Tellerin Yüksekliği Hangi Perdeden Ölçülür?

Her perdenin klavyeye farklı yüksekliği var. Sap ayarımızın doğru olduğunu ve tellerin yüksekliğinin 2mm ile 4 mm arasında olduğunu hangi perdeye bakarak anlayacağız?

Genelde 12. perdeden ölçülür. Perdenin en üst kısmı ile, telin en alt kısmı arasında mesafe olarak ölçülür. Genel bir filir vermesi açısından 2-4mm olarak verilse de, ben genelde sap ayarından sonra kendi çalışıma göre, telleri çızırdatmayacak minimum yükseklik olacak şekilde deneyerek ayarlıyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Genelde 12. perdeden ölçülür. Perdenin en üst kısmı ile, telin en alt kısmı arasında mesafe olarak ölçülür. Genel bir filir vermesi açısından 2-4mm olarak verilse de, ben genelde sap ayarından sonra kendi çalışıma göre, telleri çızırdatmayacak minimum yükseklik olacak şekilde deneyerek ayarlıyorum.
Perdenin en üstü derken?

Aynen perde değil fret olacak. Elektro da 17. Akustik gitarda 12. Deneyimsizseniz önce 10larca eğitim video izlemenizi ve bol bol okumanızı öneririm. Çünkü her köprünün dinamiği, yapısı farklıdır, sap ayarına girmiyorum, o başka bir dünya. Cin olmadan adam çarpmayın, sonra gitarın sapınızı kolunuzun altına alıp üstüne soğuk su içersiniz.

Geri