Analog Delay Effecti Tap Tempo Sorunu

Selam arkadaşlar mor ve ötesinin bir derdim var şarkısını hepimiz biliriz şarkının ana melodisini de hepimiz biliriz o melodide kullanılan delay effectinin nasıl yapıldığını az çok biliriz delay mixi yarıya getirip delay time ı da 350-380 civarına getirdikmi herhan gibir pozisyon çalındığında sanki birbirini takip eden iki gitar çalıyormuş gibi bir effect elde ederiz bu effectin tek dezavantajı tap tempo ile yapılamaması şarkının temposuna uygun taplendiğinde bu effect yapılamıyor çünkü şarkının temposu diyelim 4 4 lük olsun sizin şarkıyla aynı anda giden effecti yapabilmeniz için 3/4 lik vurmanız gerekiyor yani aynı ölçü içinde 4 kere değil 3 kere vurmanız gerekiyor bu çok zor bişey bunu yine 4 4 lük taperek yapabildiğimiz bir delay effecti var mı çözemedim yardımcı olursanız sevinirim

Var dostum.
Bir yakınımın echopark pedalını kullanıyorum. Tap tempo ile kullanıyorum. Dediğin gibi arkayı doldurmasın veya aksak, köşesiz gelmesin istendiğinde kick ile veya ritim ile aynı tempoda yapıyorum. Eğer ki doldurmasını istersem 2 katı zamanda basıyorum. Senin istediğin 3/4'lük ölçüler gibi zamanlar içinse aşağıdaki resimde normal (tap)'ın üzerindeki "tap 16lık(3)", "tap 16+8" modlarını kullanıyorum. Bu nerede işe yarıyor dersen; Hepimizin bildiği mor ve ötesi - bir derdim var şarkısı introsundaki delay zamanını normal tap ile ayarlamak biraz zor oluyordu. Her ne kadar zamanının matematiğini çözsen de programda her zaman cuk oturtturamıyorsun. O yüzden alttan üçüncü gözüken 16+8 lik vuruşlu moda getiriyorum ve şarkı ritmiyle aynı anda tap tempo yapıyorum. Fakat seken ses şarkı ritmiyle değil o moddaki ölçüyle olduğundan tam istediğim delay geliyor arkadan. Bunun gibi özellikli bir delay kullanırsan istediğini yakalayabilirsin.

image.jpg

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet ben delaylab kullanıyorum onda multitap diye bi effect var onla yapılıyor sanki yani bi vuruşta ölçüyü üçe bölerek üç gecikme geliyor arka arkaya onla tap e 4 4 lük değil de 2 4 lük vurursan oluyor ama işte fazladan iki gecikme geldiği için ses biraz karışıyor aslında kullanışlı ama o tadı vermiyor sanırım biraz daha kurcalamam lazım ilgin için teşekkürler

Geri