Midi Klavyeyle Ilgili Yardım

Merhaba,
Buaralar kafaya taktım bi midi klavye alıcam. Cubase içinde fareyle davul yazmaya çalışmak işkence gibi o yüzden buna yönlendim. Piyasaya baktım biraz çok tuşlu ama görüntüsü düz klavyeler var bide az tuşlu süslü falan klavyeler var kafa karıştırıcı hangisini almak daha mantıklıdır ben bide ses kartı girişi midi olan bi klavye düşünüyorum usb baglantılarda latency oluyomuş galiba hiç bulaşılmaz öyleyse usblilere kullanan veya bilen arkadaşlardan yardımlarını rica ederim :)

Merhaba,
Buaralar kafaya taktım bi midi klavye alıcam. Cubase içinde fareyle davul yazmaya çalışmak işkence gibi o yüzden buna yönlendim. Piyasaya baktım biraz çok tuşlu ama görüntüsü düz klavyeler var bide az tuşlu süslü falan klavyeler var kafa karıştırıcı hangisini almak daha mantıklıdır ben bide ses kartı girişi midi olan bi klavye düşünüyorum usb baglantılarda latency oluyomuş galiba hiç bulaşılmaz öyleyse usblilere kullanan veya bilen arkadaşlardan yardımlarını rica ederim :)

Ben CME M-Key 49 tuş kullanıyorum usb bağlantılı.Bu zamana kadar hiç latency yaşamadım. Ses kartım Line 6 ux2

Hımm bence süslü olması veya düz olmasından ziyade tuşların hassasiyetine yani tuşeye göre karar vermelisin. Ve bir de çok oktavlı olması ne kadar işine yarar onu düşün. Eğer piyano gibi çalacaksan ve 2 elide kullanarak melodiler yazacaksan evet en az 4 oktavlı bir klavye almalısın. Ama yok arkadaş ben sadece davul yazıcam ve şarkılara ufak melodiler eklerim diyosan klavyenin büyüklüğünün bana göre hiç bir artısı yok. Bu noktada az tuşlu ama hassasiyeti iyi bir midi klavyeyle her işini halledebilirsin. Bende e-mu xboard 49 var usb bağlantılı ve dediğin gibi gecikme problemi yaşamadım Gayet hissiyatlı bir şekilde çalınıyor alet. Ama midi ile bağlayınca daha fazla ne verebilir onu da hiç denemedim. Ama usb klavyeye önyargılı yaklaşma derim ve git bi yerde dene tuş hassasiyetine bak öyle karar ver.

Hımm bence süslü olması veya düz olmasından ziyade tuşların hassasiyetine yani tuşeye göre karar vermelisin. Ve bir de çok oktavlı olması ne kadar işine yarar onu düşün. Eğer piyano gibi çalacaksan ve 2 elide kullanarak melodiler yazacaksan evet en az 4 oktavlı bir klavye almalısın. Ama yok arkadaş ben sadece davul yazıcam ve şarkılara ufak melodiler eklerim diyosan klavyenin büyüklüğünün bana göre hiç bir artısı yok. Bu noktada az tuşlu ama hassasiyeti iyi bir midi klavyeyle her işini halledebilirsin. Bende e-mu xboard 49 var usb bağlantılı ve dediğin gibi gecikme problemi yaşamadım Gayet hissiyatlı bir şekilde çalınıyor alet. Ama midi ile bağlayınca daha fazla ne verebilir onu da hiç denemedim. Ama usb klavyeye önyargılı yaklaşma derim ve git bi yerde dene tuş hassasiyetine bak öyle karar ver.

Arkadaşa katılıyorum.Sadece ufak tefek melodiler ve davul için kullanacaksan az tuşlu ama iyi bir midi al

• Konu Sahibi Konu Sahibi
dediginiz gibi sadece davul ve melodi amaçlı düşünüyorum usbde latency problemi olmuyosa . piyano altyapısı veya efektler üstüne müzik yapmayı düşünmüyorum. ben cubase ile çalışıyorum (örnek halion sonic) şunu sorayım ekranda gözüken klavyenin bi kısmı olan tuşlar 1 oktava mı denk geliyor? klavye jargonunu bilmiyorum o yüzden soruyorum:) fareyle yandaki kaydırma çubuğunu çektikce baya bi tuş var çok ince ve çok kalın sesler çok çok ihtiyac diil o zaman dimi o kısımlar mantık olarak eğer ekranda gözüken kısım bi oktavsa o kısım üzerinden hareket etmek pek bişey kaybettirmez heralde

Sanırım cubasedeki midi ekranından bahsediyorsun.Oralara takılma, üstte arkadaş söyledi.Piyano gibi kullanacaksan 4 oktav aralığı olan bir midi klavye seçmelisin.Yok eğer ben sadece davul ve melodi diyorsan sana 25 tuşlu bir klavye bile yetebilir.

