Epiphone Les Paul Modifiye Değer Mi?

Epiphone Les Paul Standard Plus Top Pro gitarımı modifiye etmeyi düşünüyorum. İlk başlarda Japon vintage alternatiflere yönelmeyi düşündüm ancak bütçemin yetersizliğinden dolayı bundan vazgeçtim. Bunun yerine gitarda bazı parça değişimleri yaparak daha iyi bir tona ulaşmayı hedefliyorum. İşçilik olarak Çin üretimi olduğundan pek de iyi değil. Fretlerde hafif aşınmalar var. Elimde Greco 77 Humbucker PAF manyetikler var bunlarla manyetik sorununu halletmeyi düşünüyorum. Yaklaşık 500-600 liralık bir bütçem var. Ağaç kalitesi nasıldır pek bilgim yok bir arkadaş gövdenin aslında maun olmadığını sadece maun kaplama yapıldığını belirtmiş ne kadar doğrudur bilemiyorum, görünüşten ağacın cinsini de çıkarmam pek mümkün değil. Ancak sustain fena değil. Bu gitar modifiye edilmeye değer mi bunu öğrenmek istiyorum.

Yani, ne beklediginize bagli hocam biraz. Beklentileriniz yonunde dogru adimlar attiginiz surece iyi anlamda degisimler olacaktir. Fakat ulaşmak istediğiniz noktaya tam olarak ulasabilir misiniz, bunu deneyerek tecrube etmeniz lazim.

Sahsen fena sayilmayacak bir amfim ve setup'im olsaydi, gitarimin da modifiyeye ihtiyaci oldugunu dusunseydim ben ederdim.

Spesifik olarak bu model gitarlar modifiyeye deger mi diye soruyorsaniz, bence deger.

Açıkçası pickup değişimi (upgrade anlamında) iyi sonuç verebilir, bir de fretlerinin tesviye veya yenilenmesi ile daha çalınabilir bir gitar haline gelirse neden olmasın. Bunun karşılığı bu gitarı satıp üstüne 500 TL koysanız daha iyi bir gitar (sıfır olması da şart değil) alabilir misiniz, bence bu gitarın geleceği halden daha iyi olmayacaktır. Ağacın kalitesi ve tona etkisini duymak için setup'ınızın da buna uygun olması lazım, eğer yoksa modifiyeye gitmek oldukça mantıklı.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İkinci el orijinal gibson manyetikleri deneyebilirsiniz.
Ben slash'ın tonunu seviyorum. Aşağıdaki manyetiği düşünürdüm.
MyDukkan.com :: Seymour Duncan Alnico II Pro Slash APH-2 Set :: Humbucker Manyetik Seti

Bu manyetik yurt dışında 189 dolar civarı, aman burdan almayın hocam:)

Açıkçası pickup değişimi (upgrade anlamında) iyi sonuç verebilir, bir de fretlerinin tesviye veya yenilenmesi ile daha çalınabilir bir gitar haline gelirse neden olmasın. Bunun karşılığı bu gitarı satıp üstüne 500 TL koysanız daha iyi bir gitar (sıfır olması da şart değil) alabilir misiniz, bence bu gitarın geleceği halden daha iyi olmayacaktır. Ağacın kalitesi ve tona etkisini duymak için setup'ınızın da buna uygun olması lazım, eğer yoksa modifiyeye gitmek oldukça mantıklı.

Greco Les Paul 77 Humbucker manyetikler var elimde, onlarla değişmeyi düşünüyorum. Düşük çıkışlı bir manyetik, istediğim vintage tonlar daha Jimmy Page, The Arrows vari tonlar.

Epiphone Les Paul'larda kullanılan ağaçların kalitesini gerçekten maun olup olmadığını merak ediyorum. Olaya fazla teorik yaklaşıyorum ama sürekli denemeler yapabilecek bir bütçeye sahip değilim.

Ben şahsen Epiphone gitarlarının işçiliğini ve kalitesini pek beğenmiyorum. Aynı seviyede çok daha iyi f/p gitarları olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden modifiye hakkında da:

- Sadece manyetik modifiye ederseniz değebilir.
- Gitarı komple modifiye ederseniz değmez, diye düşünüyorum.

Eğer aradığınız, düşündüğünüz bir ton, bir stil var ise ona uygun manyetiklere yönelip tonunda büyük değişiklik yaratabilirsiniz. Sonuçta manyetikler için gitar üzerinde sesi alan ve ileten mikrofonlar diyebiliriz. Gövde ağacının cinsini değiştirme şansın bile olsa elinde ( bunun ile ilgili Rob Chapman'ın çok güzel bir çalışması var. Kendisi de firma olarak gitar ürettiği için bir modelin aynısını sadece gövde ağacını değiştirerek üretiyor ve aynı ekipmanla ton üzerine değişiklikleri gözlemliyorlar youtube üzerinden ulaşabilirsiniz ya da isteyene link atabilirim şuan mobil cihazdan yazdığım için link koyamıyorum ) bir manyetik değişiminin yaratacağı değişikliği yaratamıyor. Ama bahsettiğim gibi, aradığınız farklı bir ton, ses var ise bunu yap. Manyetik kesinlikle sesi değiştirecektir ama yakın karakterlerde manyetikler ile değişim yaparsanız beklediğin farklılığı göremeyebilirsiniz. Sırf işte gitarı da biraz modifiye edeyim diye modifiyeye kalkışıyorsanız ben biraz daha birikim yapmaya bakın derim. Şahsi fikrim bu yönde çünkü yukarıda da belirttiğim gibi Çin üretimi Epiphone gitarların pek modifiyeye değecek bir işçiliği yada kalitesi olduğunu düşünmüyorum, o yüzden eğer düşünecekseniz sadece en kısa yoldan seste en büyük değişikliği getirebilecek manyetik değişikliği üzerine düşünmenizi tekrar tekrar tavsiye ederim :)

Edit: Üslup

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben şahsen Epiphone gitarlarının işçiliğini ve kalitesini pek beğenmiyorum. Aynı seviyede çok daha iyi f/p gitarları olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden modifiye hakkında da:

- Sadece manyetik modifiye ederseniz değebilir.
- Gitarı komple modifiye ederseniz değmez, diye düşünüyorum.

