Fikirlere Ihtiyacım Var.

'Elektro Gitarlar' forumunda PrancingPony tarafından 4 Şubat 2015 tarihinde açılan konu

1. Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık bir kaç gün önce forumda oylama yaparak gitar önerileri aldım ve alacağım gitarın PRS SE Carlos Santana olduğuna karar verdim. Yazın ortalarına doğru elime bir miktar para geçecek ve amfi-gitar değişimi yapacağım için fikirleri almak istiyorum. Şuan elimde Cort MX15 var. Tahmin edebileceğiniz üzere ileride yetersiz kalması muhtemel bir amfidir. Roland Cube 20GF yada Fender Mustang II (V2) amfi alıp yanına Boss ME-25 prosesör almak sizce ne kadar mantıklı olur ? Veya sadece Roland Cube 20GF yada Fender Mustang II (V2) amfiyi alıp yanına WAH'mı almak mantıklıdır? Ve tekrar veya başka önereceğiniz bir amfi alıp Boss ME-25 Almak mı mantıklıdır. Kusura bakmayın daha 1-2 aylık elektro gitar geçmişim olduğu için sorularıma sağlıklı cevaplar bulup pişman olmayacağım kararlar vermek istiyorum.

İlginiz alakanız için teşekkür ederim.

2. Roland Cube 20GX de zaten effekler var, prosesöre gerek yok. Ben Boss ME-25 kullanmaktayım evde, idare ediyor biraz. Kayıt falan yapacaksan me-25 de bilgisayardan kayıt alıyor, orası güzel bir özellik. Evde sadece tak-çal yapacaksan cube da işini görecektir.

3. Amfilerin efektleri prosesor kadar pratik olurmu duzgun olurmu onda bilgisizim. Ozellikle kayit alacaksam ses karti alirim ayriyetten. Efektsiz amsi alip prosesor mu yoksa sadece efektli amfimi yada efektli amfinin yanina prosesor veya wahmi diye kararsizim daha dogrusu bilgisizim.

4. oncelikle kayit isleriyle ugrasmak istiyorsan prosesor alman daha mantikli tak kaydet yaparsin ,ama tabi anfi kayidi icinde mikrofon +ses karti da alabilirsin ama bu biraz daha masrafli olur.bence efektli bir anfi alman daha mantikli yani ben olsam ole yapardim. kaliteli efekt similatorleri oluyor bazi anfilerde ozellikle Vox un bazi serilerinde. dedigim gibi oncelikle ne dusundugune bagli kayitmi onceligin yoksa tak cal mi?

5. Oncelikli hedefim guzel ses alabilmek. Kayit ikinci planda kayit yapacaksam sonralardan ikinci el ses karti bulurum biryerlerden.

6. vox Valvetronix+ VT40+ Amfide seçeneklerimde..

7. Eğer ki gitarı çalarken hep bilgisayarın yanındaysanız, ses kartı alıp, bir çift monitör alıp (ESI nEar 05)

8. Gitar çalarken bilgisayar başında olduğum pek söylenemez.

9. Madem kayıt sonra, iyi bir amfi arayışına gir, tabii bütcene göre. Gerisini sonra toplarsın.

10. Şuan aklımda Marshall MG30CFX 30W - Fender Mustang II V2 - Vox Valvetronix VT40 var.

11. Bunlardan kullanmadım, bir şey diyemiyeceğim. Bunun dışında youtube'dan bolca demoları dinle, mağazalarda da deneyerek beğenine göre karar ver derim.

12. Öyle yapacağım sanırım. Aklımı gıdıklayan bi olay var. Böyle bir amfi aldıktan sonra Boss ME-25 gibi bir prosesör alırsam akıllıca mı olur gereksiz mi olur. Çünkü bu amfilerin kendine ait efektleri var. Onun yerine Wah alıp birde amfiye uygun footswitch alıp kullanmak mı mantıklıdır.

13. Boss ME-25 bende var, basit bir alet. Amfisiz kullanıyorum, evde takılmaca. Artık idare etmiyor ama. Prosesör'e bulaşmasan da olur derim. :)

14. Peki wah-footswitch mantıklı olurmu böyle amfiler için ?

15. Bu amfiler hakkında bilgim yok, net bir şey söylemem yanlış olur. Footswitch basit bir şey clean-distortion arasında geçiş yapmanı sağlayacak. Wah'ların çok çeşidi var. Yine youtube'dan wah'ları araştır derim. Forumda konusu da vardı sanırsam.

16. Peki araştıracağım. Aranızda bu amfilerle ilgili bilgi verebilecek ve düşünceme fikir sunabilecek arkadaşlar varsa yardımcı olmaları için rica ediyorum.

Bu Sayfayı Paylaş