Karşılaştırma - Stratocaster ( Sx,squier,jay Turser, Stagg )

'Elektro Gitar' forumunda Dofus tarafından 18 Şubat 2015 tarihinde açılan konu 1. Güzel bir karşılaştırma olmuş ; sizden ricam izleyip , gitarları bir sıralamaya koymanız . Teşekkürler
   
 2. Dinledim ve düşüncem, içlerinde en iyisi, daha dogrusu strat tınısına en yakını, sx sst57 oldu.sonra squier ardından da jay turser en son olarak da stagg geldi. Fakat şunu unutmamak lazım videodaki gitarlar arasındaki kıyaslama bu.Gitarlar aynı model serisinde bile çok ciddi farklar barındırabiliyor, hele ki bu kalite seviyesinde daha çok gözlemlenebilir bence bu durum.Bu karşılaştırmalar kaba da olsa bir sonuç verir ama her durumda deneyip almak bu kıyaslamalardan emin olun çok çok daha net sonuç verecektir, ASLA denemeden, internetten siparişle gitar almayın.Gitar hadisesi ile ilgili benim vardığım en kesin kanaat budur.
   
  oldiesngoldies bunu beğendi.
 3. Teşekkürler . Haklısınız daha önce özellikle Sx ler konusunda deneyerek alınması gerektiğini , aynı modeller içerisinde iyisinin de kötüsünün de denk gelebileceği söylendi . Ama fikir vermesi açısından güzel bir çalışma olmuş bence :) En azından deneme imkanı olmayan arkadaşlar için
   
  celal12345 bunu beğendi.
 4. Öncelikle sx ve squier in klavyeleri farklı (gül ağacı ve akçaağaç) bu yanıltıcı olabilir ton açısından. Benim tavsiyem Squier alman çünkü ikinci elde daha rahat satarsın :) sonsuza kadar aynı gitarla kalamıyoruz hele ki başlangıç seviyelerinde :)
  Ayrıca başlangıç seviyesinde tondan daha önemlisi ele oturması rahatlığı çalımı. Yani tonu güzel olupta senin rahat edemediğin bir gitar olmasın. En sağlıklısı imkanın varsa kendi denemen.
   
  Dofus ve celal12345 bunu beğendi.
 5. Sx güzel aletler üretiyor eyvallah ama , tavsiyem kesinlikle Squier , ve videodaki squier çok hoşuma gitti. Malzeme konusunda filan ne olursa olsun fendere bağımlı bir marka sonuçta . Sx ile karşılaştırma bile. Sevmiyormuyum sxi seviyorum ama kişisel tercihim squierden şaşmaz, stagg aralarında bariz en kötüsüydü strat hariç herşeyin sesini verdi mübarek
   
  Dofus bunu beğendi.
 6. Özellikle diye bir şey yok. Denemeden almayın düşüncesi, en ucuzundan en pahalısına bütün gitarlar için geçerli.

  Videoda da bence yanlışlık var. Rosewood maple klavyeye karşı. Bu açıdan doğru bir karşılaştırma değil. En azından SX SST62 olsa daha doğru kaçardı.
   
  timurhantt ve Dofus bunu beğendi.
 7. Doğrudur 62 ile karşılaştırılsa daha iyi olurdu .
  İşçilik olarak Squier daha önde fakat ağaç kalitesi ve tını olarak Sx daha iyi diyebilir miyiz ?
   
 8. sx in hacimli bir tonu var bu onu daha ilgi görür yapıyor. ama kararlı bir tınısı yok bence ses dağılıyor. hem staggle jay neden rosewood üvey evlat mı onlar :(
   
 9. Galiba fiyat olarak birbirine yakın gitarları karşılaştırmışlar diğer detaylara önem vermemişler .
   
 10. Merhaba, bahsettiğiniz detayda haklısınız. Ancak amaç daha çok takipçilerimize bulmaca gibi eğlencelik bir aktivite yaratarak bir şeyler hediye etmekti. İlerleyen zamanlarda farklı marka / modeller arasında benzer videolar yapmak istiyoruz. Gitarlarin speclerinden çok fiyat segmentine göre grupluyoruz. İyi gunler :)
   
  Dofus ve forbidden_city bunu beğendi.
 11. Mydukkan'ın şu gitar demoları iyi güzel de, hala bu tip sorular geliyorsa yetersiz demektir. Umarım yetkili bir abim bu mesajı görür.

  Konun seyrine uygun olarak da şunu söyleyeyim, Giriş seviye gitarlarda nasıl daha az masraf çıkacağına dikkat edin. Ahım şahım bir gitar almayacağınız için mutlaka ileriye dönük olsun.. Ama illa alınacak gitar lazım derseniz, rosewood bir Squier tercih ederdim. Gel gelelim bende sst57 var, o ayrı mevzu.
   
  Dofus bunu beğendi.
 12. Hocam madem gitarları çalan sizsiniz , ozaman size sormak icab eder :) 4 gitar arasında bir sıralama yapar mısınız :)
   

Bu Sayfayı Paylaş