Bir Ekipman Danisma Basligi Daha

'Elektro Gitarlar' forumunda Manweed tarafından 8 Şubat 2015 tarihinde açılan konu

1. Merhabalar, uzun zamandir ekipman, ton vb. yerine kendimi gelistirmeye ugrastim, az cok da gelistirdigime inaniyorum ve artik kendime has bir ton sekillendirmek istiyorum. Oncelikle elimdeki ekipmandan bahsedeyim. Gitar olarak SX SST57 bir strat kullanmaktayim, amfi olarak ise genellikle Marshall AVT150 kullaniyorum. Amfi bana ait degil, okulun amfisi o yuzden degisiklik yapma sansim pek yok malesef :) . Ritmlerde sahip oldugum tondan esasen memnunum fakat bir eq pedali ile kusursuzlastirabilecegime inaniyorum(kendime gore tabiki). Sanirim su anda manyetik degisikligi yapmak aradigim seyi saglamayacak bana, o yuzden pedal tavsiyesi ariyorum. Ritmde aradigim sey belli acikcasi, bir eq pedali, fakat sololarda aradigim sey biraz farkli. Ornek olarak Eric Clapton'un strat tonunu verebilirim, ancak su an telefonda oldugum icin dogrudan bir ornek veremiyorum. Bu tonda ornek aldigim ve ulasmak istedigim sey hem tertemiz, clean gibi "tane tane" bir ton, hem overdrive'daymis gibi guclu sustain, dolu bir ton. Dedigim gibi, ulasmak istedigim ton Clapton tonu degil, onun tonundaki bu ozelliklere kavusmak istiyorum. Bunun icin boost, conpressor/sustainer veya overdrive pedallari icinde hangilerini arastirmam gerekli? Simdiden yorumlariniz icin tesekkur ederim. Bu arada telefonda oldugum icin Turkce karakterler kullanamadim, kusuruma bakmayin lutfen :)

2. Bu biraz işini görebilir kanımca.
    Voodoo Lab Sparkle Drive da çok başarılıdır, güzel bir boost'dur. Bir araştır derim ;)

Özgür ÖNER bunu beğendi.
  3. EMM

EMM

736
    825
    4,556
    Bir üst mesajdaki videodaki tüm pedallar vardı benim pedallarım içinde. Aynen videodaki gibi Strat ile Eric Johnson tonları alabiliyordum.

Giggity'yi geçen hafta sattım ama Sparkle Drive Mod hala elimde. Hatta Mooer Reecho da var elimde satılık, Delay olarak işini görecek ucuz ama başarılı pedallardan biridir.

4. Açıkçası setup kurmak istemiyorum öyle uzun uzun, bir EQ pedalı alacağım, onun için çok bir araştırmaya gerek olduğunu düşünmüyorum denenmiş bilinen güzel bir pedalı alıp takacağım, bir de boost aradığım şeyi bana verebilecek pedal aramaktayım :) Yukardaki pedalı araştırdım, videolarını izledim, fakat fiyatı çok yüksek, üstelik sağladığı özelliklerin çok çok azını kullanacağım. Şu sıralar compressor/sustainer pedallarını boost niyetine kullanmayı araştırmaktayım. Bilgisi, tecrübesi olan var mı?

5. Merhabalar. Cleande tonunuzu toplaması açısından compressor pedallarına bakabilirsiniz, örnek olarak aşağıya bir video bağlantısı ekliyorum.

Booster pedalı olarak ne tip bir şey aradığınızı tam olarak çözemedim ama ucuz yollu alternatifler var, boss sd-1, ts9 tarzı pedallara bakabilirsiniz. Genellikle tonu boostlamak için bu tip tubescreamer tarzı pedallar kullanılır. Ucuz alternatifleri de var özellikle ts9 yerine ben joyo'nun vintage overdrive'ını tavsiye ederim. Yurtdışından 30 dolar gibi bir fiyata getirebilirsiniz, kullanılan devreler ve ton bakımından ts9'un aynısı. SD-1 de güzel alternatif. Bu pedal da ts9 şeması üzerine yapıldığı için, ufak bir modlamayla bir switch ile ts9'a dönüşebiliyor. Bu konuda ADD+ın mükemmel bir modifikasyonu var. Piyasada da bir sürü ADD+ modlu SD-1 bulabilirsiniz.

6. Merhabalar. Boost açısından aslında amacım tonum overdrive'daymış gibi sustainli ve hacimli olsun, ancak clean olsun gibi :D Sanırım bunun için ihtiyacım olan şey Compressor, ancak tek başına yeterli olmayacağını düşünüp ufak bir clean boost eklesem mi ki? Boss CS-3 bu amaca uygun duran bir pedala benziyor, yanına Joyo Vintage Overdrive alıp, minimum gainde soloları boostlamak için kullansam acaba istediğime yakın bir sonuç olur mu? Veya Mooer'in ufacık clean boostları? Veya başka bir pedal? Olabildiğince az pedalla kotarmaya çalışıyorum durumu açıkçası, sadece maddi açıdan değil, uzun uzun pedal setupu gözümü çok çok korkutuyor açıkçası :)

Ayrıca belirtmeyi unutmuşum, pille çalışıyor olması çok önemli benim için. Sanırım Mooer'ları eliyoruz malesef.

Son düzenleme: 9 Şubat 2015
  7. Trex Comp Nova'ya bakın.

Özgür ÖNER bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş