Siz Olsanız Hangisini Alırdınız?

'Elektro Gitarlar' forumunda hakangim tarafından 8 Şubat 2015 tarihinde açılan konu

1. Arkadaşlar ikinci el ibanez rg350 arıyordum.
    2 tane buldum;

1. Rg350exz 550tl siyah
    2. Rg350dxz 700tl beyaz

Ben beyazı daha çok seviyorum. Ama siyah da daha uygun fiyatlı. Beyaz daha yeni bir gitar. Sanırım ikisinde de edge zero var. Renkleri dışında fark var mı bilmiyorum.
    Maddi yönden siyah manevi yönden beyaz diyorum sizce?

2. dünyanın en iyisi siyah ,en kötüsü beyazda olsa ,sevmişsin arkadaş mecbur beyaz. siyahı alsan niye beyaz almadım diye kafayı kırmasonra :) bende bu modelin beyazını seviyorum siyahının gözümde hiçbir değeri yok tamamen zevk meselesi ,fark var mı ? tabiki yok . paran varsa düşünme derim

hakangim ve cenkcakmakci bunu beğendi.
  3. Dofus

Dofus

102
    10
    6
    Beyazı bence de çok daha güzel ; hangisi daha yeniyse onu al . Ve z modelleri tavsiye ederim dx ve ex ler eski olup edge 3 köprüye sahipler . Edge zerolar daha kullanışlı .

hakangim bunu beğendi.
  4. Bence bunlara bakana kadar Cort X-Custom veya Cort x-11'e de bak. Uygun fiyata X-Custom bulursun ve açık arada bu gitarlardan daha iyidir.

heitorvillalobos, OsmanBurak ve hakangim bunu beğendi.
  5. @CoolDoG bana kötülük yapıyorsun:)) hazır karar vermişim kaos a sürüklüyorsun beni:)

@braveblood ve @Dofus sanırım ben de beyaza doğru gidiyorum. :()

braveblood bunu beğendi.
  6. gitar önerisi başlığı olmadığı için bende beyaz diye tercih ettim yoksa 700 le yapılabilecek daha iyi hareketler tabiki mevcut. kötü gitarmı alacaksın bence değil gayet her işini görür ama misal 300 tl daha ekleyip prestige serisi bile alabilirsin ille ibanez alacaksan.

7. Sonradan pişman olma diye uyarıyorum. Cort X-Custom Seymour Duncan set ile gelir, maple kaplaması vardır, sapı biraz daha kalındır, bu sebeple Rg serisi gibi cılız tınlamaz, daha tok tonlara sahiptir. Zamanında X-11 kullanan biri olarak, X-11'in Kore yapımı olanlarının da iyi olduğunu söyleyebilirim. Yurt dışında da Ibanez'den daha pahalıdır, Türkiye'de Ibanez'in alt serileri biraz daha pahalıya satılıyor, ondan dolayı daha değerliymiş gibi görünüyor. Bu fiyat aralığında bütün floyd roselu sistemler zaten sorun çıkartıyor, yani rg350z de alsan, başka bir şey de alsan o köprüde Kahler, OFR ya da Schaller FR olmadıkça problem yaşayacaksın.

Yine 300-400 TL çıkarsan üstte de bahsedildiği gibi Ibanez Rg Prestige Japon serisine de kayabilirsin, rg2550 olur, rg1570 olur. Hepsi gayet iyi gitarlar.

OsmanBurak ve hakangim bunu beğendi.
  8. acele etme 900 hatta 800 liraya çok Prestige Japon satıldı bu forumda

hakangim bunu beğendi.

9. Hocam benim kafada 90 l 2000li ı yıllardan beri, ibanez gibson fender var.. Bi abimde ibanez rg vardı .Takıntı belkide bilemiyorum. :) Bide bu beyaz arkadaşın tipi de çok hoşuma giitti. :)

1000 tl psikolojik sınır şuan bende 1000 tl yi geçersem kimse tutamaz les paul patlatırım bitane diye korkuyorum.. Sonu gelmez çünkü bende biliyorum:))) sonra hanım başımın etini yer. O kadar para verdin çalmıyorsun falan filan:)) şimdi gözüne batmayacak :) ama tavsiyeni gözden geçireceğim kesinlikle..bir de amfi bakıyorum ama bu electric dünyasından çok uzak kalmışım ne almam gerektiğini bilmiyorum. Bu konuda bir yorum yapabilir misiniz?

