklılığı ne? Horizon kullandım, Schecter kullandım, Ibanez kullandım, tonla gitar denedim çaldım, içini aştım baktım. Anlatında öğreneyim arkadaşlar benim gözden kaçırdığım ne.

Yoksa Metallica sayesinde prim yapmış, gereksiz yere aşırı pahalı bir gitar markası olduğunu, Fender, Gibson gibi markaların aksine ekol olmadığını ve o paraları hiç bir zaman haketmeyeceği gerçeklerini kabul edecek miyiz?

Yahu şu süper markaya sorun önce neden LTD ve ESP ayrımı olduğu halde her iki tarafta da NATO maun kullanıyorsunuz diye. Bakalım ne cevap geliyor, yada bir cevap geliyor mu. Başka da örnek vermeyeceğim. Daha da uzatmayacağım. Sevgili @tunckk yazdıklarınızı normalde okuyorum, yorumlarınızı takip ediyorum fakat burada yazdığınız şu son cümlelerde bir ti'ye alma durumu seziyorum. Yoksa inanarak bunu yazmamış olduğunuzu düşünmüyorum. Belli ve olağan, alışıldık bir kalitede üretim yapabilmesinin haricinde bir dönemin de popüler isimlerine ev sahipliği yapmanın ötesinde hiçbir açıklanamaz muazzam niteliği olmayan bir firmayı bu kadar ilahlaştırmaya evet devasa itirazlarım var. Aynı şeyi yarın adı geçen diğer malum firma için de yaparım. Hiç sorun değil. Yeter ki fiyatlandırma ve sunum konusunda onun da şirazesi böylesine kaysın. Neyi hangi sebeple savunduğumu belirtmiştim, tekrarlama ihtiyacı duymuyorum.
Öncelikle asla ti ye almak gibi bir niyetim yok olamazda, eğer öyle anlaşıldıysam çok özür dilerim. Aksine yazdıklarınızı büyük ilgiyle takip ediyorum.
Konu hakkında da, benim ifade etmeye çalıştığım özetle şudur; isim önemli değil bir firma çıkıpta kaliteli bir ürün ortaya koyuyorsa eğer (bu bulaşık bezide olabilir, gitarda) sezarın hakkını sezara vermeli. ESP gerçekten güzel ürünler ortaya koyuyor, piyasada eşine az rastlanır stabil bir durumu var.
Efsane Gibson a bakalım, ben birçok gitarını denedim ki kendimi müzisyen yada gitarist olarak bile tanımlayamadığım halde o gitarları evime bile sokmam, ama fiyatı en kötü 3000 TL.
Bu ara Jackson tartışması çok revaçta :) birde ona bakalım, gerçekten tatminkar bir Jackson ın fiyatı nedir ? 1000-3000 aralığında gerçekten sizi tatmin edecek bir ürünü varmı ? (bence yok)
Bu durumda demekki gerçekten kaliteli bir gitarın fiyatı zaten min. 5000 tl den başlıyor. (marka ister ESP, ister Jackson, istersede Gibson olsun) Neden sadece ESP firmasına söz söylendiğini anlamıyorum. Sonuçta, bende marka bağımlılığı kesinlikle yok, avukat ta değilim. :) ama bu durum biraz haksızlık gibi geliyor bana.

Şimdi de ESP ye bakalım; birisi çıkıpta bugüne kadar herhangi bir ESP gitar için (burada yada başka ortamlarda) ağacı iyi değil, potansı beş para etmez, FR si akord kaçırıyor vs. vs. herhangi bir şikayette bulundumu ? Ben bugüne kadar ESP nin ürünleri hakkında negatif bir yorum görmedim ve duymadım. (fiyatı dışında) Eğer varsa bende öğrenmek isterim gerçekten. Ama bu tip şikayetleri Gibson, Jackson, Ibanez vs. birçok gitar için duydum, gördüm ve kendimde yaşadım.

ESP nin bir standartı var, o standartın altında gitarını görmedim, üstü olabilir ama altı asla. En azından benim denediğim tüm ESP ler öyleydi.

@1nsane arkadaşımız ESP nin Metallica sayesinde prim yaptığını yazmış, ama bu yanlış bir bilgi. ESP çok daha önceden tanındı. Ayrıca Metallica sayesinde prim yapsa ne farkeder, bu onu kötü bir markamı yapar ? Yada Metallica yı kötü bir grup mu?

Sonuç; iyi ve stabil bir gitar istiyorsanız, marka bağımsız fiyatlar zaten 5000-6000 TL den başlıyor. Sadece ESP pahalıymış gibi davranmayalım lütfen, hepsi pahalı.
Bu yazdıklarımdan Schecter yada diğer markalar kötüdür sonucu çıkarmayın, sadece anlatmak istediğimi anlamaya çalışın lütfen.

Herkes farklı farklı diyorda birisi bilimsel şekilde söyleyebilir mi neyi farklı? O kadar tonla parayı hak edecek kalite farklılığı ne? Horizon kullandım, Schecter kullandım, Ibanez kullandım, tonla gitar denedim çaldım, içini aştım baktım. Anlatında öğreneyim arkadaşlar benim gözden kaçırdığım ne.

Yoksa Metallica sayesinde prim yapmış, gereksiz yere aşırı pahalı bir gitar markası olduğunu, Fender, Gibson gibi markaların aksine ekol olmadığını ve o paraları hiç bir zaman haketmeyeceği gerçeklerini kabul edecek miyiz?
Gibson ın akord kaçıran gitarına denk gelebilirsiniz, perdelerinde leveling sorunu olanına rastlayabilirsiniz, headstock ı elinizde kalabilir vs. vs. Bunları bilimsel kanıt kabul edermisiniz bilemiyorum.
Peki siz ESP için kötü ne yazabilirsiniz ? Şu ana kadar sadece fiyatı üzerinde durmuşsunuz, yanılıyorsam düzeltin lütfen.

Geri