Fender Stratocaster Tremolo Blok Ölçüleri

Arkadaşlar bu bilgileri edinmek cidden zor oldu benim için. İleride blok yapmak-yaptırmak isteyen arkadaşların da benim kadar uğraşmaması adına böyle bir başlık açtım. Burada ölçtüğüm blokları paylaşacağım.

Fender American Vintage Blok:
vintagestrat tremolo.jpg

Fender Mexico Standart Blok:
9scoec.jpg

Elime Amerikan Standart geçmedi o nedenle onu ölçemedim.

Süper bir hizmet olmuş..
Amme hizmeti adına SX için de bekliyoruz..
SX köprülerinde tremolo koluna ait delik MIM lerdekine göre bir kaç mm daha önde ve çaprazda..
Yoksa diğer tüm delikler %100 örtüşüyor..
SX köprüsüne eğe ile dalıp deliği genişletmek gerekiyor ama bu estetik açısından görüntüyü bozuyor ve kol doğrudan bloka vidalanır hale geliyor ki bu da kolun fonksiyonlarında bir miktar kısıtlamaya yol açıyor.. :((

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Süper bir hizmet olmuş..
Amme hizmeti adına SX için de bekliyoruz..
SX köprülerinde tremolo koluna ait delik MIM lerdekine göre bir kaç mm daha önde ve çaprazda..
Yoksa diğer tüm delikler %100 örtüşüyor..
SX köprüsüne eğe ile dalıp deliği genişletmek gerekiyor ama bu estetik açısından görüntüyü bozuyor ve kol doğrudan bloka vidalanır hale geliyor ki bu da kolun fonksiyonlarında bir miktar kısıtlamaya yol açıyor.. :((
Bugün biraz yoğunum hocam. Yarın öğlen ölçüp koyayım sx tremolo kolu deliğinin konumunu:) Dediğin gibi tremolo kolu deliği hariç hepsi birebir mex standart ile.

Arkadaşlar SX Stratların tremolo blokları meksika fender standart blok ile aynı. Bir tek tremolo kolu deliği yukarıdaki resimde bulunan konumundan 3 mm daha yukarıda.

Bunlar da Meksika ve Sx'ler için baseplate ölçüleridir arkadaşlar.
Meksika için sadece sarı ile boyadığım kısım değişiyor. Sx de o ölçü 20 iken meksika da 17 olacak geri kalan aynı.

image.jpg
image.jpg

Önemli düzeltme:
Resimde sx için verdiğim tremolo kolu ölçüsü doğru fakat Meksika için olan hatalı olmuş. Meksika ölçüsü 17.237 değil 23.237 olacak.

Hocam yeni gördüm yazınızı pardon. Kol işinde bir şey yok aslında sadece büküm ile yapılabilir. Fakat büküm yapmıyoruz bizim firmada:)
Olurmu yaaa.. Bir sürü varyasyon var
Geçmeli veya vidalı olabiliyorlar
Çaplar farklı olabiliyor
Vida diş kısımları daha uzun veya kısa olabiliyor
Eğim açıları farklı olabiliyor
Kol büküm noktası farklı olabiliyor vs vs..
Kol deyip geçme.. elimde bir araba kol var hiç biri MIM lere olmuyor mesela..

Solo da da 10 tane çeşit var.. Yazmamışlar açıklamasına MIM e cuk oturur diye.. Diyelim ki aldın olmadı ne yapacam? hadii geri kargo uğraş dur.. 10 TL lik kol olacak sana kargo ile 30 TL

Geri