Entombed

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda impalednazarene tarafından 24 Ocak 2004 tarihinde açılan konu

 1. madem konusu geçmiş açalım o zaman :wink:
  isveçin önde gelen death gruplarından biri.. 1990da left hand path ile daldılar piyasaya.. sırasıyla clandestine; wolverine blues; to ride, shoot straight and speak the truth; same difference; uprising; morning star ve şimdiye kadar yaptıkları bütün coverları topladıkları 2cdlik sons of satan praise the lord albümlerini çıkardılar.. kanımca en iyi albümleri wolverine blues.. kimler seviyor neler düşünüyorsunuz?
   
 2. Death Metalin oldukça orjinal ve yaratıcı gruplarından. Harika melodiler müthiş sololar(Left Hand Path şarkısının sonundaki o enstrümantal kısım neydi öyle ya!!) içerir şarkıları. Klişe Death soundunun dışında bir tarzları var.Kesinlikle özgün müzik icra ediyorlar. Bu sonlara doğru dahada belirginleşmiştir.

  Grup İsveç metal piyasasının (undergroung death metal bazında) tanınmış bütün müzisyenleri ile çalışmıştır. Yani kadrosu sık değişenlerden topluluklardan. Belki böylece her albümde soundu ayrı bir güzelleşmekte.
  İlk başlarda Nicke Andersson'dı davulcuları. Ben bu herifi çok tutarım acayip orjinal bir tekniği var. Bu da yetmezmiş gibi birde gitarist ve vocalde yapıyor!!!! 97'den sonra Peter Stjärnvind geçti davula, ki oda fena değildir.

  Lars-Göran Petrov 'da grubun vocalisti bir ara ayrılmıştı gruptan sonra yine geri geldi ve şu an hala vocal onda, bazen konserlerde Nick'in olmadığı zamanlarda davuluda o çalıyordu.

  Evet görüldüğü gibi Entombed gerek elemanları gerek icra ettiği müzik babında türünün tek örneğidir.

  Yaratıcı oldukları kadar verimlidirlerde (ard arda gelen sağlam albümler). Her albümü minimum 5 mükemmel şarkı içerir. İlginçtir adamlar cover çalışmalarına çok önem veriyorlar ve yaptıkları coverlar şimdiye kadar dinlediklerimin en iyileri (King Crimson'dan Kiss' e kadar bir çok grubu coverladılar) bunları bir albümde toplanmış olarak piyasaya sürdüler.


  Favori şarkımı belirtmek kendi açımdan yanlış olur çünkü hepsi favorim.

  Daha söylenecek çok şey var aslında ama bu kadarı yeterli sanırım. İsteyen bu sitelerede gözatabilir (siteler adam gibi update edilmiyor bu arada);

  www.entombed.com/
  http://www.entombed.com/
   
 3. l-g petrovun vokali çok sağlam...
   
 4. bir düzeltme yapmak istiyorum.. grup 1989'da piyasaya çıkmıştır.. demosuyla.!

  sırasıyla;
  * but life goes on (1989 demo)
  * left hand path (1990)
  * clandestine (1991)
  * wolverine blues (1993)
  * hollowman (1993 ep)
  * out of hand (1994)
  * entombed (1997)
  * to ride shoot straight and speak the truth (1997)
  * family favourites (1997)
  * wreckage (1997)
  * same difference (1998)
  * uprising (2000)
  * morning star (2001)
  * sons of satan praise the lord (2002)
   
 5. ha son albümleri inferno idi onu yazmayı unutmuşum.. pardon..
   
 6. hocam belirttiğin için saol.. ben sadece official albümlerini aldım.. single demo epleri almadım... ve evet inferno da var unutmuşum..
   
 7. +1
   
 8. cover yaptıkları double albüm tam arşivlik.. tavsie herkese..
   
 9. 12 albüm + ep leri mevcut.
  Tarz olarak çok sabit bir grup.
  Çok hoşlaşmam ama arada bir dinlerim
   
 10. Her albümü birbirinden farklı, birbirinden leziz.
  Kesinlikle swedish death gruplarının içinde en iyilerinden.
   
 11. infernoda batırmış gruptur.
  ride shoot and speak the truth leziz albümlerinden biridir.
   
