Esp Türkiye

Selamlar, Schecter ile ESP'nin ayni kisiye ait olduguna dair guvenilir bir kaynak paylasir misiniz?

ESP'nin kurucusu ve sahibi Hisatake Shibuya denen bir adam. 1975'ten beri sahibi. Ama şirketin başkanı ve CEO'su başka kişiler.

Schecter ise David Schecter ve birkaç kişi tarafından kuruluyor ve 1976 - 1983 arasında custom üretim yapıyorlar. 1983'te kalitesi konuşulmaya başlanınca Texaslı bazı yatırımcılar satın alıyorlar ve seri üretime geçiyor firma. 1987'de ise bu yatırımcılar Schecter'ı Hisatake Shibuya'ya yani ESP'nin kurucusuna satıyorlar. İki firmanın da sahibi 30 yıldır bu adam. (y)

selamlar.

sanırım bu başlığa yazarak ekstra başlık açmak durumunda kalmıyorum. konumuz ESP MX 250 olduğu için uygun yer burası diye düşündüm.

james hetfield ile özdeşlemiş olan MX 250'nin aynısından yaptırmak istiyorum ama türkiye'de ulaşabileceğim bir distribütor bulamadım. onlar arasından bilgi alacaktım ama sanırım ESP Türkiye diye bir şey yok.

normal şartlarda bu gitarın birebir aynısını yaptırmak mümkün müdür? ESP Custom Shop senden bir form doldurmanı istiyor. doldurdum hatta bu formu ama nereye nasıl gönderilecek de bana ne kadara patlayacak bir türlü öğrenemedim.

bilgisi olanlardan yönlendirme almak güzel olur.

Biraz hortlatmış gibi olacağım ama esp custom order olarak türkiye den mx yaptırmanız mümkün değil sadece japonya da yaşamakta olan kullanılarına esp mx leri yapıyor ve güncel olarak satıyor. Ama arada bir reverb.com a düşmekte mx ler orayı takip edebilirsiniz.

Kendime üst seviye bir Ibanez almayı düşünüyordum. Sonra şeytan dürttü Jackson’lara bakayım dedim ama sonra içimden birşeyler ESP yi sakın es geçme diyor ki hayatımın hiçbir döneminde bu markaya bakmadım bile. Esp gitarları nerede denemek ve incelemek gerekiyor?

LTD'nin Ec400-500, MH400-500 gibi serileri de türkiyede uzun yıllardır satılmıyor. Getirseler Schecterlardan önce yakın fiyatlı ec400, m500 gibi gitarlara bakacağım ama yok malesef.

Ne diyeyim, almak istediğimiz gitarları öncesinde görüp denemeden, ancak kaparo ödeyip getirtebildiğimiz bir döneme geldik. Ben ekonomisi bu kadar tekinsiz bir ülkede distribütör olsam ben de her aklıma esen ekipmanı yığmam/yığamam. Çok şaşırmayın derim, daha da kötü günler gelecek.
Öte yandan o zaman neden distribütör olmuşlar ... Zuhal ve Dore'de de herşey yok ama en azından ciddi bir stokları var. Aklımda yokken gördüm denedim oracıkta karar verip aldım şeklinde pek çok gitarım oldu bu iki mağazadan. ESP için ise ne zaman uğradıysam aldığım cevap siparişle gelir, 6 aya gelir vs... ekonomi iyiyken de böyleydi...vallahi vitrinde görsem kaç paraysa para, basıp alacağım ESP'ler var ama kusura bakmasın distribütör piyasaya ve ekonomiye güvenemiyorsa ben neden ona güvenip 3-6 aylığına paramı bağlayayım?

Öte yandan o zaman neden distribütör olmuşlar ... Zuhal ve Dore'de de herşey yok ama en azından ciddi bir stokları var. Aklımda yokken gördüm denedim oracıkta karar verip aldım şeklinde pek çok gitarım oldu bu iki mağazadan. ESP için ise ne zaman uğradıysam aldığım cevap siparişle gelir, 6 aya gelir vs... ekonomi iyiyken de böyleydi...vallahi vitrinde görsem kaç paraysa para, basıp alacağım ESP'ler var ama kusura bakmasın distribütör piyasaya ve ekonomiye güvenemiyorsa ben neden ona güvenip 3-6 aylığına paramı bağlayayım?