Cleal tonları, blues, hard rock, distortion ve reverb gibi efektleri seviyorum. Evden de kolay kolay dışarı çıkmaz

10. Bulabilir miyim gerçekten? Temiz bir prestige denk gelse keşke bahsettiğin fiyatlara

11. acele etme benim 3 ay önce 0 ayarında bi' 1570 satmışlığım var hard-case ile beraber 1000 liraya 2 hafta önce 2570 vardı 1050 liraydı sanırım eğer çok çok elzem değilse bekle derim gündelik forumları ve alış-veriş sitelerini takip et tamamdır :)

12. Demek ki size empoze edilen itelenen marka takıntısını değiştirmenin zamanı gelmiş. Ibanez'in de çoğu gitarı zamanında Cort (Cor-Tech) fabrikalarında üretiliyordu. Ibanez alacaksanız Prestige'in altıyla vakit öldürmeyin derim.

OsmanBurak ve bi'kafa bunu beğendi.
  13. şahsen 6-7 ay önce 800 tl ye edinmiş idim geçtiğimiz günlerdede 900 küsürlere satılan prestigeler gördüm. (casesiz)

14. Az önce baktım prestigelere malum siteden, çoğunda modifikasyon yapılmış. Fiyatlarda pek az değil. Yine kaos a gidiyorum.

Hocam peki burda sx alıp deli gibi memnun olan arkadaşlar var.( deli kelimesini çok anlamında kullandım yanlış alnlaşılmasın) bu rg 350 dxz sx lerden falan daha iyi değil mi? İbanez prestige in altı çöp mü gerçekten..

15. Değil tabii ki. Önemli olan elindeki gitarı iyi kullanıbilmek. Sx tercih edilmesinin sebebi de üstte anlattığım sebeplerden geliyor. Yani 600 TL'e Seymour Duncanlı Cort X-Custom almak varken rg350'e 700 vermek çok mantıklı değil. Aynı şekilde 900'e modifyeli rg1570 varken gidip rg350'e 700 vermek yine mantıklı değil.

OsmanBurak bunu beğendi.
  16. Hocam bunun sahibi arkadaş ile de görüştük fakat saptaki çatlak çok düşündürdü beni. Gövdede olsa boya çatlağı falan bu kadar dert etmeyecektim ama bilemedim işte.. Sattı mı bilmiyorum.

17. Bu gitarlar ilginç. Zamanında sadece Japonya'da satılıyordu. Türkiye'de 1-2 tane mevcuttur en fazla. Gövdeleri ilginç, sıkıştırılmış ağaç tozundan yapılıyor. O dönem denenen değişik üretim tekniklerinden biri. Şahsen tonlarını baya merak ediyorum.

18. Dofus

Dofus

102
    10
    6
    @hakangim Hocam inan aynı durumdayız . Bende bayadır araştırıyorum CoolDog dışında Cort önermediler bana .
    Schecter gitarları denedim çok hoş gitarlar . Ibanez Rg 350,370 yine klavyesi çok rahat gitarlar . Schecter ve Ibanezler hemen hemen yakın gitarlar onu söyleyebilirim .

Benim de aklımda Schecter ya da Ibanezin rg serisinden gitar almak vardı . Sx konusunu okuyana kadar :) Tabi Sx ve bahsettiğim gitarlar çok farklı ton ve karakterlerde fakat Strat sevdası ne yaparsın . Çok uygun fiyata meksika fenderlere yakın ton alınıyorsa neden bende Sx almayayım diye düşündüm ve deneyeceğim bir Sx gitar .

Şahsen prestige serilerinin 2012,2013 ten sonrasını 800-900 civarına bulmak zor diye düşünüyorum . Eski gitarları pek alma taraftarı değilim tabi şahsi görüşüm . Yani kimse 2013 üstü bi prestige gitarı 800 900 e satmaz. 1200-1300 tl civarıdır . Ha modifiye edilmiş şu su bu su değişmiş prestige bulunur tabi 800-900 e . Şahsi görüşüm bu tabi kimisi de eski olsun farketmez diye düşünebilir .

500-600 civarı alınabilecek Schecter veya Ibanezin Rg serileri yeterli olur bence . Arkadaşımınız bahsettiği Cortları da bir araştırmakta fayda var tabi.

Bu Sayfayı Paylaş