 12. Entombed swedish death metal soundunu belirleyen gruptur bence Edge Of Sanity ile beraber. Left Hand Path ve hele ki hele Clandestine'ı çıkarıp şahsımı duvara çivilemişlerdir.
  Elemanlarının yaş ortalaması 20 olupta böyle bir albüm yapabilmeyi tarihte sadece bunlar başarmıştır. O ne gitar tonu kardeşim yok böyle bir treble tam bir Tomas Skogsberg harikasıdır bu albümün tonları. Ama arkadan gelen ritmlere de dikkat ardı ardına mğkemmel riffler İsveç death metalinin en iyi albümüdür ve bence en azından gönlümde geçilemez bir yeri vardır. Özellikle hem davulda hem vokalde yer alan Nicke Andersson'a dikkat. Ne diyeyim Death Metalin Reign In Blood'u.
   
 13. Entombed efsane ötesidir. Bence Thrash Metalde Slayer neyse death metalde Entombed o idi. Ama 2. albümden sonra ulaşılamayacak zirveye çıktılar zaten. Slayer gibi saldılar kendilerini geçemezlerdi hala underground'lar bu özellikleri onları daha çok sevmemi sağlıyor.

  Death'den de öte ayrı bir yeri var Entombed'in ulaşılamaz. In Flames'lar Dark Tranquility'ler bunları ağızları açık izlediler. Hemen hemen üm isveç death camiası ( biri dışında Edge Of Sanity )
  Entombed'in gitar tonlarına takmıştır.

  Left Hand Path şarkısının outrosu extreme metal tarihinin kanımca en güzel ( ruh bakımından solosunu içerir. )

  Crawl'dan Severe Burns şarkısına geçiş ise bence cehennemin fon müziğidir.
   
 14. Inferno'da daha farklı bişeyler denemişler ama hoş olmuş.Albümdeki vokaller ileriki günlerde birçok hardcore grubu tarafından taklit edilecek gibi.Son albümü dinlemeyenler Retaliation'a bi göz atsınlar.
   
 15. favorim kesinlikle wolverine blues , çünkü 90 ların başında death metalın sadece hız olmadığını göstern albümdür. ayrıca en ilginç albümleri same difference. kapağında entombed yazmasa asla entombed olduğuna inanmıyacağınız albüm. çok akıcı çok sakin bir albüm . tavsiye ederim.
   
 16. Yeni albümleri Serpent Saint adı altında çıkacak. Gerçi Nicke Andersson ayrılalı yıllar oldu şimdi Uffe Cederlund da yok ne kadar Entombed olur bilmem. Bu grup bu kadar silikleşmemeliydi :(
   
 17. swedish death metalin babaları diyebileceğim bir grup.. her albümü benim için ayrıdır.. kadro değişmesi vs grubu hiç etkilemiyor.. her albüm mükemmel ve kendilerinden ödün vermediler.. wolverine blues albümü benim için ve çoğu kişi için baş yapıttır =)
   
 18. Son albümleri avrupaı sarsıyor doğal olarak her zaman için en sevdiğim death metal grbu olacak grup gene dağıttı ortalığı. Dağılana kadar en büyük onlar :D
   
 19. Dün canlı izleyince hoşuma gittiler.Çok acaip herifler. Sahne süresini aştılar hatta.İnmeyeceklerdi. Vokalistte sümkürüp elini üstüne sürdü habire.Pis herif. :D
   
 20. Bana göre festivalin yıldızı bu gruptu ama artık zaman farklı sahnedeki elemanlar farklı ( Alex ve Petrov dışında ) bambaşka bir Entombed izledik. Herkesin gitar teknisyeni filan vardı ama garibim Alex ki kendisi bence 1 numaralı death metal albümü Clandestine'ın bestecilerinden biridir konser öncesi amfileri ittire ittire dizdi ki zaten tanıyan yoktu adamı.

  Eskilerden Left Hand Path, Revel In Flesh, Stranger Aeons, Crawl ve muhteşem Sinners Bleed'i çaldılar zaten 20 kişi filan biliyordur bu şarkıları . Elemanlar gayet salaş hardcore moduna girmiş gibilerdi. Tek gitar olmaları biraz güçsüzleştiriyor soundlarını ama gayet iyi ve morallilerdi seyircinin bilgisizliğini de takmadılar kafaya paşa paşa çaldılar.
   

Bu Sayfayı Paylaş