Sebebini tam olarak söylemek güç, fakat benim gördüğüm süreç şöyle gitti; pera’nın battığı dönem sonrası esp bir müddet havada kaldı ve ilk tutan kaptı. Bu da cangöz oldu. Böyle bir markaya atlarken ne kadar çaplı düşündükleri dediğin gibi; piyasanın daha iyi olduğu günlerde de takındıkları şimdikine benzer ticari düsturdan belliydi. Ben sadece son üç dört yıllık ekonomik kriz döneminden yola çıkarak şu anda çok da yargılamıyorum diyorum. Yoksa daha öncesi için aynı fikirdeyim, altından kalkamayacağı bir hamle yaptı.

Ek olarak, sevdiği markalar ve fiyatı ne olursa olsun istediği ekipmanlar için “parası neyse ne, basar alırım” diyecek sayılı insan mevcut ülkede. Ayrıca dore ve zuhal’in de stok malları şu anda epey kısıtlı. Distribütörü olduğu markaların özellikle son 3 yılda çıkardığı modelleri eskisi kadar bol ve çeşitli getirtmek konusunda onların da maçası sıkmıyor artık.

Son düzenleme:
Ne diyeyim, almak istediğimiz gitarları öncesinde görüp denemeden, ancak kaparo ödeyip getirtebildiğimiz bir döneme geldik. Ben ekonomisi bu kadar tekinsiz bir ülkede distribütör olsam ben de her aklıma esen ekipmanı yığmam/yığamam. Çok şaşırmayın derim, daha da kötü günler gelecek.
Aslında gitar hiç gelmiyor de değil benim gözlemlediğim kadarıyla ama çok kötü marka ve stok yönetimleri var. Ltd nin special edition bilmem ne signature unu getiriyorlar Türkiye de herhalde sadece 10 kişinin falan ilgisini çekecek, E2 ler, çok daha uygun ve alınabilir Ltd 1000 varyasyonları 600 ler vs katiyen gelmiyor. Ayrıca Cangöz markayı aldığından beri ne doğru düzgün tutundurma çalışması ne bir pazarlama hamlesi hiç bir şey görmedim ben, belki ben kaçırmışımdır. Zuhal, yine yurt dışındakine oranla zayıf kalsa da, yeni gelen ürünler, yeni çıkan modeller vs için sürekli etkinlik yapıyor. Distribütörlük aldık koyduk 3 tane gelin alın dan ibaret değil.

Kesinlikle çok çok doğru yorumlar. Dore de bir arkadaş ile orange amfiler üzerine görüşmüştüm. Bana normal bir dönemde gitar satışları düşükken piyano satışlarının durumu kurtardığını veya tam tersi olduğunu ancak 2019 da her iki grubun da satışlarının oldukça düşük olduğunu indirimlerin bu sebeple uzun sürdüğünü söylemişti. Aynı sohbeti Zuhal personeliyle de yaptığımda aşağı yukarı aynı cümleleri söylüyorlardı. İnsanların hobiye harcadıkları paralar kısıtlandıkça çeşitler azalacaktır. Sanırım şu süreçte en mantıklısı nakit parayla dükkandan içeri girip ona göre pazarlık talep etmek.

Ekonomik kriz olsa da olmasa da bizdeki distribütörler maalesef tedarik konusunda zayıflar. Stok maliyeti taşımak istememeyi anlarım ama bu durum sürekli var. Etrafta satılan gitarlar tahta parçasından hallice. Şöyle “param var, adam gibi bir şey alayım “ olayının karşılığı yok.

Bu noktada yurt dışı sitelere yöneliyorsun. Onların önemli bir bölümü de TR’de distribütör var gerekçesi ile ürün göndermiyor. Tam bir kısır döngü.

ESP gibi popülaritesi dünyada bayağı yüksek olan markayı almışsın. Binbir çeşit modelini getirsen satabileceğin bir kitle var aslında ama sanırım bu bir vizyon sorunu. ESP marka gitarlar özellikle heavy metal camiasında ilgi görüyor ama bizdeki heavy metal fanları ekonomik açıdan iyi durumda değil. Üst düzey bir Eclipse için sanırım 25,000 TL civarında bir maliyet var ve satın alabilecek kitle oldukça kısıtlı.

