Karşılaştırma - Stratocaster ( Sx,squier,jay Turser, Stagg )

Dinledim ve düşüncem, içlerinde en iyisi, daha dogrusu strat tınısına en yakını, sx sst57 oldu.sonra squier ardından da jay turser en son olarak da stagg geldi. Fakat şunu unutmamak lazım videodaki gitarlar arasındaki kıyaslama bu.Gitarlar aynı model serisinde bile çok ciddi farklar barındırabiliyor, hele ki bu kalite seviyesinde daha çok gözlemlenebilir bence bu durum.Bu karşılaştırmalar kaba da olsa bir sonuç verir ama her durumda deneyip almak bu kıyaslamalardan emin olun çok çok daha net sonuç verecektir, ASLA denemeden, internetten siparişle gitar almayın.Gitar hadisesi ile ilgili benim vardığım en kesin kanaat budur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkürler . Haklısınız daha önce özellikle Sx ler konusunda deneyerek alınması gerektiğini , aynı modeller içerisinde iyisinin de kötüsünün de denk gelebileceği söylendi . Ama fikir vermesi açısından güzel bir çalışma olmuş bence :) En azından deneme imkanı olmayan arkadaşlar için

Öncelikle sx ve squier in klavyeleri farklı (gül ağacı ve akçaağaç) bu yanıltıcı olabilir ton açısından. Benim tavsiyem Squier alman çünkü ikinci elde daha rahat satarsın :) sonsuza kadar aynı gitarla kalamıyoruz hele ki başlangıç seviyelerinde :)
Ayrıca başlangıç seviyesinde tondan daha önemlisi ele oturması rahatlığı çalımı. Yani tonu güzel olupta senin rahat edemediğin bir gitar olmasın. En sağlıklısı imkanın varsa kendi denemen.

Güzel bir karşılaştırma olmuş ; sizden ricam izleyip , gitarları bir sıralamaya koymanız . Teşekkürler

Sx güzel aletler üretiyor eyvallah ama , tavsiyem kesinlikle Squier , ve videodaki squier çok hoşuma gitti. Malzeme konusunda filan ne olursa olsun fendere bağımlı bir marka sonuçta . Sx ile karşılaştırma bile. Sevmiyormuyum sxi seviyorum ama kişisel tercihim squierden şaşmaz, stagg aralarında bariz en kötüsüydü strat hariç herşeyin sesini verdi mübarek

Teşekkürler . Haklısınız daha önce özellikle Sx ler konusunda deneyerek alınması gerektiğini , aynı modeller içerisinde iyisinin de kötüsünün de denk gelebileceği söylendi . Ama fikir vermesi açısından güzel bir çalışma olmuş bence :) En azından deneme imkanı olmayan arkadaşlar için

Özellikle diye bir şey yok. Denemeden almayın düşüncesi, en ucuzundan en pahalısına bütün gitarlar için geçerli.

Videoda da bence yanlışlık var. Rosewood maple klavyeye karşı. Bu açıdan doğru bir karşılaştırma değil. En azından SX SST62 olsa daha doğru kaçardı.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Doğrudur 62 ile karşılaştırılsa daha iyi olurdu .
İşçilik olarak Squier daha önde fakat ağaç kalitesi ve tını olarak Sx daha iyi diyebilir miyiz ?

sx in hacimli bir tonu var bu onu daha ilgi görür yapıyor. ama kararlı bir tınısı yok bence ses dağılıyor. hem staggle jay neden rosewood üvey evlat mı onlar :(

Merhaba, bahsettiğiniz detayda haklısınız. Ancak amaç daha çok takipçilerimize bulmaca gibi eğlencelik bir aktivite yaratarak bir şeyler hediye etmekti. İlerleyen zamanlarda farklı marka / modeller arasında benzer videolar yapmak istiyoruz. Gitarlarin speclerinden çok fiyat segmentine göre grupluyoruz. İyi gunler :)

Mydukkan'ın şu gitar demoları iyi güzel de, hala bu tip sorular geliyorsa yetersiz demektir. Umarım yetkili bir abim bu mesajı görür.

Konun seyrine uygun olarak da şunu söyleyeyim, Giriş seviye gitarlarda nasıl daha az masraf çıkacağına dikkat edin. Ahım şahım bir gitar almayacağınız için mutlaka ileriye dönük olsun.. Ama illa alınacak gitar lazım derseniz, rosewood bir Squier tercih ederdim. Gel gelelim bende sst57 var, o ayrı mevzu.