Kalın do dan ince do ya kadar olan aralık 1 oktavdır. Yani ekranında gözüken tuşları bu doğrultuda sayıp kaç oktav olduğunu hesaplayıp ona göre seçim yapabilirsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
anladım o zaman 49-61 tuşlulara çıkmama gerek yok son bişey daha sorsam hissiyat tuşe önemli dediniz ama mağazalarda pek teşhire koymuyolar bunları ön fikir olması açısından m-audio axiom air mini 32 veya m-audio keystation mini 32 den biri için bi yorumunuz olurmu iyi veya kötü ikisinden birini düşünüyodum farklı bi tavsiyeniz varsa o da olur tabi :)

2 ürünü de kullanmadım ama youtube yada özelliklerine bakıldığında tuş hassasiyetlerinin pek farklı olduğunu düşünmüyorum. Yani ikisi de aynı gibi. Sadece pahalı olanın üzerinde drum padler var fln filan gibi. Ama dediğim gibi yanılıyo da olabilirim. Ha hassasiyet ne işime yarar dersen davul yazımına göre düşünüyorum mesela trampet'e daha yumusak vurup daha sonra da daha sert vuruslarla şarkı içinde o hissiyatı vereyim dersen bu noktada tuşlar devreye girer. Bunların hepsini de klavyenin tuş hassasiyetine göre halledebilirsin. Daha düz bir klavyede o tuşa ne kadar hissiyatlı basarsan bas genel olarak aynı vuruşu verir. Ne kadar gerek var dersen tamamen keyif olayı :) Ben böyle bir şey istemiyorum genel bir hassasiyet işime yarar diyorsan seçimini bu 2 klavye üzerine yoğunlaştır ve üzerinde ki o drum padler işine yarar mı ona göre karar ver. 2 klavye de kötü değil sadece ne istediğinle alakalı karar vermelisin. Ben hassasiyet severim sen daha fazla para vermeye gerek yok da diebilirsin Ama bana sorarsan 450 lira o klavyeye verecegine 2. el çok daha iyi bir klavye alabilirsin.

He bir de klavyede hassasiyet yok diye davullara tuşe hissiyatı veremezsin diye birşey de yok. Genel hatlarıyla davulu bu klavyelerde yazıp daha sonra drum edit bölümünden yine fareyle istediğin vuruş hissiyatını verebilirsin davula. Sadece uğraştırır. Hoş klavyeyle davul yazıp onu metronoma oturtmakta uğraştıracak bence :)

sonradan editlemek diilde önce editleyip gerçek zamanlı kayıt daha işime gelir benimde :) m-audio axiom 25 var 300 lira civarı ikinci eli ne farki var bilmiyorum bi lcd ekran gözüküyo üstünde farklı olarak ona yoğunlaşmak daha mantıklı o zaman 49-61 tuşlu oxygen serileride var aynı fiyat bandında ama karıştı kafa gene :)

Sadece davul yazacaksanız midi klavyeden ziyade pad tarzı midi trigger daha uygun olur diye düşünüyorum.

Korg Nanopad
Akai LPD8
ICON Digital iPad Mini Drum pad

Korg nanopad ve superior drummer ile yapılabileceklere bir örnek :)

Sadece davul yazacaksanız midi klavyeden ziyade pad tarzı midi trigger daha uygun olur diye düşünüyorum.

Korg Nanopad
Akai LPD8
ICON Digital iPad Mini Drum pad

Korg nanopad ve superior drummer ile yapılabileceklere bir örnek :)

sadece davul demiyim sonuçta diger vstlerlede ugraşmak isterim sistemi çözünce ama müzik altyapısı hani onun üzerine kurulu olmicak araya melodi küçük efektler falan olur anca :)

Guitarpro ile yazın? Kaç tane farklı midi sistemi kullandım hala klavyeden daha kolay geliyor bana guitarpro, belki size de bu şekilde kolay gelecektir.

Anladım, sadece davul parçaları numaralı olduğundan (bana) kolay geliyor guitarpro, midi klavye ile yazmaya ben tam alışabilmiş değilim hala, küçük düzeltmeler vs. yapıyorum sadece, ana davulları hep guitarpro ile hallediyorum alışkanlık olarak. Klavye olarak arkadaşlar birkaç bi'şey önermişler, ben 25 tuşlu bir klavye kullanıyorum. Hem küçük melodiler yaratmak hem de davul yazmak için gayet yeterli. Mod ve pitch tekerlekleri zaten her klavyede oluyor, bunun dışında oktav seçeneği de 25 tuşlularda oluyor diye biliyorum, bunun dışında ped şeklinde büyük tuşları olanlar sadece canlı davul çalmanızı/çalarken kaydetmenizi kolaylaştırabilir bir nebze, davul konusunda o süslü dediğinizden kastınız çok özellikliler ise o özellikler gerekli değil. Hassasiyet olarak da m-audio/cme/akai kullandım, hissedilir bir fark görmedim 300-600 tl civarındaydı hepsi.

Anladım, sadece davul parçaları numaralı olduğundan (bana) kolay geliyor guitarpro, midi klavye ile yazmaya ben tam alışabilmiş değilim hala, küçük düzeltmeler vs. yapıyorum sadece, ana davulları hep guitarpro ile hallediyorum alışkanlık olarak. Klavye olarak arkadaşlar birkaç bi'şey önermişler, ben 25 tuşlu bir klavye kullanıyorum. Hem küçük melodiler yaratmak hem de davul yazmak için gayet yeterli. Mod ve pitch tekerlekleri zaten her klavyede oluyor, bunun dışında oktav seçeneği de 25 tuşlularda oluyor diye biliyorum, bunun dışında ped şeklinde büyük tuşları olanlar sadece canlı davul çalmanızı/çalarken kaydetmenizi kolaylaştırabilir bir nebze, davul konusunda o süslü dediğinizden kastınız çok özellikliler ise o özellikler gerekli değil. Hassasiyet olarak da m-audio/cme/akai kullandım, hissedilir bir fark görmedim 300-600 tl civarındaydı hepsi.
çok teşekkür ederim görüşleriniz önerileriniz için ilgilenip yazmışsınız

Geri