Merhaba,
Esasen Esp için falan firmaların distribüritörlük zorlayacaklarına (mal getiremiyorlar ise), bir sürü on numara Japon markası gitar var, onları getirseler sanki daha akla yatkın olur gibi geliyor bana.
Örnek; Fujigen, Tokai, Greco, Grass Roots vs.
Bilinirliği daha fazla olan markaların hiç birini aratmazlar bence.
Esenlikler dilerim.

Merhaba,
Esasen Esp için falan firmaların distribüritörlük zorlayacaklarına (mal getiremiyorlar ise), bir sürü on numara Japon markası gitar var, onları getirseler sanki daha akla yatkın olur gibi geliyor bana.
Örnek; Fujigen, Tokai, Greco, Grass Roots vs.
Bilinirliği daha fazla olan markaların hiç birini aratmazlar bence.
Esenlikler dilerim.
Fujigen, senkop müzik ile anlaşmış. Şuan en favori firmam çünkü kendi distribitör olduğu markaları yurtdışı fiyatına oldukça yakın satıyor.

Bu başlıkta da görüleceği gibi Gibson ve Fender (belki ibanez) dışında herhangi bir gitar firması öyle ya da böyle bir dönem sonra batıyor veya çekiliyor el değiştiriyor vs. Bizim milletin marka takıntısı bunun 1. sebebi.

Millet esp'yi gömmüş biraz ben tersini söyleceğim. Kore schecter=esp denklemi yanlış, yaklaşır demek bile zor. Ltd deluxe 1000 veya onun muadili çıkan serileri kore schecter'a yakın desek daha doğru olur. Dore'de denediğim kore schecter hellraiser kağıt üstü mükemmel iken sapı çok çok kalın gelmişti. Bir gibson değildi fakat alışamadım. Oysa ki esp thin u ya da u sap profili tam bana göre özellikle arkası düz-flat olan profiller baş parmağını yaslayarak çalan benim gibiler için başparmağı çok rahat ettiriyor keza, ibanez ince saplı iken elimi bir türlü sapa oturtturamıyorum 30 dk sonra filan bilekten ağrı, şimşekler çakmaya başlıyor. Pera kapanmadan önce belki 6-7 yıl oldu engl thunder 50 mi yoksa scream 50 mi hatırlayamadım h 1000 serisi sabit köprülü deluxe ltd denemiştim manyetik seti jb/59'u sanırım tadı hala aklımdadır. Artık amfi mi gitar mi sevdirdi bilemem.. elimde başka amfi gitar olduğu için alamadım sonra da denk gelmedi zaten. Fiyatı uçuktu orasın söylemeye gerek yok zaten. Bizim dükkanlardan tel, pena alınır sadece..

Fender tipi bazı strat sapları, jackson-charvel-esp/esp-ltd bence güzel saplara sahip ergonomik gitarlar üretiyor. Esp sıfırı net söylüuorum ki alınmaz. 25bin esp eclipse para verecek olan kişi şuan bu topraklarda bulunmuyor 25 bin'e gitar 2. el gibson custom veya gitardan anlıyorsa heritage alırım diyor oysa ki esp daha rahat çalımı ama gibson'um var demek başka tabi. Gitarla alakası olmayan insanlar bile bir dizide bir filmde illa ki gibson'ı veya fender'i görüyor. 25bin'e James'in esp mx serisini bile alacak adam yok Türkiye'de varım ben derse ben o adamın alnını karışlarım Doç. Dr. C. Sinan Sağıroğlu gibi.

Schecter'ın değişik sap profilli bir sürü gitarı var. Bence şu an ülkemizde yurt dışı fiyatı / ülkemizdeki fiyatı bakımından rakipsiz durumda.

Onun dışında James'in ESP MX serileri toplayan mevcut. Forumda da meşhurdu bi ara, zibilyon tane ESP MX var kendisinde. Bakınız Tayfun Çotuk.

Şurada en meşhur olan middle finger ve of wolf and man mx'ler görülebilir. Düz bir mx için bile neler vermezdim ama para yok :)

Son düzenleme:
Geri