Tel Cızlaması

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda reckatrem tarafından 3 Şubat 2015 tarihinde açılan konu

 1. Büyük ihtimalle Truss Rod la alakalı ama yine de danışayım dedim. Bahsettiğim gitar 1 senedir çalınmadı en sonda çalmayı bıraktırdıgım gün ayarlarını yaptırdım case e koydum. Geçen bi çalayım dedim mi teli koptu bıraktım öyle yeni tel taktım bugün önceden 10-46 varken bugün Drop B ye çekeceğim için 11-49 aldım fazla kalın tel kullanamıyorum. Neyse gitarın floyd rose unun yüksekliği vs çok düzgün şekilde ayarladım da ilk perdelerde 6 tel de acayip cızlıyor bunu evde halledebilir miyim yoksa illa bi luthiere götüreyim mi
   
 2. Truss rodu saat yönü tersine 180 derece çevir ama önce telleri gevşet.. Boşver lutieri bence
   
 3. Denedim aslındada truss rod çok sert geldi sıkıntı olur diye korkuyorum açıkçası
   
 4. Ters yönde sert olmaz, çünkü gevşer. Saat yönünde zorlama yapar. Bence önce hangi yöne çevirdiğinize dikkat edin.
   
 5. sapa karşıdan bakarak sağa doğru çeviriyorum dogru olan değil mi? yukardan bakarak ta sola doğru
   
 6. Truss rod'un deliğini karşıdan görecek şekilde sağ tarafa çevirirseniz saat yönünde çevirmiş olursunuz. Berk doğru demiş, sola çevirmeniz lazım kısacası.
  Hoş bazı gitarların truss rod'unun istisna olabileceği yazıyordu bir yerde ama geneli budur ve siz de ufak bir anlam karmaşası yaşamışsınız sanırım :)

  Aaah keşke Jackson'ıma rahatça sap ayarı yapabilseydim ben de, böhü :/ Gülü seviyoruz ama dikeni de diken yani. Ayar yerini sap gövde birleşim yerine koymuşlar, gövdeyi sökmek gerekiyor.

  Her neyse siz sol tarafa doğru çevirin, yavaş yavaş çevirin. Ha bahsettiğiniz akort için 49 numara çok çok hafif kalacak bana kalırsa ama..
   
 7. Evet 49 bana da baya hafif kalacak gibi geldi 50 aradım da bulamadım biraz idare edeyim şu Drop ve Low tuningler için üretilmiş olan tellerden almayı düşünüyorum 52 falan gider herhalde
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Cızlaması
 1. lvntcnylmz
  Yanıt:
  5
  Gösterim:
  427

Bu Sayfayı Paylaş