Merhaba, bahsettiğiniz detayda haklısınız. Ancak amaç daha çok takipçilerimize bulmaca gibi eğlencelik bir aktivite yaratarak bir şeyler hediye etmekti. İlerleyen zamanlarda farklı marka / modeller arasında benzer videolar yapmak istiyoruz. Gitarlarin speclerinden çok fiyat segmentine göre grupluyoruz. İyi gunler :)

Hocam madem gitarları çalan sizsiniz , ozaman size sormak icab eder :) 4 gitar arasında bir sıralama yapar mısınız :)

Mydukkan'ın şu gitar demoları iyi güzel de, hala bu tip sorular geliyorsa yetersiz demektir. Umarım yetkili bir abim bu mesajı görür.

Konun seyrine uygun olarak da şunu söyleyeyim, Giriş seviye gitarlarda nasıl daha az masraf çıkacağına dikkat edin. Ahım şahım bir gitar almayacağınız için mutlaka ileriye dönük olsun.. Ama illa alınacak gitar lazım derseniz, rosewood bir Squier tercih ederdim. Gel gelelim bende sst57 var, o ayrı mevzu.

Aradan epey vakit geçmiş ama, ben de sx ile squier bullet strat arasında kaldım. Neden squier tercih edeceğinizi söyler misiniz lütfen? Bulduğum gitarların fiyatları neredeyse aynı, ama bence marka imajından dolayı yani Fender yan ürünü olduğu için Squier bullet daha ağır basıyor. Karar vermemde yardımcı olursanız sevinirim.

Aradan epey vakit geçmiş ama, ben de sx ile squier bullet strat arasında kaldım. Neden squier tercih edeceğinizi söyler misiniz lütfen? Bulduğum gitarların fiyatları neredeyse aynı, ama bence marka imajından dolayı yani Fender yan ürünü olduğu için Squier bullet daha ağır basıyor. Karar vermemde yardımcı olursanız sevinirim.
Squier'in işçiliği SX'ten daha iyi ve sapı gerçekten rahat. Ayrıca güven veriyor, fason üretim de olsa iyi bir markanın alt markası. Daha rahat da satılır. Artı, HSS modeli modifiyeyle güzel yerlere çekilebiliyor. SX'te iki ayrı gitar bambaşka çıkabiliyor, Squier'de bu nispeten daha az.

Ama güzel bir SX bulursanız o olur, SX'in tele'lerini daha çok beğeniyorum ben.

Merak eden varsa anlatayım.
Bende Jay Turser jt300m var baya kaliteli gitar.Fretler ince,sapı acayip rahat.Manyetikleride idare eder gibi duruyor.
Tonu biraz parlak akçaağaç(maple) tuşe yüzünden sanırım.
Sap manyetiği boğuk gibi ama orta manyetikle güzel ritmler atılıyor.
Söylememe gerek var mı bilmiyorum ama metale gitmiyor overdrive tonda cazgır sololarda acayip oluyor.İstediğin tonu sana yansıtıyor gitar.Bu his kullandığım diğer ucuz gitarlarda olmadı cidden kaliteyi hissediyorsunuz.Tabiki daha iyi gitarlar var ama ev için ve ufak konserler için uygun olduğunu söyleyebilirim.
Çok ağır bir gitar değil sizi yormuyor.Denediğim sx stratlarda öyle.
Belki bana iyisi denk gelmiştir ama kolay kolay satmam herhalde :D
Sapı,tuşesi,gövdesi parlak cila ile kaplanmış görüntü çok şık.
TRS renk kodu diye geçiyor hoş bir kahverengi ve siyah renk.Çok yakışıklı çok.

Son düzenleme:
Ben de ekleme yapmak isterim. Standart squierler üst kalite ama bullet ve affinity seride farklı gitarlar arası farklar çok bariz. Sx gitarlar agaç kalitesi olarak bi tık daha üst düzey squierlere göre fakat manyetik konusunda squier daha ön planda. Gitara başlamak için squierler daha cazip fakat gitar üzerinde oynama yapılacaksa Sx tercih ederdim şahsen. Özellikle ash gövde Sxlerin denenmesinde fayda var.

Acaba maple ve rosewoodun farkını öğrenebilir miyim?

@taratur abinin aksine veya farklı olarak, bana da rosewood maple tuşeye nispetle ısırgan, cleanlerde biraz daha parlak, ısırganlığı yüzünden drive soundlara daha yatkın bir tona sahipken, maple hem drive hem clean tonlarda daha düz (flat tabir edilen tarzda) gelir. Bugüne dek kullandığım çoğu gitar rosewood tuşe idi. Denediğim, çaldığım maple tuşeler bu yüzden bazen aykırı gelirken, İngiliz tarzı tizli amfilerde ise ilaç gibi geldiler.

Geri