Eğer aradığınız, düşündüğünüz bir ton, bir stil var ise ona uygun manyetiklere yönelip tonunda büyük değişiklik yaratabilirsiniz. Sonuçta manyetikler için gitar üzerinde sesi alan ve ileten mikrofonlar diyebiliriz. Gövde ağacının cinsini değiştirme şansın bile olsa elinde ( bunun ile ilgili Rob Chapman'ın çok güzel bir çalışması var. Kendisi de firma olarak gitar ürettiği için bir modelin aynısını sadece gövde ağacını değiştirerek üretiyor ve aynı ekipmanla ton üzerine değişiklikleri gözlemliyorlar youtube üzerinden ulaşabilirsiniz ya da isteyene link atabilirim şuan mobil cihazdan yazdığım için link koyamıyorum ) bir manyetik değişiminin yaratacağı değişikliği yaratamıyor. Ama bahsettiğim gibi, aradığınız farklı bir ton, ses var ise bunu yap. Manyetik kesinlikle sesi değiştirecektir ama yakın karakterlerde manyetikler ile değişim yaparsanız beklediğin farklılığı göremeyebilirsiniz. Sırf işte gitarı da biraz modifiye edeyim diye modifiyeye kalkışıyorsanız ben biraz daha birikim yapmaya bakın derim. Şahsi fikrim bu yönde çünkü yukarıda da belirttiğim gibi Çin üretimi Epiphone gitarların pek modifiyeye değecek bir işçiliği yada kalitesi olduğunu düşünmüyorum, o yüzden eğer düşünecekseniz sadece en kısa yoldan seste en büyük değişikliği getirebilecek manyetik değişikliği üzerine düşünmenizi tekrar tekrar tavsiye ederim :)

Edit: Üslup

Öncelikle vakit ayırdığınız çok teşekkür ediyorum. Modifiye etmek istememin nedeni vintage Page tonlarını yakalayabilmek. Şuan gitarın manyetikleri bu tonlar için fazla yüksek çıkışlı gibi geliyor bana. Fret kaynaklı cızırdamalar oldukça rahatsız etmeye başladı beni(fazla dikkat ettiğimden de olabilir) ancak dediğiniz gibi işçiliğin çok iyi olmadığı aşikar. Fret yenilemesi ile cızırdama sorununu aşabilirim. Sanırım şimdilik dediğiniz gibi sadece manyetik değişimi ve fret yenilemesi yaptıracağım. Uygun fiyata Tünel'de bu işlemleri yapabilecek luthier tavsiyeniz varsa çok memnun olurum.

Fret degisimi zaten 100$'dan asagi degil. Butceden 250 gitti bile. Akord burgulariniz iyi degilse once onlari modifiye edin. Klasik Epiphone sorunudur. Biraz daha kendi ekipmaninizi taniyin. Gibson butcesi yok diye Epiphone alip, manyetik modifiysesine dogrudan girismek hata olabilir. Once bi bakin ekipmaniniz birbiriyle uyumlu mu? Ekipmaninizi tonlamayi biliyor musunuz?

ben onun üstünün akça ağaç kaplama altı maun diye biliyorum bir yanlışınız olmasın bendede epiphone custom pro var alırken biraz araştırmıştım

Bir şey internette yazıyorsa doğrudur değil mi? :D Tamamen uydurma bir bilgi.

Her gitar modifiye etmeye değer. Yapılan herhangi bir işlem gitarı şu anki durumundan iyiye taşıyacaksa neden olmasın? Sadece mantıklı davranmak gerekiyor, hani mesela üstündeki manyetiği çıkarıp Artec ile değiştirmek çok da akıl karı gelmiyor bana.

Tavsiyem üst eşikten ve köprüden başlamanızdır. Earvana veya Buzz Feiten üst eşikler entonasyona sınıf atlatıyor. Gotoh ve Schaller'in çok daha iyi malzemelerden yapılmış köprüleri var, özellikle "saddle" dediğimiz parça olmak üzere köprünün tona etkisi gerçekten büyük.

İçindeki elektronik aksamla oynamak da farkedecektir. Düzgün bir ekranlama ve toprak bağlantıları dip gürültüsünü yok etmede çok etkili. Ton kapasitörlerinin değerlerini değiştirerek farklı tatlar da yakalamak mümkün.

epiphonenin kendi sitesinde akça ağaç kaplama gövde maun yazıyor bu gitarlar o kadar ucuz gitarlar değil o yüzden modifiye edilebilir değecek bir gitar bu arada o videodaki ses örneklerine itibar etmeyin iki amfi arasında çok büyük bir fark var bide aynı amfide dinleyin çok ahım şahım bir farkı yok bence

Geri