Blues Gamları

'Müzik - Genel' forumunda Zengin Muhendis tarafından 16 Şubat 2015 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar selamlar,
  Blues gitar konusunda bilgi edinebileceğim, özellikle gamlarını öğrenebileceğim bir kaynak arıyorum. Genel olarak kulaktan idare ettim ancak artık biraz daha bilinçli çalmak istiyorum. İyi geceler:)
   
 2. Bora Uslusoy metodu vardı gayet de güzel onu öneririm.
   
  Zengin Muhendis bunu beğendi.
 3. Belki çok özet olacak ama,
  Majör Gamı (Örn: Do Majör) nota derecelerine göre sıralayın: 1-2-3-4-5-6-7 (C-D-E-F-G-A-B)
  Bunu aynı şekilde Doğal Minör Gamına uygulayın ama sayılar aynı kalsın(Örn: La minör): 6-7-1-2-3-4-5 (A-B-C-D-E-F-G)
  burada 4. ve 7. derecelere gelen notaları çıkarıp attığınızda PENTATONİK gamı elde edersiniz: 1-2-3-5-6 (C-D-E-G-A)

  İster Majör deyin, ister minör deyin, ilgili majör ya da ilgili minör tonalitenin pentatonik gamında aynı sesler yer almaktadır.
  Bu pentatonik gamda yer alan 2. ve 3. sesin arasındaki '#' yada 'b' ses 'blue note' olarak adlandırılmaktadır. Yani bizim örneğimiz için geçerli olan D-E arasındaki D# ya da Eb dediğimiz notadır. Cümle kurarken üzerinde fazla vurgu yapılmaması tavsiye edilir ama derece olarak düşündüğümüzde 6. derecedeki ses ile blue notayı cayır cayır "kök + eksik beşli" şeklinde öttüren hatırı sayılır gitarist dayılar vardır.

  Blues, anlaması çok kolay gibi görünen ancak hakkıyla icra etmesi de bir o kadar zor olan bir müzik türü. Kimilerine göre bluesda çok hızlı cümleler ve yardırmaca melodiler olması gerekirken, kimi blues'un ağır topları da nota kirliliği yaratmamak adına sade çalınması taraftarıdır. İki duruma da örnek olacak en bilindik uç örneklerden SRV ve BB King'i örnek verebiliriz. Biri yardıra yardıra çalarken diğeri aklına estikçe çalan bir profil sergiler.

  Ben blues'a başlangıç için 12-Bar Blues türünü incelemeni tavsiye ediyorum. 12 ölçüde, genelde benzer akor geçişleri barındıran ve Dominant 7'li akorların sıklıkla kullanıldığı bir tarzdır. Bir kaç "12 Bar Blues Backing Track" bulup olabildiğince yavaş ve hissederek çalmaya başlayıp kendine güvenin geldiğinde hızlanarak devam edersen keyifli olacaktır. :D umarım yazdıklarım yardımcı olur, sevgiler...
   
  Son düzenleme: 16 Şubat 2015
  Zengin Muhendis bunu beğendi.
 4. Teşekkür ettim hocam güzel bir giriş oldu bu:)
   
  patlakkulak bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş