Şiir Ve Telif Hakkı

Merhabalar. Ben İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisiyim, ve gerçekten çok güzel şiirler okuyoruz. Demo albüm için de bu şiirlere beste yapmak istiyorum. Yazarları öleli 100 yıl civarı olan şiirler ile beste yapmak telif hakkı veya başka bir konuda sıkıntıya yol açabilir mi acaba?

Açabilir! Yazarların illaki bir varisleri vardır. Bu varisleri bulmak, ulaşmak büyük mesele fakat demo çalışma için hukuki açıdan sanıyorum çok bir sıkıntı olmaz. Yinede telif hakları konusunda uzman bir avukata danışmakta fayda var.

Merhabalar. Ben İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisiyim, ve gerçekten çok güzel şiirler okuyoruz. Demo albüm için de bu şiirlere beste yapmak istiyorum. Yazarları öleli 100 yıl civarı olan şiirler ile beste yapmak telif hakkı veya başka bir konuda sıkıntıya yol açabilir mi acaba?
Aynı bölümdenmişiz. Sevindim.
Yapılacak şey basit. Besteleri sözlerle beraber notaya dökün. Yani belge üzerinde notalarla beraber sözler de bulunsun. Altına da söz ve beste sahiplerini belirtip noterde onaylatın. Örneğin Özdemir Asaf'ın "Lavinia"sını bestelemiştim. Noterden de aynen bahsettiğim şekilde onaylattım.
Bunun dışında yasal bir sıkıntı var mıdır bilemiyorum.

Geri